שיחה:אבתיסאם מראענה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

מציע להעביר לשם אבתסאם מראענה. היו"ד לא מוסיפה דבר מלבד שיבוש השמירה על התעתיק המדויק. אם כבר רוצים לדעת איך להגות, אז למה לא איבתיסאם? איתי - שיחה 17:01, 16 בינואר 2009 (IST)

ברשימת מרצ לכנסת מופיע שמה (נכון לעכשיו, בניגוד לכתוב בערך לפיו פרשה מהרשימה) כ"אבתיסאם מראענה". ‏DGtal‏ 20:30, 18 בינואר 2009 (IST)

עמדות ואמירות שנויות במחלוקות[עריכת קוד מקור]

איני יודע מי ולמה מוחק את האמירות הקשות של הגברת בעניין השואה והאופן שבו מתייחסת לצפירת יום הזכרון לחללי צה"ל. מרגע שהפכה למועמדת לכנסת, יש חשיבות גדולה לעמדותיה, חשיבות גדולה אף יותר כל העשייה האחרת שלה. Shokachief - שיחה 17:33, 5 בפברואר 2021 (IST)

👍 בן נחום - שיחה 11:04, 8 בפברואר 2021 (IST)
יש מקור להתבטאות על השואה? מהמשפט שהוכנס לערך לא ברור על מה מדובר. Liad Malone - שיחה 23:34, 7 בפברואר 2021 (IST)
[1]: "מראענה התבטאה גם מספר פעמים בנושא השואה, כאשר באחד הפוסטים שלה כתבה: "איך השואה השפיעה על על חיי המין של ניצולות שואה?". בריאיון ברדיו 103, אמרה מיכאלי על כך כי היא צריכה לדבר איתה ולהבין מה קרה שם בדיוק וכי מיד לאחר הריאיון היא תבדוק את הנושא."HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 23:38, 7 בפברואר 2021 (IST)
המשפט הזה נשמע רע מאד אבל אי אפשר להכניס אותו לערך ללא הקשר כלשהו. יש קישור לפוסט? לצילום של הפוסט? Liad Malone - שיחה 23:50, 7 בפברואר 2021 (IST)
להפתעת כולם - כן, זאת לא המצאה: איך השואה השפיעה על חיי המין של ניצולות השואה?, בעמוד הפייסבוק של אבתיסאם מראענה, 7 באפריל 2013 (IA logo.png ארכוב הפוסט בתאריך 3 בפברואר 2021 בשעה 08:33, בארכיון האינטרנט). בתגובות של הפוסט יש גם התייחסות שלה לצפירות יום הזיכרון (לא עמדתי בצפירה, הייתי בנהיגה בזמן שכל המדינה כמעט עמדה דום, בעמוד הפייסבוק של אבתיסאם מראענה, 9 באפריל 2013) ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 23:59, 7 בפברואר 2021 (IST)
לא הגזמנו קצת? תגובה לפוסט בפייסבוק?! emanשיחה 00:37, 8 בפברואר 2021 (IST)
אולי, אבל התקשורת חמה על זה. מי אנחנו שנקבע שזה פרט שולי ולא רלוונטי אם יש התייחסות רבה לכך בתקשורת? ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 00:39, 8 בפברואר 2021 (IST)
אני חושב שיש בהחלט מקום לציין ש"אחרי היבחרה למקום ריאלי ברשימה של מפלגת העבודה, החלו לצוף פוסטים שכתבה לפני 7 שנים, בהם היא מבקרת באופן בוטה את סמלי המדינה, ובפרט עוררו התעניינות שני פוסטים שכתבה בגנות זיכרון השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל." עם קישורים. בעיני אין טעם לצטט את הדברים גופא. יו"ר המפלגה מיכאלי טענה בראיונות שמראענה צפויה להציג את עמדתה כלפי אמירותיה אלו, מתוך ההבנה שהיא בחרה להתמודד כחברת במפלגה ציונית. משער שאחרי ההצהרה שלה יהיה יותר בשר להתייחסות לציטוטים האלו. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 00:51, 8 בפברואר 2021 (IST)
HiyoriX, הוספת את זה כמקור בערך, אבל אין כרגע בערך משפט על הפוסט הזה. גם כותרת הקישור עוסקת בצפירה ולא בשואה. אין לי פייסבוק, אז תסלחו לי על השאלה: הפוסט הזה נכתב בתגובה לפוסט אחר? אם כן, ניתן לראות על מה היא הגיבה? כי עדיין המשפט הזה נראה תלוש מכדי להתייחס אליו בערך. Liad Malone - שיחה 01:50, 8 בפברואר 2021 (IST)
