יום הצי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף יום חיל הים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

יום הצי נחוג במרבית המדינות המקיימות כח ימי. משמש להביע גאווה והוקרה למשרתים בים. אלמנט נוסף הזדמנות להביא את עבודתו של הצי למודעות של אזרחי המדינה. אנשי הצי מופיעים בתלבושת הנאה ביותר. אזרחי המדינה מוזמנים לצפות ואף לקחת חלק בפעילויות.

יום הצי של אוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולדת הצי האוסטרלי' מיוחסת ל-1 במרץ 1901. המועד בו התקבלה החלטת הפרלמנט הפדרלי של אוסטרליה על חוק הביטחון הכולל הקמת צי. בשנת 1911 אישר ג'ורג' החמישי מלך בריטניה את הקידומת ROYAL ובכך נולד מחדש כצי מלכותי. ב-4 באוקטובר 1913 הגיעו יחידות צי ראשיות שנבנו בבריטניה לנמל סידני. למעשה תאריך זה הגיע הצי האוסטרלי לרמת יכולת. ארועי שבוע הצי מתקיימים במועדים שונים במדינות המרכיבות את אוסטרליה.[1]

אוקראינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2012 נחגג יום הצי של אוקראינה ביום א' הראשון בחודש יולי. לפני כן מאז שנת 1996 צוין החג ב-1 באוגוסט. בהחלטה של נשיא המדינה פטרו פורושנקו מ-12 ביוני 2015 הועבר החג ליום א' הראשון בחודש יולי כיום חופשי מעבודה. [2]

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום הצי הראשון בארצות הברית נחוג ב-27 באוקטובר שנת 1922. היזמה לכך הייתה של חוג ידידי הצי United States Navy League לכבוד יום הולדתו של הנשיא תאודור רוזוולט, שהיה אוהד ומעורב בעניני הצי. הצי שלח את אוניותיו לתצוגה בכחמשים ערי נמל בארצות הברית. בשנת 1945 לאחר הניצחון במלחמת העולם השניה היו החגיגות יום הצי מפוארות במיוחד עם הנשיא הרי טרומן בנמל ניו יורק.
בשנת 1949 עם הקמת מחלקת ההגנה החליט מזכיר ההגנה לואיס ג'ונסון לקבוע את יום הצי יחד עם שאר הזרועות בחודש מאי. ליגת ידידי הצי לא ראתה עצמה מחויבת להחלטה זו והמשיכה לחגוג באותו מועד.
בשנת 1970 נמצא לחוקרים כי יום הקמת 'צי המושבות' היה ב-13 באוקטובר ואדמירל אלמו זומוואלט עמל מול אגודת ידידי הצי לקבוע את החג ליום זה. למרות זאת יום הצי מוכר להיות ב-27 באוקטובר. והוא אינו חג רשמי של הצי אלא מפגשי ותיקים המאורגנים על ידי ה United States Navy League.
במקום זאת מקיימים הפיקודים השונים של הצי Fleet Week ארוע במקום מסוים ובזמן מסוים פותחים את אוניות הצי לביקורים ואנשי הצי מקיימים פעילות טקסית וחברתית בעיר החוף. ארועים אלה אינם במתכונת שנתית חוזרת.

הצי המלכותי הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברחבי הממלכה המאוחדת נהוג לחגוג את יום טרפלגר ב-21 באוקטובר כיום הצי המלכותי הבריטי. ביום זה מקיימים בסיסי הצי נמל פתוח אורחים מבקרים בכלי השיט. ומתקיימות תצוגות ומפגן של אווירית הצי.
ביום הראשון הקרוב לתאריך החג מקיימים קדטים של בתי הספר הימיים הבריטים מצעד ליד המצבה של נלסון בככר טרפלגר בלונדון. בערים שונות ברחבי בריטניה מתקיימים מצעדים דומים.

הודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום חיל הים ההודי מצוין ב-4 בדצמבר לזיכרון התקיפה המוצלחת שנערכה בשנת 1971 על בסיס הצי הפקיסטני בקראצ'י . טקס הנחת זר זכרון נערך ליד האנדרטה לזכר הנצחון הימי בחוף הים. כלי השיט פתוחים לביקורי אורחים וכן נערכים שיוטים ומטסים ליד החוף.
ארוע מקדים הינו ימי שירות לציבור הנערכים מ26-24 בנובמבר בימים אלה היו אוניות הצי פתוחות למבקרים. ותערוכת במוטיבים שונים כל שנה. בשנת 2015 היה הנושא "הצי ההודי - ים בטוח לאומה" בשנת 2012 המוטיב היה "הצי ההודי – כח ימי לשגשוג לאומי" ובשנת 2008 "יוצאים לקראת השכנים בימיים".

