מסעותיו של סיר ג'ון מנדוויל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דיוקנו של סר ג'ון מנדוויל. 1459.

מסעותיו של סר ג'ון מנדוויל הוא יומן מסע אשר הופיע בין שנים 1357-1371 ונכתב לכאורה על ידי אביר אנגלי בשם סר ג'ון מנדוויל שיצא למסעות ברחבי העולם. הטקסט המוקדם ביותר ששרד נכתב בצרפתית.

הספר היה פופולרי במידה יוצאת דופן לתקופתו ותורגם לשפות רבות. למרות שהסיפורים בו לעיתים מופרכים, ושזורים בהם אגדות ופנטזיות, הוא מתאר כנראה מסע אמיתי או סיפורים של אנשים שיצאו למסעות כאלו. על כן הספר, למרות הבדיות השזורות בו, נחשב בתקופתו כמקור מהימן ושימש ימאים ומגלי ארצות במסעותיהם.

למשל, כריסטופר קולומבוס הושפע מאוד מספר זה וממסעותיו של מרקו פולו[1] כמו גם חברי מסעו של פרדיננד מגלן שהקיפו לראשונה את כדור הארץ.

מסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיסר קונסטנטינופול מחזיק את הרומח הקדוש, מתוך כתב יד בספרייה בריטית.

ג'ון דה-מנדוויל חצה את הים בשנת 1322; עבר דרך טורקיה (אסיה הקטנה וקיליקיה), Tartary, פרס, סוריה, ערב הסעודית, מצרים העליונה והתחתונה, לוב, חלק גדול מאתיופיה, כשדים, אמזוניה (ארץ האמזונות), הודו; ביקר כמה פעמים בירושלים. לפי הסיפור הוא כתב את המסע בשפה הרומאנית מאחר שהייתה מובנת יותר מלטינית.[2] בספר תיאור מסע מעניין נוסף בו מתואר מסעו של אדם אחר שהפליג מעבר להודו ועבר איים רבים עד שהגיע שוב למקום בו שפת אימו מדוברת והבין שניתן להקיף את כדור הארץ ולחזור לנקודת המוצא (הרבה לפני ההקפה המפורסמת של פרדיננד מגלן בשנת 1519).

ניתוח עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמח כותנה כפי שצויר על ידי ג'ון מנדוויל; "שם [הודו] גדל עץ נפלא אשר נושא כבשים זעירות בקצה ענפיו. ענפים אלה היו כל כך גמישים עד שהתכופפו מטה כדי לאפשר לכבשים לאכול כאשר הן רעבות.".
איור של טקס בו משלמים לגברים המתמתחים בביתוק בתולים לגאול את האישה מבתוליה (1484).

הספר כנראה מכיל עובדות וידע שנרכשו בפועל על ידי מסעות ומגורים במזרח, בעיקר בסעיפים אשר מתייחסים לארץ הקודש, דרכי הגעה לשם, מצרים, ובאופן כללי של הלבנט. האזכור של מחוזות רחוקים יותר מגיע רק לקראת סוף ההקדמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Adams 1988, p. 53.
  2. ^ Nicholson & Yule 1911, p. 560.