שכונה (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שכונה
שכונה.png
שיר הנושא לא זזים - בביצוע אושרת אינגדשט
סוגה נוער, דרמה, פנטזיה
יוצרים גיורא חמיצר
כותבים גיורא חמיצר - תסריטאי ראשי
נועה פניני
בימוי אורן שקדי
שחקנים עומר גולדמן
תותי ניניו
אושרת אינגדשט
דוד שאול
אסף הרץ (עונות 1–2)
ניר חלפון
ליאנה עיון
ליהי קורנובסקי
טום יפת
עידן שקרוקה
מיכאל מושונוב (עונה 3)
גל פופלר (עונה 3)
ספיר דרמון (עונה 3)
יעל פולמן (עונה 3)
תמיר גינזבורג (עונה 3)
דר זוזובסקי (עונה 3)
עדי גילת (עונה 3)
פסקול טל ירדני
ארץ מקור ישראלישראל  ישראל
שפות ישראלישראל עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 100
הפקה
מפיק רן גולן
אסנת סרגה
אורלי אטלס כץ
סער פין
חברת הפקה ענני תקשורת
עורכים אסנת סרגה
דפנה רוזמן
עמית עזז
אתר צילומים גבעת ברנר, כפר שמריהו, מזכרת בתיה, ראשון לציון, יער בן שמן, אילת
אורך פרק 25 דקות
שידור
רשת שידור

ערוץ ניקלודיאון (HOT) (עונות 1–2)

טין ניק (עונה 3)
תקופת שידור מקורית 2 בנובמבר 2014 – רץ
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

"שכונה" היא סדרת נעורים ישראלית שיצר גיורא חמיצר, שמשודרת בערוץ ניקלודיאון ב-HOT החל מ-2 בנובמבר 2014. העלילה עוסקת בהבדלים והבעיות בין חבורות עניים ועשירים, המכונים "שכונקים" ו"נרקיסים". צילומי הסדרה נערכו ברובם בקיבוץ גבעת ברנר, במתחם בית ההבראה לשעבר "בית ישע", וכן בכפר שמריהו.

לאחר הצלחה הסדרה ב- VOD, ספר ראשון ושני מופעים גדולים. הסדרה חודשה לעונה שלישית ורביעית, שהפקתה החלה עוד בעת שידור העונה השנייה. פורסם שבעונה השלישית דמות ראשית צפויה לצאת מהארון, וכי אסף הרץ (איתן) לא ישתתף בעונה זו. בנוסף יצטרפו לסדרה ספיר דרמון, דר זוזובסקי, תמיר גינזבורג, עדי גילת, יעל פולמן, מיכאל מושונוב וגל פופולר. צילומי העונה השלישית התקיימו בחודשים ינואר-אוקטובר 2017.

העונה השלישית והאחרונה צפויה לעלות בשנת 2018.

סקירת סדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מספר הפרקים תאריך השידור הראשוניישראל ישראל
הפרק הראשון הפרק האחרון
1
50
2 בנובמבר 2014 21 בינואר 2015
2
50
1 בספטמבר 2016 14 במרץ 2017
3
50
2018 יפורסם בהמשך

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בליבו של היישוב היוקרתי נרקיס, סמוך למגרש הגולף בו משחקים היפים והעשירים, נמצאת 'השכונה'. במקבץ מוזר של דירות מגורים דלות השוכנות באחוזה שנתרמה על ידי הפילנתרופ התמהוני פריצי, גרות משפחות עובדים בצניעות דלה.

אחת המשפחות המתגוררות מזה דורות ב'שכונה' היא משפחת בן-דוד. האב, המכונה בנדה, אלמן המגדל לבדו חמישה ילדים, פותח וסוגר עסקים כושלים ומתגלגל לחובות שמאיימים להביא אותו עד מאסר. ילדיו הבוגרים: ויקי החרוצה, אודי הרגיש והמחונן, ורחלי הנערית והחכמה, עוזרים לגדל את התאומים הפעוטים ומנסים להשאיר את אביהם מחוץ לכותלי הכלא באמצעות תחבולות שונות.

