כמון (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כמון
לוגו כמון.jpg
Kamon.jpg
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע ‎561‏ מטר
תאריך ייסוד 1980
תנועה מיישבת התאחדות האיכרים
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 1,364 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎0.5%‏ בשנה עד סוף 2016
http://www.kamon.org.il

כַּמּוֹן הוא יישוב קהילתי בישראל בתחומי המועצה האזורית משגב. היישוב שוכן על שתי הפסגות המזרחיות של הר כמון, הגבוה ביותר בהרי הגליל התחתון, כחמישה קילומטר מזרחית לכרמיאל בגובה 602 מטר.

שם היישוב כשם ההר שעוברת מהשם הערבי 'כמאנה' (שמשמעותו מסתור\מחבוא) על פי הדמיון בצליל לשם התבלין ולא על פי משמעותו. אל היישוב מוביל כביש נופי באורך של 7 ק"מ היוצא מכביש עכו-צפת 85 סמוך לאזור התעשייה ומרכזי הקניות של כרמיאל

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב נוסד כ'מצפה' באוקטובר 1981 (עלה לקרקע עוד ב-1980) כחלק מ'תוכנית המצפים' שמטרתה העיקרית הוגדרה למען "יהוד הגליל". שבע המשפחות הראשונות התיישבו בצריפי אסבסטונים שנבנו על ידי הסוכנות, בנוסף למגדל מים ומבני ציבור יבילים.

ב-1982 הוקמה המועצה האזורית משגב שאיגדה את רוב יישובי הגושים שגב, צלמון וחבל תפן, וכמו רוב היישובים שהוקמו כמצפים הפך כמון ל'יישוב קהילתי'.

היישוב כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה מקיימת את עצמה מבחינה חברתית (ועד מנהל ברוטציה, ועדות ואסיפות חברים) והיישוב מנוהל כאגודה שיתופית, אך בלי שותפות כלכלית, חקלאות או תעסוקה בתוך היישוב. התושבים עובדים במקצועות חופשיים במוקדי תעסוקה כמו כרמיאל, תפן, מכון לשם של רפא"ל במשגב, חיפה והקריות.

היישוב גדל בהדרגה בשלבי בנייה מרוכזת ופרטית, ומונה ב-2017 כ-170 משפחות, בשתי שכונות על שתי פסגות ההר, בגבעה הדרומית ובגבעה הצפונית. מדי תקופה קולט היישוב משפחות בהרחבות של 10–20 מגרשים. בישוב, בשכונת הגבעה הצפונית, מתגוררות מספר משפחות בדואיות

ביישוב נמצאים ספרייה, מועדון חברים, מועדון נוער, מבנה עסקים, מגרשי ספורט, וכן פאב וקפה קהילתי. ילדי היישוב לומדים בבתי הספר האזוריים בהר גילון ומשגב.

תיירות ביישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפור כמון- בקצה הרחוב הראשי, ממנו תצפית ייחודית על הכנרת ורמת הגולן במזרח, הים התיכון ומפרץ חיפה במערב, על רכס שגור, יישובי בקעת בית הכרם, הרי מירון וצפת בצפון, ועל בקעת סכנין הר תבור והרי נצרת בדרום, וביום של ראות טובה גם על הרי הגלבוע, והגלעד. ביישוב ישנם כמה צימרים. ביישוב קיים גן משחקים הקרוי "גן עומר" גדול על שם עומר פסחוב- תושב היישוב, חלל פעולות האיבה.

משער היישוב יוצא מסלול טיול לכל המשפחה העובר בנחל כמון. זהו נחל סבוך הנשפך עד לפאתי היישוב מעלה צביה. לאורך הנחל ישנו מעין קטן בשם "עין כמון" .

על הר כמון בצמידות ליישוב כמון נמצאת השכונה המזרחית של היישוב הבדואי כמאנה. לאחרונה אושרה תוכנית המתאר של היישוב והוא חובר לתשתיות ושירותי מועצה אזורית משגב, ואף נבנה בו בי"ס יסודי. במערב הר כמון גם היישוב מכמנים וכמאנה המערבית

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמון לוקחת חלק בתנועת הנוער הנוער העובד והלומד זוהי תנועה שמקיימת פעילות בכל ימי שלישי במועדון הנוער החדש שנפתח בסוף שנת 2017 ביישוב. בתנועה משתתפים ילדים וילדות נערים ונערות מכיתה ד' עד כיתה יב'. דרך התנועה בני הנוער תורמים לקהילה ולישוב במגוון פעילויות מיוזמה שלהם.[2]

ילדי היישוב לומדים בביתי הספר היסודיים במשגב, עודד והר גילון, ובבתי הספר העל יסודיים משגב, תפן והרדוף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]