ישיבת דרך חיים (שעלבים)

ישיבת דרך חיים
לוגו ישיבת דרך חיים.png
אין תמונה חופשית
ישיבה קטנה לאומית
תאריך ייסוד 2003
מייסדים הרב מתניה אריאל
שכבות לימוד ט-יב
מספר כיתות 4
בעלי תפקידים
ראש הישיבה קטנה לאומית הרב מתניה אריאל
תלמידים
כ-120
מיקום
מיקום קריית חינוך שעלבים
קואורדינטות 31°52′10″N 34°59′09″E / 31.869361111111°N 34.985861111111°E / 31.869361111111; 34.985861111111
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ישיבת דרך חיים (מכונה "גמזו") היא ישיבה קטנה לאומית בראשות הרב מתניה אריאל[1], ובנשיאות דודו הרב יעקב אריאל. הישיבה ממוקמת בקריית חינוך שעלבים. על אף שרשמית הישיבה מוכרת כמסלול בישיבה התיכונית שעלבים היא מתנהלת באופן עצמאי.

שלוחה של הישיבה בשם "עוז והדר" הוקמה בשנת ה'תשפ"א וממוקמת בעיר חדרה.

תולדות הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה הוקמה באלול תשס"ג (2003), כישיבה קטנה שבה נלמדים לימודי קודש בלבד. היא הייתה הישיבה הקטנה הלאומית הראשונה במרכז הארץ, בין היתר במטרה להנגיש מוסד כזה לקהלים נוספים. עם הקמתה קבלה הישיבה מכתבי תמיכה מהרב אברהם אלקנה שפירא[2], הרב מרדכי אליהו[3], הרב זלמן נחמיה גולדברג והרב יעקב אריאל, שמשמש כנשיאה ומורה דרכה.

הישיבה הייתה אמורה לקום במושב גמזו, אולם בתחילת שנת הלימודים הראשונה עברה לקריית חינוך שעלבים. למרות זאת, היא עודנה מכונה "ישיבת גמזו". מסיבות תקציביות ואחרות הישיבה מוכרת באופן רשמי כמסלול תורני בתוך הישיבה התיכונית בשעלבים, אך למעשה היא מתנהלת באופן עצמאי.

נכון לתש"פ לומדים בישיבה כ-120 תלמידים (כ-30 בכיתה, כיתה אחת בכל שכבת גיל), והיא בין הישיבות הקטנות הלאומיות הגדולות. היא מסרבת בעקביות להגדיל את מספר הכיתות על אף הביקוש, מתוך עיקרון לשמור על אוירה חברתית חמימה ומשפחתית, ולא המונית. כמענה לצורך והביקוש ההולך וגובר הוקמה ישיבת "עוז והדר" בחדרה, כסניף של הישיבה.

רוב בוגרי הישיבה ממשיכים בישיבות גבוהות, בעיקר לישיבת מרכז הרב, לישיבת הר המור ולישיבת בית אל. מעטים ממשיכים לישיבות הסדר.

אחת לכמה שנים הישיבה מוציאה חוברת מאמרים של הרבנים והתלמידים בשם מדרך עץ החיים, עד ה'תשפ"ב יצאו שישה כרכים.

שלוחת "עוז והדר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת התשפ"א (2020) הוכרז כי בשנת התשפ"ב (2021) תפתח שלוחה לישיבה בשכונת הדר בחיפה בשם "הדר חיפה". לבסוף בשל אילוצים טכניים הוקמה השלוחה בחדרה, בשם "עוז והדר".

בראשה עומד הרב יאיר בר לוי, בוגר ישיבת דרך חיים עצמה. בכך לראשונה עומד בראשות ישיבה קטנה לאומית אדם שהוא בוגר ישיבה קטנה לאומית בעצמו[4].

דרכה החינוכית של הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת הישיבה הקים ראש הישיבה, הרב מתניה אריאל, את עמותת 'ישיבה קטנה לאומית' שנועדה להפיץ את רעיון הישיבות הקטנות במגזר הדתי לאומי. הוא פרסם בעיתונים ובכתבי עת מאמרים המבססים רעיון זה. במאמריו, הוא מצטט מדברי רבנים במאתיים השנים האחרונות שעודדו מסגרות דומות, בדגש על רבנים מהציונות הדתית. הוא ערך מחקר מקיף על שיטת הרב קוק בנושא זה, והוא מסיק שהרב קוק ראה בישיבה תיכונית פתרון של בדיעבד, והעדיף מסגרת של ישיבה קטנה[5].

לדברי ראשיה, מטרת הישיבה להעמיד תלמידים וגידולם לתורה ויראת שמים במטרה לבנות בקרבם עולם מושגים ישיבתי, כך שלימוד התורה והתפתחותם הנפשית והרוחנית יהיו בראש מעיינם. נוסף לזה שואפת הישיבה ליצור אוירה ציבורית של אהבת תורה ושאיפה להתקדמות רוחנית בקרבם של בני הנוער.

בישיבה לומדים במשך שלוש שנים לימודי קודש בלבד. עם זאת הישיבה מכירה בחשיבות ובצורך שבלימודי החול, ומאפשרת בשנה הרביעית לימודי חול בזמן של סדר צהרים ולעיתים גם סדר ערב, והוצאת תעודת בגרות. הישיבה מעודדת את רוב התלמידים להוציא תעודת בגרות, ולמרות המסלול המצומצם, אחוז הזכאים לבגרות עומד על מעל 90%, רבים מהם ברמה גבוהה במתמטיקה ואנגלית.

מורה דרכה של הישיבה בסוגיות שונות הוא הרב יעקב אריאל - מחשובי הפוסקים בציבור הדתי לאומי, לשעבר רבה הראשי של רמת גן, ודודו של מייסד הישיבה הרב מתניה. הישיבה מזוהה עם דרכה של ישיבת מרכז הרב, רוב הר"מים בישיבה הם בוגרי ישיבה זו, וכן חלק גדול מהבוגרים ממשיכים לישיבה זו.

סדרי הלימוד בישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התפילה מתקיים סדר קצר בחומש ורש"י על פרשת השבוע ולאחר מכן שיעורי אמונה. בסוף סדר בוקר ישנו סדר תנ"ך, בסדר צהריים לומדים בקיאות ולאחריו לומדים משנה ברורה. בסדר ערב לומדים הבחורים מכיתה ט' בחברותא עם בחורים מכיתות י' ו-י"א.

הצוות החינוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמת הישיבה עומד בראשה מייסדה, הרב מתניה אריאל (בנו של הרב ישראל אריאל). קודם הקמת הישיבה היה הרב מתניה ר"מ בישיבה הקטנה במעלה חבר, ולמד בישיבה תיכונית שעלבים, ישיבה תיכונית חיספין וישיבת שבי חברון.

בתפקיד "ראש בית המדרש" מכהן הרב אריה רוזנברג. הרב רוזנברג למד בישיבה התיכונית נחלים ובישיבת מרכז הרב[6].

הר"מים הם: הרב אריאל בן דוד, הרב אליהו יוסף, הרב מתן צברי, והרב נתנאל שושן.

בישיבה מלמדים רמי"ם נוספים בסדרי צהרים וערב. הרב יואל קטן והרב מאיר ברקוביץ' מעבירים שיעור שבועי בישיבה. בתקופה קצרה בעבר לימד בישיבה הרב מיכה הלוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]