אנטיגונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנטיגונה
Αντιγόνη
ציור של אנטיגונה בידי פרדריק ליטון
ציור של אנטיגונה בידי פרדריק ליטון
כתיבה סופוקלס
דמויות קריאון (מלך תבאי)
אנטיגונה
איסמנה (אחותה של אנטיגונה)
היימון (בנו של קריאון)
ראש המקהלה
טירסיאס (הנביא העיוור)
אורידיקה (אשת קריאון)
מקום ההתרחשות תבאי
סוגה טרגדיה יוונית
שפה יוונית עתיקה

אנטיגונהיוונית: Αντιγόνη, מילולית - "זו שנועדה להתנגד") היא דמות מהמיתולוגיה היוונית ומחזה מאת סופוקלס. היא בתו וגם אחותו למחצה של אדיפוס, מלך תבאי ושל אשתו-אמו יוקסטה (Ἰοκάστη) (אנ'). הגרסה הידועה ביותר של סיפור אנטיגונה מצויה בטרגדיה בעלת אותו שם מאת סופוקלס, אשר הוצגה ככל הנראה לראשונה ב-442 לפנה"ס. ישנן גם גרסאות אחרות לסיפור, החורגות מגרסתו של סופוקלס.

הרקע לסיפור אנטיגונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנטיגונה ליוותה ביחד עם אחותה איסמנה (אנ') את אביהם העיוור אדיפוס לגלות, נמלטה לקולונוס ליד אתונה ושוחררה בידי תזאוס כאשר דודה קריאון (אנ') ביקש לחטוף אותה. לאחר מותו של אדיפוס היא חוזרת לתבאי, כדי למנוע את הקרב בין שני אחיה, עליו התנבא אביה. לאחר עזיבתו של אדיפוס התחלקו שני בניו פוליניקס ואטאוקלס בשלטון בעירם תבאי. לאחר שפוליניקס גורש בידי אחיו, גייס כוח צבא ועלה על תבאי, "עיר שבעת השערים", לכובשה. אטאוקלס ניצח בקרב על שישה מבין השערים, אך בשביעי שני האחים נהרגו בקרב, זה מידו של זה. בנקודה זו מתחיל מחזהו של סופוקלס, כמו גם למשל המחזה "אנטיגונה" מאת המחזאי הצרפתי ז'אן אנוי.

המחזה של סופוקלס[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוד של אנטיגונה, קריאון לבית מנוקיוס, מלכה החדש של תבאי, אוסר על קבורתו של פוליניקס בשמם של האלים, אך אנטיגונה מקדימה את ערך המשפחה לערך הציות לחוק ומאמינה כי ציווי האלים קודם לזה של בני האדם (ציווי האלים הוא שכל אדם באשר הוא צריך להיקבר). היא מבצעת בחשאי את טקסי הקבורה הדתיים. אחותה איסמנה מנסה לשווא להניא אותה מכך. במחזה מתבצעים שני טקסי קבורה, אף שמבחינת הצו הדתי די באחד. על פי דעת רוב הפרשנים, יש בטקס הקבורה השני כדי להצביע על הטירוף האוחז במעשי אנטיגונה באהבתה לאחיה, ולהדגיש את הטוטליות הבלתי מחושבת שבמעשיה. על פי דעת מיעוט בפירוש המחזה, איסמנה אחותה היא זו שמבצעת את טקס הקבורה הראשון, ואילו אנטיגונה מבצעת טקס קבורה נוסף, מלא וראוותני יותר, שמביא בסופו של דבר לתפיסתה. המקור לדעת המיעוט הוא בבקשתה של איסמנה להודות באשמה במהלך משפטה של אנטיגונה, ואילו המקור לדעת הרוב הוא בדחייה המוחלטת של אנטיגונה את חלקה של אחותה במעשיה