כן זאת קצת בעיה למי שלא מחובר לחשבון פייסבוק. ההערה שהוספתי מהווה קישור לתגובה שלה בפוסט שכתבה בנושא השואה ("איך השואה השפיעה על על חיי המין של ניצולות שואה?"). ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 11:01, 8 בפברואר 2021 (IST)
מסתבר שנשואת הערך מחקה את הפוסט בניסיון להכחיש כל קשר לאמירה, מזל שהאינטרנט זוכר ושיש ארכוב לכך בארכיון האינטרנט. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 13:16, 8 בפברואר 2021 (IST)
לא נראה לי ניסיון להתכחש אלא ניסיון אולי לומר שהיא כבר לא עומדת מאחוריי הדברים. --Telecart - שיחה 17:45, 8 בפברואר 2021 (IST)
 1. התפלאתי לקרוא את הציטוט שלה בריאיון מ־2008, שלא הוזכר לפני־כן בשום מקום אחר, וצירפתי חלק ממנו לויקיפדיה. בשבוע שחלף הוא הופיע המון (בסביבה שלי לפחות). אולי בגללי :) :
  "אם הייתי יוזמת תסריט אפוקליפטי הייתי משמידה את זכרון יעקב. תדגיש, בלי להרוג. שתחזרו לארה"ב או לפולניה. רק אז לפרדיס יהיה אולי צ’אנס. אחרת היחסים ימשיכו להיות כמו החיה הזאת שמנקה את החיה האחרת. איך קוראים לזה? אנחנו תמיד נמשיך להיות החיה שמנקה את החיה האחרת. מנקה לכם את הבית. אנחנו צריכים אתכם כמו שאתם צריכים אותנו. אבל אנחנו אלה שמנקים"
  Bustan1498 הסיר את (חלק ה־)ציטוט בטיעון "עיוות של דבריה ("תסריט אפוקליפטי")".
 2. Shokachief הוסיף ששיתפה כרזה ובה נתניהו לייד חבל תליה. התוכן הוסר בידי TheDesertboy אך הוחזר בהמשך. כעת הסיר בוסתן את פירוט התוכן, ונותר "כרזה של סטודנטית מבצלאל שנחקרה במשטרה על הסתה".
אני חולק על בוסתן בנקודות אלו. מה דעתכם?
תיוג משתתפים בדיון מעלה: Telecart, HiyoriX, Liadmalone, גארפילד, Eman
בברכה, ידידיה צבאןשיחה • ה' באדר ה'תשפ"א • 16:33, 17 בפברואר 2021 (IST)
איני לוקח חלק בעניין הזה, אגב זה אכן "בזכותך" בתור מישהו שככל הנראה יצביע למפלגה - ולאור האמירות שלה בדקתי כל פינה שיכולתי בגוגל עד שקרס לי החשמל פעמיים (וזה עוד לפני הגשם!!בתחילת החודש) והתאיישתי. בקיצר התחלתי לגלגל את שמה עם פצצות תקשורתיות עם מילים כמו "הכיבוש", "הפליטים", "דומא", "ח'אן יונס", "אלאור אזריה" אבל לא חשבתי וספק אם הכתבה הזו קיבלה בכלל צפיות חוץ מאנשים שראו אותה ב-2008. לפחות תעשה את זה מאוזן ואולי תגלה לנו שבן גביר גם גנב להבר את הספר טלפונים קריצה דזרטשיחה 16:38, 17 בפברואר 2021 (IST)
אכן, לא הבנתי למה התכנים האלה הוסרו. הציטוט על זכרון יעקב, כפי שהבנתי אותו, אומר למעשה שזה המצב האידיאלי מבחינתה, שזיכרון לא תתקיים. גם לשיתוף הכרזה של ראש הממשלה עם חבל תלייה יש חשיבות כמובן. אם שני הדברים האלה הוסרו בגלל שאין לכך תימוכין, צריך לציין זאת כאן. Liad Malone - שיחה 17:26, 17 בפברואר 2021 (IST)
כפי שלא הכללנו את אמירותיו מעוררות המחלוקת של רפי פרץ מימיו כרבצ״ר לאחר שהתמנה ליו״ר הבית היהודי, כך אעמוד על השיבר ולא אאפשר את אמירותיה של אבתיסאם מראענה כשהייתה קולנוענית כאן עכשיו שהיא מס׳ 7 הספק-ריאלי במפלגת העבודה. כפי שכתב שם נרו יאיר "כבר יש לנו פרספקטיבה היסטורית מסוימת, וברור שלמקרה הזה לא היו הדים של ממש, גם אם היו כמה כתבות בעיתונות, וגם אם הארץ מנסים עכשיו לעשות מזה דרמה." --Telecart - שיחה 18:02, 17 בפברואר 2021 (IST)
לטעמי הסיבה להזכיר היא, בנוסף לסערה שאף הביאה לפסילתה, שזה אכן מבטא את עמדותיה החריגות ביותר ביחס למועמדת העבודה. ואם כבר הזכרנו את נרו יאיר – יבוא ויביע דעתו.