בנוסף לקשיים הקיומיים, מזומנות לתושבי השכונה צרות נוספות מצד השכנים העשירים, תושבי נרקיס ובראשם ראש המועצה סוזי שיינפלד, שישמחו להיפטר משכונת העוני ה"מכערת" את הנוף, אך צרות אלה מתגמדות לעומת סודות אפלים מהעבר, הקשורים באוצר מיסטי עתיק, אשר הולכים ונחשפים ומסכנים את חייהם של ילדי משפחת בן דוד ושל חבריהם לילוש, מיטל, לירון ומצליח.

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה מתחילה כ-100 יום לאחר מאורעות העונה הראשונה. והיא ממשיכה לעקוב אחרי עלילת מטה אהרון. בתחילת עונה זו ממונם של משפחת שיינפלד נעלם, וזאת בעקבות חובותיו של טדי לאחר שנכנס לכלא, אך בהמשך זוכה סוזי בהגרלת הלוטו הגדולה בזכות טדי שהצליח לגנוב את מטה אהרון למספיק זמן בשביל לראות את המספרים הזוכים בזכות המטה ולספר אותם לסוזי בטלפון.

אחרי ימים שקטים, לאט האירוניה בין השכונקים לשיינפלדים הולכת ומתפוגגת, סוזי חזרה להיות ראש המועצה ומאמללת את תושבי השכונה בכל צורה ודרך אפשרית. במהלך העונה היחסים הטעונים בין השכונקים לעשירים מנרקיס עולים שלב למלחמה גדולה יותר הקשורה למטה אהרון.

בסוף העונה, רחלי, שמיועדת להשמיד את המטה ולשים קץ לכל המצב הקיים, היא אמורה להשמיד את המטה, אבל, ברגע שיושמד המטה גם היא תושמד והכל יחזור לקדמותו. רחלי מגיעה לחלל הזמן ששם אמורה היא להשמיד את המטה, הקוברה מגיע. כעבור כמה שניות מגיע איתן ומשמיד את המטה. ההיסטוריה השתנתה ובתמורה לכך איתן מת. השכונה חוזרת למצב ההתחלה בחתונה של בנדה ואילנה, כולם שמחים ומאושרים, ורק רחלי היחידה שזוכרת מה קרה, רחלי שילמה את חובותיהם למועצה, והם חזרו להיות המשפחה המאושרת שהיו. דרורה חזרה להיות ראש המועצה במקום סוזי לאחר המאורע בעונה הראשונה לאחר שטדי נכנס לכלא והמצב הכלכלי של משפחת שיינפלד הדרדר.


דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת בן-דוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ויקטוריה "ויקי" בן-דוד (עומר גולדמן) - חכמה ואחראית במיוחד. בעונה הראשונה מסופר שהיא מפרנסת את בני משפחתה. האחות הבכורה מבין חמישה אחים. בתו של בנדה. בת זוגו של איתן, ממנו נפרדה בשלהי העונה הראשונה. בפרק הסיום של העונה הראשונה הרגה את הקוברה. בעונה השנייה משרתת ויקי בצבא, יחד עם שיילי אשר מנסה לסבך אותה בצרות, ובמהלכה יורה למוות באנקונדה, אלא שבעולם המקביל פעולה זו אינה התרחשה. עוזרת לאיתן להשתחרר מהכלא, ונחטפת יחד איתו על ידי דוב, אך לבסוף הם מצליחים להשתחרר. לאחר שינוי ההיסטוריה איתן הקריב את עצמו, מה שגרם לכך שהשניים לא יכולים להיות יחד יותר.
 • רחלי בן-דוד (תותי ניניו) - טום בוי, נערה חכמה, פרועה וסקרנית, מנהיגת החבורה, חברתם של מיטל, מצליח ולירון. בעונה הראשונה, הופכת לבת זוגו של לירון, אך בעונה השנייה הם נפרדים, וחוזרים. בעונה ה-2 הנחש של נינה מכיש אותה והיא מתעלפת, אולם היא ניצלת בסופו של דבר באמצעות נסיוב המכיל את נוגדן הארס. חזרה בזמן ולקחה את המטה לפני טדי, ובכך שינתה את העתיד. בעולם המקביל היא ונינה השמידו את המטה. שינתה את העתיד לעבר שהיה ללא המטה. וחזרה בזמן לחתונה של בנדה ואילנה, ושילמה את החובות למועצה לפני שיחייבו אותם. כמו כן, נתנה את כרטיס ההגרלה המנצח לאגם במטרה לשחזר את הפרידה בין אודי ואגם, והזוגיות עם מיטל. הדמות היחידה שזוכרת מה קרה באמת בהיסטוריה הקודמת.
 • אודי בן-דוד (ניר חלפון) - נער מחונן ורגיש. החבורה משתמשת בעובדה שהוא דומה לשחקן חוליו דה סילבה מהטלנובלה "מלכת הלבבות", לצורך העלאת מעמדם החברתי והשגת כסף, מה שמסבך אותם. בסוף העונה הראשונה נהיה בן זוגה של אגם אך בעונה השנייה הם נפרדים. מיטל נישקה אותו מול אגם והוא התאהב בה, נמרוד זורק אותו ואת לירון למים בעזרת המטה. מצליח מציע לו לצאת עם בת דודתו, אך מיטל חיבלה לו בדייט מכיוון שהבינה שגם היא מאוהבת בו. כפיצוי לאחר שהוא גילה זאת היא מארגנת לו דייט נוסף אך בעקבות הודעת טקסט של מצליח היא מתוודה בפניו על אהבתה והם נהפכים לזוג. בעולם המקביל נעשה לעצלן ולא אכפתי, ונותר החבר של אגם. לאחר שרחלי מחזירה את ההיסטוריה לקדמותו, ביום החתונה חוזר להיות עם אגם. אך עתיד להיפרד ממנה שוב, ולחזור למיטל.
 • מיטל מורי\בן-דוד (ליאנה עיון) - נערה קשוחה ואסרטיבית. בתה של אילנה, ונוהגת לשחק כדורגל עם הבנים. מקפידה על המראה החיצוני. בעונה הראשונה היא מאוהבת בלירון ורחלי עוזרת לה למצוא חן בעיניו, והיא ולירון נהפכים לזוג, אלא שבסוף העונה הראשונה הבינה שלירון מאוהב ברחלי והם נפרדים. סמוך לעונה השנייה בנדה ואימה נישאים, והיא נהיית לאחותם החורגת של אודי, רחלי וויקי. מנשקת את אודי מול אגם וגורמת לו להתאהב בה, ובהמשך גם היא מתאהבת באודי והופכת להיות בת זוגו. בעולם המקביל בן זוגה הוא ג'וני. לאחר שרחלי מחזירה את ההיסטוריה לקדמותה, ביום החתונה נשארת לבדה אך אודי עתיד לחזור אליה.
 • משה "בנדה" בן-דוד (יוסי מרשק) - אלמן, אביהם של ויקי, אודי, רחלי, רינת ויובל. חסר חוש עסקי, תמיד נכנס לחובות. בתחילת העונה הראשונה, נכנס לחוב של 500,000 שקל, ובכדי להתחמק מהקנס מביים את מותו בעזרת ילדיו. לאחר זמן מה הוא מסגיר את עצמו ויושב בכלא לתקופה קצרה. משתחרר מהכלא בזכות טדי. בתחילת העונה ה-2 הוא ואילנה מתחתנים. נכנס שנית לחוב, בורח, ועובר להתגורר אצל דודו של מצליח. בעולם המקביל גר בבית מפואר, ככל הנראה במקום משפחת שיינפלד, והחזיק במטה אהרון. בסוף העונה ניצל מחובותיו הכלכליים בעזרת רחלי.
 • אילנה מורי\בן-דוד (עירית קפלן) - בעלת מספרה, ואמא של מיטל. בעלת פה פתוח. חברה טובה של בנדה, איתו התחתנה בראשית העונה השנייה. עוזרת לרחלי לברוח מהעובדים של טדי. בעולם המקביל גרה בבית מפואר, ככל הנראה במקום משפחת שיינפלד, שם החזיקה במטה אהרון ושילמה לשולץ מדי חודש סכום כספי כדי שהמטה יישאר בידם.
 • יובל בן-דוד (אראל מסיקה): בנו הצעיר של בנדה, אחיה התאום של רינת ואחיהם הקטן של רחלי, ויקי ואודי. בעולם המקביל שיחק בקבוצה של נרקיס במקום לירון.
 • רינת בן-דוד (אופק פין): בתו הצעירה של בנדה, אחותו התאומה של יובל ואחותם הקטנה של רחלי, ויקי ואודי.