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום חיל הים הישראלי – הפך למעשה לשבוע חיל הים – הינו ארוע פנימי של החיל. מפקד החיל מוציא אגרת ברכה גאווה ועידוד למשרתים בחיל. ספינות חיל הים מקושטות ב דגלי הקוד הבינלאומי ובלילה במחרוזת אורות צבעוניים. המשרתים בחיל הים, בחופשה ובתפקיד, לובשים את המדים הלבנים. בבסיסי החיל מתקיימים מפגשים ומסופרים סיפורי מורשת הקרב של חיל הים. הארועים מתחילים בטקס אזכרה לזכר חללי החיל בגן אלישבע באשדוד. לפעמים מתוזמן הארוע עם טקס סיום קורס חובלים. בשנת 1958 כללו הארועים מצעד צבאי בחיפה בהשתתפות חיילי החיל וקדטים של בית הספר לקציני ים עכו.[3]
מועד הארועים אינו קבוע ו ונקבע על ידי מפקד חיל הים המכהן בתקופה מתאימה לפי הערכתו. יום עזיבת הבריטים את נמל חיפה ה-30 ביוני 1948 מציין את הולדת חיל הים. במשך שנים רבות נחגג הארוע בתחילת חודש יולי. בשנת 1993 החליט מפקד חיל הים האלוף דאז עמי אילון להעביר את החג לחודש אוקטובר. בחודש זה התרחשו במהלך השנים אירועים חשובים למורשת החיל. כמו טיבוע האמיר פארוק ב-1948, תפישת האיברהים אל-אוול ב-1956, והנצחונות בקרבות הטילים שהתחוללו בזירה הימית במלחמת יום הכיפורים ולהבדיל גם טיבוע המשחתת אילת. ארוע מרכזי הייתה עצרת אליה הוזמנו גם סגל ותיקי החיל. במהלך העצרת חולק פרס מפקד חיל הים לחשיבה יוצרת על הישגים ליעול וקידום פעילות מבצעית טכנית ולוגיסטית ביחידות חיל הים.
ב-2009 החליט מפקד חיל הים האלוף אלי מרום, להעביר את הארועים לחודש אוגוסט על מנת למנוע מצב של גשם בעת החגיגות כפי שקרה באותה שנה. כך גם נכלל טקס סיום קורס חובלים בימקבץ הארועים. בשנת 2017 מסיבה שלא נמסרה הועתק הארועים לסוף ספטמבר ותחילת אוקטובר.

יפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1906 ועד תום מלחמת העולם השניה נחגג יום הצי של יפן ב-27 במאי לציון הניצחון על הצי הרוסי הקיסרי בקרב צושימה בשנת 1905. 

פליפינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממוזער|200px| סמל הצי של הפיליפינים הצי הפיליפיני חוגג ב25 במאי את יום הקמתו. החגיגות מתקיימות בבסיסי הצי בפורט סן פליפה בקביט סיטי. הצי הוקם בשנת 1898 כצי המהפכני במלחמת העצמאות מהשלטון הספרדי. ארגון הצי נעשה בהוראת מוביל המהפכה גנרל אמיליו אקינאלדו ביום 23 ביוני 1898 לאחר הפרדות מארצות הברית אורגן בפיליפינים ב-9 בפברואר 1939 כח סיור חופי . אחרי השחרור מהכיבוש היפני אורגן כח הסיור הימי מחדש ב-1 באוקטובר 1945. אך יום הצי ממשיך להיות ב-25 במאי. חלק חשוב בחגיגות הינו נאום ברכה משר ההגנה למפקד הצי. [4]

צ'ילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום הצי בצ'ילה הינו חג לאומי ב-21 במאי לציון הקרב באיקיקה בשנת 1879 במלחמת הפסיפיק. בקרב זה נלחם ארטורו פרט עם הספינה Esmeralda נגד כח עדיף. ספינתו טבעה אך בלחימתו העיקשת גרם לאנית הצי הפרואני Independencia לעלות על שרטון החוף ובכך נחלש הכח הפרואני. הובס בידי אוניה אחרת.
בערב הקודם מתאספים קציני הצי במועדונים ובחדרי האוכל בספינות ומספרים על הקרב. בחצות נאספים לפני האנדרטות בולפראיסו, איקיקה, טלקואנו ובסיסים אחרים ומצדיעים בחרבות שלופות.
ב-21 לחודש נערך ובולפראיסו, בה נמצאית מפקדת הצי הצ'ילני, טקס צבאי בהשתתפות אנשי חיל הים חיל האוויר והצבא. המכובדים נוכחים כל צמרת המדינה מהנשיא חברי ממשלה חברי פרלמנט שגרירים נספחים צבאיים כל הגנרלים והאדמירלים של צ'ילה. הטקס המתחיל בתפילה ממשיך דברי מפקד הצי המשודרים ברדיו לכל האומה.
בשעה 12:10 מבוצע ירי כבוד של 21 מטחים לציון הניצחון. נערך מצעד צבאי עם דגלים ותזמורות אחריו רוכבי סוסים וצועדים מתושבי הכפרים המכגישים למכובדים משקה סיידר תפוחים. להקת מחול רוקדת ריקוד עממי בנוסח הנקרא 'קואנקה' המוקדש לקרב.[5]

אף כי הפעילות העיקרית נעשית בבסיסי הצי מתקיימת פעילות טקסית בכל בתי הספר במדינה.

רומניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום הצי של רומניה נחגג ב-15 באוגוסט כחג לאומי. התאריך שהוא חג נוצרי המציין את עלייתה השמימה של הבתולה מרי , שנחשבת לקדושה המגינה על הימאים, כך יצא שהחג נהיה חג עממי. המנהג החל בשנת 1902 על סיפון הסיירת ELIZABET והמשיך ותפש ענין בקרב האזרחים במשך השנים. בשנת 1928 נוספו לחגיגות גם מפגן משחקי ימאים.
בשנת 1933 נוספו תחרויות חתירה בסירות, שחיה ולמעשה בכל שנה נוספו נושאים שונים לתכנית. בשנת 1956 הוכנסו קטעי מערכונים מבוימים כשהשחקים הם קדטים של האקדמיה לקציני ים.

הארוע המרכזי מתקיים על גדת הדנובה בחזית הקזינו בקונסטנצה עם מפגן כלי שיט עוגנים מול קהל רב. זר פרחים גדול בצורת עוגן מוטל לים לזכר הימאים שנפלו על הגנת רומניה. הנוכחים שרים את ההמנון הלאומי ומבוצע ירי כבוד של 21 מטחים. החגיגות כוללות מצעד צבאי בעיר וזיקוקי די נור והצגת אל הים נפטון רוכב על הגלים. חגיגות מוסיקה וריקודים נמשכות עד מאוחר בלילה.
חגיגות במתכונת דומה נערכות בנמלי רומניה: מגנליה טולסאה, אורסובה וגאלאץ. [6]

יום הצי של רוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום הצי של רוסיה הוא חג לאומי המתקיים בדרך כלל ביום א' האחרון בחודש יולי. המועד נקבע בשנת 1939 כיום הצי הסובייטי ומציין את הניצחון הרוסי בקרב גנגוט כנגד השבדים. החגיגות בסנקט פטרבורג נפרשים כלי שיט של הצי בנהר הנייבה בעגינה טקסית וספינה הנושאית את הנשיא או ראש הממשלה עוברת על פניהם במשט הצדעה. ספינות נוספות עומדות ליד הרציף ומקבלות המוני אורחים לסיור על הסיפונים.[7]

ימי צי נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איטליה – יום הצי של איטליה מצוין ב-10 ביוני אך אינו חג לאומי.[8]
אירן - הצי של אירן חוגג ב-28 בנובמבר לציון נצחון במלחמת אירן-עירק, בשנת 1980. [9]
ארגנטינה - יום הצי של ארגנטינה נקבע ל-17 במאי לציון קרב מונטבידאו. כניעת המעוז הספרדי האחרון בדרום אמריקה בשנת 1814 לכוחות הפרובינציות של נהר לה פלטה.
בולגריה – יום הצי של בולגריה נח ביום א' השני בחודש אוגוסט. [10]

בנגלדש - יום הצי של בנגלדש נחגג ב-26 במרץ במקביל ליום העצמאות של בנגלדש.
דנמרק - מועד הקמתו של הצי המלכותי הדני ב-10 באוגוסט, 1510 משמש לציון יום הצי.
דרום אפריקה - שורשיו של הצי הדרום אפריקאי החלו ב"שירות הימי של דרום אפריקה" (SA Naval Service) שהוקם ב-1 באפריל 1922. לאחר הבחירות הדמוקרטיות בשנת 1994 חזר הצי להיות בקשר עם העולם. ב-1 באפריל -1997 חגג הצי 75 שנה להקמתו ולחגיגות הגיעו ספינות צי מ-15 מדינות.
הולנד - בסוף השבוע הראשון בחודש יולי , מקיים הצי ההולנדי מקבץ ארועים הפתוחים לקהל הרחב.