נוסיף כאן שeman מתנגד לכתוב שהיא "מתנגדת לציונות" בטיעון "לא ברור על מה זה מסתמך". לטעמי זה ברור מהציטוטים, כולל זה שהבאתי מעלה.
בברכה, ידידיה צבאןשיחה • ו' באדר ה'תשפ"א • 13:44, 18 בפברואר 2021 (IST)
יש בעיה הציטוטים האלו.
מצד אחד הציטוטים מאד אקטואליים, והם בבסיס הדיון על הלגיטימיות/חוסר לגיטימיות שלה בספירה הציבורית (כמו הפסילה שלה על ידי ועדת הבחירות המרכזית), ולכן יש חשיבות להביאם במלואם.
מצד שני, אלו ציטוטים מתקופות אחרות בחייה, כשהייתה קולנוענית ולא פוליטיקאית, וברור שלא כוונו בזמן בו פורסמו, כדי להבהיר את עמדותיה הפוליטיות, אלא ביטאו הלך רוח נקודתי בזמן מסוים. כלומר, זה מעין ליקוט דובדבנים, עסיסי ולא מאוזן לגביה האשה ומשנתה.
בעיני, בשל הפולמוס הציבורי, יש להביא את הציטוטים העיקריים (זיכרון יעקב נסיעה בזמן צפירה) לידיעת הקורא. הם יכולים להיות בהערת שוליים, והם יכולים להיות באמצע הפסקה על עמדותיה. אבל חשוב להגיב ולעדכן את העמדות שלה, בהתאם לאמירות העכשוויות שלה, ולהיות נכונים להסיר חלק מהציטוטים האלו, אם יתגלה שאין להם משמעות רבה ביחס לפעילותה הציבורית של מראענה. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 13:59, 18 בפברואר 2021 (IST)
מאחר שנשאלתי, אין דמיון למקרה הספציפי של רפי פרץ, גם כי הוא אמר שם דברים מקובלים במגזר שלו, וגם כי לא היה הד תקשורתי. אני לא חושב שרוב הערבים רוצים שזכרון יעקב תימחק או מתגאים בעברית על כך שאינם עומדים בצפירה. יתרה מזו, זה קיבל חשיפה גדולה לאחר בחירתה. לכן אני תומך באזכור שני הדברים האלה, אולי גם נוספים. נרו יאירשיחה • ו' באדר ה'תשפ"א • 14:40, 18 בפברואר 2021 (IST)
ידידיה צבאן אתה מדבר על הציטוט על זכרון יעקב? אני לא חושב שאפשר להסיק מזה "עמדות". מכל הדברים הוא דווקא אולי היחידי שראוי לאיזכור. וזה דווקא בגלל שזה לא איזו הבעת עמדה מסודרת. זה ראיון למקומון של זכרון, ועלו בו דברים שקשורים לביוגרפיה שלה, ולחיסים בכלל בין זכרון לפורדיס. מפה לנסות להסיק עמדות כלליות כלפי הציונות הדרך ארוכה מאוד. מן הסתם היא לא ציונית. אבל לקבוע קטגורית נוסח שהיא "מתנגדת לציונות" אי אפשר. במיוחד כשהיא רצה במסגרת מפלגה שמוגדרת כמפלגה ציונית. emanשיחה 14:47, 18 בפברואר 2021 (IST)
מסתבר שזה קשור לעמדותיה כלפי הציונות, לפחות אז, אבל זה לא משנה. זה מספיק קיצוני כשלעצמו. אם כבר עושים השוואות, זה דומה קצת להתבטאות של מוטי יוגב בעניין ה-D9, שכמובן מוזכרת בהרחבה בערך שלו. אני סקרן לדעת אם מתנגדי האזכורים כאן מתנגדים גם שם, או שעכשיו תעלה טענה שכל ערך לגופו ובכלל אי אפשר להשוות, וצריך לפתוח דיון חדש שם וכו'. נרו יאירשיחה • ו' באדר ה'תשפ"א • 14:51, 18 בפברואר 2021 (IST)
אוסיף עוד שכאן מובן מאליו שצריך לפרט מהן ההתבטאויות החריגות שבגינן החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את התמודדותה. נרו יאירשיחה • ו' באדר ה'תשפ"א • 14:53, 18 בפברואר 2021 (IST)
