יצחק תשובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יצחק תשובה
Yitzhak Tshuva - cropped.JPG
לידה 7 ביולי 1948 (בן 69)
טריפולי, לוב עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל
מקום מגורים נתניה
מקצוע איש עסקים

יצחק תשובה (שרון) (נולד ב-7 ביולי 1948) הוא איש עסקים ישראלי, שהונו הוערך על ידי מגזין פורבס (במרץ 2014) בכ-3.4 מיליארד דולר[1]. תשובה הוא בין השאר, בעל השליטה בחברת האחזקות קבוצת דלק ובאלעד השקעות. על פי הערכה, המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008 הביא לירידה חדה בהונו[2]. תשובה דורג במקום ה-23 ברשימת 100 העשירים של ישראל של העיתון מעריב לשנת 2010 עם הון בשווי 10.7 מיליארד שקל[3].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצחק תשובה נולד בטריפולי בירת לוב בשנת 1948. כשהיה בן חצי שנה עלו הוריו, רחמים וג'וליה, יחד עם שמונת ילדיהם לישראל והתגוררו במעברה בנתניה[4]. סבו מצד אביו, הרב יוסף (סוסו) תשובה, נרצח בסמוך לעלייתם ארצה במהלך פרעות שביצעו הלובים ביהודים[5]. כילד קטן התגורר זמן מה עם אחיו אברהם אצל סבתו[6]. תשובה למד בבית הספר היסודי "יבנה" ובגיל 12 החל לעבוד כדי לסייע בפרנסת המשפחה, ולמד בערבים[7]. בשירותו הצבאי שירת בבסיס בינוי של חיל הנדסה, שם הכיר את תחום הבנייה. לאחר שחרורו מצה"ל עבד במחלקת הבינוי וההנדסה של משרד הביטחון והיה אחראי על ביצוע פרויקטי בינוי מגוונים בבסיסי צה"ל בכל רחבי הארץ.

כיום, תשובה נשוי לחיה ומתגורר עמה בנתניה. הוא אב ל-5 ילדים (בסדר גיל יורד): הבנות כרמית, גל, אורלי וקרן והבן אלעד[8].

פעילות עסקית והשקעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת הדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

תשובה התחיל את דרכו המקצועית העצמאית כקבלן בניין בנתניה. ביסוסו הכלכלי החל בשנות השבעים, שבמהלכן היה מעורב בבניית מאות יחידות דיור בעיר. בתום עשור רווי פעילות עסקית בתחום הנדל"ן החליט תשובה להתנסות בפוליטיקה, והקים את הסיעה המקומית "מנוף", אשר זכתה לשלושה מושבים במועצת העיר נתניה בבחירות המוניציפליות בשנת 1978. בכהונתו כחבר מועצת העיר היה אחראי בין השאר על תחום הבינוי והשיכון ושיקום השכונות. בשנות התשעים היה תשובה גם בעליה של קבוצת הכדורגל מכבי נתניה במשך שלוש שנים, לאחר ששימש גזבר המועדון בתחילת שנות השמונים.

בעשור הרביעי לחייו החלו עסקיו לצבור תאוצה. במרוצת שנות השמונים היה תשובה אחראי להקמתם של פרויקטים גדולים למגורים ולמסחר בכל רחבי ישראל, בהיקף של מאות מיליוני שקלים. בשנת 1988 עבר תשובה להתגורר עם משפחתו בארצות הברית למשך מספר שנים, שבמהלכן היה מעורב במיזמי בנייה בניו ג'רזי ובמנהטן.

עם שובו לישראל בשנת 1990 השתלב בתנופת הבנייה שליוותה את גל העלייה הגדול מברית המועצות. בתוך כך, בנה אלפי יחידות דיור בחדרה, בדימונה, באשקלון ובערים נוספות. בשנת 1991 הקים תשובה את חברת תחנות הדלק "שוהם". 

אלעד אחזקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1992 ייסד יצחק תשובה את קבוצת "אלעד אחזקות" (ידועה גם בשם "אלעד גרופ") שבמסגרתה מתנהלים מאז מרבית עסקיו בתחומי הנדל"ן בצפון אמריקה. באמצע שנות התשעים רכש באמצעות "אלעד גרופ" אלפי נכסים למגורים ולמסחר בניו-יורק ובפלורידה שבארצות הברית. באותה תקופה בוצעו הנפקות ציבוריות בהיקף של מאות מיליוני שקלים של מספר חברות בבעלותו של תשובה (בהן אלעד מלונות, תשלו"ז נכסים וגרין הון סיכון).

בשנת 2004 רכש יצחק תשובה באמצעות אלעד גרופ את מלון "פלאזה ניו יורק" תמורת 675 מיליון דולר מידי המשקיע הסעודי אל-וליד בן טלאל. בדצמבר 2012, כשמונה וחצי שנים לאחר הרכישה, מכרה אלעד גרופ את אחזקותיה במלון על השטחים המסחריים שבו בכ- 2.2. מיליארד ש"ח. הרווח הכולל שהניב המלון ודירות היוקרה שבו לתשובה נאמד בכמיליארד דולר[9].

באותה תקופה השלימה אלעד גרופ רכישת מספר גדול של נכסים בטורונטו ובמונטריאול שבקנדה, בשווי כולל של כ-700 מיליון דולר. כמו כן רכשה הקבוצה אלפי יחידות דיור להשכרה בחוף המזרחי של ארצות הברית. 

