מנדעים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מנדעים
מנדעי מתפלל בעת טקס טבילה
מנדעי מתפלל בעת טקס טבילה
שורשים, סיווג והנהגה
זרם נצרות עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות מרכזיות אדם, הבל, שת, אנוש, נח, שם, ארם, יוחנן המטביל
מספר מאמינים 60,000 - 100,000
שפות ארמית בבלית עריכת הנתון בוויקינתונים
תאולוגיה, טקסטים וטקסים
תאולוגיה דואליזם-גנוסטי
ארגונים ופעילות
אזורי פעילות שוודיה, איראן, הולנד, אוסטרליה, עיראק, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מַנְדָּעִים (משעמדים, במנדעית: ࡌࡀࡍࡃࡀࡉࡉࡀ, מאנדאייא) הם בני קבוצה אתנו-דתית בעלת דת ולשון ייחודיים. דתם דוגלת בהשקפת עולם דואליסטית-גנוסטית. במרכז דתם עומדת הטבילה. המנדעים רואים באדם, הבל, שת, אנוש, נח, שם וארם קדושים. הם מתארים את אברהם, משה, ישו ומוחמד כנביאי שקר. מנדעים מאמינים כי יוחנן המטביל הוא הנביא החשוב ביותר.

המנדעים ישבו בעיקר בדרום עיראק ובפרובינציה האיראנית ח'וזסתאן. מספרם הכולל אינו עולה על 50 עד 100 אלף איש. בשל רדיפות בעיראק ובאיראן היגרו אלפים רבים מהם לשוודיה, לירדן לאוסטרליה ולצפון אמריקה, הולנד, גרמניה ועוד, ולמעשה מיעוטם נותרו בעיראק ואיראן ורובם היגרו לפזורה בעקבות מלחמת האזרחים השנייה בעיראק.

חלק מההיסטוריונים סבורים כי המנדעים הם קבוצה שנפרדה מעם ישראל,[דרוש מקור] או מעין "נגזרת" מתוך עם זה - בדומה לשומרונים - בשל היותם מחזיקים בכתבי קודש הכוללים תוכן רב יחסית מהתנ"ך העברי ומהברית החדשה, וכן בשל היותם דוברים ניב ארמי הדומה לזה של התלמוד הבבלי, והיות התפילה שלהם מכוונת לירושלים. מנהיג דתי מכונה "רבי"[1] ומקום פולחן נקרא "משכנה".[2]

כיום, לאחר פרסומים נוספים כגון "גאריתא הרן" (אנ')[דרושה הבהרה] ומחקרים נוספים על המנדעים[דרוש מקור], הם עצמם מזהים את עצמם כבנים של ארם בן שם, והם עצמם ארמים אשר חיו בארץ כנען והוגלו אחרי חורבן בית ראשון, דבר המסביר את הדמיון, ואת התנגדותם החריפה ליהדות כי לדעתם אברהם, משה והנביאים הם נביאי שקר, וכך גם ישו.[דרושה הבהרה]

מקור המושג "מנדעה" והשפה המנדעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכינוי "מנדעים" הוא שמה של העדה בשפה המנדעית. שפתם היא אחד הניבים של ארמית וקרובה במיוחד לארמית הבבלית של התלמוד הבבלי ולנבטית (אנ'), שפות שהן כולן שמיות וקרובות לעברית. המגורים בארץ כנען יכולים להסביר את הקרבה לשפה הארמית של התלמוד הבבלי[דרושה הבהרה]. רוב כתבי הקודש המנדעיים כתובים בשפה זו, אך בעיקר הכוהנים דוברים אותה. פירוש המילה "מנדעים" הוא ה"יודעים". הדת המנדעית חולקת מאפיינים רבים עם כתות גנוסטיות שהיו נפוצות במזרח התיכון, במאה הראשונה לספירה ובמאות שלאחר מכן. המנדעים הם העדה היחידה, מאז העת העתיקה המאוחרת, שמזהים את עצמם כגנוסטים ("גנוסיס" פירושו ביוונית "דעת"). יש להדגיש שזיהוי כגנוסטים הוא בעיקר תוצאה של מחקר מערבי, ולא היה מקובל בקהילה המנדעית עצמה עד לאחרונה.

אמונת המנדעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנדעים הם קהילה אתנו-דתית סגורה, המתרגלת את המנדאיזם (על משמעות השם 'מנדאיזם' - ראו לעיל), שהיא דת גנוסטית עם השקפת עולם דואליסטית. חסידיה מעריצים את אדם, הבל, שת, אנוש, נח, שם, ארם בנו של שם - אב המנדעים. דמותו של יוחנן המטביל היא מרכזית. מילה אינה נהוגה. מרכז הדת המנדעית הוא הפולחן. אתרי הפולחן המסורתיים הם המוקדים העיקריים של הקהילות המקומיות. הם ממוקמים תמיד ליד נהרות או תעלות. הטקסים החשובים והוותיקים ביותר הם "טבילת" ( מעברות, פרון, מעווטה) ו"העלייה". טבילות הן נושא מרכזי במנדאיזם, והם מאמינים כי הן נחוצות לגאולת הנפש. יוחנן המטביל נקרא "תלמיד" או "כומר", והוא ידוע במספר הטבילות שביצע וסייעו לישועה. יום ראשון, כמו במסורות דתיות אחרות, הוא יום הקודש, שמרכזו אמונות מיתולוגיות[דרושה הבהרה].