אם היא אשכרה תיפסל, כלומר, אם בג״צ יחליט שהפסילה של הועדה הפוליטית לגיטימית, אתמוך בהכנסה. בינתיים פסילה של מועמדים ורשימות ערביות זה שעשועון פוליטי של כל מערכת בחירות ללא שום אימפקט אמיתי עד להכרעת בג״צ. --Telecart - שיחה 04:32, 19 בפברואר 2021 (IST)
אם את עזמי בשארה ואת יזבק לא פסלו - ודאי לא יפסלו אותה. בג"ץ מקפיד לפסול רק אנשי ימין קיצוני, לעולם לא תומכי טרור, לא משנה מה יאמרו. לכן הצבת כאן רף פנטסטי שכנראה לעולם לא נגיע אליו (אולי אם ישתנה הרכב הוועדה למינוי שופטים). לא התייחסת למקרה של מוטי יוגב, אולי תרצה לעשות זאת עכשיו? או שהשאלה קשה מדי? נרו יאירשיחה • ז' באדר ה'תשפ"א • 11:18, 19 בפברואר 2021 (IST)
זה די מצחיק ההתגלגלות של העניין הזה והתפיסה שלו בימין. בג״צ לא הסכים בשום אופן לפסול את כהנא מלרוץ לכנסת בטוענה שאין לו סמכות וזו התערבות גסה בדמוקרטיה. הכנסת (עם רוב של הליכוד) כופפה את בג״צ וחוקקה תוספות לחוק יסוד שהגדירו שיש מפלגות שלא יכולות לרוץ לכנסת כדי להעיף את כהנא מהכנסת ועל הדרך הסמיכה את בית המשפט על אפו וחמתו לקבוע מי יוכל ומי לא לפי הגדרות די מעורפלות שהם קבעו בחוק - ואז בית המשפט אכן נאלץ לפסול את כהנא מלרוץ בחוסר חשק מופגן, אבל מאז ממשיכים להתלונן שהוא לא פוסל עוד. נו, אבל בית המשפט כבר אמר שהוא לא מעוניין בכלל לפסול רשימות, הוא לא מעוניין בתפקיד הזה, זו התערבות בדמוקרטיה, אז בוודאי שכשהרף מעורפל הוא יהיה גבוה מאד. על מה יש להלין? אבל העיקר להתלונן שבג״צ לוקח סמכויות לא-לו, ומתערב בהכרעת הרוב בדמוקרטיה, ובלה בלה בלה. כשזה נוח לימין זה אחלה, כשזה לא, מתבכיינים. --Telecart - שיחה 19:44, 19 בפברואר 2021 (IST)
הכנסת לא "כופפה את בג"ץ". היא שינתה את החוק, וזהו ממש התפקיד שלה. באותו שלב בג"ץ קפץ על המציאה ופסל את כהנא. ההגדרות בכלל לא מעורפלות. ברורות לגמרי, וברור שבשארה ויזבק לא עומדים בהן. במקרה הזה זו סמכות של בג"ץ, רק שהוא מקפיד להפעיל אותה רק נגד אנשי ימין. נרו יאירשיחה • ח' באדר ה'תשפ"א • 21:49, 20 בפברואר 2021 (IST)
אני חושב שיש הסכמה מסוימת להוספת הציטוט על זכרון יעקב, אימן – תוכל להציע ניסוח לתוספת? בברכה, ידידיה צבאןשיחה • ט' באדר ה'תשפ"א • 21:01, 21 בפברואר 2021 (IST)
הוספתי כבר לערך עצמו, את הציטוט המלאה (אולי אפשר לקצץ חלק קטן, אם כי לא נראה לי יש צורך) ואת ההקשר כפי שמופיע בראיון. emanשיחה 21:51, 21 בפברואר 2021 (IST)
אם לא היה ברור, אני מתנגד לתוספות הללו. --Telecart - שיחה 02:49, 22 בפברואר 2021 (IST)
אני מתנגד למחיקה שלך. Liad Malone - שיחה 03:01, 22 בפברואר 2021 (IST)
