ויקיפדיה:מזנון/ארכיון 297

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של דיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.רשימת מעקב[עריכת קוד מקור]

האם קיימת דרך טכנית לעקוב רק אחרי ערך או דף שיחה (כנ"ל לגבי משתמשים) מבלי לעקוב אחר שניהם? במידה ולא קיים, האם כדאי לבקש ממפתחי מדיה ויקי לעשות זאת? • חיים 7 • (שיחה) • י"א באלול ה'תשע"ב • 03:28, 29 באוגוסט 2012 (IDT)

בעיני זו אופציה מיותרת, משום שבדרך כלל יש עניין לעקוב אחר שני הדפים. דוד שי - שיחה 08:16, 29 באוגוסט 2012 (IDT)

הפרת זכויות[עריכת קוד מקור]

באחת מהתוכניות האחרונות של השדרן ישראל גליס ברדיו קול חי, שהוקדשה לנושא של עיתונות יהודית, הקריא האחרון במשך שעה ארוכה חלקים שלמים מתוך עשרות ערכים בויקיפדיה המופיעים בקטגוריה עיתונות יהודית. ההקראה נעשתה באופן שהיה עשוי ליצור רושם אצל המאזינים כאילו השדרן הוא שהכין את החומר, כי לא נאמרה אף מילה על המקור או על ויקיפדיה. לפני מספר שבועות יצרתי קשר עם אנשי הרדיו באמצעות האתר, וכתבתי להם שמן הראוי לתקן את המעוות על ידי ציון המקור באחת התוכניות הבאות, אך לא זכיתי לתשובה. --93.22.185.5 05:19, 29 באוגוסט 2012 (IDT)

הנהלת הרדיו. מנכ"ל: עדו ליבוביץ.רדיו קול חי משדרים באמונה בע"מ. טלפון: 03-5785542!

סדר הדיון בדפי שיחה[עריכת קוד מקור]

האם מותר לשלב הודעה חדשה בראש העמוד של דף שיחה? מדובר בדף שיחה שהתארך יתר על המידה וברצוני לשלב בו מידע חדש בראש הדף כדי שהדברים יבלטו יותר. מותר? אלי לייטנר - שיחה 13:07, 29 באוגוסט 2012 (IDT)

אתה תשיג את התוצאה ההפוכה. כדי להתעדכן בנכתב בדף שיחה - כולנו יורדים לתחתיתו. הודעה שנכתבה בחלקו העליון תבלע ויש סיכוי שאיש לא יראה אותה. • רוליג שיחה שימו קערת מים לחתולי הרחוב 13:52, 29 באוגוסט 2012 (IDT)
אם הדף מאוד ארוך ניתן לארכב. יוסאריאןשיחה 13:56, 29 באוגוסט 2012 (IDT)
תודה רבה. אלי לייטנר - שיחה 13:58, 29 באוגוסט 2012 (IDT)

גרסת תוכנה[עריכת קוד מקור]

זה לא כבר (או זה כבר - תלוי איך מסתכלים על זה) בוצע שידרוג גרסת התוכנה של ויקיפדיה (הגרסה החדשה היא 1.20wmf10).

לפעמים אחרי שדרוג גרסה, יש דברים שלא עובדים מיד, בדרך כלל בגלל חוסר התאמה בין קטעי קוד השמורים בזיכרון המטמון של הדפדפן ובין הקוד שרץ באתר. התרופה לרוב הבעיות פשוטה: שמיטת זיכרון המטמון של הדפדפן מביאה מזור לרוב החוליים הללו. הדרך לעשות זאת (ברוב הדפדפנים ומערכות ההפעלה) היא להקיש "קונטרול-שיפט-דליט (Control-Shit-Delete), ומהתפריט שיפתח לבחור "Empty the cache" או "Temporary internet files" או "ניקוי המטמון" או "קבצים זמניים" או המקבילה בניסוח של היצרן של הדפדפן בו אתם גולשים. אם צירוף המקשים הזה לא עושה כלום, אפשר להגיע למסך המאפשר ניקוי המטמון גם דרך ניווט בתפריטים של הדפדפן. אם ביצעתם זאת ועדיין יש בעיות, נא לדווח בויקיפדיה:סקריפטים/תקלות או בויקיפדיה:פיתוח התשתית. קיפודנחש - שיחה 02:25, 30 באוגוסט 2012 (IDT)

בקשה מהמנטרים עם הרשאות ובלי..[עריכת קוד מקור]

כשאתם נכנסים לדפים חדשים (ודפי המשנה שלהם), חשוב להתייחס לכך שהמשתמשים המופיעים שם הם אלה שבאו לתרום (למעט ההשחתות שמוסרות) במידה ואתם רואים שדפי השיחה שלהם אדומים, אנא הוסיפו אליה תבנית מזמינה.
במידה והם אינם רשומים: {{הזמנה}} או {{תודה}}, ולמשתמשים רשומים את {{ברוך בואך}} או בקיצורה {{בה}}.
אגב, אל תשכחו לעשות זאת כשאתם סתם נתקלים במשתמשים תורמים שאינם בדף הזה.
לפעמים אני נתקלת בתורמים שכבר כתבו ערכים והשקיעו, ואין להם אף תבנית מזמינה בדף השיחה, וחבל.
ומשהו נוסף, אפשר סתם לפרגן ב{{תודה לרשום}} או בטקסט חופשי שלכם, למי שדף השיחה שלו כבר כחול. תודה ובברכה, Face-smile.svg Itzuvit - שיחה ה-סדנה 09:48, 9 בספטמבר 2012 (IDT)

באנגלית יש הרחבה שמוסיפה דף ערכים חדשים שונה en:Special:NewPagesFeed, בלחיצה על "Review" נפתח הערך החדש כשבצד מופיע "סרגל פעולות" שכולל בין היתר שליחת הודעת תודה לכותבי הערך, סימון הערך בתבנית עריכה וסימון למחיקה. להרחבה קוראים PageTriage, וייתכן שאפשר להביא אותה לפה (צריך לבדוק שהיא תקינה מבחינת עברית/אנגלית ולא מקובעת מדי לתבניות של ויקיפדיה האנגלית). ערן - שיחה 10:21, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
זה לא כזה סיפור מסובך לכתוב ברוך הבא, או תודה, אני לא חושבת שהבעיה היא הפתרון הטכני. גם אני נתקלתי במקרים של עורכים שכבר העלו ערכים ועדיין דף השיחה שלהם אדום, ובמקרים של עורכים חדשים שנעשתה אליהם פנייה בדף השיחה בקשר לערך שהם העלו ללא הכנסת תבנית ברוך הבא. יחד עם זאת גם נתקלתי במקרים שכתבו ברוך הבא גם לכאלה שהעלו ערכים שנמחקו במחיקה מהירה, או כאלה שערכו עריכה פעוטה סתמית שנראתה כמו ניסוי עריכה. חשוב לשים את התבניות האלה אבל חשוב גם לקרוא מה הם כתבו לפני הכנסת התבניות האלה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 10:37, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
מיותר לברך משחיתים. מצד שני, הנזק בקבלת פנים לבבית לתורם קטנטן ואפילו למשחית הוא אפס ואילו הנזק האפשרי באי קבלת פנים לבבית לתורם עם פוטנציאל הוא גדול מאפס. יוסישיחה 14:12, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
בעד לייבא את ההרחבה, במידה והיא מתאימה • חיים 7 • (שיחה) • כ"ב באלול ה'תשע"ב • 14:59, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
היא לא מתאימה, בדקתי. מתניה שיחה 15:07, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
חבל, תודה מתניה • חיים 7 • (שיחה) • כ"ב באלול ה'תשע"ב • 15:08, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
אמיר הזכיר את המערכת החדשה. הוא בטח יוכל לעדכן בנוגע למידת התאמתה הנוכחית. לדעתי היא תהיה תוספת ברוכה. נויקלן 15:12, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
משוחחים כאן על שני נושאים: האחד, המהותי - שיקול הדעת איזו הודעה לתת לחדשים; השני, הטכני, שבמידה והוא אפשרי - בוודאי יקל וינעים. אני מסכימה עם יוסי על ההסתברות בין שתי האפשרויות וכך נהגתי, עד שבא מפעיל X והוריד תבנית ברוך הבא שנתתי עם תקציר מתלהם נגד, אבל צריך להמשיך ... יעל 15:20, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
תבנית ברוך הבא לעורך חדש מקלה על מנטרים בבואם לבדוק עריכות של חדשים. ההנחה היא שאם ברכנו מישהו על בואו אז הוא ערך עריכות טובות. מתן תבנית כזאת למעלה ערכי הבל או השחתות מטעה וגם משדרת למקבל התבנית שפעולותיו תקינות, אחרת למה ברכו אותו? זהו שימוש לא נכון בתבנית. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 15:27, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
אם קרה שמפעיל ובודק נחסם לעריכה בוויקיפדיה בשל הפעלת תיאטרון בובות - אזי יכול לקרות שחדש עושה רושם חיובי ואחר כך מסתבר אחרת; הורדה של תבנית ברוך הבא לאחר שהונחה שם זה מכבר היא מעשה לא ראוי. יעל 15:31, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
אני לא מכיר את השימוש בתבנית כסימן המכשיר אוטומטית את עריכותיו של פלוני. בשביל זה יש לנו את "בדוק עריכות" וכן יש ביכולתי להעלות לפחות סיבה טובה אחת מדוע השימוש שתיארת, חנה, הינו שגוי. אבל מספיק שמדובר בסימן מוסכם שלא זכור לי שאי פעם הוסכם כדי ליצור בעייתיות בשימוש כזה (מחקתי כי רק חצי נכון ולכן חצי לא נכון. י). חוץ מזה, מי שקורא בעיון את תבנית הברכה, רואה שהיא מפנה למדריכים בסיסיים "..כדי ללמוד ולהכיר את דרך ההשתתפות בוויקיפדיה.. כדי לקבל סיוע מצוות החונכים.. להתנסות בעריכה ללא הפרעה.." ועוד. מי אמור לקבל תבנית ברכה כזו? מי שמעורה, שלא צריך עזרה ושכבר צבר נסיון בעריכה? או מי שלא יודע משמאלו ומימינו (כולל עריכה מיותרת בעיני עורכים ותיקים)? יוסישיחה 19:43, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
זה לא שימוש שגוי, זה שכל ישר. אם כמובן לא נברך משחיתים ומעלי ערכי הבל בברכת ברוך הבא. וכל זה ללא כל קשר לבדיקת העריכה הספציפית. אין לי ספק שהבנת את כוונתי למרות מה שכתבת לעיל. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 11:14, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
אני מקווה שהבנתי. שאם לא הבנתי, איך אוכל לא להסכים? יוסישיחה 12:44, 11 בספטמבר 2012 (IDT)

פרסום "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת"[עריכת קוד מקור]

ביום שישי יוצאת התחרות לדרך (תכינו את התמונות!), ולבינתיים - יש לנו פוסטרים ופליירים למי שיש לו איפה לחלק ולהפיץ אותם ולעזור בפרסום התחרות. מי שרוצה, שישלח לי בפרטי כתובת והערכת כמות.

