מרגרט מאהלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרגרט מאהלר

מרגרט שנברגר מאהלרגרמנית: Margaret Schönberger Mahler;‏ 10 במאי 18972 באוקטובר 1985) הייתה פסיכיאטרית ופסיכואנליטיקאית הונגרייה-יהודיה, מהתורמות החשובות לתאוריית יחסי אובייקט ומפתחת תהליך הספרציה-אינדיבידואציה.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרגרט שנברגר נולדה בשופרון, עיר קטנה במערב בהונגריה, למשפחה יהודית. היא נולדה כ-8 חודשים לאחר נישואי הוריה. היא ואחותה הקטנה עברו ילדות קשה כתוצאה מבעיות הנישואין של הוריהן. הוריה היו מהמעמד הבינוני. אביה היה רופא. יחסיה עם אמה היו מרוחקים, היא הרגישה כל השנים מקורבת יותר לאביה. הוא זה שעודד אותה להצטיין במדע ובמתמטיקה. מאהלר עזבה את שופרון בגיל 14.

בספטמבר 1916, התחילה מאהלר ללמוד היסטוריה של האמנות באוניברסיטה בבודפשט, אך בינואר 1917 עברה ללימודי רפואה. שלושה סמסטרים מאוחר יותר היא התחילה את ההכשרה ברפואה באוניברסיטת מינכן. באותה שנה סיימה את לימודי הרפואה והתמחתה ברפואת ילדים.

ב-1926 החלה מאהלר להתאמן בפסיכואנליזה עם הלנה דויטש (אנ'), ושבע שנים מאוחר יותר הפכה גם היא לאנליסטית.

ב-1936, נישאה מרגרט לפול מאהלר. כתוצאה מהתחזקות הנאציזם, עבר הזוג לבריטניה, וב-1938 לארצות הברית. לאחר מכן קיבלה מאהלר בניו יורק רישיון לעסוק ברפואה. במהלך עבודתה בניו יורק, חברה מאהלר לביברינג, ושתיהן כתבו יחד את התאוריה על אודות ההיריון.

תאוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תהליך הספרציה-אינדיבידואציה

התאוריה ההתפתחותית של מאהלר תופסת מקום חשוב בפסיכולוגיה התפתחותית. היא הדגישה את יכולת הפרט לשלוט על עולמו בצורה בריאה. מאהלר מייחסת תפקיד חשוב לעצמאותו של האני לא ביחס לסתמי אלא ביחס לדמות האם. התפתחות האישיות הבריאה, המסתגלת והשולטת בעולמה מותנית בנוכחות אימהית, המאפשרת את קיומו של תהליך הדרגתי שבו האני נעשה עצמאי יותר ויותר. אחד המונחים המרכזיים בה הוא תהליך הספרציה-אינדיבידואציה, תהליך רב שלבי המתאר את היפרדות התינוק מהאם, והתפתחות אגו וזהות עצמית מובחנים משלו, אל מול מגבלות יכולותיו וסביבתו שמקשות על יצירת תהליך זה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.