כביש 5066

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כביש 5066
ISR-HW-5066.svg
Road 5066 A.JPG
הכביש באזור האמפיתיאטרון
סיווג כביש מקומי
ציר כביש אורך
אורך 11 ק"מ
נקודת התחלה צומת יקיר גדול
ערים ראשיות עמנואל
נקודת סיום צומת עמנואל

כביש 5066 הוא כביש המחבר בין צומת יקיר גדול שעל כביש 505 בדרום עם צומת עמנואל בכביש 55 בצפון. הכביש נחשב לדרך נוף ומן היפות בשומרון[דרוש מקור], והוא חוצה את נחל קנה. הכביש נסלל בשנת 1982 על-מנת לאפשר להתנחלויות אשר הוקמו לאורך כביש 55 גישה קצרה יותר לגוש דן. עד אז, הדרך הקצרה למישור החוף הייתה דרך "כביש המערכת" של צבא ירדן, לשעבר, ממזרח לקו הירוק - כביש 574.

במיוחד מאז שחלקו הצפוני של כביש 446 נסגר לתנועת ישראלים (מדיר בלוט צפונה לעזון), כביש זה מהווה עורק תנועה עיקרי לישראלים באזור. למרות היותו צר ומפותל, הוא מקשר בין אזור שבי שומרון, קדומים וקרני שומרון לצפונו לבין אזור ברקן, אריאל וגוש פדואל לדרומו. בכך הוא מחבר רבים מיישובי המועצה האזורית שומרון, שגם כך רבים מיישוביה מנותקים פיזית אלו מאלו. בנוסף, שוכנים לאורכו שני יישובים ישראליים, רבבה והעיירה עמנואל; ושניים נוספים, יקיר ונופים, נמצאים על כביש צדדי המתפצל ממנו לכיוון מערב.

מסלולו של הכביש בנוי על דרך כבושה שנפרצה על ידי שלטונות המנדט הבריטי בשנת 1938 במטרה לפגוע באחד המרכזים הגדולים של הכנופיות הערביות שהיה בנחל קנה בשנות המרד הערבי הגדול. בהתאם לטכנולוגיות בשימוש ומהירויות הנסיעה בתקופת פריצת הדרך, הכביש גם היום מפותל מאוד ודורש נסיעה זהירה במיוחד.

במפגש בין הכביש לבין נחל קנה נמצאות בריכות מים עונתיות המשמשות את רועי הצאן בסביבה. הן נובעות ממעיין "עין אל-מעקודיה". לאורך הכביש שמורת טבע "חורש מעקודיה", אחת השמורות הבודדות שנותרו בתחום השומרון ההררי. ליד המעיינות הכביש מתעגל ושדרות העצים מחבורת החורש הים תיכוני ניצבות בעיגול בשיפוע ההר, מראה הדומה לאמפיתיאטרון.[1]

באזור המפגש, במורד הנגדי של הכביש, חורבה בשם "קצר אל-חרמיה" שפרושה "מצודת השודדים". עדות למשכנם של תושבים קדומים במקום. מאותו מקום נראים העיר עמנואל במזרח ואלוני שילה שהיא שכונה של קרני שומרון במערב.

תוואי הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילומטרים שם מיקום דרכים מצטלבות
כביש 5066 מדרום לצפון
0 צומת יקיר גדול רבבה ISR-HW505.png כביש 505
1.5 צומת רבבה רבבה כביש פנימי
3.5. צומת יקיר קטן בסמוך ליקיר כביש פנימי
4. צומת ללא שם כניסה לדיר איסתיא כביש פנימי
10 צומת עמנואל קטן עמנואל כביש 5060
10.5. צומת ללא שם כניסה לג'ינסאפוט כביש פנימי
11 צומת עמנואל גדול ליד פונדוק ISR-HW55.pngכביש 55

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המקור: ספי בן-יוסף