ככה נראה הפלייר, וככה נראה הפוסטר. --‏ Itzike שיחה 15:42, 10 בספטמבר 2012 (IDT)

Wikidata is getting close to a first roll-out[עריכת קוד מקור]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

(Apologies if this message isn't in your language.)

As some of you might already have heard Wikimedia Deutschland is working on a new Wikimedia project. It is called m:Wikidata. The goal of Wikidata is to become a central data repository for the Wikipedias, its sister projects and the world. In the future it will hold data like the number of inhabitants of a country, the date of birth of a famous person or the length of a river. These can then be used in all Wikimedia projects and outside of them.

The project is divided into three phases and "we are getting close to roll-out the first phase". The phases are:

 1. language links in the Wikipedias (making it possible to store the links between the language editions of an article just once in Wikidata instead of in each linked article)
 2. infoboxes (making it possible to store the data that is currently in infoboxes in one central place and share the data)
 3. lists (making it possible to create lists and similar things based on queries to Wikidata so they update automatically when new data is added or modified)

It'd be great if you could join us, test the demo version, provide feedback and take part in the development of Wikidata. You can find all the relevant information including an FAQ and sign-up links for our on-wiki newsletter on the Wikidata page on Meta.

For further discussions please use this talk page (if you are uncomfortable writing in English you can also write in your native language there) or point me to the place where your discussion is happening so I can answer there.

--Lydia Pintscher 16:20, 10 בספטמבר 2012 (IDT)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

בגלל שאמיר מעיד על עצמו כי לא יהיה פה עד אחרי החגים, אני אתרגם:
כפי שנכתב כאן בעבר, ויקימדיה יצאה לפרויקט חדש בשם ויקינתונים. המטרה היא לאחד מידע משותף שנמצא בנפרד בכל מיזם תחת מיזם אחוד אחד. בעתיד צפוי להיות שם מידע כמו מספר תושבים בערים, אורך נהרות ועוד.
הפרויקט מחולק לשלושה חלקים כאשר המימוש של החלק הראשון קרוב:
 1. קישורי שפות/בינוויקי - ריכוז כל קישורי השפות בערך אחוד במקום שיופיע בכל מיזם אחות (שפה) בנפרד.
 2. תבניות מידע זהה בכל השפות (כמו תבנית:עיר) תהיה היכולת לקשר לנתונים כלליים ממקום אחד ללא צורך בכתיבה בכל מיזם אחות בנפרד.
 3. רשימות
על מנת לבדוק את היכולות נוצרה גרסת דמו, מומלץ לבדוק אותה ולהעיר הערות. שאלות נפוצות ניתן למצוא כאן. דיונים ניתן לנהל בדף השיחה של המיזם (עדיף לכתוב באנגלית אך ניתן לכתוב בכל שפה).
על החתום Lydia Pintscher (אחראית המיזם).
תרגום יונה בנדלאק - שיחה 19:52, 10 בספטמבר 2012 (IDT)
תודה רבה ליונה. (תיקון קטן: לידיה היא אחראית התקשורת, ולא אחראית על כל המיזם.)
כמה דברים רלוונטיים:
 1. יש הסבר טוב בעברית על המיזם כאן: meta:Wikidata/Introduction/he
 2. אם נסכם את המיזם הזה במשפט אחד, אז: קישורי בינוויקי ירוכזו במקום אחד, לא ייראו כמו רשימה ארוכה בסוף כל ערך, וייפסקו העריכות ההמוניות של בוטים שמעדכנים את הקישורים מציקים ברשימת מעקב.
 3. ביקשתי מהמתכנתים להפעיל אתר בדיקות בעברית, כדי שאפשר יהיה לבדוק תמיכה בשפות שנכתבות מימין לשמאל כמה שיותר מוקדם. הם עשו את זה: http://wikidata-test-client-he.wikimedia.de . צריך עוד להתקין בו כמה דברים; אני אעדכן על כך בקרוב. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 19:33, 12 בספטמבר 2012 (IDT)

ערכים טובים[עריכת קוד מקור]

בהרבה ויקיפדיות יש ערכים שנקראים ערכים טובים. הכוונה היא לערכים איכותיים, אך פחות איכותיים מערכים מומלצים. למה לא לקיים את המנהג הזה גם בוויקיפדיה העברית? לדעתי יש מספיק ערכים שיכולים להיחשב כ"ערכים טובים". בברכה, פדיחהשיחה☺☻☺ 17:26, 10 בספטמבר 2012 (IDT)

ויקיפדיה:פרלמנט/ארכיון_53#סיווג וסימון ערכים טובים. קיפודנחש - שיחה 17:51, 10 בספטמבר 2012 (IDT)

ביכורי ספטמבר![עריכת קוד מקור]

איך משתלבים אהבת כדורגל עם כתיבה על איראן? קראו עוד היום בויקיפדיה:ביכורים, המארח הפעם את משתמש:הפועל גדולה! Ravit - שיחה 20:33, 10 בספטמבר 2012 (IDT)

ראיון אצל ענת דולב ברשת ב'[עריכת קוד מקור]

היי חברימוס. היום בשעה 18:15, שני אבנשטיין שלנו מתראיינת ברשת ב' של קול ישראל, לתוכניתה של ענת דולב. לראיון קצר שיעסוק בויקיפדיה, גלאם, פרויקט ויקי אוהבת אתרי מורשת ונשים.
זאת ההזדמנות להזכיר את הפרויקטים הנפלאים, וכמובן את הפרויקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת שכולכם מוזמנים לקחת בו חלק וכמובן להזמין את כל מי שאתם מכירים. בברכה, Itzuvit - שיחה ה-סדנה 14:40, 12 בספטמבר 2012 (IDT)

רישיון לתמונות[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:רישוי תמונות#רישיון לתמונות

אנטישמיות בויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור]

אולי זה לא בדיוק המקום הנכון, אבל בכל זאת רציתי לשמוע את דעתכם. בשנתיים האחרונות אני נוהג לתרגם לאנגלית ערכים שאני כתבתי כאן על ישראל וממש בחודשים האחרונים מישהו שם נוהג למחוק אותם בטענה שאין לערך מספיק קישורים או למזג ערכים על ישראל עם ערכים אחרים או שהוא נוהג להציע למחיקה ערכים על ישראל שהם כבר הוצעו למחיקה בפעם השנייה. בנוסף כמה עורכים ערבים נוהגים למחוק שורות/תמונות של ערכים על ישראל ולהכניס במקומם תמונות/שורות על ערכים של האיסלם או על מזרח-ירושלים. כאשר אני מנסה להביע את דעתי ולומר להם שאני חושב שיש התקפה מכוונת כנגד ישראל שם אז מייד אני מקבל אזהרות מצד עורכים ערבים/שונאי ישראל אחרים שאני נוזף בהם למרות שלא אמרתי אף מילה נגדם. חשוב לי מאוד לשמוע מה דעתכם על הכל כי היו כמה ערכים שאני כתבתי שם והם נמחקו/מוזגו לערך אחר בטענות שהם נראות לי לגמרי מגוחכות וחסרות טעם. ידוע לי שיש המון שקרים וסילופים כנגד ישראל מתוך כוונות אנטישמיות בויקיפדיה הערבית בניגוד לגירסאות אחרות של ויקיפדיה בשפות אחרות. גם לא פעם אחת הותקפתי שם בדף האישי בכתובות אנטישמיות או בתמונות של השואה. תודה ולילה טוב !. פארוק - שיחה 02:02, 2 בספטמבר 2012 (IDT)

האם אתה יכול להביא בבקשה לינקים? מעניין שלגבי הערכים דפני ליף, סתיו שפיר ומשה סילמן, לא היתה שם שום בעיה, לעומת הפסטיבלים שהיו כאן. אגסי - שיחהרשימת הערכים הכי חסרים בויקיפדיה 08:57, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
אז ככה : דבר ראשון - היו כמה ערכים שאני תירגמתי אותם לאנגלית כגון: "| גן הנעדרים" שבו נימחקה גלריית התמונות ועוד כמה שורות, בערך "| היכל הזיכרון הלאומי" נמחק לגמרי ומוזג לתוך הערך באנגלית של: "| הר הרצל" וגם לא הרשו לי לכתוב שם ש-כל השמות על האנדרטה הם משנת 1861 בטענה מוזרה שזה לא נקרא ישראלי !?!?!?. את הערך על הר הרצל אני הרחבתי הרבה מאוד "כולל תמונות" וגם: "תמונות של האנדרטאות עם הסבר על כל אנדרטה" כל מה שהרחבתי על הר הרצל כולל כל התמונות עם האנדרטאות - הכל שם נימחק בטענה מגוחכת וטיפשית שאין להם הוכחות לגבי התמונות ! וזה שיש עומס של תמונות על הערך עצמו (כאילו שאי אפשר לסדר את עיצוב העמוד באופן כזה שהתמונות לא יפריעו לכתוב). ערכים נוספים כגון: "| כ"ג יורדי הסירה לא מרשים לי להוסיף תמונות של אנשי האונייה והערך על "| משרד ראש ממשלת ישראל" לא מרשים לי לכתוב שזה קיים בירושלים - בירתנו הנצחית. עוד בהמשך: הערך: "| בית התנ"ך העולמי" נימחק בטענה שאין לו מספיק לינקים שיכולים להוכיח אותו - למרות שהוא ניצל כבר פעם אחת מניסיון מחיקה !.
דבר שני - בדפי השיחה של ערכים של | ירושלים,| תל אביב, | ישראל מתנהלים זה למעלה מחודש ויכוחים אנטישמיים חריפים האם להעדיף את תל אביב בתור בירת ישראל ואת ירושלים בתור בירת פלסטין. וזה מצד כמה עורכים שונאי ישראל שרובם ערבים פלסתינים החיים בארצות שונות. יצא לי להיסתכל בדפי ההיסטוריה של 3 הערכים האלו ולראות כיצד הם מוחקים מידע חשוב או היסטורי ומכניסים בימקומו את המידע שלהם על הרשות הפלסתינית ועל המוסלמים. גם יצא לי להיווכח איתם בדפי השיחה וכמה וכמה פעמים הם איימו עלי בטענה שאני עובר על כללי האתיקה של ויקיפדיה למרות שלא היה מצידי שום איום כלפיהם. הכל מתוך לוחמה פסיכולוגית להפחיד אותי ולנסות לחסום אותי מפני עריכה שם.

