עצמון-שגב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבט כללי על עצמון-שגב מכוון יודפת. עצמון שגב משמאל למעלה

עַצְמוֹן (שֶׂגֶב) (שם קודם ראשוני: שגב, לאחר מכן התווסף השם עצמון) הוא יישוב קהילתי במועצה אזורית משגב אשר נוסד בשנת 1975 ועלה לקרקע בשנת 1978 באתר הקרוונים יבור[2]. לאחר מכן עלה לאתר הקבוע בשגב בשנת 1983.

בגרעין המייסד היו 29 משפחות, רובן של עובדי רפא"ל מאזור חיפה והקריות. מקור השם הוא הר עצמון הסמוך ליודפת.

בעבר היה קיים במקום כפר עבודה בשם שגב, שהוקם כהיאחזות נח"ל בשנת 1953. ההיאחזות אוזרחה בשנת 1957.

ביישוב כיום 9 שכונות ומתגוררות בו כ-280 משפחות, כמו כן פועלת בו תנועת הנוער העובד והלומד.

היישוב ממוקם כ-379 מטר מעל הים וממנו נשקף נוף מרהיב של מפרץ חיפה עד נהריה, גוש תפן, הר שכניה ועוד. את היישוב מקיף יער שגב.

עצמון כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב התפתח וממשיך להתפתח משנה לשנה, מחדשים ומוסיפים, אך משמרים את המסורות. הדבר ניכר בחגים ובטקסים השונים, בפעילויות ובאירועים המתקיימים ביישוב ורובם מוצגים על ידי הילדים והנוער של היישוב.

למשל, יום העצמאות הוא החג האהוב ביותר על ילדי היישוב. הוא מתחיל בטקס מושקע של רבים מתושבי היישוב, וכולל את הריקוד המסורתי של גן צבר (גן חובה) לצלילי השיר "בואו נשיר, בואו נרקוד", את מצעד הדגלים של שכבה ז' ואת ההצגות הקומיות של הורים מתנדבים. לאחר הטקס, היישוב מארגן מתקנים ומתנפחים לילדים, הרקדה באמפיתיאטרון של היישוב (בו התקיים גם הטקס) ושירה בציבור במועדון היישוב. בנוסף דוכני אוכל שונים ובית קפה ומאפה למבוגרים במועדון.

דוגמה נוספת היא חג השבועות, בו מתקיים טקס המועבר על ידי הילדים הצעירים. הטקס כולל הצגה של התינוקות החדשים שנולדו ביישוב, פרידה מבוגרי בית הספר ההולכים לצבא וקטעים של קריאה וריקוד.

בנוסף לחגים המוצגים, עצמון משקיעה בבניית והחזקת גני שעשועים ומגרשי ספורט לשימוש הילדים. ישנם 3 גני שעשועים, הממוקמים בשלב ה', בשלב ח' ובמרכז היישוב, בו נמצאים גם שני מגרשי הספורט.[1]

בעצמון הוקם גן אהוד לזכרו של אהוד גרמן, בן המקום, שנספה בתאונת דרכים בזמן שירותו הצבאי באפריל 2010.

בשנת 2017 שכבה ח' בנתה פינת ישיבה בחורשה ביישוב המכונה "חורשת הארזים". הפינה כוללת ספסלי אבן סביב מקום למדורה.

במרכז היישוב קיימים גם ספרייה גדולה, מכולת המכונה "מנשה" על שם המוכר ומספר גני ילדים (למשל תינוקייה, גן טרום חובה, גן חובה ועוד).[1]

תנועת הנוער ביישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הנוער ביישוב היא הנוער העובד והלומד.[1] פעם בשבוע מתאספים ילדי עצמון במרכז היישוב, ועוברים פעולות על פי שכבות גיל. הקבוצות בתנועה מחולקות לפי קבוצות גיל, ולכל קבוצה מתחם משלה. הצעירה, הכוללת את שכבות ד' עד ו'. המתבגרת, הכוללת את שכבות ז' ו-ח'. הבוגרת היא משכבה ט' עד שכבה יב'. את הצעירה מדריכים שכבה י', את המתבגרת מדריכים שכבה יא' ואת שכבה ט' מדריכים קומונרים חיצוניים.

בעצמון קיימת תוכנית ייחודית, הנקראת "גרב". הגרב היא פעילות נוספת לפעולות התנועה, המודרכת על ידי שכבה י' ומעורבת בין שכבות הצעירה. הפעילות מחולקת לקבוצות על פי נושאים, כגון אמנות, בישול, דרמה, ספורט, סיירות וכו'. בכל קבוצה מתנסים בתחומים הקשורים לנושא, לומדים בהנאה ומתגבשים בין השכבות.

בנוסף, קיימים ערבי שכבה (שלפעמים כוללות כמה שכבות יחד) המזמינים את הילדים לפעילויות גיבוש והנאה. הפעילויות מאורגנות על ידי מדריכי הצעירה או צוות מוביל. צוות מוביל מורכב מכמה ילדים בצעירה, המתנדבים לארגן ערבי סרט, ערבי משחקי חברה ואחרים, לחברי קבוצתם.

פעם בשנה, שכבות הנוער חוגגות את "חג המעלות". זהו חג של תנועת הנוער העובד והלומד, בו חוגגים את תחילת שנת הפעילות. החג מתחיל במצעד לפידים של הצעירה, נמשך כ-15 דקות ואחריו מתקיים טקס קומי שמאורגן על ידי כל שכבות הנוער. בסיום הטקס מדליקים את כתובות האש שהוכנו מבעוד מועד על ידי הילדים, בה כתובים שמות הקבוצות לפי השכבות, שנבחרו בתחילת השנה.

עצמון-שגב
מועדון הקהילה בעצמון
מועדון הקהילה בעצמון
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע ‎319‏ מטר
תאריך ייסוד 1953
תנועה מיישבת המרכז החקלאי
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[2]
  - אוכלוסייה 1,079 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎0.9%‏ בשנה עד סוף 2016

קואורדינטות: 32°51′58″N 35°15′08″E / 32.8660209480684°N 35.2520945009375°E / 32.8660209480684; 35.2520945009375

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]