הערך הזה על קולנוענית ערביה-ישראלית בולטת קיים משנת 2007, ורק לאחרונה ב-2021 החלטתם שהאמירות שלה מלפני שנים רבות הן בעלות חשיבות אנציקלופדית (במקרה אולי בגלל ששופרות בעלי אוריינטציה פוליטית מהדהדים את זה בזמן מערכת בחירות בה יש סיכוי-גבולי-משהו שהקולנוענית הזו תיעשה חברת כנסת); ההחלטה להכליל את המידע הזה לא מקובל עליי והסברתי גם למה. על כן, אני החזרתי לגרסה יציבה ללא הכללת הדברים האלה. --Telecart - שיחה 03:08, 22 בפברואר 2021 (IST)
רק לאחרונה היא נמצאת במקום על גבול הריאלי לכנסת, ובגלל זה עלו דברים לסדר היום הציבורי, ויש לפחות בחלקם חשיבות. ודי נוצר פה קונסנזוס לגבי מה מתוך הדברים צרכיך להיות, ואיך. בפרט, כפי שכתבתי, הקטע מהראיון על זכרון יעקב, כשהוא מובא במלואו ולא רק בכותרות הסנסציוניות, מלמד אותנו עליה, וגם קשור ליצירתה הקולנועית (עד כמה שאני זוכר נכון ממה שראיתי לפני שנים). ולכן כשאנחנו מביאים אותו, אנחנו עושים שירות לקורא. מה שכן, נראה לי מקום יותר מתאים זה אחרי הפרק על סרטיה, והחזרתי אותו לשם. עם כל הכבוד למה שמעניין באופן אקטואלי, הסרטים זה אכן העיקר.emanשיחה 11:37, 22 בפברואר 2021 (IST)
כבודו, בפירוש אין פה קונצנזוס, כי אני מתנגד לתוספת הזו. אני מבקש שלא תפתח במלחמת עריכה. כפי שכבר הדגמתי למעלה, גם במקרים אחרים כאשר דמויות ציבוריות נכנסו לפוליטיקה עלו פרשיות מהעבר שלהן - פרשיות שעוררו הרבה יותר הדים בזמן אמת מהסיפורים האלה על הגב׳ מראענה - והוחלט שהדבר אינו בעל חשיבות אינציקלופדית. לא אסכים לאיפא ואיפא פוליטי. --Telecart - שיחה 17:17, 22 בפברואר 2021 (IST)
Telecart יש רוב ברור בדף השיחה. ואין לך זכות וטו. מי שמנהל פה מלחמת עריכה זה אתה. emanשיחה 17:56, 22 בפברואר 2021 (IST)
סליחה? אני החזרתי לגרסא יציבה של שנים ארוכות שלא כללו את הציטוטים מיום אמירתם, אין על כך עוררין. בקושי התקיים פה בכלל דיון בנושא במשך שבוע וחצי כשצד אחד של ויכוח פוליטי עט על הערך כמוצא שלל רב. שמתי עכשיו הודעה בלוח מודעות, בוא נראה מה דעת הקהילה ולא רק רוב ארעי בדף שיחה כרגע. --Telecart - שיחה 20:00, 22 בפברואר 2021 (IST)
כאמור, יש רוב ברור ולא מקרי בדיון שמתרחש כבר כמה ימים, ונעשה תהליך, והושגו פשרות. אתה היחידי שחושב שלא צריך להכנס שום דבר. ומצטער. אין לאדם אחד זכות וטו להזיק את הדברי םבגרסה היציבה עד שהוא יסכים (אם הוא יסכים). emanשיחה 21:36, 22 בפברואר 2021 (IST)
דיון בין איזה 3 עורכים! והתמיכה של גארפילד מסוייגת למדי. זה די רחוק מקונצנזוס כפי שאמרת תחילה או איזה רוב שאינו ארעי למדי בערך פוליטי. --Telecart - שיחה 01:04, 23 בפברואר 2021 (IST)
לכאורה:
נגד כל הכללה: טלכרט, בוסתן
בעד פרק: אני, גארפילד, ליעד, נרו, אימן, מת'נייט, שוקצ'יף, בן־נחום, רוי
היה כאן דיון די רציני – כשבעה מסכים אצלי (במחשב). ידידיה צבאןשיחה • י"א באדר ה'תשפ"א • 11:53, 23 בפברואר 2021 (IST)