אני אשמח מאוד לשמוע מימכם התייחסות לגבי כל הנושא הזה !. ותודה רבה לכם על ההקשבה וההתייחסות. פארוק - שיחה 17:09, 2 בספטמבר 2012 (IDT)

הסתכלתי על שני הראשונים:
 • לעניין שנת 1861: מה שנאמר לך שם הוא פשוט: זה נראה לו לא הגיוני, והמקור שסיפקת לדבריך לא מאשר את הטענה הזו. הפתרון הוא למצוא אסמכתא לטענתך (שמדינת ישראל מונה את חלליה החל משנת 1861). זה מופיע בלא מעט מקורות רשמיים של המדינה.
 • לעניין הגלריה: הגלריה נמחקה ע"י מישהי(?) שטיפלה בערך וסידרה אותו. אם נראה לך שהגלריה צריכה בכל זאת להופיע בערך, למה לא ציינת את זה בדף השיחה שלו? Tzafrir - שיחה 18:28, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
בערך על גן הנעדרים מופיעים שמות החללים משנת 1914 ככה שאני לא חושב שלהגיד 1861 שזה לא ישראלי זאת סיבה לא לציין עובדות. ציינתי וגם הערתי לכך שאין שום סיבה למחוק תמונות בערך על: גן הנעדרים וגם בערך על: הר הרצל שבו נמחקו המון תמונות ללא שום סיבה מיוחדת !!!. בימקום לקבל את ההסברים אז אחד העורכים הערבים שם איים עלי כמה וכמה פעמים שאני מתקיף ושאני עלול להיחסם. וזה רק בגלל שאני הערתי למישהו על ערכים ישראליים. פארוק - שיחה 18:53, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
ואולי לא צריכים לייחס אוטומטית כוונות זדון לכל מי שעושה משהו שאתה לא מסכים לו? Tzafrir - שיחה 18:28, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
תאמין לי שאם היית נימצא שם בימקומי אז היית מבין כמה שינאה מיותרת יש לישראל וכוונות למחוק את ישראל מעל המפה. וחוץ מזה אני כותב שם כבר כמה שנים אז ככה שאני יודע ומכיר מה הולך שם וכל השינאה זה רק בחודשים האחרונים. פארוק - שיחה 18:54, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
אני חושב שהתאגדות בוויקיפדיה אחת כדי לשנות דברים בוויקיפדיה אחרת היא לא מתאימה. ‏ישרוןשיחה 19:05, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
אם הייתה אחידות בין כל הערכים בכל השפות אז אף אחד אולי לא היה מיתלונן. עדיין ויקיפדיה האנגלית היא הראשונה והמובילה וזה חשוב לפי דעתי שלא להציג אותנו שם ואת ישראל ואת כל העם היהודי באור שלילי. אם תפקידנו כאן לדאוג ולהגיע למקסימום האמת אז זה חמור מאוד שיש ויקיפדיות שהם מרשות לעצמם לסלף ולשקר באופן חופשי. פארוק - שיחה 19:38, 2 בספטמבר 2012 (IDT)
אם הייתה אחידות בכל השפות אז אגסי היה מתלונן גם שם שמוחקים לו עדכונים אקטואליים. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 21:21, 3 בספטמבר 2012 (IDT)
אגסי התלונן כאן שמוחקים לו עדכונים אקטואלים? לא. תגובה מיותרת. נויקלן 22:00, 3 בספטמבר 2012 (IDT)
1. אין הכרח שיהיה קשר בין התוכן של הוויקיפדיות בשפות וויקיפדיה בכל שפה היא מיזם עצמאי.
2. דיון שנעשה בשפה העברית (שרוב משתמשי ויקיפדיה האנגלית לא מבינים) במזנון ויקיפדיה העברית (מקום שאליו רוב משתמשי ויקיפדיה האנגלית לא מגיעים) על התוכן של ויקיפדיה האנגלית הוא לא הגון בייחוד בנושאים בעייתיים. איני חושב שוויקיפדיה העברית צריכה לעסוק בכך. ‏ישרוןשיחה 22:12, 3 בספטמבר 2012 (IDT)
דיון דומה נערך בעבר בכיכר העיר. אורח לרגע - שיחה 23:30, 3 בספטמבר 2012 (IDT)
אז מה? ‏ישרוןשיחה 22:11, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
אדון תומר א', אני לא מתלונן, אלא מבקש לטובת המיזם, להפסיק את המחיקות הכוחניות/קטנויות ל-כ-ו-ל-ם. לא הכל מושלם שם, אבל אין שם מגיפת מחיקות מגוחכות כמו כאן, ולא היו שם פסטיבלים סביב הערכים של ליף שפיר וסילמן.אגסי - שיחהרשימת הערכים הכי חסרים בויקיפדיה 10:38, 4 בספטמבר 2012 (IDT)
בהמשך לדבריי כאן = בדף האישי שלי בויקיפדיה האנגלית שמתי תמונה של הר הבית עם כיפת הסלע וכתבתי מעליו: ירושלים בירתו הנצחית של העם היהודי. לאחר מכן קיבלתי הודעה מעל הדף שאין לויקיפדיה שום קשר לפוליטיקה והכל זה רק תמונה שלי באחריותי האישית. לעומת זאת - "משתמש ערבי פלסתיני החי בארצות הברית" שהוא כתב בעמוד הפרטי שלו דברי נאצה נגד ישראל לא קיבל שום אזהרה או התרעה למרות שאני דיברתי עם האיש ששם לי את ההודעה. לאחר מכן הערבי התלונן עלי שם בגלל שדיברתי נגד הפלסתינים שם שהם כותבים דברי הסתה נגד ישראל ודואגים למחוק מידע היסטורי חשוב עלינו ואחרי דיון שהיה שם החליטו לחסום אותי לצמיתות שם למרות שאני מעולם לא איימתי על מישהו שם !!! או קיללתי או העלבתי מישהו ורק בגלל קבוצת ערבים אנטישמים שהם מקבלים במה נרחבת וגם אוהדת לפעילות שלהם בחסות הגויים הנוצרים שם. וזה עוד אחרי שנימחקו כמה ערכים חשובים על ישראל ועוד כמה חלקים של ערכים על ישראל שאני כתבתי והרחבתי בעצמי. ולא רק שנחסמתי אלא גם אין לי שום אפשרות לדבר איתם. העיקר הערבי הזה ימשיך להסית נגד מדינת ישראל בחסות ויקיפדיה. פארוק - שיחה 21:56, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
אבל למה אתה ממשיך את זה כאן? זה לא המקום. פנה לקרן או לרמה גבוהה יותר. ויקיפדיה העברית לא מתאימה, ודף המזנון לא מתאים, הוא עוסק במדיניות בוויקיפדיה העברית בלבד. ‏ישרוןשיחה 22:11, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
למי אתה רוצה שאני אפנה ? ..... אני מרגיש שיש אוזלת יד נגד אנטישמיות בקרן ויקימדיה וכניראה שיש כוונות זדוניות נגד ישראל על ידי המשתתפים בויקיפדיה האנגלית וגם הערבית. ומדוע לא להעלות את הנושא החמור הזה כאן בגירסה העברית למען ידעו כולם ?. פארוק - שיחה 22:39, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
אני לא מבין כמעט דבר ביתר מיזמי הקרן ובדרך להעלות דברים לטיפול. לדעתי הדרך הנכונה היא למצוא את המקום המתאים, אם בוויקיפדיה האנגלית לא מאפשרים לך אז אולי במטא-ויקי (הכי טוב לשאול ויקיפדים שקשורים עם הקרן יותר לגבי המקום), ולקשר לדיון מכיכר העיר, אבל טיכוס עצה בוויקיפדיה העברית כיצד לשנות דברים בוויקיפדיה האנגלית ועוד בתחום רגיש כמו NPOV בסכסוך הערבי ישראלי כשבוויקיפדיה העברית ברור מה תהיה הנטייה לכך נראה לי לא אתי. ‏ישרוןשיחה 23:08, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
אני עד עכשיו לא מבין מדוע אני נחסמתי שם !. בסך הכל הערתי לערבי אחד שם הערות על כך שהוא וכל חבריו שם מנסה להסית את ויקיפדיה לטובת האנטישמיות שלהם ולא שמעתי שום תגובה מצד משתתפים אחרים שהם לא מוסלמים או ערבים.
דבר נוסף שאני רוצה לציין ולשבח את ויקיפדיה העברית שלנו ! - זה שניתן לכתוב כאן יותר ערכים בקלות מאשר שם. כמה ערכים בעברית שאני כתבתי כאן במו ידיי מתוך ספרים שאני למדתי ואחר כך שאני ניסיתי לתרגם לאנגלית אז תמיד הכל נמחק שם לפי דעת הרוב שקבעה שאין מספיק קישורים למאמר/ערך המופיע ומזה הבנתי שהם החליטו שם להקשיח את הנהלים בדבר כתיבת ערכים - בנוסף למחיקה המהירה של ערכים מתורגמים לאנגלית, למרות שאני שמתי לב שישנו שם "מזנון מיוחד" שבו ניתן לבקש בחזרה ערכים שהם נמחקו לפי שיקולם של הויקיפדים שם ולמרות זאת ניראה לי שאולי זה היה טוב אם גם לנו היה את זה כאן. פארוק - שיחה 22:54, 15 בספטמבר 2012 (IDT)

לואה - אתם מוזמנים לנסות[עריכת קוד מקור]

סיפרתי על זה בחורף האחרון, ועכשיו יש התפתחות: התמיכה בכתיבת תבניות בשפת לואה כמעט מוכנה. היום התבניות בוויקיפדיה נכתבות בשפה ייחודית עם המון־המון סוגריים מסולסלים. זה לא רע לתבניות קצרות כמו {{מקור}}, אבל זה רע מאוד לתבניות ארוכות כמו {{שחמט}} – הקוד שלהן קשה מאוד לתחזוקה ומתחזקי התכנה גם אומרים שהן מעמיסות על השרתים ומאטות את טעינת הדפים.