השכנים בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לירון ביטון (טום יפת): נער בעל אופי מצליח. שחקן כדורגל, רגיש, ביישן ואמיץ. תלמיד לא מוצלח, הבן של מגי. בעונה הראשונה היה בן זוגה של מיטל עד שנפרדו כשהבין שהוא אוהב את רחלי. נחטף בעונה הראשונה על ידי טדי ושוחרר על ידי אגם. היה בן זוגה של רחלי מפרק הסיום של העונה הראשונה עד לאמצע העונה השנייה, בה הם נפרדו. נהפך לבן זוגה של אגם לזמן קצר אך הם נפרדו. לאחר הפרידה מאגם חוזר לרחלי ומסייע לה במעשיה, אך לבסוף נורה על ידי שירזי ומגיע לכור המצרף. בעולם המקביל נינה אחראית למותו. בתום העונה השנייה איתן משמיד את המטה ומציל את לירון.
 • מצליח (עידן שקרוקה): נער כובש ומצחיק, חברו הטוב ביותר של לירון. נוטה לספר סיפורים על סבתו, אצלה הוא גר. עובד בהובלות אצל דודו. עזר למיטל ואודי להפוך לזוג.
 • לילוש (אושרת אינגדשט): בחורה קשוחה. חברתה הטובה ביותר של ויקי. בעונה השנייה היא ושלומי נעצרים ולאחר מכן היא מתאהבת בשלומי, והם נהפכים לזוג. גילתה על הפתח הנוסף לחזרה בזמן.
 • שלומי (דוד שאול): שכן בשכונה. כותב שירים ומנגן בגיטרה. מאוהב בויקי אך בעונה השנייה לאחר שהוא ולילוש נכנסו למעצר, הוא התחיל להתאהב בלילוש והם הפכו לבני זוג. עזר לויקי וללילוש להוציא את איתן מהכלא.
 • ג'סיקה "גסי" (דורין קריו): שכנה מבולבלת, תמימה, טובת לב, חסרת מודעות, רכלנית, מצחיקה ולעיתים קרובות מבוהלת. לעיתים תושבי השכונה מכנים אותה ג'סי. מסייעת למשפחת בן-דוד בשעת צרה. עוזרת לשבור את הבטון לכניסה למערה. מודיעה לכולם שגונבים את המטה בשכונה
 • תבורי (אלון דהן): שכן בשכונה, אשר מתואר כדמות בטלנית וקמצנית. בעונה השנייה עזר לבן דוידים כאשר התחזה לבנדה וכך עצרו אותו ולא את בנדה. נמרוד שכר אותו כדי לרגל אחרי רחלי, אך נתפס על ידי הבן דוידים. בעולם המקביל נראה שהוא השכן היחיד שנשאר בשכונה.
 • הלמוט פולק / יחיעם כספי (אברהם סלקטר) (עונה 1): היה שכן ותיק בשכונה. נכדו של פריצי. גידל את הכלב מקס. הלמוט עזב את השכונה כי הבריגדה רצתה לחסל אותו. לאחר כמה שנים חזר תחת הזהות "יחיעם כספי", שכן שחיטט בענייניו של פולק וריגל אחריו. סיפר לרחלי על האוצר. נורה על ידי גדעון ומת.
 • מגי ביטון (נטלי עטיה) (עונה 1): אם חד-הורית ללירון. בעונה הראשונה הייתה העוזרת של משפחת שיינפלד, ובהמשך פוטרה על ידי סוזי. נחטפה יחד עם לירון על ידי טדי. צמוד לתחילת העונה השנייה עזבה את השכונה למטרת עסקים (עזרה לשגריר).

הנרקיסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת שיינפלד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אגם שיינפלד (ליהי קורנובסקי): נערה חכמה. אחותו של נמרוד ובתם של טדי וסוזי שיינפלד. אינטרסנטית והישגית. מרגישה בנוח בעולמה המיוחס ולא מקבלת את תושבי השכונה כשווים. התאהבה באיתן, אשר נהפך לבן הזווג של ויקי. הייתה בת זוגו של אודי אך בעונה השנייה הם נפרדו. בעונה השנייה מתאהבת בלירון, ולאחר מאמצים רבים מצידה הם הופכים לבני זוג לזמן קצר, ולאחר מכן נפרדים. בעולם המקביל אגם מאוהבת באודי. ביום החתונה, לאחר שרחלי מחזירה את ההיסטוריה לקדמותה בשלהי העונה השנייה, משתחזרת הזוגיות שלה עם אודי, והיא אף מקבלת מרחלי את הטופס הזוכה בהגרלה כדי שיחזרו לעמוד על רגליהם מבחינה כלכלית והכל יחזור לקדמותו.
 • תיאודור "טדי" שיינפלד (מורדי גרשון): אביהם של אגם ונמרוד ובעלה של סוזי. סגן הבריגדה. בסוף העונה הראשונה נעצר על ידי רמי. בתחילת העונה השנייה נעזר בבריגדה על מנת להשתחרר ולגנוב את המטה, אך נכשל ונתפס שוב, ושוחרר מהכלא על ידי שולץ. רחלי חוזרת בזמן על מנת לקחת את המטה לפני טדי ומכאן הוא לא השיג את המטה בעולם המקביל. הכריח את תושבי השכונה לעזוב את השכונה.
 • סוזי שיינפלד (יעל שרוני): ראש המועצה המקומית "נרקיס". אמם של אגם ונמרוד ואשתו של טדי. תככנית ומתוחכמת. שונאת את השכונקים ואת משפחת בן דוד בפרט. בעונה השנייה לוקחת את המטה משולץ בעזרת שוחד. בעולם המקביל אילנה שילמה שוחד לשולץ ולא סוזי. בפרק האחרון של העונה השנייה סוזי נראית בחתונה של הבן דוידים, כפי שקרה בפעם הקודמת.
 • נמרוד שיינפלד (אוריה חורש): אחיה של אגם. ילד שחצן שגר בשכונה העשירה של נרקיס. בחור ציני ששונא את ילדי השכונה ומתנכל להם. כמעט הרג את לירון ואודי בכך כאשר השליך אותם לבריכה בעזרת המטה וניסה להטביעם. השמיד לכאורה, יחד עם רחלי את מטה אהרון, והציל את כל תושבי השכונה. התחיל לחבב את השכונה. בעולם המקביל נמרוד עובד אצל בנדה ואילנה. עזר לרחלי לקחת את המטה מטדי.

חברי המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שי לי (דורין ארטשיק): חברתה הטובה של אגם. שונאת את השכונקים. בעונה הראשונה היא מבקשת ממיטל ברכה מחוליו. בעונה השנייה כשהיא נמצאת בגדוד של ויקי בצבא היא מתנכלת אליה.
 • ג'וני (דניאל ליטמן) (עונה 2): חבר של נמרוד ושל רום. שחקן כדורגל בנבחרת של נרקיס. מאוהב באגם. בעולם המקביל מיטל היא בת זוגו.
 • רום (אדם הירש) (עונה 2): חבר של נמרוד ושל ג'וני. שונא את השכונקים. שחקן כדורגל בנבחרת נרקיס בעונה השנייה.