קבוצת דלק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1998 השיג את השליטה בקבוצת דלק, שהייתה עד אז בבעלות משפחת רקנאטי באמצעות חבריו אליעזר פישמן ותד אריסון. העסקה הייתה בלתי צפויה, כיוון שהציבור הישראלי לא היה מודע באותה העת להיקף הכנסותיו של תשובה מעסקיו בארצות הברית. תחת שליטתו של תשובה צמחה החברה לממדי ענק. מחברה המתמקדת בעיקר בתחום הדלק, התרחבה לעסוק גם בגז טבעי, בביטוח, בביוכימיה, בכלי רכב משוריינים, בתקשורת ועוד. נכון למרץ 2014, שווי השוק של הקבוצה הוא כ-16 מיליארד ש"ח והיא אחת החברות הגדולות בשוק ההון הישראלי[10].

בעקבות המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008, חלה ירידה חדה בערכן של מניות חברת דלק, והונו של תשובה, שהוערך ערב המשבר בכ-4.5 מיליארד דולר, נאמד בעקבות המשבר בכ-1.3 מיליארד דולר. חברת דלק נדל"ן שבשליטתו הפסידה בשנים 2008 – 2011 יותר מ-4 מיליארד ש"ח. בעקבות הפסדים אלה צנח שווי השוק של החברה מ-4.6 מיליארד ש"ח בחודש מרץ 2007 ל-75 מיליון ש"ח בנובמבר 2011[11].

בספטמבר 2012 אישרה השופטת ורדה אלשיך הסדר חוב ("תספורת") לדלק נדל"ן, אשר נכנסה להסדר בשל המצב הקשה בשוקי הנדל"ן ברחבי העולם, שבמסגרתו נמחקו למחזיקי אגרות החוב של החברה, אשר לא היו מגובים בביטחונות, כשני שלישים מהחוב, שהם 1.4 מיליארד ש"ח. בהחלטתה מתחה השופטת אלשיך ביקורת חריפה על תשובה, בטענה כי התנהלותו בפרשה נועדה רק כדי ״להציל את עורו״ וכי מדובר ״בהסדר בעייתי, שאף אם הוא תואם את דרישות החוק, הוא רחוק מלהוות פתרון אופטימלי״[12]. במסגרת ההסדר העמיד תשובה לטובת מחזיקי אגרות החוב של החברה סכומים של מאות מיליוני שקלים כדי לסייע לאשרור ההסדר.

תגליות הגז[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2009 דווח כי בקידוחי הגז "תמר 1" ו"דלית", שנערכו מול חופי ישראל על ידי קבוצת "דלק" וחברת נובל אנרג'י האמריקנית, נתגלו עתודות גדולות של גז טבעי[13], אשר מוערך שהיקפן כ-270 מיליארד מטר מעוקב[14]. בשנת 2010 התגלו עתודות גז גדולות אף יותר בשדה הגז "לווייתן", בהיקף של כ-700 מיליארד מטר מעוקב. לאחר מכן התגלו מצבורי גז גם בקידוחים "דולפין", "תנין" ו-"בלוק 12" שבקפריסין.

מבנה אחזקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות פרטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות ציבוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

איתמר לוין, יצחק תשובה: "אני מתפלל שתמיד יהיה לי לתת", ממעברת פרדסיה למלון פלאזה בניו-יורק, בלי כפית של כסף - 10 סיפורי הצלחה עסקיים, ידיעות אחרונות - גלובס, 2006, עמודים 225 -250

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דירוג עשירי העולם של עיתון Forbes, מרץ 2014
 2. ^ סבר פלוצקר, ידיעות אחרונות, 26.12.2008
 3. ^ מאה העשירים של ישראל לשנת 2010, מעריב
 4. ^ יצחק תשובה: ביזנס אנד פלאזה, nrg, 7 במאי 2008
 5. ^ רבי יוסף (סוסו) תשובה הי"ד, הודעה לבני הקהילה הלובית
 6. ^ 64 שנים אחרי: משפחת תשובה סוגרת מעגל, ynet, מאת קובי נחשוני, 15 יולי 2012
 7. ^ Calev Ben-David and David Wainer, Isaac Tshuva: Israel's Gas King באתר BusinessWeek, 22 באפריל 2010
 8. ^ אנשי הקשר של יצחק תשובה, גלובס, מאת טלי ציפורי, רן שטיין, ורון שטיינבלט, יוני 3, 2010
 9. ^ נחשף ב"כלכליסט": עכשיו זה רשמי: תשובה השלים מכירת הפלאזה בניו יורק, כלכליסט, מאת גולן חזני, יולי 30, 2012
 10. ^ מניית דלק קבוצה, גלובס פורטל פיננסי
 11. ^ הסדר החוב של תשובה בדלק נדל"ן יוצא לדרך, גלובס, מאת אבי שאולי, נובמבר 17, 2011
 12. ^ אושר הסדר החוב בדלק נדל"ן, גלובס, מאת אבי שאולי, ספטמבר 27, 2012
 13. ^ גיא מי-טל, סימנים חיוביים ראשונים להימצאות גז טבעי בקידוח "תמר" מול חופי חיפה, כלכליסט, 11 בינואר 2009
 14. ^ אביטל להב, ההזרמה החלה: הגז מ"תמר" בדרך לאשדוד, ynet, 30 במרץ 2013