לעומת זאת, קוד בשפת לואה קל מאוד לקריאה ולתחזוקה, לפחות למי שמתמצא קצת בתכנות. מומחים שמדדו את המהירות שלו אומרים שהוא גם עובד מהר יותר.

כל התבניות הנוכחיות ימשיכו לעבוד ואין שום תכנית להפסיק לתמוך בהן, אפילו לא בעתיד הרחוק. מי שירצה, יוכל גם להמשיך לכתוב תבניות חדשות בשיטה הישנה.

ההרחבה שמאפשרת לכתוב תבניות בלואה נקראת Scribunto והיא כבר מותקנת באתר https://www.mediawiki.org . כל מי שמעוניין לנסות אותה בפעולה, מוזמן ללכת לשם וליצור דפים לפי ההוראות בדף mw:Extension:Scribunto/Lua reference manual. כן, הדף הזה ארוך לאללה, אבל תודו שגם את שפת ה־{{!|{{#תנאי:|שווה||{{<includeonly>}}}}}} לא למדתם ביום אחד :)

בקרוב כנראה ייכתב מדריך מעשי מקוצר לתכנות תבניות בלואה, ואפשר יהיה לתרגם אותו גם לעברית. (אם למישהו ממש מדגדג לכתוב מדריך כזה, לא משנה באיזו שפה, אני ממליץ לדבר על זה אתי, כדי שאפשר יהיה להפיץ ולתרגם את זה ביעילות.)

אני כתבתי תבנית פשוטה מאוד, רק בשביל לנסות איך זה עובד: mw:Module:Langtag. יש עוד כמה תבניות שנכתבו לצורך ניסוי: כל הדפים במרחב Module.

מתי זה יותקן בוויקיפדיה העברית? אין תאריך, אבל הגרסה הנוכחית מקבלת תגובות טובות, אז אני מעריך שזה יותקן בעברית בחודשים הקרובים.

אז תתחילו ללמוד לואה! :) --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 17:39, 4 בספטמבר 2012 (IDT)

על הדרך, אפשר להתחיל לדון בשאלה מה צריכות להיות הרשאות העריכה במרחב Module. האפשרויות הן כמובן כולם, משתמשים רשומים, משתמשים ותיקים (כלומר רשומים מעל 4 ימים), בדוקי עריכות (מה שיהווה חידוש מסוים - נכון להיום הרשאת בדוק עריכות לא מביאה עמה הרשאות כתיבה), מנטרים, עורכי ממשק או מפעילי מערכת.
כדי שיהיה על מה לדון, אולי אמיר יוכל לספר מה הסיכון (אם בכלל יש סיכון) בפתיחת הרשאת הכתיבה במרחב module לכל המשתמשים?
קיפודנחש - שיחה 18:29, 4 בספטמבר 2012 (IDT)
קשה לי לחשוב על הבדל כלשהו ממרחב התבניות הקיים. אלה תבניות לכל דבר, רק התחביר הפנימי שונה. בררת המחדל היא שהעריכה פתוחה לכולם ואפשר להגן על תבניות שמשמשות בערכים רבים או מושכות משחיתים ואין שום סיבה לשנות אותה. המתכנתים (בעיקר ויקטור וסילייב וטים סטרלינג) בנו ללואה איזשהו ארגז חול אבטחתי שאמור למנוע פגיעה בשרתים על־ידי קוד זדוני, אבל זה עניין פנימי שנמנע מכולם ולא דורש הרשאות מיוחדות. שאלתי ב־IRC ושני משיבים גם חשבו שזה ככה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 18:52, 4 בספטמבר 2012 (IDT)
ההבדל הוא כמובן שבמרחב Module ניתן לכתוב קוד כבד מאד, לפחות מבחינת העומס שנוצר על השרת, דבר שהוא לא אפשרי (או לפחות "הרבה פחות אפשרי") בתחביר התבניות הקיים. לאור דבריך על "ארגז החול האבטחתי", ובמחשבה שנייה, אפשר באמת לדחות את הדיון הזה עד הפעם הראשונה שעריכה לא זהירה או זדונית במרחב Module תגרום לבעיות של ממש. קיפודנחש - שיחה 19:15, 4 בספטמבר 2012 (IDT)
בתבניות עם הסוגריים אפשר לעשות דברים כבדים מאוד. לדברי המתכנתים, רק הפענוח של התבניות בערך Barack Obama באנגלית לוקח כמה עשרות שניות על השרת. קוד בלואה נראה כמו קוד ברור בשפת תכנות אמתית ולא כמו קללות בקומיקס, ואולי בגלל זה אפשר לחשוב שאפשר לעשות בו דברים כבדים ומזיקים, אבל בפועל זה כנראה מקל ולא מעמיס. טים סטרלינג הוא מומחה גדול בהרבה ממני לענייני אבטחה, ואם הוא לא חושב שצריך הגנה מיוחדת, אז אנחנו כנראה לא צריכים להתחכם. אתה, כמובן, מוזמן להתריע על בעיות אם אתה מוצא כאלה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 19:44, 4 בספטמבר 2012 (IDT)

אמיר - לא יהיה מצב להפוך את המדריך לפורמט של תרגום פסקאות? אם הוא יהיה ככה יש מצב גדול שיתרגמו אותו לעברית (אני אישית אשתדל, בכולופן). רק כדאי שלמונחים בשפה יתנו תרגום מראש. TZivyA - שיחה 20:26, 5 בספטמבר 2012 (IDT)

זאת בהחלט הכוונה, ואני שמח מאוד שאת שואלת :)
הוא צריך להתייצב קודם. המדריך הארוך הזה הוא בעצם הספר הרשמי של לואה, עם שינויים שעשו מתכנתי מדיה ויקי האחראים על הפרויקט, והם עוד לא סופיים. התחביר הבסיסי של השפה כנראה יהיה כמו שהוא עכשיו, אבל פונקציות שייחודיות למדיה ויקי כנראה עוד תשתנינה. בדרך כלל אני בעד תרגום כמה שיותר מהיר של כל דבר, אבל זה מקרה חריג - חבל להשקיע עכשיו בדבר כה ענק שבוודאות ישתנה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 21:38, 5 בספטמבר 2012 (IDT)
הצורך בתרגום לעברית מפוקפק. מדובר על כלי תוכנה (במלים אחרות, שפת תכנות). היום המצב הוא שכשהדברים מגיעים לשפות תכנות, אנגלית היא הלינגואה פרנקה העולמית. גם התכנתים הצרפתים, הסינים והגרמנים עובדים עם שפות תכנות שהן למעשה, דה פקטו כמו שאומרים, באנגלית, עם תיעוד באנגלית והערות בקוד המקור באנגלית. גם הישראלים. קיפודנחש - שיחה 00:14, 6 בספטמבר 2012 (IDT)
אין ספק שזה כך. אבל ראשית, תמיד טוב שיש מקור עברי כדי "להיכנס לעניינים". שנית, אלא שפחות בקיאים בתחום או שלא ממש מתמצאים באנגלית, יישמחו לקבל מקור עברי שיעזור גם להם להתמודד עם הטקסט האנגלי. אם יש פראיירים, למה לא. TZivyA - שיחה 00:24, 6 בספטמבר 2012 (IDT)
כמה דוגמאות לא נחוצות:
את כל עקרונות התכנות - קבצים, משתנים, מערכים, תנאים, לולאות, פונקציות, מחלקות, אירועים וכיו"ב - למדתי ממתכנת מבריק שנולד בברית המועצות ולא יודע מילה באנגלית.
לרשימות התפוצה לתמיכה במשתמשי מדיה ויקי מגיעות מדי יום שאלות של מנהלי שרתים עם מדיה ויקי שברור שאינם יודעים אנגלית.
אחת השאלות הנפוצות ביותר בכנסים בין־לאומיים של ויקיפדיה היא איך לייעל תרגום של דפי עזרה טכניים לשפות השונות. שאלו אותי, אישית, על רוסית, קזחית, קירגיזית, אזרית, ארמנית, סינית, יפנית, ופורטוגלית.
מעל 200 אנשים נכנסים מדי חודש לדף עזרה:תבניות.
הטענה על כך שכל המתכנתים יודעים אנגלית נפוצה למדי, אבל שגויה לחלוטין. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 00:49, 6 בספטמבר 2012 (IDT)
כמו שאמיר ציין, עיקרו של המסמך הזה הוא עותק של המדריך למשתמש של לואה, אשר תורגם כבר למספר שפות. ליתר דיוק: הגרסה העדכנית לא תורגמה עדיין. אפילו לא לפורטוגזית (שפתם של המפתחים). אין לי מושג מי המתרגמים. לא ברור לי מהאתר איפה נכתב התרגום. Tzafrir - שיחה 10:41, 6 בספטמבר 2012 (IDT)
יוזמה ברוכה וטובה. כל הכבוד. באמת הגיע הזמן לתמיכה בשפת תכנות אמיתית בתבניות. יופי. אהבתי. --אפי ב.התחברו ל♥ • 15:47, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

תפסת מרובה לא תפסת?[עריכת קוד מקור]

ממש בקצרה (כי אני יכול לכתוב על זה ספר): יכול להיות שככל שחולף הזמן, יחד עם הגידול ב"ויקיפדיה" (כמובן שכל הכבוד ושיהיה בהצלחה) מתרבות הטעויות? לשון אחר: יכול להיות שהשפעת כותבים "פחות מיומנים" מתעצמת עם הזמן בגלל התרחבות האתר?

