פטאנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חוקי הפטאנק בשדרות ההשכלה בתל אביב
משחק פטאנק בחוף העיר ניס, צרפת
כדורי פטאנק

פטאנקצרפתית: pétanque) הוא משחק כדור תחרותי שמקורו בצרפת. הפטאנק פופולרי מאוד בצרפת, ומזוהה עם דרום הארץ ובמיוחד פרובנס, שם הוא הומצא בשנת 1910.

הספורט משלב טקטיקה, יכולות חשיבה וקואורדינציה והוא אחד מענפי הספורט הבודדים בהם רשאים גברים ונשים להתחרות בצוותא באותה קבוצה או זה-מול-זה. אף על פי כן, הפטאנק נחשב משחק גברי (14% בלבד מהמקצוענים הרשומים בצרפת הן נשים).

מדי שנה מתקיימת באחת היבשות אליפות העולם.

חוקים ומהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הפטאנק נערך בתוך מסגרת קרקע תחומה בגודל של 15 מטרים על 4 מטרים. המשטח יכול להיות מאדמה, חול קשיח או כל חומר אחר המאפשר לכדורים להתגלגל.

השחקנים מתחלקים לשתי קבוצות, במתכונת של אחד מול אחד, זוג נגד זוג או שלשה מול שלשה. חברי הקבוצה נושאים בתפקידים מיוחדים - מתקרבים וצולפים, והם מופעלים בהתאם להתפתחות המשחק ואופי הפתרונות הנדרשים. לרשות כל קבוצה במתכונת זוגות או שלשות, עומדים 6 כדורים.

בתחילת המשחק, מוטל על ידי אחד השחקנים מהקבוצה הפותחת, כדורון קטן עשוי עץ, המשמש כמטרה, למרחק שבין 6 ל- 10 מטר. בעקבותיו מוטל כדור ברזל במטרה להתקרב אליו ככל האפשר. שחקן של הקבוצה היריבה מטיל כדור ומנסה להתגבר על הכדור הראשון, בקרבתו אל כדורון המטרה. אם הצליח, עוברת חובת ההטלה לקבוצה הראשונה. אם נכשל, ממשיכה קבוצתו להטיל את כדוריה עד אשר יעלה בידה להתגבר או שמלאי כדוריה אזל. הקבוצה הראשונה מטילה עתה את כדוריה בניסיון להתגבר על החסימות שהקבוצה השנייה יצרה ולהגדיל את מספר כדוריה המקדימים את הכדור הקרוב ביותר של הקבוצה היריבה, לכדורון המטרה. כל כדור שהקדים ייחשב כנקודה. המשחק בנוי ממשחקונים והקבוצה הראשונה שהקדימה לצבור 13 נקודות זוכה בניצחון.

המשחק מורכב למדי ומשלב יכולות טקטיות המתחשבות בטופוגרפיה של השטח, ביכולות נושאי התפקידים, במספר הכדורים שנותרו ומערך הכדורים שהוטלו.

פטאנק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל החלו לשחק בפטאנק בשנות ה-50, והמועדונים הראשונים הוקמו באשדוד ובלוד. כיום משחקים כ-600 שחקנים במסגרת 20 מועדונים הפרושים מנהריה בצפון עד אילת בדרום וכולם תחת "התאחדות מועדוני פטאנק ישראל". מלבד טורנירים ואליפויות בקטגוריות שונות, פועלות 8 ליגות של בוגרים, נשים ונוער.

נבחרות ישראל משתתפות באופן קבוע באירועים בינלאומיים - אליפויות עולם ואירופה. נבחרת הנשים של ישראל זכתה במדליית ארד באליפות העולם שנערכה בספרד. נבחרת העתודה של ישראל שהשתתפה באליפות אירופה שנערכה בדנמרק, הגיעה למקום ה-5.

בעשור הראשון של המאה ה-21 החל הפטאנק לתפוס אחיזה איתנה הן בקרב המתנ"סים ומרכזי הגמלאים והן בבתי ספר, תוך ניצול אפיונו כספורט קהילתי. איפיונו ככזה הוביל להקמת 4 מגרשי פטאנק בשדרות רוטשילד בתל אביב וכן מגרש שני נוסף בחוף הקשתות באשדוד, המאוכלסים בעשרות שחקנים המתאמנים ומשחקים במשך כל השבוע. ביבנה הוקמו ששה מגרשים, במתנ"ס בחצור הגלילית הוקמו עשרה מגרשים והמשחק החל לתפוס תאוצה רבה בקרב התושבים. בענף כמו כן קיימים מגרשים בחולון, במודיעין, בהוד השרון, בחוף בת-ים, בפארק הירקון בתל אביב, ברמת השרון, בפארק בגין באזור ובספורטק הרצליה. בדימונה נפתח מועדון פטאנק והוכשרו 4 מגרשי פטאנק בקרית הספורט בצפון העיר. ביישוב יובלים ובבית אריה מגרש אחד, וביער בלפור של הקק"ל במגדל העמק מגרש אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


משחקי כדור בספורט

בדמינטוןביליארדבנדיגולףהוקי גלגיליות (קואד)הוקי קרחהוקי רולרהוקי שדהטלאצ'טליטניס שולחןטניסכדור בסיסכדורגל חופיםכדורגלכדורידכדורמיםכדורסלכדורעף חופיםכדורעףכדורשתכדורת (באולינג)כדורת דשאלקרוסמטקותנטבולסופטבולסקוושפוטבול אוסטרליפוטבולפולופוצ'יווליפטאנקקורפבולקטרגלקמאריקרוקטקריקטרוגבי