יחסי טורקיה–סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי טורקיה–הרפובליקה העממית של סין
טורקיהטורקיה הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
טורקיה הרפובליקה העממית של סין
שטחקילומטר רבוע)
783,562 9,596,967.75
אוכלוסייה
86,975,924 1,455,462,134
תמ"ג (במיליוני דולרים)
815,272 17,734,063
תמ"ג לנפש (בדולרים)
9,374 12,184
משטר
משטר נשיאותי משטר חד מפלגתי

יחסי טורקיה–סיןטורקית: Çin-Türkiye ilişkileri, בסינית: 中国-土耳其关系) הם היחסים הדיפלומטיים בין הרפובליקה הטורקית ובין הרפובליקה העממית של סין. באוגוסט 1971 הכירה טורקיה רשמית ברפובליקה העממית של סין כמייצגת היחידה של סין. לרפובליקה העממית של סין שגרירות באנקרה וקונסוליה באיסטנבול, ובמקביל לטורקיה שגרירות בבייג'ינג ושתי קונסוליות, בהונג קונג ובשאנגחאי.

לאחרונה, לאור הקונפליקט הפנימי בסין עם המיעוט הבדלני-אסלאמי האויגורי בסין, וכן הקונפליקט של טורקיה על המיעוט הארמני הנוצרי, המתיחות בין המדינות במגמת עלייה. אולם, למרות המתיחות, שתי המדינות מדגישות את המחויבות ההדדית שלהן בענייני כלכלה, ופועלות להגברה של "שותפות אסטרטגית".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה קדומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימפריה העות'מאנית סחרה לראשונה עם סין בשנת 1524.

מלחמת קוריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת קוריאה נלחמו הטורקים במסגרת הכוחות שלחמו בשביל קוריאה הדרומית ולעומת זאת סין הייתה בעלת הברית החזקה ביותר של קוריאה הצפונית. היה אף קרב אחד בשנת 1952 שבו נלחמו כוחות טורקיים ישירות בכוחות סיניים.

מהומות 2009[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה, כתגובה להתפרעויות אורומצ'י ביולי 2009 (אנ'), משרד החוץ של טורקיה האיץ ברשויות הסיניות למצוא את האחראיים ולהביא אותם לדין. אולם חלק מהנציגים חלקו; אחד הסגנים במפלגת הצדק והפתוח התפטר מ"קבוצת הידידות האינטר-פרלמנטרית של טורקיה-סין" ובאופן עצמאי, ממשרד התעשייה והמסחר הטורקי, קרא להחרמת מוצרים סיניים כמחאה על אלימות אתנית בסין. הנציג הסיני באנקרה הביע "הפתעה" על המעשה. אחרי הפגנות כמעט יומיות חיזק ראש הממשלה ארדואן את הרטוריקה שלו כלפי סין ואמר "המעשים הללו הם כאילו היו רצח עם. אנו קוראים לממשלת סין לא להישאר אדישה במקרים כאלו". לאחר דברים אלו דרשה סין כי ארדואן יחזור בו מדבריו. עיתונים בסין הדגישו כי האלימות הקשה הייתה דווקא מצד מתפרעים מוסלמים וכי 137 מתוך 184 ההרוגים היו סיניים מקבוצת האן. מאוחר יותר, ולאחר שיחות הרגעה בין בכירים משתי המדינות, הודיעה טורקיה כי "לא התכוונה להתערב בענייניה הפנימיים של סין".

הפיוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההפגנות נגד סין בטורקיה, 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2015 אלפי מפגינים לאומנים טורקיים הפגינו נגד מדיניות איסור הצום של סין והתקיפו (בטעות) קבוצה של תיירים קוריאנים באיסטנבול. ההפגנה גרמה לסין להוציא אזהרת מסע לטורקיה עבור אזרחיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי טורקיה–סין בוויקישיתוף