נסים קרליץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ניסים קרליץ

הרב שמריהו יוסף נסים קרליץ (נולד בי"ח אב ה'תרפ"ו, 29 ביולי 1926) הוא מבכירי פוסקי ההלכה החרדים ליטאים, אב"ד בבני ברק, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה, ראש כולל חזון איש ורב שכונת רמת אהרון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ניסים קרליץ בכתיבת אות בספר תורה

נולד בקוסובה שבבלרוס, לרב נחום מאיר קרליץ[1] ולבתיה, אחותו של החזון אי"ש. עלה לארץ ישראל עם הוריו בשנת 1938. למד בישיבת תפארת ציון, ואחד מרבותיו היה הרב מיכל יהודה ליפקוביץ. המשיך את לימודיו בישיבת פוניבז'. נישא ללאה, בתו של הרב צבי קופשיץ מירושלים, נינתו של הרב חיים זוננפלד. בשנות ה-50 כיהן כר"מ בישיבת ויז'ניץ בבני ברק.

בשנת תשי"ט עם פטירת אביו מונה לכהן תחתיו כראש כולל חזון איש וכרב בית הכנסת הליגמן, מבתי הכנסת הראשונים בבני ברק. בשנת תשכ"ח הקים את בית הדין שבראשו עמד כיובל שנים. הרב קרליץ הוא רבה של שכונת רמת אהרון בבני ברק. כיום מכהן בפועל כראש כולל חזון איש בנו, הרב שאול. הרב בפועל של בית הכנסת הליגמן הוא בנו הרב אברהם ישעיהו. בנוסף הוא חבר ועדת הרבנים של בית החולים מעייני הישועה.

בשנת תשל"ז מונה לחבר במועצת גדולי התורה. עם הקמת מועצת גדולי התורה של דגל התורה בתשמ"ט עבר אליה. היה שותף בגיבוש הסכם האיחוד מחדש בין דגל התורה ואגודת ישראל בשנת 1992. הרב קרליץ הוא החבר הוותיק בנשיאות ועד הישיבות.

בשבט תשל"ג נאם בכנס כנגד היתר האח והאחות של הרב שלמה גורן[2], בשנת תש"מ חתם עם הרב שך והרב יעקב ישראל קנייבסקי על מכתב כנגד השבועון החרדי "צופר"[3].

בוויכוח על השליטה בישיבת פוניבז' הוא עומד לצדו של הרב אליעזר כהנמן.

בנו מרדכי קרליץ היה ראש עיריית בני ברק בין השנים 1998-2003 מטעם מפלגת דגל התורה. מחתניו: הרב שריאל רוזנברג - אב"ד בית דין צדק בני ברק, הרב מנדל לובין - דיין ומו"צ בבית דינו; הרב אהרן אוסטרן - ר"מ בישיבת רינה של תורה בכרמיאל ורב בית כנסת צא"י בשכונת רמת אהרון. אשתו של הרב נסים, הרבנית לאה, נפטרה בשנת תשע"ה.

בית הדין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הדין של הרב נסים קרליץ בבני ברק

את בית הדין הקים הרב קרליץ בשנת תשכ"ח בביתו בעידודו של הרב יעקב ישראל קנייבסקי. זהו בית הדין הפרטי הגדול בעולם והוא מונה עשרות דיינים בכמה הרכבים. מתקיימים בו מספר דיני תורה ביום בנושאי אישות וממונות, והוא אף עורך גיורים, בין הדיינים הבולטים שכיהנו בבית הדין: הרב פנחס שרייבר, הרב יוסף רוט, הרב יעקב אדלשטיין והרב יעקב ישראל פוזן. בית הדין עוסק גם בעניינים ציבוריים חרדיים. הוא אחראי על משמרת הקודש והחינוך שבין השאר מפקחת על אירועי תרבות בציבור החרדי והייתה הראשונה שהציעה טלפונים סלולריים החסומים לאינטרנט‏[4]. המשמרת מעניקה כשרות גם לחברת סינון האינטרנט החרדית "נתיב". בית הדין מפעיל מדי שמיטה אוצר בית דין לאספקת פירות שביעית על פי פסקי החזון איש. הרב קרליץ עמד בראשות בית הדין עד אייר תשע"ב (2012), אז פרש ותחתיו מונה חתנו לשעבר, הרב שריאל רוזנברג[5].

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת תשע"ד מוציאים תלמידיו עלון שבת בשם נשיח בחוקיך ובו מדברי תורתו.

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נסים קרליץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שם משפחתו המקורי של הרב נחום מאיר היה ציבולניק, והוא שינהו לשם המשפחה של חותנו - הרב שמריהו יוסף קרליץ.
  2. ^ הפרדס - No. 47 Vol. 4 1973 January -, באתר HebrewBooks
    הנאום מובא בהשקפתינו כרך א-ב עמ' 181
  3. ^ צילום המכתב באתר המכירות קדם
  4. ^ קשר כשר של חברת פלאפון
  5. ^ אלי כהן, הגר"נ קרליץ פורש מבית הדין - היורש: חתנו, הגר"ש רוזנברג, באתר בחדרי חרדים, 25 באפריל 2012