כאשר אנטיגונה נתפסת במעשיה, היא מודה בהם ללא היסוס ומפצירה שאיננה מתחרטת. קריאון דן אותה למוות, אך אחרי ויכוח עם בנו, היימון, הוא משנה את דעתו ודן אותה לעונש מיתה ברעב במערה מחוץ לעיר, על אף שהיא כלתו המיועדת של בנו היימון. כאשר הנביא טירסיאס חוזה שביתו של קריאון ימלא מקוננות, מתחרט קריאון ומחליט לשנות את רוע הגזרה. קריאון מחליט לשמוע בעצתו של הנביא, לשחרר את אנטיגונה מכלאה, ולערוך טקס קבורה לפוליניקס המת, קובר את פוליניקס והולך לשחרר את אנטיגונה, אך מגלה כי איחר את המועד: אנטיגונה כבר תלתה את עצמה. היימון הצליח להיכנס למערה ומתחבק עם אנטיגונה התלויה. שעה שאביו מגיע, היימון מנסה לפגוע בו בחרבו, אך נכשל, ובסופו של דבר מתאבד אף הוא. כאשר דבר מותו נודע לאשת קריאון, אורידיקה, שולחת גם זו יד בנפשה, ובכך משפחת קריאון (מלבד קריאון עצמו) חודלת מלהתקיים.

המקהלה מציגה בשיר הסיום את מסר היצירה, שהוא:

סוד האושר - בתבונה! כיבוד אלים - חובה./ מילים גבוהות ויהירות/ יביאו רק מכות גדולות/ כי רק בסוף, עם הזקנה,/ יקנה אדם תבונה.

תרגום: שמעון בוזגלו

השפעת המחזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחזה נחשב, יחד עם אדיפוס המלך, לאחד ממחזותיו המשפיעים ביותר של סופוקלס. על כך מעידים עיבודים רבים למחזה. אריסטו אמנם הסתייג ממחזה זה כמיצג נאמן של הטרגדיה, אבל מאות רבות מאוחר יותר כינה הגל, בהרצאותיו על האסתטיקה, את המחזה יצירת האמנות המושלמת ביותר המוכרת לו. עיבודים מודרניים נוספים למחזה, בעלי משמעויות פילוסופיות ופוליטיות, נעשו על ידי ברטולט ברכט, ז'אן אנוי, ג'ודית באטלר וסרן קירקגור. בישראל, המחזה נלמד בשיעור ספרות בתיכונים ובחטיבות הביניים.

המסר שמאחורי הטרגדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאחורי הטרגדיה המוצלחת הזו עומד מסר מעניין (שעד היום מפענחים אותו, ומביאים לו הסברים מבטים שנצפו מזוויות שונות)

קודם כל יש לנו פה שני צדדים, הצדק נגד השלטון, האם בן אדם צריך להיות קשב לשלטונות גם אם אינם עושים את הדבר הנכון,

הטרגדיה הזו הינה הוכחה לזה ששניהם אינם טובים במובן מסויים, קודם כל - אכן צריך לרדוף אחרי הצדק במידה מסויימת ובעצם לעשות את המעשה ולשתוק, ובעוד שאיסמנה עשתה זאת טוב, בצורה חשאית שבגלל זה איננה נתפסה, אנטיגונה, עשתה זאת בצורה בו היא מתפללת בקול על אחיה המת וכו.. - דבר שבעיני השלטונות נראה כלעג מוחלט. עם זאת, אך גם הצד של השלטון אינו נכון, השלטון צריך להיות קשב לעם, ולא למלוך בצורה של קומוניזם קיצוני (כזו שלא מאפשרת להביע דעות), הרי אם אין עם, אז על מי תמלוך, קריאון מחליט שזה לא בשבילו, ולוקח את תפקיד השלטון והמלוכה בצורה שונה, הוא מחליט שכל אחד שרק יעז לעבור על הגזרה של השלטון - ימות, דבר זה הוא קיצוני, במיוחד כאשר הגזרה היא נגד דברי האלים.

דמויות במחזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קריאון - מלך תבי
 • אנטיגונה
 • איסמנה, אחותה של אנטיגונה.
 • היימון, בנו של קריאון
 • ראש המקהלה, מייצג את המקהלה ואת דעת העם
 • טירסיאס, הנביא העיוור, שמייצג את הצדק והנבואה
 • אורידיקה, אשת קריאון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ליוס
 
 
יוקסטה
 
 
 
 
 
 
 
 
קריאון
 
אורידיקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אדיפוס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פולינקס
 
אטאוקלס
 
איסמנה
 
אנטיגונה
 
היימון
 
מגרוס
 


תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנלוגיה לסיפור מקראי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – סיפור רצפה בת איה

