סנסנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סנסנה
Sansana.JPG
שלט הכניסה
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית הר חברון
גובה ממוצע[1] ‎530 מטר
תאריך ייסוד 1997
תנועה מיישבת אמנה
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 577 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎11.2% בשנה
http://www.sansana.org

סַנְסַנָּה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי דתי בצפון הנגב, הממוקם ברובו ממזרח לקו הירוק, אך ממערב לגדר ההפרדה, ומשתייך למועצה אזורית הר חברון.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפון, מעברה השני של גדר ההפרדה מצויים הכפר רמאדין וההתנחלות אשכולות. קיבוץ כרמים והיישובים מיתר וכרמית מצויים דרומית־מזרחית לסנסנה. מדרום-מערב לסנסנה מצוי היישוב לקיה ומצפון-מערב נמצא קיבוץ להב.

הסבר שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגבעה שעליה מפוזרים השרידים של חירבת א-שמסאניאת המזוהה עם סַנְסַנָּה המקראית, כ-2 ק"מ מדרום להתנחלות

היישוב נקרא על שמה של עיר מקראית בשם סנסנה, המוזכרת בפסוק: "וְצִקְלַג וּמַדְמַנָּה וְסַנְסַנָּה"[2] כחלק מנחלת שבט יהודה, ושרידיה נמצאים כ-2 ק"מ מהיישוב. על פי ההשערות, נקראת העיר הקדומה על שם כיפת עץ התמר כפי שנכתב במגילת שיר השירים: "אָמַרְתִּי אֶעֱלֶה בְתָמָר אֹחֲזָה בְּסַנְסִנָּיו"[3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1997 הוקמה במקום היאחזות נח"ל בהתאם להחלטה 2049 של הממשלה ה-27 מ-23 במאי 1997. לאחר כשנה החליטה הממשלה על הקמת יישוב הקבע בתחום מועצה אזורית בני שמעון, אך בפועל היישוב הוקם מעבר לקו הירוק. ביום העצמאות ה'תשנ"ט, 21 באפריל 1999 הגיעה קבוצת הקבע הראשונה, ובפברואר 2000 אוזרח המקום[4]. מבין המקימים של היישוב נמצא גם רוני פלמר שלאחר מכן הקים את תנועת אור בשנת 2002 לצורך סיוע והקמה של יישובים נוספים.

בשנת 2001 נסלל כביש הגישה ליישוב, בשנת 2005 התחילה בניית הקבע בשנת 2007 הוקמה "טיילת האחים".

בשנת 2007 דנה הוועדה המחוזית של מחוז דרום בתוכנית מתאר של היישוב, אולם החליטה שלא ניתן לאשרה מכיוון שהיישוב לא נמצא בתחום אחריותה והעביר את הטיפול למועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי. בתחילת 2012 החליטה המועצה לדחות את התוכנית מכיוון שהוגשה כהרחבה של אשכולות, אשר היו לה, לדעתה, די והותר עתודות תכנוניות, מועצה. בעקבות זאת, ב-23 באפריל 2012 החליט צוות שרים בראשותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפעול להסדרת המעמד של סנסנה כיישוב עצמאי.[5] בעקבות זאת, אושרה תוכנית מתאר ליישוב ביולי 2014 ועתירה לבג"ץ נגד האישור נדחתה[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]