לא קראתי הכל הכל, ואני מגיב בהקשר לצפירה/שואה/זיכרון יעקב - לדעתי, בהתחשב בנטייה שלה (כאמנית?) בכל המשפטים האלו לספק משפטים שבנויים לא קונבנציונלית ולא 100% ברורים, צריך לחשוב טוב מה שנכתוב פה ויש דברים שיהיו לא ברורים בלי הקשר. לדעתי מוטב לתת את ההקשר הכללי כמו שהציע גארפילד בתגובתו הראשונה פה ולהימנע מהציטוטים עצמם שבעיקר מבלבלים. עיקר העניין פה הוא הפולמוס החברתי סביב הלגיטימיות הציבורית שלה וזה צריך להיות המיקוד לדעתי ולא מה בדיוק אמרה ולמה התכוונה וממה אולי חזרה בה. כרגע הפרק נראה כמו קטיף דובדבנים ומזמין עריכות בסגנון דומה כי מתמקד לדעתי בטפל ולא בעיקר. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 09:02, 23 בפברואר 2021 (IST)
גארפילד תמך בהזכרת הציטוטים.
לא הבנתי לגמרי מה אתה מציע. תוכל להציע ניסוח מסוים? ידידיה צבאןשיחה • י"א באדר ה'תשפ"א • 11:46, 23 בפברואר 2021 (IST)
ראיתי, בהתחלה הוא הציע בסגנון כזה:
"אחרי היבחרה למקום ריאלי ברשימה של מפלגת העבודה, החלו לצוף פוסטים שכתבה כשבע שנים קודם לכן, בהם היא מבקרת את סמלי המדינה באופן בוטה. בפרט עוררו התעניינות שני פוסטים שכתבה בגנות זיכרון השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל."
אבל מה לגבי האמירה על זכרון יעקב? לדעתי היא המשמעותית ביותר להבנת דעתה על הציונות ולדעת אימן להבנת היצירה שלה (מסכים גם איתו).
נ"ב מסכים שיש בעיה: כל שבוע נחשפת אמירה בוטה נוספת, וכאן לא ויקיציטוט. ידידיה צבאןשיחה • י"א באדר ה'תשפ"א • 12:03, 23 בפברואר 2021 (IST)
יש לי רגע קצר ואני מקווה שזה יספיק לחדד את עמדתי - לדעתי מה שיותר חשוב לא בדיוק אילו משפטים נכניס אלא איך נמסגר את ההתייחסות שלנו לנושא הזה. רשימת מכולת של אמירות בולטות זה, לדעתי, רעיון בעייתי. מצד שני, למקד פסקה או שתיים בשלב בקריירה שלה בו נוצר סביבה פולמוס ציבורי סביב מועמדותה לתפקיד ציבורי - זה טוב בהרבה. אם לשרבב לשם ציטוט או שניים קצרים, ואיזה מהם, לדעתי זה פחות חשוב לעומת הניסיון הכללי שצריך להיות לנו להתמקד בעיקר ולא בטפל (טפל=מה בדיוק אמרה ולמה בדיוק התכוונה. עיקר=עצם הפולמוס שנוצר סביבה). משאנחנו מתמקדים בפולמוס, ננסה להציג אותו כמובן באופן נייטרלי ואם ישנן זוויות נוספות בהקשר הזה נציג גם אותן, אבל המסגרת תהייה הפולמוס ולא מה אמרה, כי כמו שאמרת - אין סוף למה אמרה. בסוגריים אציין שבאופן אישי אותי קצת מביך להתעסק פה באמירות ברשתות חברתיות אצל אנשים למעט מקרים מיוחדים של אנשים שחשבון-רשתות-חברתית הוא מעין פרסונה שלהם שדרכו מוכרים בציבור הרחב בדרך כלל (טראמפ / יאיר נתניהו / קארדשיאן וחנוך דאום אולי. אני לא כל כך ברשתות החברתיות אז באמת שאין לי המון דוגמאות), נראה לי מרדד, ואני מעדיף ציטוטים מתוך ראיונות למשל. בנוסף, הציטוט הספציפי של זכרון יעקב כפי שהוצג כאן נראה לי לא-ברור ומשונה, ולדעתי עדיף ציטוט אחר שיש בו אמירה ברורה יותר. ואסגור את הסוגריים שפתחתי בחידוד שזה לדעתי פחות חשוב מהמסגור שניתן לנושא שאנחנו סוקרים. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 12:14, 23 בפברואר 2021 (IST)
