לדלג לתוכן

נחל סלוודורה

נחל סלוודורה
עץ הסלוודורה ליד נביעת המעיין
עץ הסלוודורה ליד נביעת המעיין
מידע כללי
אורך 3 ק"מ
גובה מוצא הנהר 305[1] מטרים
שפך ים המלח
מדינות באגן הניקוז ישראלישראל ישראל

נחל סלוודורה (במפות סימון שבילים הנחל מכונה נחל סלבדורה) במדבר יהודה, הוא ערוץ קצר, היורד מבמת השוליים המזרחיים, ונשפך לים המלח כקילומטר אחד מצפון לנחל קדם. אורכו של הנחל כ-3 ק"מ.

גאולוגיה ומורפולוגיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

נחל סלוודורה מתחתר בחלקו המזרחי של מצוק ההעתקים, והוא משתייך לסדרה של נחלים קצרים מסדר ראשון. בדומה לנחלים אחרים באזור כגון: נחל אוריון, מצפה ארנון, נחל קדם, נחל המלט ונחל ישי. הערוץ יורד במצוק ההעתקים מרום של כ-400 מ' מעל פני הים אל שפכו בים המלח בסדרת מפלים: גובה הראשון הוא כ-55 מטר, גובה השני - כ-35, ולאחר מכן צונח הנחל במפל ענק (כ-190 מטר). מפל זה מתחלק לכמה חלקים על ידי מדרגות ודרגשי סלע: החלק הראשון הוא מרזב מדורג, אשר אורכו כ-20, לאחר מכן קיר של 60 מטר עד למדרגה הראשונה (רוחבה כ-2 מטר), עוד קיר של 60 מטר עד למדרגה השנייה (רוחבה דומה), ירידה 10 מטר דרומה עד למדרגה השלישית (הצרה במדרגות המפל), ולבסוף מפל של כ-40 מטר. כ-150 מטר מזרחה מכאן מצוי המפל המשמעותי האחרון בנחל, וגובהו כ-75 מטרים. המפל יצר פרסת מצוקים גדולה לרוחב המצוק, פרסה זו נראית היטב מכביש ים המלח. למרגלות המפל האחרון, בתוך כוך במצוק הצפוני של הנחל, נובע מעיין שכבה קטן. מי המעיין ראויים לשתייה, אך ספיקתו דלה - כ-10 ליטר לשעה בלבד, ומימיו מרירים. מימיו של מעיין זה נובעים מתוך שכבת דולומיט מהשכבה הגאולוגית 5-CE ("תמר") מעל האקוויקלוד החרסיתי של שכבה 4-CE ("אבנון"), בשונה משאר המעיינות של מצוק ההעתקים, הנובעים משכבה 3-CE ("צפית").

מעל מפל זה, צומח שיח סלוודורה פרסית גדול, על שמו נקראים הנחל והמעיין. כמו כן צומחים במקום אשל, סמר וצלף.

מסלול טיול

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנחל סלוודורה הותקן סימון שבילים מעגלי, המסומן בכחול וירוק, המוליך מהחנייה לצד כביש 90 ואליו בחזרה. המסלול המעגלי מגיע אל המעין שלצידו צומחת הסלוודורה הפרסית, הנזכרת למעלה, ומסתיים לאחר הליכה בערוץ הנחל בחנייה לצד כביש 90.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחל סלוודורה בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]