מחשבה זו מפריעה לי מאוד בתקופה האחרונה (והתחלתי לשים לב לזה יותר ויותר) כך שאני מקווה שמישהו שם למעלה מהרהר בנושא (במידה ויש אמת בדבר).

שגיאות כתיב...דקדוק...תחביר, זה עוד המעט שאני מסוגל לזהות (ולתקן בעצמי). דברים שאינם נכונים לא ייודעו אלא למבין בדבר. הקש ששבר את גבי (כרגע) היה: "חצבת אנדמית בכל העולם" (אני מפנה להגדרת "אנדמי" בכדי להבין את הסתירה שבמשפט). אולי הדוגמה הכי פעוטה והכי לא חשובה שיכולתי למצוא, אך עדיין... בזה אני במקרה כן מבין, השאלה כמה דברים שגויים כבר הפנמתי מבלי משים?

אולי אני קצת שמרן פה, קצת פסימי, אך בדומה למה שמלמדים בשיעורי אזרחות (והמבין יבין, כי בטח אסור לכתוב פה פוליטיקה) אני מזהה התנגשות פנימית בהגדרה "אנציקלופדיה חופשית". אני אוהב את האנציקלופדיה שלי מדויקת - השאלה אם זה שהיא "חופשית" לא מפריעה פה? ואולי השאלה היא: עד כמה "חופשית"? ואולי השאלה היא: עד כמה "אנציקלופדיה"?

להרהורכם אודה...

נהנה מאוד לקרוא וגם אמשיך לעשות זאת.

יאשין. (יישר כוח עד עכשיו, זה בטוח!)

אני חושב שהאבחנות שלך אינן בהכרח נכונות. כיצד תמדוד שמתרבות הטעויות? סך כל הטעויות או מספר טעויות ממוצע לערך? אם סך כל הטעויות, הרי שככל שהוויקיפדיה גדלה, יש בה יותר "מקומות" בהם יכולים להיות טעויות. בכל מקרה, האם מדובר רק על התרשמות אישית או משהו יותר מבוסס? ערןב - שיחה 23:19, 12 בספטמבר 2012 (IDT)
יאשין, אין ספק שיש טעויות ואי דיוקים בערכים רבים. אבל כתבת:
"יכול להיות שהשפעת כותבים "פחות מיומנים" מתעצמת עם הזמן בגלל התרחבות האתר?...מחשבה זו מפריעה לי מאוד בתקופה האחרונה (והתחלתי לשים לב לזה יותר ויותר) כך שאני מקווה שמישהו שם למעלה מהרהר בנושא (במידה ויש אמת בדבר)."
ובכן, אין דבר כזה בויקיפדיה 'מישהו שם למעלה'. אם תתרום ותתקן תשפר את הויקי שלנו. ואם מתרבות טעויות כנגד זה מתרבים גם ערכים טובים וראויים. ובכל מקרה לעולם צריך להתייחס לויקי בכבדהו וחשדהו. אלי לייטנר - שיחה 00:26, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

ערכים על שבטי צופים - לדיון עקרוני[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחה:שבט כרמל
מסתבר שכן כותבים :( רחל - שיחה 20:17, 10 בספטמבר 2012 (IDT)
למישהי יש קישור רלוונטי? מדובר בתלמידת תיכון שהייתה היום בסדנת ויקיפדיה. המינימום זה להסביר לה למה ולהראות לה את הדיון. נויקלן 20:20, 10 בספטמבר 2012 (IDT)
אני חושבת שיש מקום לערך על שבט שנוסד בשנת 1937. פניתי אליה וביקשתי שתכתוב ערך על ההיסטוריה. הייתי יום בספרייה הלאומית בסדנה, בספרייה הלאומית ישנו ספר שנכתב על השבט והוא יצא בשנת 2007. חבל ששם הספר לא הוסף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 21:15, 10 בספטמבר 2012 (IDT)
איתרתי את הספר בקטלוג הספרייה הלאומית והוספתי אותו לערך. יואב ר. - שיחה 00:31, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
תודה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 10:18, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
אני מתנגד לערך דווקא כחובב תנועות נוער. כיוון שאם נכתב ערך לשבט צופים אחד, אזי יש מקום לערך על כל שבט. כל שבט כמעט חשוב בדרכו, הראשון בעיר, הראשון בקרב אוכלוסייה מסויימת, הגדול ביותר, זה שהקים הכי הרבה קיבוצים, זה שהנפיק ראשי ממשלה ושופטים עליונים וכיוצ"ב. ואם יש ערך לכל שבט אז מדוע לא לכל קן של השומר הצעיר, הנוער העובד, המחנות העולים, לכל סניף בני עקיבא והשד יודע מה עוד. בקיצור - המדיניות הנקוטה, שאין כותבים ערכים לשבטים בודדים, מגנה עלינו מפני שטף של ערכי-סחבקיה שייכתבו בתת-רמה שלא תהיה לנו כל דרך לעצור (ראי ערכי ישיבות הסדר למשל). עקב מדיניות זו לא כתבתי ערך (שמדגדג לי באצבעות) על שבט מודיעין בירושלים, שאין ספק בחשיבותו, כשבט הגדול ביותר בעיר הגדולה ביותר בארץ וכמי שרבים וטובים היו בין בוגריו... Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 16:28, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
אגב, הפרק "השכבה הבוגרת" הוא ג'נרי ומתאים לכל שבט צופים באשר הוא, רק דוגמה לרמת התחזוקה הנדרשת מערכים כגון זה. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 16:35, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
יש להבדיל בין חשיבות הערך, לבין בעייתיות של פרק מסוים, גם אני חושבת שהפרק השכבה הבוגרת הוא בעייתי, וחשבתי שיש להורידו. אני מקווה שהפרק העוסק בהיסטוריה של השבט ייכתב, ואז אולי הספקות בדבר החשיבות תעלמנה או תקטנה. מדובר כאן בפרק בהיסטוריה של היישוב. היום מעלים ערכים על שפע של בתי ספר ועל ישיבות של 100 איש והם שורדים. מדובר כאן בשבט שעברו דרכו אלפי איש והמידע עליו מעניין, לא מדובר בשבט צופים שנולד לפני 10 שנים ביישוב שנוסד לפני 15 שנים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 17:35, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
חנה, את מתעלמת כליל מהטיעון שהעליתי. אין לי ספק שלשבט זה יש היסטוריה מפוארת, זו אינה הנקודה. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 22:56, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
לא התעלמתי מטיעוניך, אני לא מסכימה אתך עקרונית שאין מקום לכתוב ערכים על שבטים של תנועות נוער, הכל תלוי כמובן בשבט עצמו. יש לנו ערכים על מדובבים, סטייליסטים, ישיבות של 100 איש. איני רואה סיבה שלא יהיה מקום לערך על שבט כה מפואר שקיים כבר 75 שנה. אני חושבת שאין מקום לחסום מראש ערך על נושא מסוים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 20:01, 12 בספטמבר 2012 (IDT)

{{הבהרת חשיבות עם זמן|זמן=11.09.2012}}

אני מניח כאן תבנית הבהרת חשיבות על מנת לעורר דיון בנושא העקרוני של שבטי צופים, כפי שמופיע בתשובתי לחנה לעיל. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 16:33, 11 בספטמבר 2012 (IDT)

מסכים עם רנבר, אין חשיבות לערך זה. BAswim - שיחה 17:09, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
אני מבקש התייחסות לטיעון הכללי, לא רק לשבט ספציפי זה. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 22:56, 11 בספטמבר 2012 (IDT)
כראש מחסן במעו"ז יבנה בעברי הרחוק אני מסכים עם טיעוניו של רןבר • עודד (Damzow)שיחהלימין שור! • 23:46, 11 בספטמבר 2012 (IDT)

החלטה?[עריכת קוד מקור]

רןבר כתב למעלה "על סמך החלטה שלא כותבים ערכים על שבטי צופים". למרות שהתבקש, הוא לא סיפק קישור להחלטה כזו. במורד הדיון הוא הוסיף טעון בסגנון "מדרון חלקלק" למה החלטה כזו צריכה להתקבל. אז ברצוני לשאול שוב: יש "החלטה" או אין? אם יש, נא לספק קישור.

לגוף הטיעון של "מדרון חלקלק" איני מסכים. כשם שלא גוזרים גזירה שווה לכל החיפאים ("אם יש ערך על אבא חושי אז צריך גם ערך על סבא מנחם"), כן אין לגזור גזירה שווה לכל שבטי הצופים, קיני השוה"צ, סניפי בני עקיבא וכולי. זה שיש ערך על גדוד חרב לא אומר אוטומטית שלכל גדוד בצה"ל יש חשיבות אנציקלופדית, וזה שאין ערכים (רבים) על גדודי צה"ל לא אומר ש_אי אפשר_ לכתוב ערך על גדוד חרב או אפילו פלוגה - כל עוד לגדוד, לפלוגה או לשבט הצופים חשיבות אנציקלופדית. לעתים אנו מקבלים (בדרך כלל דה פקטו) החלטות בכיוון ההפוך, כלומר "כל עוד עומד <הדבר> בקריטריונים מסוימים, הוא בעל חשיבות אנציקלופדית", למשל טייסות בחיל האוויר, זוכי פרס (נובל/אוסקר/ישראל), וכן הלאה, אבל נראה לי שהרעיון שאפשר להחליט שכל דבר שעומד בקריטריונים מסוימים (למשל <דבר> שהוא "שבט צופים") באופן אוטומטי _אינו_ חשוב דיו להצדקת ערך בוויקיפדיה, פגום מיסודו.

