אמנות לעם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הסמליל של עמותת "אמנות לעם"

אמנות לעם היא עמותה ציבורית הפועלת בישראל ומטרתה להעשיר את חיי התרבות והאמנות ביישובי הפריפריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתה של "אמנות לעם" בתחילת שנות החמישים, בימים שמדינת ישראל הצעירה קלטה רבבות עולים מכל קצוות תבל. כחלק מתהליך הקליטת התרבותית של העולים בארץ, הוקם פרויקט תל"ם, ראשי תיבות של תיאטרון למעברות, אשר הופיע במקומות מרוחקים והציג בפני העולים במעברות ובעיירות הפיתוח הצגות בעברית. בשנת 1973, הורחבו תחומי הפעילות והוחלט לכלול בהם גם מוזיקה, מחול, אמנות פלסטית, ספרות וקולנוע. בשנת 2009 הודיעה העמותה על הפסקת פעילותה, ביולי אותה שנה הודיעה שרת התרבות לימור לבנת כי היא תדאג להמשך פעילותה.[1]

תחומי הפעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעילות מוצעת לילדים, לבני נוער ולמבוגרים המתגוררים ביישובים שבהם פועלת עמותת "אמנות לעם". הפעילות כוללת את התחומים האלה:

תיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אמנות לעם" מביאה הצגות ומופעים ליישובי הפריפריה ומביאה קהל מהפריפריה לאולמות התיאטרון המרכזיים

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד 2009 התקיימו באמנות לעם מאות מופעי מוזיקה ביישובי הפריפריה ובכללם מופעים של מוזיקה קלאסית, מוזיקת ג'אז, מוזיקת עולם, מופעי זמר עברי ועוד. במקביל, "אמנות לעם" מעודדת הגעת תושבים מהפריפריה למופעי מוזיקה במרכזים המובילים ובהם: האופרה הישראלית, התזמורות המובילות ופסטיבלי מוזיקה שונים.

מחול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום המחול מפגישה "אמנות לעם" את תושבי הפריפריה עם המגוון הרחב של סגנונות הריקוד ובכלל זה: בלט קלאסי, מחול מודרני, תיאטרון מחול, מחול עכשווי ומחול אתני. המופעים המתקיימים בפריפריה כוללים גם מפגשים מוסברים עם רקדנים, סדנאות ועוד. "אמנות לעם" גם מציעה לתושבי הפריפריה כרטיסים מוזלים למופעים במרכז סוזן דלל ובמרכז לאמנויות הבמה.

אמנות פלסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אמנות לעם" מפגישה את תושבי הפריפריה עם אמנות עכשווית בתחומי הציור הצילום והפיסול באמצעות ביקור בתערוכות נודדות ותערוכות במוזיאונים החשובים בארץ, הרצאות, סדנאות, סיורי גלריות ומפגשי אמן.

ספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במטרה לקדם את קריאת הספרים מפגישה "אמנות לעם" תושבי פריפריה עם סופרים, משוררים, מבקרי ספרות, שחקנים ומספרי סיפורים. הפעילות כוללת הרצאות, מפגשי שיחה, ערבי סיפורים, סיורים ספרותיים סדנאות כתיבה ועוד.

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במטרה לסייע בהפצת קולנוע איכותי מהארץ ומהעולם מתקיימות הקרנות מלוות בהרצאות, מפגשים עם במאים, מפיקים ושחקנים ישראלים. ובנוסף מוצעות לקהל סדנאות (לדוגמה בתחום האנימציה).

פרס הצילינדר הנודד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס הצילינדר הנודד הוא על שם זאב יוסיפון (יוסקוביץ') מייסד תל"ם והמנכ"ל הראשון שלה. הפרס מוענק מדי שנה לפעילים, יחידים ומוסדיים, על ידי העמותה עבור קידום התרבות והאמנות בפריפריה.

עם הזוכים נמנים

קשיים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 נקלעה "אמנות לעם" למצוקה תקציבית קשה בעקבות עצירת העברת כספי תמיכה המגיעים אליה ממשרד התרבות. יו"ר העמותה אלעזר שטורם ומנכ"ל העמותה התפטרו מתפקידם בחודש יולי ושר התרבות המדע והספורט ראלב מג'אדלה מינה צוות לבדיקת מצבה של העמותה. חודשים אחדים אחר כך מינה השר את דוד פרוינד לתפקיד יו"ר "אמנות לעם", ובתוך שלושה חודשים הצליח פרוינד לייצב את העמותה ולשלם את כל חובותיה, אך עקב חילוקי דעות עם שר התרבות התפטר אף הוא מתפקידו בסוף נובמבר 2007. ב-23 ביוני 2009 הודיע יושב-ראש העמותה, ישראל גל, על הפסקת פעילות העמותה. יושב-ראש העמותה תלה את האשמה בסגירת העמותה על משרד התרבות, שלדברי גל לא העביר כספים אשר התחייב להעביר בסך כשני מיליון שקלים.[2] בהמשך הגישה אמנות לעם עתירה לבג"ץ כנגד משרד התרבות על עצירת תקציבים שהובטחו לעמותה בשנים 2008 ו-2009. משרד התרבות טען מנגד שהעמותה לא עמדה בהתחייבויותיה והוציאה כספים רבים על פעילויות שכלל אינן כלולות בפעילויות תרבות.[3][4] בפברואר 2010 דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב עתירה לפירוק העמותה.[5] אמיר עשבי, מנכ"ל אומנות לעם, לא הסכים להתפטר ועצר את פעילות העמותה בשנת 2010. באותה שנה, העמותה הגישה שתי בג"צים, מול משרד התרבות על הפסקת הזרמת התקציב שאושר ועל הקמת חברה פרטית ברשותה של השרה לימור ליבנת וזכתה בהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאטרון למעברות (תל"ם)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]