ונצואלה – יום הצי של ונצואלה נחוג ב-24 ביולי שהוא יום הולדתו של סימון בוליבר וים הניצחון בקרב אגם מרקאיבו בשנת 1823.
טורקיה - יום הצי של תורכיה מצוין ב-27 בספטמבר לציון הקרב הימי בפרבזה, שבמערב יוון, בשנת 1538. בקרב זה ניצח הצי העותומני את הצי של הברית הקדושה שריכז האפיפיור פאול השלישי. המועד אינו נחשב כחג לאומי.
מצריםחיל הים המצרי חוגג את טיבוע המשחתת אילת שארע ב-21 באוקטובר 1967 כיום חג.
מקסיקו - במקסיקו נערכות חגיגות הצי ב-1 ביוני במסגרת 'יום הים הלאומי'.
ניו זילנד - בניו זילנד לא מתקיים יום הצי ככזה. אזכרה לחללי הצי וללוחמים שנפלו בכל המלחמות , מתקיימת ביום אנזא"ק. ארוע זכרון לאומי הנערך בניו זילנד ואוסטרליה ב 25 באפריל. בתאריך זה בשנת 1915 נחתו צבאות אוסטרליה וניו זילנד בחופי גליפולי במלחמת העולם הראשונה.
סוריהחיל הים הסורי חוגג ב-28 באוגוסט לציון הצי המוסלמי שהקים מועאויה הראשון וויורשיו חיקו את הביזנטים שהקימו צי בערי הים התיכון הצי שאפשר את הניצחון הימי הראשון על הביזנטיים במלחמת התרנים שנת 655.

סין – יום חיל הים הסיני מציין את מועד ייסודו של חיל הים ב23 באפריל. [11]
פקיסטן – חג הצי של פקיסטן מתקיים ב-8 בספטמבר לציון הפעולה המוצלחת נגד הודו בשנת 1965 במהלך מלחמת הודו-פקיסטן.
פרו - ב-8 באוקטובר מתקיים בפרו חג לאומי לציון הקמת הצי הפרואני בשנת 1821 והקרב הימי באנגמוס בשנת 1879.
קולומביה – יום הצי של קולומביה כמו זה של ונצואלה נחוג ב-24 ביולי שהוא יום הולדתו של סימון בוליבר וים הניצחון בקרב אגם מרקאיבו בשנת 1823.
קרואטיה - יום הצי הקרואטי נחגג ב-18 בספטמבר.

מדינות שאינן מקיימות ימי צי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות המפעילות צי אך אינן מקיימות ימים מיוחדים לצי הן:[12]
אבחזיה, אורוגוואי ,אזרבייג'ן, איסלנד, אינדונזיה, אלבניה, אלג'יריה, אנגולה, אסטוניה, אקוודור, אריתריאה, בוליביה, בורמה, בלגיה, ברזיל, גאורגיה, גאנה,
גרמניה, הצי הגרמני אינו חוגג יום מיוחד. וזאת עקב המדיניות מכוונת בגרמניה במסגרת התיקונים שלאחר מלחמת העולם השניה שהצבא והחילות הים והאוויר מיועדים להגנה ואינם מזדהים עם ימי מורשת. ואינם חוגגים ימי חיל.
דומיניקנה, וייטנאם, חוף השנהב , טאיוון, טנזניה, יוון, לוב, ליטא, לטביה, מלזיה, מרוקו, ניגריה, נמיביה, נורווגיה, סומלי, סיירה לאון, סינגפור, ספרד,
עומן , עירק, ערב הסעודית,, פולין, פורטוגל, פינלנד, פרגוואי, צרפת, קובה, קונגו , קזחסטן, קמבודיה,
קנדה, קניה, קוריאה הדרומית, קוריאה הצפונית, קפריסין, שוודיה, תאילנד, ותימן .

מקורות וקישורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אל"מ ג'ים דיקסון, צי אוסטרליה בפרסום של הקולג' לפיקוד ימי, צי ארצות הברית, 16 בנובמבר 2012,
 2. ^ תרגום לאנגלית של דברי פורושנקו בנושא חגי המדינה 12 ביוני 2015.
 3. ^ שמחה בינות, יובל לבית הספר לקציני ים עכו, 2003, ע' 36.
 4. ^ הצי הפיליפיני חוגג 117 שנה להקמתו 25 במאי 2015.
 5. ^ סרט חגיגות יום הצי של צ'ילה בולפראיסו 21 במאי 2005.
 6. ^ הסיירת הרומנית אליזבט באתר מידע רומני.
 7. ^ פוטין במשט צבאי עצום לרגל חגיגות "יום הצי" ברוסיה , רויטרס 30 ביולי 2017.
 8. ^ חג הצי באתר הצי האיטלקי.
 9. ^ דו"ח מאירן באתר ספרית הבאהים.
 10. ^ יום הצי של בולגריה באתר AnyDay
 11. ^ יום חיל הים הסיני באתר ממשלת סין.
 12. ^ בחלק מהמדינות ייתכן ומקוים ארוע שנתי הקשור לצי אך חסר מידע על כך.