לגופו של עניין, שבט כרמל אולי חשוב דיו להצדיק ערך ואולי לא. כך או כך, לא נראה לי סביר שמעצם היותו של מושא הערך "שבט צופים", אנו פטורים מלדון בחשיבות ויכולים למחוק ללא שיקול דעת. קיפודנחש - שיחה 01:04, 12 בספטמבר 2012 (IDT)

לא מצאתי החלטה כזו בחיפושי, למרות שזכור לי שהייתה החלטה כזו, מכיוון שהתכוונתי בעצמי לכתוב את הערך על שבט מודיעין ונמנעתי מכך. אני מעוניין מאד לעורר דיון, תוך הצגת הבעייתיות. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 16:57, 12 בספטמבר 2012 (IDT)
המקום לזה הוא המזנון. מתניה שיחה 17:00, 12 בספטמבר 2012 (IDT)
- סוף העברה
מסכים לחלוטין עם דברי קיפודנחש, יש לדון כמו על כל ערך. ‏ישרוןשיחה 16:46, 13 בספטמבר 2012 (IDT)
לדעתי הדיון התקיים בדיון חשיבות כלשהו על אחד משבטי הצופים, אבל באמת שקשה להסתמך על זכרוני בעניין זה. אבל אני חושבת שיש טעם והיגיון בכך שאנחנו לא ניצור באופן עקרוני ערכים על שבטי צופים, זה בהחלט סוג של מדרון חלקלק. למול עיקרון זה אפשר לשפוט את יוצאי הדופן, אך כדי שיוצאי הדופן יקבלו ערך, צריכה להיות לכך סיבה כבדת משקל. דורית 16:52, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
לאור דבריה של הדודה חפרתי קצת. הצלחתי למצוא שני דיונים כאלו. לעניות לדעתי, אף אחד מהם לא רלוונטי לערך שבט כרמל. בנוסף, שני הדיונים עתיקים, והסטנדרטים בשאלה "מה ראוי לערך" השתנו רבות מאז. למתעניינים בארכאולוגיה: ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:הנהגת דן רמת-גן, ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:הצופים העבריים - הנהגות ושבטים. קיפודנחש - שיחה 18:02, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אני חושב שמה שדורית אמרה מאד נכון ומתווה כיוון לפתרון. צריך סיבות טובות מאד כדי לכתוב על שבט צופים (או כל קן/סניף של תנועה אחרת). ותק ארוך שנים (> גיל מדינת ישראל + פעילות רציפה ומשמעותית) נראה לי סיבה טובה (שאגב, חנה, "תכשיר" את שבט הכרמל). סיבה אחת נוספת שאני יכול לחשוב עליה היא חלוציות יוצאת דופן (כי כל העסק הוא חלוצי בהגדרה), למשל השילוב הראשון של נוער בעל מוגבלות בתנועת הנוער, השבט/קן הראשון בעיירת פיתוח ever, השבט/סניף הראשון ביו"ש. יש לשים לב שגם קריטריונים קשיחים אלו לבדם נותנים מקום לעשרות שבטים/קינים/סניפים. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 19:10, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אני מסכים עם סוף דבריך ולכן חושב שיש לנקוט בקריטריונים מצמצמים יותר. נרו יאירשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ב • 14:04, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
מסכים עם דורית, עם קיפודנחש, וגם עם חנה לעיל. עקרונית - לא כל שבט צופים צריך לקבל ערך. מאידך, יש כאלה שכן. כמו שלא כל זמר שהוציא דיסק בהוצאה עצמאית זכאי לערך, או מי שמופיע בתפקיד משנה בסדרה שלא שודרה לא זכאי לערך, אבל כאן המקום להפעיל תמיד שיקול דעת ולהגיד שיש כאלה שכן. כמו שאמרתי, אני מסכים עם חנה - שבט הפועל 75 שנים עם היסטוריה ייחודית מגיע לו ערך. אני מניח שגם לשבט הצופים הראשון שקיבל שחורים לשורותיו בארצות הברית מגיע ערך וכו'. ולא. לא כל שבט "ראשון" ב"עיר" או "ישוב" מקבל ערך. הכללים שקבענו לבתי ספר, לדעתי חלים גם על שבטי צופים (זאת אומרת - לא כל בית ספר, רק אלה שעומדים בקריטריונים מסויימים המצביעים על חשיבות). דרור - שיחה 14:25, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

קווים מנחים[עריכת קוד מקור]

דעתכם - ויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכים/שבטי צופים מספיק או שצריך החלטת פרלמנט. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 20:36, 18 בספטמבר 2012 (IDT)

אני בעד. בנוסף, אני חושב שצריך לציין שהערך לא יכלול פסקאות שמתאימות לכל שבט שהוא, אלא רק את המבחין אותו מסניפים אחרים. כמו כן, שם הדף לא צריך להקרא "שבטי צופים", אלא "תנועות נוער" או משהו כזה. • רוליג שיחה שימו קערת מים לחתולי הרחוב 21:23, 18 בספטמבר 2012 (IDT)
הבה נמשיך את הדיון בדף השיחה שם. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 22:19, 18 בספטמבר 2012 (IDT)

מאה נשים משפיעות לפי פורבס[עריכת קוד מקור]

לא מזמן הוזכר כאן שמנכ"ל קרן ויקימדיה, סו גרדנר, נכללה ברשימת "מאה הנשים המשפיעות בעולם" של כתב העת פורבס. זו רשימה לא-חשובה ולא-שיטתית, כדרכן של רשימות כאלו, ואין היא פחות סתמית בזכות הזכרת דמות מוכרת לנו. אף על פי כן, יש בה כמה וכמה נשים שערכים עליהן חסרים לנו מאוד, כפי שגיליתי עת הסתקרנתי וערכתי בדיקה. אז אני מותיר את הרשימה שהכנתי לשימוש מי שירצה להכחיל כמה ערכים על נשים מעוררות השראה.

נכון לרגע זה, יש לנו ערכים על 42 מתוך מאה הנשים. (כמובן שהרשימה מוטה לעולם דובר האנגלית ולתרבות האמריקנית, ויש בה כמה נשים שעוד רחוק היום שבו יידרש לנו ערך עליהן.) Ijon - שיחה 05:54, 13 בספטמבר 2012 (IDT)

תודה רבה על הרשימה. יש כמה נשים שהוכנסו לרשימת הערכיםש שאני מתעתדת לכתוב. וראיתי שרוית כבר הכחילה אחת :) Itzuvit - שיחה ה-סדנה 12:00, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
המזנון אינו מקום להודעות על רשימות פרטיות של ערכים להכחלה (ולא אומר את דעתי על הרשימה הנ"ל), אז נשאלת השאלה מה תפקידה של ההודעה? לי נראה שהיא עלה תאנה לשוביניזם הגברי שמסתובב פה ללא פגע, וזוכה לליטופי אתה ענק/אתה מאמי גם של נשים. תתקנו אותי אם טועה. שנה טובה, יעל 08:36, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
המזנון הוא כן מקום להצביע על פגם מסויים בויקיפדיה שצריך לתקנו באופן גורף. ואגב - המזנון הוא גם המקום להודיע ולתאר מיזם חדש. כך שהודעה זו מתאימה למזנון משתי סיבות. דרור - שיחה 14:26, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
הקישור של כל דבר לשוביניזם גברי, מעלה את הסיכויים שאמצא את עצמי יום אחד, בסביבות גיל תשעים, גם כן שוביניסטית. TZivyA - שיחה 14:30, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
דרור, תודה.
צביה, איננו יכולים להיות בהכרתנו משהו שאיננו רוצים בו. למדנו שהכל צפוי והרשות נתונה; היי נועזת ובחרי בחופש לבחור. יעל 15:00, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
ולמה לחכות לגיל תשעים? הקמנו לאחרונה את הדף מעמד האישה בוויקיפדיה בכדי לעודד נשים להיות מעורבות בוויקיפדיה ולתרום לה מידיעותיהן ותובנותיהן; נשמח להצטרפותכן והשתתפותכם :) יעל 17:03, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

http://www.he-free.info/[עריכת קוד מקור]

האתר מציג מידע מוויקיפדיה ללא הודעה שהמידע לקוח מוויקיפדיה וללא הודעה שהרישיון הוא CC BY-SA. • פדיחהשיחה☺☻ 16:31, 13 בספטמבר 2012 (IDT)

לא רק בעברית. ר' גם fr-free.info ו־es-free.info. אני מניח שישנם נוספים. Tzafrir - שיחה 18:29, 13 בספטמבר 2012 (IDT)

סופרים[עריכת קוד מקור]

בוויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים נכתב לגבי סופרים כך:

ויקיפדיה העברית אימצה את הכלל לפיו המונח "סופר" יכול לתאר רק אדם שכתב לפחות שני ספרים. אין הגבלה כזו לגבי המונח "משורר".