סוכנים במוסד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • איתן שרוני (אסף הרץ) (עונות 1–2): שחקן גולף מקצועי. בעל מצפון חברתי ואישי בניגוד לחבריו האליטיסטיים. ירה ברמי אבל לכאורה הרג אותו. נעשה לבן זוגה של ויקי, אשר נפרדת ממנו בסוף העונה הראשונה. בעונה השנייה נודע כי הוא סוכן מוסד, החילף את המטה במטה מזויף. ובהמשכה נורה על ידי הבריגדה ונחטף על ידי האנקונדה מבית החולים והוחזק אצלה בקרוון. הופלל על ידי הבריגדה במנהיגות הבריגידה.. ישב בכלא לתקופה קצרה ושוחרר על ידי שולץ .. הוחזק אצל דב ביחד עם ויקי והשתחרר ממנו באמצעות סיכה. נהרג לאחר שהציל את רחלי והשמיד את המטה.
 • עידן ורשבסקי (גל פרציגר): שוטר במשטרת נרקיס. באמצע העונה הראשונה סופר כי הוא עובד עבור הבריגדה, דבר אשר נסתר בסוף העונה, בה נודע כי הוא סוכן מוסד. בתחילת עונה השנייה תופס את טדי לאחר שברח מהרכב המשטרתי. הביא לויקי את כל המידע על מטה אהרון. אחרי שרחלי שינתה את העבר מתגלה כי הוא התקשר לשחרר את ויקי מהצבא, ולא איתן.
 • שולץ (אמנון וולף) (עונה 2): אדם זעוף וקשוח. ראש המוסד, מפקדו של ורשבסקי. הכניס את איתן לכלא ל-10 שנים, ושחרר אותו שחרר את טדי מהכלא תמורת המטה. וקיבל שוחד חודשי עבור הישארות במטה ביד משפחת שיינפלד. בעולם המקביל מקבל שוחד מאילנה במקום סוזי.
 • לוסי (אלה רוזנצוויג) (אורחת בעונה 2): סוכנת במוסד. נשלחה על ידי איתן לשמור על ויקי בצבא, והגנה עליה כשהבריגדה תקפה את המוסד.

הבריגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תיאודור "טדי" שיינפלד (מורדי גרשון): אביהם של אגם ונמרוד ובעלה של סוזי. סגן הבריגדה. בסוף העונה הראשונה נעצר על ידי רמי. בתחילת העונה השנייה נעזר בבריגדה על מנת להשתחרר ולגנוב את המטה, אך נכשל ונתפס שוב, ושוחרר מהכלא על ידי שולץ. רחלי חוזרת בזמן על מנת לקחת את המטה לפני טדי ומכאן הוא לא השיג את המטה בעולם המקביל. הכריח את תושבי השכונה לעזוב את השכונה.
 • גדעון (יורם יוספסברג) (עונה 1): עבד כחייל בבריגדה, ורצח את הלמוט. נהרג בעונה הראשונה על ידי דלת המערה של פריצי.
 • איגור (ערן שראל) (אורח בעונה 1): היה חייל בבריגדה. נשלח על ידי הקוברה כדי להחליף את גדעון בתפקיד. כמעט מת במערה של פריצי. איתן הרג את איגור טרם ניסה להרוג את ויקי.
 • "הקוברה" (יהודה מור) (אורח בעונות 1 ו-2): מפקד הבריגדה לשעבר. ירה באביו של איתן מול עיניו כשהיה קטן. אביה של נינה. בזרועו יש קעקוע של קוברה. נורה על ידי ויקי. לאחר מותו כלוא בכור המצרף.
 • נינה "האנקונדה" (לירז צ'רכי) (עונה 2): הבת של הקוברה, חטפה את איתן מבית החולים. עברה לגור בשכונה בשם בדוי " נינה " הכישה את רחלי עם הנחש הארסי שבארנקה. נורתה על ידי ויקי, הפעילה את המטה המורעל על מיטל, רחלי, אודי, לירון ואגם. לאחר מותה כלואה בכור המצרף. בעולם המקביל הורגת את לירון ומשמידה את המטה עם רחלי.
 • דב (בועז קונפורטי) (עונה 2): חייל בבריגדה. עבד אצל האנקונדה. הצליח לגלות את המיקום של המוסד בעזרת הצ'יפ ששתל בכומתה של ויקי. המוסד תפס ושלח אותו למעצר. הפליל את איתן, ולאחר שטדי שוחרר, החל לעבוד בשבילו. חטף את ויקי ואיתן, אשר הצליחו להתחמק ממנו. התעלף בקרוון של האנקונדה.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רמי זופניק (אבי פניני) (עונה 1, אורח בעונה 2): שוטר במשטרת נרקיס. איתן גרם לו לאבד את הכרתו לפני שתפס את טדי, ובסוף העונה הראשונה עצר אותו. בעונה השנייה עובד כספרן בבית ספר "מקיף נרקיס" ומופיע בפרק אחד.
 • פריצי (גלעד קלטר) (אורח בעונה 2): גרמני טמפלר. ייסד את השכונה. סבו של הלמוט פולק. בעונה הראשונה הוא תואר כדמות קוסמת, והחשובה ביותר לתושבי השכונה. גילה את מטה האהרון והחביא את המטה. יצר את המערה ואת כל המלכודות שבה ואת הכניסה למערה (הטבעות). בחצר השכונה ניצב פסל בדמותו. בעונה השנייה רחלי נסעה לעבר ופגשה אותו כאשר היה צעיר. הנאצים ירו בו ונמרוד מההווה נסע לעבר וטיפל בו.
 • אולג (אולג לוין) (אורח בעונה 2): אסיר שהיה בכלא יחד עם טדי ואיתן, והשתחרר. נשלח על ידי טדי למצוא את המטה במערה, וכשגילה את ערכו של המטה רצה אותו לעצמו, ניסה לפתוח את הסימן של היד במערה ומת. נמצא בכור המצרף.
 • שירזי (אייל סלימא) (אורח בעונה 2): חייל של טדי וסוזי. נשכר על ידי סוזי להשתלט על השכונה, פינה את תושביה, וחטף את רחלי.
 • שרי (שיר אברמוב) (אורחת בעונה 2): מפקדת בגדוד של ויקי ושי לי בצבא. אישה רגזנית וקשוחה.
 • גלית (יעל יקל): מבולבלת מאוד. העוזרת של ראש המועצה האזורית נרקיס (סוזי). מצאה חוב ישן של בנדה.
 • סתווית (נועה קולר): מורה בבית ספר "מקיף נרקיס". מחנכת הכיתה של השכונקים, נמרוד ורום.
 • דרורה רגב (עידית טפרסון): מנהלת בית הספר "מקיף נרקיס". שונאת את השכונקים בבית הספר שלה ומפלה אותם לרעה. בתחילת העונה השנייה הייתה ממלאת המקום של ראש המועצה לשעבר סוזי אשר שילמה שוחד כדי שתחזור לתפקיד וכך דרורה חזרה להיות מנהלת בית הספר. אחרי שהכל חזר לקדמותו מסופר שדרורה חזרה להיות ראש המועצה במקום סוזי.
 • צ'יטה מימון (טל מוסרי) (עונה 2): שחקן כדורגל מפורסם אשר הגיע לנרקיס כדי לאמן את קבוצת הכדורגל של נרקיס. מוצא את הכישרון של לירון ומציג אותו מול המנג׳ר של טוטנהאם.
 • גיתית (נועה לזר קינן) (עונה 1, אורחת בעונה 2): מנהלת המסעדה בעונה הראשונה ובעונה השנייה מנהלת הספא.
 • איציק (עונה 2): סוהר בבית הכלא שבו טדי ואיתן כלואים, ועובד עבור טדי שיינפלד.
 • אלברט (עונה 1, אורח בעונה 2): אסיר אשר חלק תא עם בנדה בעונה הראשונה, והתחבר איתו. סייע לבנדה להתחמק משליחיו של טדי.