אני חולק על הגישה שלך, שנראה שהיא מאד רווחת בויקיפדיה. בהיותה של מראענה חברת כנסת לעתיד, העיקר כאן הוא לא הפולמוס שנוצר סביבה, אלא השקפתה הפוליטית. ובהתבטאויות הללו משתקפת האידאולוגיה שלה. היא לא הוגה ועדיין לא כתבה ביוגרפיה, ולכן אין לה "כתבים" שתוכל למצוא בהם משנה סדורה. משנתה, אם כך, משתקפת ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת הפופולריים. הפוסטים האלה הם אלה שמבטאים את השקפתה גם אם לא בדיוק את זו שהיא מחזיקה בה כיום, אם כי אני בספק רב אם היא השתנתה במשהו מאז ההתבטאויות, למעט הצורך למזער את הנזק הפוליטי לקראת ההתמודדות לכנסת. Liad Malone - שיחה 13:04, 23 בפברואר 2021 (IST)
א. מקום 7 במפלגת העבודה זה כנראה לא חברת כנסת לעתיד.
ב. מה שאתה מציע זה לעשות מחקר מקורי. ולזה אין מקום בוויקיפדיה. emanשיחה 13:25, 23 בפברואר 2021 (IST)
בדקתי בכל דפי המדיניות ואפילו לא מצאתי פעם אחת שחייבים להסכים עם הגישה שלי קריצה אישית אני בגישה שאם יש בעיה לכתוב פרק מסוים "כמו שצריך" עדיף לא לכתוב אותו, אלא להכניס את המידע שכן רלוונטי לפרק אחר. כמו תמיד בדיונים מסוג זה לפני בחירות אזכיר שמועמדים-לכנסת לפני בחירות נוטים להפריח עמדות שלא בהכרח קשורות למציאות ולמה שהם מתכוונים לעשות אלא למה שהם חושבים שיעזור לקושש כמה קולות, כך שגם זה מקשה על כתיבה טובה של עמדותיה - אני לא חושב שיש דרך רצינית לדעת מה העמדות שלה כרגע. אלא כן לדעת שאמרה כמה דברים בעייתיים שצפו ועלו וכו'. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 14:01, 23 בפברואר 2021 (IST)

עמדות?[עריכת קוד מקור]

בפרק שכותרתו "עמדות" שי אוסף התבטאויות מן הגורן ומן הייקב, כולל מתגובה לפוסט בדף פרטי בפייסבוק. לנסות לומר שאלה "עמדותיה" זה קצת מאוד מוגזם. גם לא מדובר פה בפוליטיקאית, אלא באומנית שכרגע רצה לכנסת, וספק רב אם תיכנס. אז צריך למצוא שם אחר לפרק הזה. emanשיחה 00:04, 18 בפברואר 2021 (IST)

במקור היה "התבטאויות שנויות במחלוקת", ו132.76.10.42 (שיחה | תרומות | מונה) שינה את זה ל"עמדותיה". לדעתי אפשר "התבטאויות". בברכה, ידידיה צבאןשיחה • ו' באדר ה'תשפ"א • 14:03, 18 בפברואר 2021 (IST)
שיניתי את הכותרת, וקצת את הפרק עצמו, בהתאם. emanשיחה 12:37, 19 בפברואר 2021 (IST)

לאור החלטת ועדת הבחירות לפסול אותה יש לאזכר ולתאר את התבטאויותיה הבעייתיות (ביזוי הצפירה, ההתבטאות על השואה, השמדת זכרון יעקב, גטו עזה ועוד) או בציטוט ישיר או בתיאור התוכן אם הוא פוגעני מידי לציטוט ישיר. – ד"ר MathKnight (שיחה) 22:55, 18 בפברואר 2021 (IST)

זו ועדה פוליטית שפוסלת מועמדים ערבים בגדול כל מערכת בחירות על זה שאומרים ומייצגים עמדות שמקובלות בציבור שלהם. חגיגה תקשורתית אבל תוכן אינציקלופדי אין כאן. --Telecart - שיחה 04:29, 19 בפברואר 2021 (IST)
