מעלה גלבוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעלה גלבוע
Entrance to Kibbutz Ma'ale Gilboa.JPG
הכניסה לקיבוץ מעלה גלבוע
מחוז הצפון
מועצה אזורית עמק המעיינות
גובה ממוצע[1] ‎429 מטר
תאריך ייסוד 1962
תנועה מיישבת הקיבוץ הדתי
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 804 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-4.3% בשנה

מַעֲלֵה-גִּלְבּוֹעַ הוא קיבוץ דתי, השוכן בפסגת הר הגלבוע, בקצה הצפון מזרחי של רכס הרי השומרון, בסמיכות לקיבוץ הדתי מירב. עקב היותם שני הקיבוצים הדתיים היחידים באזור, הוחלט כי למרות מיקומם על הרי הגלבוע, הם לא ישויכו מבחינה מוניציפלית למועצה אזורית הגלבוע, אלא למועצה אזורית עמק המעיינות, שבה קיים גוש הקיבוצים הדתיים טירת צבי, שדה אליהו, עין הנצי"ב ושלוחות. היישוב מונה כ-150 משפחות וכ-840 תושבים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיבוץ מעלה גלבוע, הוקם כהיאחזות נח"ל ב-29 בנובמבר 1962, לציון יום כ"ט בנובמבר[2]. בעת הקמתו הייתה מחלוקת על שם המקום. הנח"ל התייחס אליו כאל "מצפור הגלבוע", בעוד יוסף ויץ קרא לו "מעלה גלבוע"[3].

בשנת 1968 התאזרח ויושב בידי אנשי הקיבוץ הדתי. בשנת 1974 הוא אוכלס מחדש בעקבות משבר חברתי. בסוף שנות ה-80 היו בקיבוץ כ-50 משפחות, אולם בעקבות קשיים כלכליים ועזיבה הוא הגיע בשנת 1997 למצב משברי, וכמעט ופורק. לאחר תהליך הבראה כלכלת הקיבוץ יציבה יותר, והוא הצליח להחזיר את כל חובותיו. בתחילת 2013 היו בו 75 חברים ומועמדים ועוד כ-55 משפחות במעמד תושבות (חלקם בהרחבה קהילתית), כך שסך הכל היו במעלה גלבוע מעל 100 משפחות.

ענפי הפרנסה העיקריים בקיבוץ הם חקלאיים: גידול ושיווק גזר, רפת חלב, ותרנגולי הודו. כמו כן, בולטת בקיבוץ נוכחותה של ישיבת מעלה גלבוע, ישיבת שילוב של הקיבוץ הדתי, המשלבת לימוד תורה עם חיי מעשה ושירות צבאי. רב הקיבוץ הוא הרב בני הולצמן מארגון רבני צהר.

כמו מרבית הקיבוצים, גם קיבוץ מעלה גלבוע עבר תהליך של הפרטה. היבטים אחדים של השיתופיות הקיבוצית נעלמים, ושירותים אחרים שלהם זכאי חבר הקיבוץ מתורגמים לערכם הכלכלי.

ניתן להתקבל לקליטה בקיבוץ. יש לעבור תהליך קליטה שבסופו ניתן לשכור דירה מהקיבוץ. כעבור שנתיים יש להחליט האם נשארים במסלול של תושבות בקיבוץ או שמעדיפים להצטרף לחברות.

חוות הרוח ומרכז המבקרים במעלה גלבוע

חוות הרוח במעלה גלבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטח החקלאי של הקיבוץ הוקמה חוות רוח על ידי חברת "אפקון תעשיות" (מקבוצת "שלמה Sixt"), ובה 14 טורבינות רוח ענקיות (חוות רוח דומה נמצאת ברמת סירין ובה 14 טורבינות).

באוקטובר 2016 נפתח במקום מרכז מבקרים על שם שלמה שמלצר, ובו הסברים והדרכות על "אנרגיה נקייה", במקום מוקרן סרט על נושא זה.

בצמוד לחווה נמצאת הבריכה הגבוהה של מפעל אנרגיה שאובה של תחנת הכוח מעלה גלבוע שאמור להתחיל לפעול ביוני 2018.

יישובים שכנים ואתרים סמוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הקיבוץ מירב נמצא כקילומטר דרומית למעלה גלבוע, בהמשך כביש 667 .
  • במרחק של קילומטר דרומית ממעלה גלבוע נמצא כפר ערבי ג'לבון, מעבר לגדר ההפרדה. מצד צפון מערב נמצא כפר ערבי פקועה, גם הוא מעבר לגדר ההפרדה.
  • מעט מזרחה למעלה גלבוע נמצא מצפור על שם דובי וערן שמיר. אב ובנו שנפלו על הגנת המולדת. דובי נולד בשדה אליהו ונהרג כסמג"ד בעת אימונים בניצנה ב-1977. בנו ערן נהרג במבצע מרכבות האלים בלבנון ב-1997. שביל מוביל מכביש 667 לפרגולת עץ ולאורכו שירים הקשורים לגלבוע ולעמק. מהמצפור-מראה מרהיב של עמק חרוד וקורות חייהם של דובי וערן.
  • מול המצפור נמצא "חניון הר אבינדב" וממנו תצפית יפה ושביל מסומן שהוא חלק משביל עמק המעיינות היורד לעין מודע.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף ספטמבר 2021 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ יעקב העליון, ספר תורה הוכנס למשכנו בהיאחזות על הרי הגלבוע, מעריב, 2 בדצמבר 1962
  3. ^ היאחזות אחת - שמות ארבעה ..., מעריב, 2 בדצמבר 1962


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.