אריה לייב משפולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבר הסבא משפולי.

הרב אריה לייב משפולי תפ"ה- ו' בתשרי תקע"ב (1724- 1811) נודע בעיקר כ"הסבא משפולי" (ביידיש: "דער שפאלער זיידע"), נודע בתנועת החסידות, מתלמידיו של הבעש"ט המגיד ממזריטש והתולדות מפולנאה. נפטר בו' בתשרי ה'תקע"ב (1811).

נולד לברוך בנר ראשון של חנוכה ה'תפ"ה, בעיירה שפולה (ביידיש: שפאלע) (אנ') הסמוכה לאומן. על סיבת כינויו "סבא" רווחות דעות ומעשיות שונות, ביניהם, שאביו היה חשוך בנים, לימים בירכו הבעש"ט כי יזכה לבן, בזמן הברית הגיע הצדיק, לבוש כקבצן, בירכו, ונתן לו את כינויו "זיידע" (סבא), בהטעימו כי כמו שאברהם אבינו היה "זיידע", ככתוב "ואברהם זקן"[1], כן יגדל תינוק זה להיות כאברהם, הנוכחים תמהו על הברכה המוזרה, אך הכינוי נשאר.

בראשית המאה העשרים חיבר יהודה יודל רוזנברג קובץ מעשיות אודותיו בכותרת 'תפארת מהרא"ל'.

הרבי מלובביץ טען[2] כי מכיוון שישנם דימויים רבים בינו לבין רבי אריה לייב שרה'ס (בעלי שם זהה, דמויות מסתוריות ומופלאות), הרי שכנראה מדובר באותו אדם, עד שיוכח אחרת ממקור מהימן כמו שימצאו שני קברים אחד לרב לייב שרה'ס ואחד לסבא. על קביעה זו חולקים רבים עקב מספר סיבות.

תקופת חייו של הרב אריה לייב משפולי על ציר הזמן
תקופת הזוגות תנאים אמוראים סבוראים גאונים ראשונים אחרוניםציר הזמן

מחלוקתו עם רבי נחמן מברסלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אריה לייב יצא בשנת 1801 נגד רבי נחמן שכיהן כאדמו"ר בזלטופול, מחוז קייב, קרוב לעירו שפולה. בעקבות כך נאלץ ר' נחמן לעבור לברסלב, אשר בחבל פודוליה ב-1802. טיעוניו העיקריים של ר' אריה לייב היו על כך שר' נחמן התחיל להתריס נגד אדמו"רים אחרים ולראות בעצמו את ממשיכו הבלעדי של הבעל שם טוב באמירות כגון "ליצר הרע יש הרבה שלוחים, היום הוא ממנה בעיר זו רבה כזה וכזה ועל-ידו מחטיא אנשים" ו"הבעל שם טוב רצה לחדש את היהדות בכל תחומי החיים, ואדמו"רים היום קנו מקום של כבוד בקהילתם, מקבלים פדיונות ונהנים ממעמד זה בלי באמת לפעול לשינוי אמיתי". ר' אריה לייב יצא נגד ר' נחמן על התייחסות כזו לאדמו"רים אחרים, והאשים אותו בנטייה לשבתאות ולפרנקיזם. ר' נחמן קרא בדרשותיו: "אסור להזדקן" והתכוון לר' אריה לייב, שכבר היה מופלג בגילו[3]. בעקבות המחלוקת יצא חרם על ידי מספר אדמו"רים נגד ר' נחמן, ור' אריה לייב עמד בראש המחרימים.

ייתכן שרבי נחמן אף רומז אליו בסיפורו מעשה מזבוב ועכביש, בדמות הזקן שבא עם הסמ"ך מ"ם לחלוק על נשמת הצדיק שצריכה לרדת לעולם. בקרב חסידי ברסלב הוא מכונה "הזקן הידוע".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהודה רוזנברג, תפארת מהרא"ל, פיוטרקוב, תרעד מנשה מילר, איש הפלא, בני ברק, תשסה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]