כמאנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כמאנה
West Kamanneh.jpg
שם בערבית كمانة
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע[1] ‎502 מטר
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,495 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 2.9% בשנה עד סוף 2018

כמאנהערבית: كمانة) הוא כפר בדואי בגליל בתחומי המועצה האזורית משגב. הכפר שוכן על הר כמון בשכנות ליישובים הקהילתיים כמון ומכמנים. תושבי הכפר הם בני השבט הבדואי סַוָאעִד

הכפר מחולק לשלוש שכונות עיקריות: כמאנה המזרחית, כמאנה המערבית וג'אלסה. בנחל כמון שמפריד בין שכונות הכפר נמצא מעיין קטן- עין כמאנה הנובע לכל אורך השנה.

משכונות הכפר ישנן תצפיות להרי הגליל התחתון ובקעותיו, מצפון-מזרח ניתן לראות את רמת הגולן, מצפון את העיר צפת באופק הרחוק ואת הרי מירון. קרוב יותר נראים כפרי בקעת בית הכרם (בקעת אל-שאג'ור) עין אל-אסד, ראמה, סאג'ור, נחף, בענה, דיר אל-אסד ומג'ד אל-כרום. הבקעה המשתרעת למרגלות הכפרים, מכוסה בעצי זית עתיקים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך התקופה העות'מאנית הגיעו לאזור הר כמאנה (עוברת לכמון) בני שבט סואעד, חלקם ישבו קודם לכן בעמק החולה. בשכונה המזרחית נמצאת ח'רבת כמאנה ובה שרידים מהתק' ביזנטית והמאה ה-15-16, מסביבה נבנו בתי האבן הראשונים של הכפר. משפחות רבות התפרנסו מרעיית עיזים בחורש הטבעי ועיבוד אדמות ההר. עם הקמת היישובים כמון ומכמנים על אדמות מדינה בתחילת שנות השמונים, תוכנן על ידי מינהל מקרקעי ישראל מהלך של ריכוז התושבים הבדואים מפזורות הר כמון בכפר סלאמה. תושבים מעטים אכן עברו ובנו את בתיהם בסלאמה, אך רוב תושבי הכפר סירבו לעזוב את אדמותיהם על ההר. אל המצפים החדשים נסלל כביש צר והם חוברו למים וחשמל, אשר לא הגיעו לבתי כמאנה. התושבים הביאו מים מהיישובים או מכרמיאל במיכלים נגררים לטרקטור, והחלו להפעיל גנרטורים לאספקת חשמל. מצב זה נמשך עד אמצע שנות ה-90.

הכפר הוכר על ידי מדינת ישראל בשנת 1995, והחל לקבל שירותים מהמועצה האזורית משגב. עוד לפני אישור תוכניות המתאר ניתנו שירותים בסיסיים כמו חיבור למים, חשמל פינוי אשפה ומבנים יבילים לגני ילדים.

תוכנית מתאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית מתאר אושרה ב-2009 אך במסגרת תוכנית זו נכללו רק שתי שכונות. בניית התשתיות והבתים בתחום התוכנית החלה ובמקביל הוכנה תוכנית חדשה ורחבה יותר אשר אושרה ב-2015, במסגרתה נמצאות שלוש השכונות ושטח מרכזי למבני ציבור. תשתיות הכפר מפותחות על פי התוכנית בהדרגה ונכון ל-2018 עדיין לא הושלמו. על הר כמון עוד 3 פזורות המקבלות שירותים במסגרת כמאנה אך לא נכללות בשטח הכפר ותוכנית המתאר, ואין בהם תשתיות, ביניהן משפחת שחאדה שבתיה נמצאים בתוך תחום היישוב כמון.

מתקנים ותשתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז אישור תוכנית המתאר, בנוסף לחלוקת המגרשים ובניית בתי המגורים הוקמו ממזרח לשכונה המערבית בשטח שהיה ריק בית ספר, מבנה רב תכליתי לשימושים קהילתיים ומנהליים, מגרשי ספורט, אמפי תיאטרון, מרפאת קופ"ח כללית ומסגד. מסגד נוסף נמצא בשכונה המזרחית. בבית ספר היסודי "הר כמאנה" לומדים ילדי הכפר וילדים מהכפרים הבדואים השכנים חוסנייה, ראס אל-עין וערב אל נעים. ילדי התיכון לומדים בתיכון בכפר הבדואי סלאמה ובנחף.

שיתוף עם  היישובים כמון ומכמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמון ומכמנים, אשר נבנו במסגרת תוכנית פריסת מצפים בגליל ההררי, הוקמו בתחילת שנות השמונים. מבחינתם של תושבי כמאנה, היישובים נבנו בתוך המרחב המסורתי של תושבי הכפר והם משפיעים מאז באופן ישיר על אורחות חייהם. בנוסף הוכרזה שמורת טבע שחוצצת בין שכונות הכפר במרחב נחל כמון, וגן לאומי במדרון המזרחי של ההר ונחל צלמון, דבר אשר משנה ומגביל את גם הוא את המרחב. הכפר כמאנה והישוב כמון הם יישובים צמודי דופן אחד לשני, כך שבתי השכונה המזרחית של כמאנה חופפים עם גדרות המגרשים המערביים ביותר של כמון.

לשלושת יישובי ההר, ובעיקר לכמון וכמאנה המזרחית, ישנו הכרח לשיתוף וניהול משותף של סוגיות שעולות כמו שימוש במתקני ספורט ופנאי ותשתיות, רעש מאירועים וחתונות בכפר, שמירה על החורש והטבע על ההר וכן מתחים שונים על רקע אירועים בפוליטיקה הארצית. בשנים האחרונות עולה בכל קיץ סוגיית רעש מחתונות בחצרות הבתים בכמאנה המזרחית ותושבי ההר מנסים לרתום את המשטרה והמועצה האזורית להסדרת הנושא. הועלתה הצעה להקמת מינהלת הר כמון שתהיה משותפת ליישובים ולמועצה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כמאנה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.