הספרות המנדעית, אף שהיא נרחבת למדי[דרושה הבהרה], עוסקת בנושאים כמו אסכטולוגיה, ידיעת האל, והחיים שלאחר המוות, וידועה בעיקר לאנשי הדת.

אמונות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מחוקרות המנדעים הבולטות היא ליידי אי. ס. דרואר (Lady Ethel Stefana Drower) (אנ'). היא מציינת בהקדמת ספרה,'The Secret Adam', כי יש לגנוסיס המנדעי תשעה מאפיינים עיקריים, אשר קיימים גם בכתות גנוסטיות אחרות:

 1. ישות עליונה חסרת-צורה, שהביא ליצירה של עולמות רוחניים וחומריים. ישות זו אינה יוצרת את העולם בעצמה, אלא בידי ישות או ישויות יוצרות שמקורן בו. הקוסמוס נוצר על ידי אדם ארכיטיפי, שמעצב אותו על פי דמותו.
 2. דואליזם: אם ואב קוסמיים, אור וחושך, ימין ושמאל.
 3. כמאפיין של דואליזם זה, גם עולם רעיונות המורכב מניגודים.
 4. הנשמה מוצגת כגולה, במאסר: ביתה ומקורה הם הישות העליונה שאליה היא חוזרת לבסוף.
 5. הכוכבים משפיעים על הגורל ועל בני האדם, והם גם המקומות שאליהם תגענה הנשמות לאחר המוות.
 6. נשמות או אנשים גואלים שעוזרים לנשמה בדרכה בחיים ולאחר מכן אל "עולמות האור".
 7. שפת-כת סמלית ומטאפורית. רעיונות ואיכויות מואנשים.
 8. 'מיסטריות', כלומר טקסים העוזרים לנשמה ומטהרים אותה, על מנת להבטיח שהיא תיוולד מחדש לגוף רוחני, ותצא מעולם החומר. אלה הם לעיתים קרובות התאמות של טקסים מסורתיים, שנוספה להם פרשנות אזוטרית.
 9. חברי הכת מחויבים לסודיות; הסברים לסעיפים 1, 2 ו-8 שמורים רק לאלה שנחשבים כמסוגלים להבין ולשמר את הגנוסיס.

המנדעים מאמינים בנישואין ובילודה, בחשיבות של סגנון חיים אתי ומוסרי בעולם הזה, ומדגישים את חיי המשפחה. לפיכך, הם אינם מתנזרים. עם זאת, הם נמנעים ממשקאות חריפים או בשר אדום. אף שהם מסכימים עם הכתות הגנוסטיות האחרות בכך שהעולם הוא כלא שנשלט על ידי ארכונים - כוחות נמוכים, הם עדיין לא רואים בו מקום אכזרי ומרושע בהכרח.

המנדעיזם מדגיש בחריפות את התנגדותו ליהדות, לנצרות ולאסלאם, ורואה בנביאיהן מלאכי-חבלה שבאו להטעות את בני האדם.

כתבי המנדעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיעוד הקדום ביותר של השפה המנדעית נמצא על גבי קערות השבעה מאגיות, מן המאות 5–6 לספירה. למנדעים יש כמה כתבי קודש, שהחשובים בהם הם ה"גינזא רבא" (ࡂࡉࡍࡆࡀ ࡓࡁࡀ, "האוצר הגדול"), שבו אוסף של היסטוריה, תאולוגיה ותפילות. הגינזה רבה מחולקת לשני חצאים - ה"גינזא שמאלא" וה"גינזא יאמינא". על פי מידע שמצוי בכתבי יד של ספרים אלה, מקור הטקסט הוא בסוף המאה השנייה או תחילת השלישית לספירה. אמנם, כתבי היד עצמם הם מאוחרים הרבה יותר (מן המאה השביעית). על פי המסופר בכתבים אלה, המנדעים עזבו את ארץ ישראל במאה הראשונה לספירה לאחר חורבן המקדש בידי הרומאים ושכנו תחילה במדבר מזרחית לירושלים. המנדעים נמלטו מרודפיהם אל עבר הירדן ושכנו שם מאות שנים לפי מקורותיהם לפני שהתיישבו באימפריה הארסדית בבבל.

ספר חשוב אחר הוא הקולסטה (אנ'), ספר התפילה הקנוני של המנדעים. ספר אחר הוא ספר "יוחנן המטביל", שכולל דיאלוג בין יוחנן וישו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנדעים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ McGrath, James F.,"Reading the Story of Miriai on Two Levels: Evidence from Mandaean Anti-Jewish Polemic about the Origins and Setting of Early Mandaeism".ARAM Periodical / (2010): 583–592.
 2. ^ Secunda, Shai, and Steven Fine. "Shoshannat Yaakov". Brill, 2012. p. 345