לדלג לתוכן

קורנית (יישוב)

קורנית
אמפיתיאטרון ב"פארק גדי" בקורנית
אמפיתיאטרון ב"פארק גדי" בקורנית
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע[1] ‎452 מטר
תאריך ייסוד 1982
תנועה מיישבת האיחוד החקלאי
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 918 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎0.3% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
9 מתוך 10

קוֹרָנִית הוא יישוב קהילתי בגליל בתחומי המועצה האזורית משגב.

הקמת היישוב, שיועד לגרעין עתיר, אושרה עוד במחצית הראשונה של 1977[3]. ביולי 1978 הוחלט במשרד השיכון על התחלת בניית מבני קבע ביישוב[4].

היישוב נוסד בספטמבר 1978 על ידי גרעין של ישראלים מרחבי ישראל שאורגן על ידי האיחוד החקלאי[5]. בעת העלייה על הקרקע באתר הזמני במושב שגב[6] נקבע שעד המעבר ליישוב הקבע הוא יתנהל כמושב שיתופי[7]. במרץ 1980 היו ביישוב 15 משפחות ולא היה ניתן להוסיף עוד משפחות בהיעדר מבנים נוספים למגורים. באותה עת טרם אושר תקציב ליישוב הקבע[8] וחברי הגרעין הפגינו נגד הסחבת בהקמת היישוב[9].

קורנית נמצאת על הר שְׁכַנְיָה, בצמוד ליישוב שכניה ומול כאוכב אבו אל-היג'א. הוא משתייך למועצה אזורית משגב. האזורים העירוניים הסמוכים ליישוב הם כרמיאל והקריות. קורנית נמצאת במרחק 13.7 קילומטר מכרמיאל ובמרחק של 20.5 קילומטר מהקריות.[10]

היישוב נקרא על שם שיח התבלין קורנית הנפוץ באזור.

מתקנים קהילתיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביישוב יש כמה מתקנים קהילתיים : מגרש ספורט, מועדון חברים, גינות ציבוריות, אמפיתיאטרון, מועדון נוער שפועלת בו התנועה 'הנוער העובד והלומד' ומגרש כדורגל מדשא סינתטי. סמוך ליישוב הוקם הפארק 'הדרך של בן', על שם בן היישוב שנפל במלחמת לבנון השנייה, והיה בן 25 במותו.

ביישוב ישנו גן משחקים, גן ציבורי קטן ובו אמפיתיאטרון, וכן פארק ששמו "הדרך של בן", על שם יליד היישוב, בן סלע, שנפל במלחמת לבנון השנייה.

קורנית היום

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום מתגוררות ביישוב כ-200 משפחות, והמספר הולך וגדל. בשכניה, היישוב הסמוך, יש בית ספר יסודי, שבו לומדים רוב ילדי קורנית.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.