אריה פינקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אריה פינקל
RABY ARIE FINKEL.jpeg
הרב אריה פינקל
תאריך לידה י"ד באב ה'תרצ"א
תאריך פטירה ו' באב תשע"ו (בגיל 85)
תאריך לידה לועזי 28 ביולי 1931
תאריך פטירה לועזי 10 באוגוסט 2016
מקום פעילות מודיעין עילית
השתייכות ליטאים
נושאים בהם עסק חינוך, לימוד תורה
תפקידים נוספים חבר במועצת גדולי התורה, חבר נשיאות ועד הישיבות, חבר נשיאות מפעל הש"ס, נשיא אבות ובנים העולמי.
רבותיו רבי אליעזר יהודה פינקל רבי חיים שמואלביץ
חיבוריו הר יראה
יבא שילה
הרב אריה פינקל באחד מאירועי הישיבה בברכפלד. מימין לשמאל: הרב צבי פרצוביץ, הרב אריה פינקל, הרב אליעזר יהודה פינקל, הרב נועם אלון, הרב אברהם יצחק ברזל, הרב ראובן הכסטר.

הרב אריה ליב פינקל (י"ד באב ה'תרצ"א, 28 ביולי 1931 - ליל ו' באב ה'תשע"ו, 10 באוגוסט 2016) היה ראש ישיבת מיר במודיעין עילית ("מיר ברכפלד"), ומראשי ישיבת מיר בירושלים, וכן חבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה וחבר נשיאות ועד הישיבות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אריה פינקל (עומד שני מימין) בפדיון הבן של בנו הבכור בנימין, לידו חמיו הרב שמואל אהרן יודלביץ. יושבים (מימין לשמאל): הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, הרב אליעזר יהודה פינקל

נולד בתל אביב, להרב חיים זאב פינקל, מנהל רוחני של ישיבת מיר, ולאה לבית אייבשיץ (מצאצאי רבי יהונתן אייבשיץ). היה נכדו של רבי אליעזר יהודה פינקל, ראש ישיבת מיר, ונינו של הסבא מסלבודקא.

למד אצל מלמד פרטי ששכר אביו ובמכינה "אור התלמוד" שהייתה מסונפת לישיבת היכל התלמוד בעיר. לאחר מכן היה מראשוני התלמידים בישיבת פוניבז'. למד בחברותא עם הרב ברוך דב פוברסקי והיה מקורב לאביו, ראש הישיבה הרב דוד פוברסקי. לאחר שאביו התמנה למשגיח בישיבת מיר עבר ללמוד בה, ובפרט למד בחברותא עם ראש הישיבה, הרב חיים שמואלביץ וכן עם סבו רבי אליעזר יהודה.

בח' באלול תשי"ג נישא לאסתר גיטל, בתו של הרב שמואל אהרן יודלביץ, חתנו של רבי אריה לוין.

שימש כבעל תפילה בימים נוראים בישיבת מיר במשך כחמישים שנה. פעמים רבות היה פורץ בבכי בתפילותיו .

לאחר פטירת אשתו נשא את הרבנית חנה קרסניצקי לבית רוטשילד.

התגורר בשכונת נווה צבי בירושלים ולאחר התמנותו לראש ישיבת מיר מודיעין עילית עבר להתגורר באחוזת ברכפלד בעיר מודיעין עילית בסמוך לישיבתו.

בראשות הישיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר נישואיו למד בישיבת מיר. עם פטירת אביו, הפציר בו רבו ראש הישיבה הרב חיים שמואלביץ שימסור שיחות מוסר במקום אביו, אבל הוא סירב ושכנע את הרב שמואלביץ למסור בעצמו שיחות אלה. לימים, הרב פינקל והרב רפאל שמואלביץ, בנו של הרב חיים, כתבו וערכו את שיחותיו שהודפסו בספר 'שיחות מוסר'.

הרב פינקל גם כתב גם את שיעוריו התורניים של הרב שמואלביץ. בשנת תשמ"א, שנתיים לאחר פטירת הרב שמואלביץ, החל למסור שיחות בהיכל ישיבת מיר ובהמשך מונה לכהן בה כר"מ ומשגיח.

בקיץ תש"ס הוקמה ישיבת מיר מודיעין עילית ולבקשת הרב נתן צבי פינקל הוא התמנה לראשה. מסר בה שיעורים ושיחות.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תש"ס התבקש על ידי הרב אהרן יהודה לייב שטינמן להתמנות כחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה, אבל הוא סירב וביקש שימנו במקומו את הרב נתן צבי פינקל[1]. בשנת תשע"ב, לאחר פטירתו של הרב נתן צבי פינקל, מונה למועצה. בשנת התשע"ד מונה לחבר נשיאות ועד הישיבות.


כיהן כנשיא ארגון אבות ובנים מאז הקמתו על ידי תלמידו נפתלי פאלק. היה חבר בנשיאות מפעל הש"ס העולמי וכיהן כנשיא תנועות "בני עלייה" ונשיא 'איחוד בני הישיבות' אחוזת ברכפלד. היה חבר נשיאות ארגוני הצדקה קופת העיר בני ברק וועד הרבנים לענייני צדקה ועמד בראש מסעי תפילות שערכו לקברי צדיקים באירופה.

בחודש סיון שנת התשע"ד הוזמן על ידי הרב אריה מלכיאל קוטלר לאמריקה, שם נשא שיחות ושיעור לפני אלפים.

פטירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי תקופת חולי קצרה, נפטר בליל ו' באב תשע"ו.


הלוויתו יצאה מישיבת מיר ברכפלד ועברה דרך ישיבת מיר בירושלים בהשתתפות רבבות. ספדו לו רבנים רבים, בהם האדמו"ר מצאנז, הרב ברוך דב פוברסקי. גיסו הרב אביגדר נבנצל, וקרוביו, ראשי הישיבות במיר - הרב יצחק אזרחי, הרב אליעזר יהודה פינקל והרב נועם אלון.

נקבר בחלקת הרבנים בהר המנוחות בירושלים. הספדים נישאו עליו גם בכולל פוניבז'[2].

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הר יראה - אוסף שיחות מוסר
  • יבא שילה - אוסף שיחות מוסר בנושא השבת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מ. ברגר יתד נאמן, 11 באוגוסט 2016, סיקור תולדות חייו
  2. ^ משה ויסברג, 'לא יהיה כמו ר' אריה': פוניבז' ספדה לרבי אריה פינקל זצ"ל • תיעוד