יעד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יעד
מבנה ציבור במושב יעד
מבנה ציבור במושב יעד
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע ‎263‏ מטר
תאריך ייסוד 1974
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 709 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎0.4%‏ בשנה עד סוף 2017
http://www.yaad.org.il

יַעַד הוא מושב בגליל התחתון, הנמצא בתחומי מועצה אזורית משגב, ליד שעב. המושב נושק ליער שגב. המושב הוקם על אדמות הכפר הערבי מיעאר אשר נכבש ב-18 ביולי 1948 במסגרת מבצע דקל.

הקמת המושב[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעד נוסדה בשנת 1974, עוד לפני כינונה הרשמי של תוכנית המצפים ל"ייהוד הגליל", על ידי גרעין של בוגרי הטכניון במדעי המחשב שרצו להמשיך לגור בסמיכות. מנהל מחוז הצפון של הסוכנות היהודית, שמעון רביד, שבאותה תקופה חיפש גרעין להקמה של כפר תעשייתי (כפ"ת) מצא אינטרס משותף עם גרעין יעד, וכך הוקם הכפ"ת הראשון.[2]

פעילים בקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי יעד מילאו תפקיד חשוב בהקמתה של המועצה האזורית משגב על מוסדותיה: אריק רז, ראש המועצה הראשון, הוא אחד ממייסדי יעד. כמו גם ד"ר אלי מנברג, מנהל-מקים של בית הספר האזורי. אליהו שטרן, מנהל-מקים של החממה הטכנולוגית; צביקה וייסברוד, ששימש כמנהל החברה הכלכלית של המועצה ועוד.

בין תושבי יעד יזמים רבים. בתקופה השיתופית הוקמו בית תוכנה, מפעל אלקטרוניקה שהתמחה בשקילה ובקרה, משרד תכנון שהיה הגדול בצפון הארץ. לאחר שיעד הפך למושב עובדים, המשיכו מפעליו לפעול, הפעם בבעלות פרטית ובנוסף אליהם הוקמו עסקים רבים נוספים כדוגמת חברת בי.או.אס. שהוקמה על ידי איזי גל, משרד תכנון נוף, שהוקם על ידי עליזה רפפורט-רוטמן או סדנת נפחות, שהוקמה על ידי שוקי זרח.

למרות מרבית העסקים הנמצאים ביישוב מרבית התושבים אינם עובדים ביישוב. (רום גליל)

המושב היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום מספר המשפחות עומד על כ- 150, אך מס' המשפחות המתכונן הוא 250 משפחות.

הנוף במושב טובל בירוק ומציע נוף לכיוון מפרץ חיפה והגליל המערבי.

חינוך ביעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

החינוך לגיל הרך:  במושב פעוטונים, גנים ומסגרות עד אחה”צ.

ילדי המושב לומדים בבי"ס יסודי משגב ולאחר מכן לומדים בחטיבת הביניים והתיכון על- יסודי משגב, ניתן ללמוד בבתי ספר אחרים באזור אך רוב ילדי המושב לומדים בבתי ספר אלו.

פעילות נוער: פעילות נוער מגוונת באמצעות רכזי הנוער, מטעם תנועת הנוער "האיחוד החלקאי".בנוסף מאורגנת  פעילות חברתית ענפה בחופשות הקיץ והחגים.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיים ביעד מתאפיינים ברמה גבוהה של חיי קהילה. חיי הקהילה באים לידי ביטוי בדרכים שונות – מערכת חינוך שפועלת ביישוב, ניהול עצמי של היישוב באמצעות ועדות שמבוססות על התנדבות, פעילות תרבותית-קהילתית כמו  ערבי תרבות, שירה, הרצאות, מסיבות, פעילות ויוזמות שונות. יעד הוא מושב קטן ששואף לשמור על מערכת יחסים קרובה בין התושבים בו ומאידך מקפיד על קיום רצף גילים, הן של המבוגרים והן של הילדים.

הבניה ביעד שומרת על מראה של יישוב שמשתלב עם הסביבה והיא אינה ראוותנית.  מושב יעד מתאפיין בעזיבה כמעט אפסית של התושבים  ובתופעה של ”בנים חוזרים”.

שירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרכנייה

בית כנסת

גני משחקים

(רום גליל)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף 2017, למעט מועצות אזוריות, נכון לסוף 2016.
  2. ^ אריק רז (ראש המועצה הראשון של מועצה אזורית משגב), לזכר שמעון רביד, א-להגוש: עיתון תושבי משגב, גיליון 577 נובמבר 2017, עמ' 22