יוצא מכך גם שלא ייכתב ערך על סופר שכתב ספר אחד.
היו שפקפקו הן על תוכן הכלל והן על דרך קבלתו. אני לא מתעניין בהיסטוריה עתיקה ולא כל כך משנה לי איך הוא התקבל, אך אני חושב שמדובר בכלל שמגביל את שיקול הדעת של המשתמשים ומונע דיון אמתי על סופרים שספרם היחיד זכה להצלחה לכן אני מבקש לבטל את הכלל, וגם סופר שכתב ספר אחד בלבד יכול לזכות בערך בהתאם לחשיבות ספריו. דעתכם? ‏ישרוןשיחה 10:56, 14 בספטמבר 2012 (IDT)

כתבתי את אותו הדבר גם אצל צחי, אבל אסביר גם כאן את ההיגיון שבשיטה הנוכחית בעיני:
סופר שהוציא ספר אחד וכל חשיבותו האנציקלופדית מסתכמת באותו ספר בודד שהוציא, ניתן לתמצת את קורות חייו בפסקה בערך הנוגע לספר, בעיקר אם יש קשר בין חייו לעלילת הספר כמו במקרה שנגדו טוען צחי. סופר כזה אינו קשור (או קשור באופן רופף בלבד) לערכים או תחומים אנציקלופדיים נוספים ולכן אין הצדקה לערך נפרד, מאחר והקשר בין הסופר לספר הוא חד ערכי. הספר נכתב ע"י הסופר והסופר כתב את הספר. זהו. כשסופר הוציא ספר נוסף הקשר הזה כבר אינו חד ערכי. מאותו רגע ישנה חשיבות לערך נפרד על הסופר מאחר והוא קשור כבר למספר ערכים נפרדים. כמובן שאם לסופר יש חשיבות מעבר לספרים שכתב, הוא ראוי לערך ללא קשר למספר הספרים שפרסם. GHA - שיחה - למען החלום, למען השלום, אמצו עוד היום ערך יתום! 10:59, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אני לא מצליח לקבל את דבריך, הרי ודאי שמי שיכתוב ספר, בעל חשיבות, לדוגמה, כשל שר הטבעות גם אם כל שארית ימיו הוא יישב במערה וידפוק את הראש באבן - תהיה לו חשיבות. הכלל מגביל את שיקול הדעת. אני רואה איך יכול להיות מצב שבו לא תראה חשיבות בסופרים כאלו אליהם נזקקת, אני רואה סבירות רבה שסופרים מצליחים יכתבו יותר מספר אחד, אבל אני לא מצליח להבין את הטענה שאין אפשרות שתהיה חשיבות, ולכן אין מקום לכללים חותכים שמצמצמים את מקום שיקול הדעת. ‏ישרוןשיחה 11:10, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
מה שצריך לעשות זה לאיין את הכלל הזה בכלל לא בגלל המקרה שצחי מתאר. לאורך השנים היו כאלה שניסו לגרור אותנו למצב שבו כל סופר זכאי לערך. זה לא מצב ראוי כי לסופרים אין שום יתרון על פני בעלי מקצוע אחרים. מה שצריך להיות זה שכל מקרה לגופו, גם בסופרים. לא יכול להיות שגם סופר שנכשל פעמיים בהוצאה מכובדת יהיה זכאי לערך למרות שבעצם איש אינו מכיר אותו (סתם דוגמא). קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 11:12, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אגודת הסופרים העבריים מקבלת לשורותיה כל סופר שפרסם לפחות שני ספרים - זה הבסיס לכלל הנ"ל. אין מניעה לכך שיכתב ערך על אדם שכתב רק ספר אחד, אך במקרה כזה הוא לא יוגדר כ"סופר". סופר, כמקצוע, מתאים לאדם שמתפרנס, לפחות חלקית, מכתיבת ספרים וזה לא הולם אדם שכתב רק ספר אחד. בברכה. ליש - שיחה 13:56, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אני לא מסכים: לאגודת הסופרים העבריים אין בעלות על המילה סופר, וסופר לא חייב להיות מקצוע ממנו אדם מתפרנס. ובכל מקרה מה דעתך לגבי חשיבות? ‏ישרוןשיחה 13:59, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
לגבי דבריו של ישרון, אני בהחלט מסכים שסופר שכתב יצירת מופת בודדת זכאי לערך. יש לא מעט סופרים שזכורים בעיקר בגלל יצירה אחת שהשפעתה התרבותית הייתה גדולה מספיק כדי שיהיו ראויים לערך. הייתי מתגמש אפילו יותר ואומר שמי שספר הביכורים שלו זכה בפרס משמעותי או היה לרב מכר ראוי לערך. השאלה היכן עובר הגבול? כפי ששאל ברוקולי מהצד השני, האם סופר שהוציא לאור שני ספרים ששניהם כשלו זכאי לערך? אני מציע להשאיר את הכלל הקיים ולהמשיך לתת לקהילה את שיקול הדעת להחליט מיהם אלה שיש לחרוג עבורם מהכלל. GHA - שיחה - למען החלום, למען השלום, אמצו עוד היום ערך יתום! 14:47, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
לאף אחד אין בעלות על מילים, אך אגודת הסופרים היא גוף שדעתו בנושא נחשבת מאוד. האם תוכל להציג גוף מכובד אחר שדעתו שונה? איני בטוח שהבנתי נכון את השאלה על החשיבות. מכל מקום, חשיבותו של ספר היא יחסית ומשתנה לאורך ציר הזמן. כמוכר ספרים לשעבר אני יכול לספר על ספרים חסרי ביקוש לחלוטין, כמו "עוגיות המלח של סבתא סולטנה" מאת דן בניה סרי, שלפתע הפכו לספרים מבוקשים לאחר הופעה מוצלחת של ספר נוסף של אותו סופר. עוגיות המלח לא השתנו, אך הנכונות של הקוראים לנסות לקרוא אותו השתנתה. יש גם ספרים שהיו לרבי מכר, דוגמת "זיוניוני הדרך" מאת דן בן אמוץ, בעקבות הצלחתו של "זיונים זה לא הכל", אך בחלוף הזמן עמדו על ערכו או יותר נכון חוסר הערך שלו. מסע יחסי ציבור, כמו שנערך לספרי דוד פוגל, הפך ספרים מתים מזה עשרות רבות של שנים, לספרים מבוקשים. החשיבות משתנה לפי אופנות ולפי הלכי רוח, לפי השתנות היחס לסופר ולפי שינויים פוליטיים, איסורים והיתרים (צנזורה יכולה להפוך ספר לרב מכר...) ועוד. קשה לעריך חשיבות. בברכה. ליש - שיחה 14:57, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אני מסכים עם דברי ברוקולי שיכול להיות סופר שכתב שני ספרים ושניהם חסרי ערך, זה יתכן. למעשה יש סופרים שכתבו חמישה, שישה או עשרה ספרים ואף אחד מהם אינו שווה משהו. זה לא משנה, אשווה זאת לפוליטיקאיים. יש ראשי ערים קטנות חסרי חשיבות ויש כאלה שנודעו ברבים כבעלי חשיבות - אנחנו לא בוררים ביניהם, כל מי שנבחר לראש עיר זכאי לערך בוויקיפדיה. כך הדבר גם עם סופרים - מי שפרסם בהוצאה מוכרת שני ספרים, זכאי לערך בוויקיפדיה, גם אם שני ספריו חסרי ערך. זה חוסך מאיתנו ויכוחים אין סופיים על ערכם של ספרים, כמו שהכלל לגבי ראשי ערים חוסך מאיתנו את המאמץ להעריך את חשיבות האישים ההם. נכן, זה מאפשר הסתננות של ערכים פחותים - כאלה החיים. בברכה. ליש - שיחה 15:05, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
יש הבדל של שמים וארץ בין ראשי יישובים (ערים, עיירות, מועצות מקומיות וכד') לבין סופרים שהוציאו בהוצאה מוכרת. ראשי יישובים צריכים לשכנע לרוב מאות ואלפי אנשים להצביע עבורם. יש בודדים מהם בישראל (נעזוב את חו"ל כרגע), ונדמה לי שבסך הכל לא יותר ממאתיים. לעומת זאת, סופר צריך לשכנע קבוצה מצומצמת מאוד של אנשים כדי שהספר שלו ייצא, ואפילו אז זה לא מצליח לו הבטחה. ואם סופרים אז למה לא רבנים, מנהלים, עורכי דין וכו' וכו' וכו'? אין שום הצדקה לתת קארד בלאנש לאף בעל מקצוע. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:13, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
ברוקולי, ראשית יש כללים כאלה גם בתחומים אחרים, למשל חברי כנסת. ידוע לכל שיש מפלגות בהן צריך לשכנע רק אדם אחד (ליברמן, הרב עובדיה) כדי לקבל מקום בטוח ברשימה ובכל זאת החלטנו לתת ערך לכל חבר כנסת. זה חוסך ויכוחים רבים. האם תרצה לנהל דיון חשיבות על הומרוס (מחברם של שני ספרים בלבד, וגם אותם לא כתב בעצמו, כי היה עיוור)? או על מאות סופרים אחרים שרוב הוויקיפדים אפילו לא שמעו עליהם? בברכה. ליש - שיחה 15:22, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
חברי הכנסת הם קבוצה אחת מתוך כלל הפוליטיקאים, ואני מאמין שאיש לא יטען שכל פוליטיקאי זכאי לערך. מפלגות, שהח"כים הם חלק מהן, עדיין צריכות לזכות בעשרות אלפי קולות כדי שהם ייכנסו לכנסת. אני שואל מדוע כל סופר באשר הוא זכאי לערך. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:27, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
גם הסופרים הם רק קבוצה אחת מכלל הכותבים (עיתונאים למיניהם, פרסומאים, סופרי סת"ם ועוד), קבוצה שזכתה למוניטין מסוים במהלך ההיסטוריה הודות לתרומתם לתרבות האנושית. חיבור ספר אינו מלאכה קלה ועל אחת כמה וכמה חיבור שני ספרים. לאחר שהסופר סיים לחבר את הספר, עליו למצוא מערכת של הוצאת ספרים שתראה את ספרו כראוי לדפוס ובזה לא נגמרה הסאגה. גם אם המערכת מצאה שספרו ראוי, קטנים הסיכויים שתפרסם אותו, כי כאן נכנסים שיקולי כדאיות מסחרית, תאימות לקו של ההוצאה, אקלים פוליטי ועוד שיקולים רבים, לכן רק מיעוט מהספרים זוכה לפרסום. מי שבכל זאת עבר פעמיים את המסננת הזאת, אינו נופל בחשיבותו ממי שהצליח פעמיים להיבחר לראש מועצה מקומית. בברכה. ליש - שיחה 15:36, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
סתם הערה קטנונית. סופר סת"ם אינו 'סופר' במובן המודרני של המלה: בסך הכל הוא רק מעתיק. 93.173.175.75 15:39, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
גם חלק מה"סופרים" עוסקים בהעתקות... בברכה. ליש - שיחה 15:41, 14 בספטמבר 2012 (IDT)