מונחים חשובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מטה אהרון - מטה אהרון מהתנ"ך שנוצר מלפני יותר מ־4,000 שנים. המקל של הכהן הראשון (אהרון הכהן), "האוצר של פריצי". המטה עבר בתורשה עד שהגיע לפריצי שהחביא אותו במערה שהוא בנה עם פרויקט השכונה שלו. אנשים רבים ניסו לגנוב את המטה לעצמם, אך ללא הצלחה. חלקם אף נהרגו. רחלי והחבורה מצאו את המטה אחרי הרבה שנים שהוחבא שם. יש לו כוחות קסם כמו: לרמות בהגרלה, לרמות במשחקים, להפוך לנחש, להגן אם מישהו יורה לכיוונו ועוד. המטה משאיר כוויה עם האות F שמאפשר לחזור לפתחי זמן עם טביעת יד עם הסימן ולחזור בזמן. איתן השמיד את המטה ומת כתוצאה מכך.
 • האות F - האות הראשונה בשם פריצי באנגלית. המטה משאיר כוויה בצורת האות F. באמצעות הסימן ניתן לחזור בזמן דרך פתחים שעליהם מוטבע ציור של כף יד עם הסימן. לאחר הכניסה לפתחי הזמן מגיעים לכור המצרף ולאחר מכן אפשר לחזור לעבר.
 • פתחי הזמן - מקומות שעליהם מוטבע ציור של כף יד עם האות F. כל מי שיש לו את הסימן על כף היד יכול לחזור בזמן דרך פתחים אלו. פתחים אלו מובילים גם לכור המצרף. אנשים ללא הסימן יושמדו אם ינסו להיכנס לפתח. לדוגמה, אולג שהתאדה כאשר ניסה לחזור בזמן מהפתח שבמערה.
 • כור המצרף - מקום לבן. אפשר לחזור בזמן בעזרת הכוויה באות F. המתים בסדרה נמצאים שם כמו: הקוברה, נינה, אולג ולירון.
 • העולם המקביל - כשרחלי נסעה לעבר ומילאה את טופס ההגרלה בשביל משפחתה עם המספרים הזוכים היא שינתה את העתיד ויצרה עולם מקביל. בעולם המקביל המשפחה שלה גרים בוילה של משפחת שיינפלד, והם מפונקים. אילנה משלמת לשולץ סכום כסף מדי חודש כדי שהמטה יישאר אצלם לתמיד. בנוסף בעולם המקביל נינה הרגה את לירון ונאבקה עם רחלי על המטה שהושמד לאחר מכן. בנוסף, מיטל בת זוגו של ג'וני ביקום המקביל ומשפחת שיינפלד הופכים לעניים (בעולם המקביל התפקידים מתחלפים - משפחת בן דוד הם המשפחה העשירה ומשפחת שיינפלד היא המשפחה הענייה שגרה בשכונה).

