ישיבת אור עציון

הישיבה הגבוהה אור עציון
אין תמונה חופשית
ישיבת הסדר
השתייכות ישיבות הסדר
ציונות דתית
תאריך ייסוד ה'תשל"ח
מייסדים הרב חיים דרוקמן
מספר כיתות 11
בעלי תפקידים
יו"ר חיים דרוקמן עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהל דוד אביכזר
ראש ישיבת ההסדר הרב חיים דרוקמן
באחריות המנהל לחינוך התיישבותי
תלמידים
כמאתיים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
הישיבה התיכונית "אור עציון"
אין תמונה חופשית
ישיבה תיכונית
השתייכות ישיבות תיכוניות
ציונות דתית
תאריך ייסוד ה'תש"ך
מייסדים הרב חיים בנימיני והמועצה האזורית שפיר
בעלי תפקידים
יו"ר חיים דרוקמן עריכת הנתון בוויקינתונים
ראש הישיבה התיכונית הרב ערן פרינס, הרב חיים דרוקמן
תלמידים
כ־500
מיקום
מיקום מרכז שפירא
קואורדינטות 31°41′55″N 34°42′31″E / 31.698706°N 34.708664°E / 31.698706; 34.708664
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ישיבת אור עציון הוא שמן של ישיבת הסדר (ובה גם מסלול של ישיבה גבוהה) וכן של ישיבה תיכונית שלצידה פנימייה צבאית, שתיהן בראשות הרב חיים דרוקמן. המוסדות נמצאים במרכז שפירא, שבין אשקלון לקריית מלאכי, ומשתייכים לרשת ישיבות בני עקיבא. הישיבה התיכונית הוקמה בשנת תש"ך (1960), על ידי המועצה האזורית שפיר. שמה של הישיבה ניתן לה כהנצחה לזכרם של בני גוש עציון ולוחמיו, אשר נפלו במלחמת העצמאות. הישיבה הוקמה בראשונה כישיבה תיכונית חקלאית על ידי משה מושקוביץ ובראשה הועמד הרב חיים בנימיני.[1]

ב־1977 (ה'תשל"ז) הוקמה ישיבת ההסדר (הפועלת גם כישיבה גבוהה), וב־1980[2] הוקמה ליד הישיבה התיכונית פנימייה צבאית לפיקוד, במתכונת הפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה.

ישיבת ההסדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבת ההסדר אור עציון הוקמה בשנת ה'תשל"ז (1977), ראש הישיבה הרב חיים דרוקמן.

בישיבה לומדים כ־160 תלמידים, כולל התלמידים הנמצאים בשירות צבאי פעיל ואברכים הלומדים בכולל שבישיבה. עם צוות הישיבה נמנים הרב אביגדור שילה, הרב יהודה בהרב, הרב שמעון לפיד, הרב מנחם מן, הרב שמואל רוזנפלד (רבו של קיבוץ חפץ חיים), הרב יאיר פינקלשטיין והרב דני אלינר.

הישיבה ממוקמת ביישוב מרכז שפירא, בין קריית מלאכי לאשקלון.

כארבעים מהתלמידים הם אברכים. חלקם לומדים גמרא במסגרת הרגילה, וחלקם לומדים בתוכניות ההלכה לקראת בחינות ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל. האברכים מתגוררים בחלקם על יד הישיבה ובחלקם בשכונת הקראווילות של קיבוץ עין צורים הסמוך.

דרכה של הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבת אור עציון מחנכת את תלמידיה ברוחו של הרב קוק. כבר מתחילת דרכה התגייסו תלמידי הישיבה לצבא רק לאחר שנתיים וחצי של לימוד תורה. כיום, ישיבות רבות נוהגות כך.

מוסדות ומסגרות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה מפעילה כמה מסגרות:

  • מסלול להכשרת מורים, שלוחה של מכללת הרצוג
  • מכינת "אור מאופיר", לפיתוח מנהיגות צעירה בקרב עולי אתיופיה
  • מכון להוצאת ספרים - ראה הרחבה בהמשך.
  • מדרשת אורות עציון - מדרשה לבנות לאחר גיל התיכון, בראשות הרב עוזי ביננפלד.

לצד הישיבה פעיל ארגון בוגרים המארגן ימי עיון ופעילויות נוספות. הישיבה מוציאה עלון שבועי לתלמידיה ולחייליה בשם "אור השבוע" וחוברת שנתית עם דברי תורה. כמו כן יוצא ביטאון חודשי בשם "אור הלבנה" המעודד יצירה של תלמידי הישיבה.

המכון התורני אור עציון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המכון התורני אור עציון

"המכון התורני לחקר כתבי יד ע"ש ר' יצחק וחנה סטרולוביץ" נוסד בשנת תשמ"ד, ושם לו למטרה להיות מנוף ליצירה תורנית, להגדלת תורת ארץ ישראל במלוא משמעותה הרחבה והמקיפה, ולהעשרת אוצר הספרים היהודי בהוצאה לאור של יצירות תורניות ייחודיות.[3] בין הספרים שהוציא המכון לאור:

הישיבה התיכונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת שנת תשע"ח מונה לראש הישיבה התיכונית הרב ערן פרינס. לומדים בה כ-500 תלמידים, כולל חניכי הפנימייה הצבאית ותלמידי תורת עציון.[4] ראשי הישיבה אשר קדמו לרב ערן פרינס הם (ע"פ סדר כרונולוגי, מהמאוחר למוקדם) הרב מיכה קלצהנדלר, הרב יצחק נריה, הרב רפי מימון, הרב יוסף כפיר, הרב חיים דרוקמן (המשמש כיום כנשיא הישיבה) והרב חיים בנימיני.

מסלול הפנימייה הצבאית הוקם בשנת 1980. מייסד הפנימייה ומפקדה הראשון היה סגן-אלוף פנחס נעמן ז"ל. אחריו פיקדו על הפנימייה סא"ל אדי דגן, סא"ל נתי שכטר, סא"ל אילון היימן, אל"מ ליאור פרי וסא"ל דורון הלל. בפנימייה לומדים כ־25 חניכים בכל כיתה (הנקראת "פלוגה"). החניכים נקראים "שוחרים" והם מסתובבים על מדים. הפנימייה מכשירה את שוחריה לפיקוד קרבי ביחידות השדה הלוחמות, על ידי לימודים צבאיים בתור המגמה בבית הספר.

בישיבה מסלול תורני בשם 'תורת עציון', שבו נערכים הלימודים בקמפוס של הישיבה הגבוהה, כולל שיעורים של הר"מים מהישיבה הגבוהה. התלמידים במסלול לומדים לימודי קודש עד שעות אחר הצהרים ולאחר מכן לימודי חול לתעודת בגרות מלאה. ראש המסלול הוא הרב ברוך הרניק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]