(שבירה) יש להתייחס לכלל הזה כ"קו מנחה", ולא ככלל ברזל. בטוחני שאיש לא מציע להסיר את הקטגוריות קטגוריה:סופרי השואה או קטגוריה:סופרים ומשוררים שנספו בשואה (שהן קטגוריות משנה של קטגוריה:סופרים) מהערך אנה פרנק, ובטוחני גם שאיש לא מציע שלשם השארת הקטגוריות נדרוש מהגברת פרנק לכתוב ספר נוסף, או שהערך עליה יצומצם לפסקה בערך יומנה של אנה פרנק. הכלל הזה מתייחס בעיקר לאנשים חיים, בדרך כלל ישראלים, שהוציאו לאור ספר יחיד שזכה לתפוצה מצומצמת. אם הספר היחיד שהוציאה מישהי הפך לרב מכר, או שהייתה לספר השפעה יוצאת דופן, או כל סיבה אחרת שהופכת את הספר לבעל חשיבות מעבר לכותר אחד מאלפים המתפרסמים מדי שנה, יש כמובן לחרוג מהכלל. קיפודנחש - שיחה 16:47, 14 בספטמבר 2012 (IDT)

קיפודנחש, זה בדיוק מה שהתכוונתי והדוגמה מושלמת. אשמח אם תחווה את דעתך על הערך שבגללו החל כל הדיון הזה. GHA - שיחה - למען החלום, למען השלום, אמצו עוד היום ערך יתום! 18:02, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
אם הכוונה למיכל פיטובסקי והספר אספלט, שניהם לא מוכרים לי ואין לי דעה. בכל מקרה, שם מדובר בדיון חשיבות, דבר מעט שונה מהדיון הנוכחי שעוסק בהתאמת הקטגוריה:סופרים לערכים של אנשים שכתבו ספר אחד. קיפודנחש - שיחה 19:09, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
למיטב הבנתי ישרון פתח את הדיון בתגובה לדיון החשיבות שפתחתי בערך של מיכל פיטובסקי. כך לפחות הבנתי ממהשהוא רשם בשיחת המשתמש של צחי. GHA - שיחה - למען החלום, למען השלום, אמצו עוד היום ערך יתום! 21:06, 14 בספטמבר 2012 (IDT)
הדיון הוא גם על הכינוי וגם על החשיבות לכאלו שכתבו רק ספר אחד, שכן אם הם לא סופרים איך אפשר לכתוב ערך בגלל שהם כתבו ספר? הדברים לא נכתבו בגלל הדיון שכן אני לא מכיר את פיטובסקי או את ספרה, אלא בגלל שהם גרמו לי להבחין בעוד הגבלה מגושמת של שיקול הדעת. גם מי שכתב שני ספרים הוא לא בהכרח סופר וייתכן שמי שכתב אחד כן יהיה סופר. ‏ישרוןשיחה 20:27, 15 בספטמבר 2012 (IDT)
אני מסכימה עם ישורון ועם צחי, וגם ברוקולי צודק. אמת המידה של מספר היצירות (ציור, ספר, מאמר, סיפור, פסל, שיר, ...) שהתפרסמו - היא רק אחת מעוד אחרות בקביעת חשיבות. שנה טובה, יעל 13:31, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
הכלל הוא כלל טוב, והוא כלל אצבע טוב. הוא חד כיווני, ולא דו כיווני. מי שכתב שני ספרים ==> סופר ==> ניתן לכתוב עליו ערך.
זה לא עובד בכיוון ההפוך - היינו, מי שלא כתב שני ספרים, אינו סופר ואינו זכאי לערך. מי שלא כתב שני ספרים, אינו מוגדר על ידי אגודת הסופרים כסופר, ואינו זכאי "אוטומטית" לערך, הא ותו לא. זה לא אומר שערך על סופר כזה, באם חשיבותו ברורה, ימחק. בהקשרו של סופר כזה, נצטרך להפעיל שיקול דעת, ולהביא אסמכתאות לכך שכתב יצירת מופת אחת המצדיקה שניתן לו ערך. דרור - שיחה 14:11, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

מדינת ישראל מארגנת לנו עבודה[עריכת קוד מקור]

אתר הכנסת העבירה את MMM דירה. יש קרוב ל-170 קישורים שיש צורך להכניס לתבנית, רובם קישורים ישנים ועל כן שבורים. עשו חיפוש ל-MMM ותמצאו את הדפים. השתמשו בתבנית מממ.

ממשלת ישראל העבירה את דפיה דירה. חלקם החלטות ממשלה, עבורם יש להשתמש בתבנית החלטת ממשלה. השאר הם הודעות שונות. אולי יש להכין גם עבור אלו תבנית? ניתן לזהות אותם על ידי חיפוש PMO.

העבודה פשוט רבה מכדי שאשתלט עליה לבד. עדירל - שיחה 02:09, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

הנה תוצאת החיפוש MMM. טיפלתי בערכים עד הערך "הזכות לפרטיות". אכן, הרבה עבודה. דוד שי - שיחה 21:08, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
אני הגעתי עד מסע בני נוער לפולין. באופן כללי, כאשר בתוצאות החיפוש מופיע הסימול doc הקישור שבור, וכאשר מופיע הסימול pdf - הקישור יעבוד. יואב ר. - שיחה 22:37, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
אולי כדאי לכתוב להם לגבי הערתו האחרונה של יואב - שימירו מסמכים שבעבר קישרנו אליהם, שהופיעו בפורמט doc, ל-pdf-ים. כנראה שיש חשיבות לדברים המופיעים שם... ‏Ldorfman‏ • שיחה 23:31, 16 בספטמבר 2012 (IDT)
אני התכוונתי לתוצאות החיפוש בתוך ויקיפדיה. הממ"מ כבר עשה את ההמרה ל-pdf. עכשיו הבעיה היא אצלנו - לתקן הקישורים שנשברו. יואב ר. - שיחה 10:12, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

לאחר עיון נוסף הבחנתי שהכתובת של מסמכי הממ"מ השתנתה בצורה אחידה. לדוגמה:

כלומר האותיות doc או docs בתוך הקישור הוחלפו ב-pdf. בשאר חלקי הקישור (כולל מספר המסמך, שמופיע בסופו) לא חל שינוי.

אני ממליץ פשוט לחפש את הצירוף mmm בתוך הערך, לעשות את השינוי כפי שתיארתי למעלה וכמובן לוודא שהקישור המתוקן אכן עובד. יואב ר. - שיחה 10:35, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

הדרך המומלצת לאיתור קישורים חיצוניים היא באמצעות דף מיוחד לחיפוש קישורים חיצוניים: מיוחד:חיפוש קישורים חיצוניים/www.knesset.gov.il/mmm/data/docs/ - אין עוד קישורים מקולקלים ממרחב הערכים. ערן - שיחה 13:52, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

נותר לטפל בקישורים שבורים באתר משרד ראש הממשלה - רשימת קישורים הדורשים תיקון.

 • להודעות הדובר יצרתי את תבנית {{דובר הממשלה}} - יש 33 הודעות הדורשות תיקון. את ההודעה יש לחפש בארכיון ההודעות, כדי לשלבה בתבנית.
 • להחלטות ממשלה משמשת תבנית {{החלטת ממשלה}}. המעבר מה-URL המת, שמופיע כעת בערך, לתבנית, הוא צעד טכני פשוט: יש להעתיק את הפרמטרים מה-URL לתבנית, והקישור קם לתחייה.
 • יש חלקים באתר שטרם נוצרה להם תבנית, אם יתגלה צורך, ניתן ליצור. דוד שי - שיחה 14:18, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

האם מותר להעלות לוויקיפדיה צילומי מסך של דפי ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

לפי מיטב הבנתי, כל עוד מקפידים להעלות צילומי מסך של דפי ויקיפדיה לוויקיפדיה אשר מכילים רק תוכן חופשי (המופץ בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 ולרישיון GFDL), לא צריכה להיות שום בעיה אמיתית באיחסון של התמונות הללו בוויקיפדיה העברית באמצעות תבניות כגון תבנית:צילום מסך או תבנית:צילום מסך חופשי, וכי רק במקרים בהם תצלומי המסך מכילים גם תמונות שמופיעות בוויקיפדיה בכפוף לרישיון שימוש הוגן (כגון התמונה שמופיעה כיום בראש הערך משפחת סימפסון), יש להימנע מלהעלות תצלומי מסך כאלה הן בוויקיפדיה העברית והן בויקישיתוף.

האם לדעתכם בכל מקרה יש להימנע מלהעלות לוויקיפדיה צילומי מסך של דפי ויקיפדיה ולהעדיף להעלות תמונות כאלו לויקישיתוף, משום שהתבניות תבנית:צילום מסך ותבנית:צילום מסך חופשי אינן מספיקות ומשום שהתבנית הזו שבויקישיתוף עדיפה? במידה שאתם סבורים כך, אני מבקש שנשקול את ייבוא התבנית ההיא לוויקיפדיה העברית או לחלופין שנבהיר את הסוגייה בבירור בתבניות תבנית:צילום מסך ותבנית:צילום מסך חופשי.

מה דעתכם? WikiJunkie - שיחה 06:43, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

ויקישיתוף מכיל רק קבצים המשוחררים לציבור באופן מלא, בעוד צילומי מסך יוגדרו כתמונות בשימוש הוגן. ‏Ldorfman‏ • שיחה 10:18, 17 בספטמבר 2012 (IDT)
אתה מוזמן לבדוק את הקטגוריה הזו בויקישיתוף ולראות שכל צלומי המסך של דפי ויקיפדיה מופצים שם בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 ולרישיון GFDL.‏ WikiJunkie - שיחה 13:32, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

ברכת שנה טובה לבבית מחיפה, ארץ ישראל[עריכת קוד מקור]

שנה טובה ממיזם הגלאם
גלאם ספריית אונ' חיפה

ברכות לשנה טובה ומרובת פעילויות מוצלחות - ממיזם הגלאם, עמותת ויקימדיה ישראל וצוות ספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה.Ldorfman‏ • שיחה 10:13, 17 בספטמבר 2012 (IDT)

תמונה מקסימה! מדהים איך הקונספט של תמונות משפחתיות + ברכה לשנה החדשה עבר כמה גלגולים עם השנים עד שהגיע למתכונתו כיום בפייסבוק... ובהצלחה במיזם גלאם בספריית אונ' חיפה! Ravit - שיחה 10:33, 17 בספטמבר 2012 (IDT)