הצלחה מסחרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחצית הראשונה של העונה הראשונה רשמה יותר מ-3 מיליון הורדות ב-HOT VOD, ואפליקציית המובייל של הסדרה זכתה להצלחה רבה[1].

בשל העובדה שהיא כוללת תכנים הקשורים להימורים, אף על פי שמדובר בסדרה המיועדת לילדים ונוער, הורתה מועצת הכבלים והלוויין להפסיק את שידורי הסדרה ולהוריד פרקים מסוימים של הסדרה מה-VOD. בשל כך, הופסקו שידורי הסדרה באוקטובר 2016 למשך כחודש. לבסוף, בעקבות לחץ של הצופים, הושגה הסכמה בין מועצת הכבלים והלוויין להוט, לפיה הסדרה תעבור לשידורים בשעות הערב המאוחרות. מלבד זה, כך סוכם, פרקים שהוכנו כשהם מכילים תוכן הקשור להימורים ייערכו מחדש לפני שידורם, ובנוסף בתחילת כל פרק תופיע הודעת אזהרה על תוכני הסדרה, אולם המחצית השנייה של העונה השנייה חזרה לשיבוצה המקורי ומשודרת בשעות הצהריים.

גם ברשתות החברתיות זכתה להצלחה וקים יש לעמוד האינסטגרם של שכונה 67 אלף עוקבים.

 • מופעי שכונה:

במרץ 2015 התקיימו שבע הופעות של "שכונה בהופעה" - מופע המבוסס על העונה הראשונה. במקביל להופעות, יצא לאור ספר שמבוסס על עלילת העונה הראשונה בשם "השכונקים בעקבות היהלומים האבודים".

במרץ 2017 כוכבי הסדרה הופיעו ב"שכונה בהופעה 2" שחל בחג פורים ברחבי הארץ (חיפה, תל אביב ובאר שבע). בסוף ההופעה, נרמז כי צפויה עונה שלישית.

 • זכיות בפרסים ועליית הסדרה בארץ ובחו"ל:

בדצמבר 2014 זכתה הסדרה בתואר "סדרת השנה הישראלית" במגזין " ראש אחד".

במאי 2015 זכה פתיח הסדרה במקום השלישי ב"מצעד השירים" של הערוץ הראשון וב-2 בנובמבר 2016, עלתה העונה הראשונה בפורטוגל בערוץ RTP2, בשם "O Bairro", ושודרה בעברית בליווי תרגום לפורטוגזית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • IMDB Logo 2016.svg "שכונה" במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 1. ^ גילי איזיקוביץ, נתוני צפייה מסחררים לסדרת הנוער "שכונה", באתר הארץ, 16 בדצמבר 2014