במקורות ספרותיים נוספים נידונה שאלת המחויבות של האדם לצו האלוהי נוכח צו שלטוני סותר[1]. סיפור דומה על קונפליקט בין צו האל לכבד את המת ובין צו המלך להלין את המת, מובא בספר שמואל ב', פרק כ"א. בסיפור זה הגיבורה, רצפה בת איה, מפרה את החלטת דוד המלך להוקיע את שני בניה וחמישה בני משפחה נוספים[2][3][4][5]. בניגוד לטרגדיה היוונית של אנטיגונה, בסיפור המקראי ניתנת למלך אפשרות לתקן את שגיאותיו, ולאחר שהוא מורה לקבור בצורה מכובדת את המתים, האל מוחל.

ההיסטוריון מאיר בוסאק העלה סברה ש"חזון ישעיהו" (פרקים י-י"ב בספר ישעיהו, בהם נבואה המתארת את נפילת ממלכת אשור בעקבות גאוותה, ועלייתה המחודשת של מלכות בית דוד), השפיע על כתיבת "אנטיגונה". זאת דרך כתבי ההיסטוריון הרודוטוס אשר סייר בלבנט ותיעד את סיפור נפילת ממלכת אשור. ודרך הפיניקים שהעבירו את סיפור הנבואה, זאת על פי המסורת שקדמוס בן אגנור, מלך צור הפיניקי הוא שבנה את העיר תבאי[6].

הפקות המחזה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחזה עלה פעמים רבות בתיאטרון בישראל, בין היתר:

בנוסף עלתה בישראל פעמים רבות גרסת המחזה, פרי עטו של המחזאי הצרפתי ז'אן אנוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנטיגונה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בעיית הסכסוך הטראגי שבין חוק האדם לחוק האלוהים ניקרה במוחות בני־אדם מאז ומקדם, וכל דור ודור ניסה כוחו בפתרונה לפי השגתו והבנתו, שלמה דיקמן, מבוא לאנטיגונה, עמ' 251
 2. ^ א־מיתיות: צדק חברתי, מגדר ומדרש – בעקבות מקורות ישראל, עריכה: הנרייט דהאן־כלב, דפנה חורב־בצלאל, אלי ברקת ואביגדור שנאן, משכל הוצאה לאור, 2011, עמ' 157–164, ISBN 978-965-545-252-5. גרסה מקוונת של הספר (לבעלי הרשאה), באתר "כותר"
 3. ^ Jo Cheryl Exum, Tragedy and Biblical Narrative: Arrows of the Almighty, Cambridge University Press, 1992, pp. 109–119
 4. ^ Jo Cheryl Exum, Rizpah, Word and World: Theology for Christian Ministry, Volume 17, Issue 3, Summer 1997, pp. 260–268
 5. ^ David Daube, Civil Disobedience in Antiquity, Wipf and Stock Publishers, August 2011, p. 12
 6. ^ מאיר בוסאק, ההשפיע חזון ישעיהו על <<אנטיגונה>> לסופוקלס?, הארץ, 15 במאי 1959
 7. ^ נחמן בן-עמי, "הצגת אנטיגונה" מאת סופוקלס - בתיאטרון חיפה, מעריב, 15 במרץ 1965
 8. ^ שוש אביגל, אנטיגונה לא חינוכית, כותרת ראשית, 6 במרץ 1985
 9. ^ שוש אביגל, אנטיגונה כאן ועכשיו, חדשות, 20 במרץ 1990
  חיים נגיד, אנטיגונה עכשיו, מעריב, 23 במרץ 1990
 10. ^ ביקורות:
  ירמי עמיר, ‏יופי של טרגדיה, באתר גלובס, 7 בינואר 2007
  מיכאל הנדלזלץ, עוצמתה הנוראה של הפנאטיות, באתר הארץ, 7 בינואר 2007
  ציפי שוחט, אנטיגונה בטיפול קבוצתי, באתר הארץ, 31 בדצמבר 2006
 11. ^ אורי להב, עכבר העיר, אנטיגונה - הצגת התיאטרון של השנה, באתר הארץ, 30 במרץ 2007
 12. ^ ננו שבתאי, "אנטיגונה": מחזה כל כך חשוב נהפך לפלקט פוליטי לא מנומק, באתר הארץ, 15 בדצמבר 2019