גם לכלי התקשורת הבולטים בישראל יש עמדות פוליטיות ברורות, זה משנה? נרו יאירשיחה • ז' באדר ה'תשפ"א • 11:20, 19 בפברואר 2021 (IST)
אז כל התבטאות של מישהו שפורסמה באיזשהו כלי תקשורת צריכה להכנס לערך עליו? emanשיחה 12:33, 19 בפברואר 2021 (IST)
אולי תרצה גם אתה להתייחס למקרה של מוטי יוגב? זה יעזור מאוד להכניס דברים לפרופורציות. יש מקום להתבטאויות קיצוניות או בולטות במיוחד, ודאי כאשר ועדת הבחירות המרכזית פסלה אותו בגללן מלרוץ לכנסת. נרו יאירשיחה • ז' באדר ה'תשפ"א • 12:48, 19 בפברואר 2021 (IST)
לא הבנתי מה השאלה בקשר למוטי יוגב? יש איזכור של התבטאות אחת. וזו התבטאות של איש ציבור בתפקיד. זה מוזכר בהרחבה בשביל שיהיה מובן ההקשר, ולא רק החלק הכי סנסציוני. פה יש לנו כמה וכמה התבטאויות, כולן הרבה לפני שהיא היתה דמות ציבורית, כולל תגובה מספר מי ידוע כמה לדיון בפייסבוק. ועדיין אני לא אומר שאין מקום לשום דבר. בפרט לעניין זכרון יעקב. זה נאמר בראיון (ולא איזו תגובה שנשלפה מהפייסבוק) וכפי שכתבתי יש לאמירה הזו משמעות ביוגרפית, שקשורה גם לפעילותה הקולנועית.אבל זה לא אומר שצריך להכניס כל אמירה ואמירה שמנהיג "החזית הלאומית" ליקט מסיבות פוליטות, והצליח להעביר ברוב פוליטי דחוק בקרב נציגי המפלגות בוועדת הבחירות (בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה). emanשיחה 13:12, 19 בפברואר 2021 (IST)
לא מוצא הבדל גדול בשאלה אם נאמר לפני או אחרי בחירה לכנסת. זה לא בן גביר המלקט, זה פורסם בכלי תקשורת רבים קודם. נרו יאירשיחה • י' באדר ה'תשפ"א • 12:33, 22 בפברואר 2021 (IST)

תגובה לטלקרט: בג"ץ לא פחות פוליטי מוועדת הבחירות. עצם זה שהיא נפסלה שם מצדיק את פירוט האמירות שבגינן היא נפסלה. – ד"ר MathKnight (שיחה) 16:21, 19 בפברואר 2021 (IST)

א. ועדת הבחירות במוצהר היא ועדה פוליטית. יושבים בה נציגי המפלגות לפי כוחן היחסי בכנסת.. בית המשפט העליון (ודווקא לא מדובר פה על תפקידו כבג"ץ) לא.
ב. האם במקרים אחרים של מועמדים שנפסלו נתנו פירוט של כל העילות בגינן נפסלו? emanשיחה 17:03, 19 בפברואר 2021 (IST)
הכנסת היא זו שהסמיכה את הרשות השופטת לקבוע בעניין זה (כנגד רצונה של זו, אגב)- הועדה הפוליטית היא בפירוש וכמעט בהגדרה לא רלוונטית להחלטה. --Telecart - שיחה 19:33, 19 בפברואר 2021 (IST)
זה לא משנה את מה שאמרתי. ועדת הבחירות החליטה לפסול אותה, מן הראוי לנמק למה ולהביא את ההתבטאויות שלה שהביאו לתוצאה זו, אפילו אם בית המשפט העליון יהפוך את ההחלטה. – ד"ר MathKnight (שיחה) 20:10, 19 בפברואר 2021 (IST)
אני חוזר ושואל - האם במקרים אחרים של מועמדים שנפסלו נתנו בערכים עליהם פירוט של כל העילות בגינן נפסלו? emanשיחה 20:26, 19 בפברואר 2021 (IST)
העיקריות ודאי צריכות להופיע, ובכל מקרה שהסתירו אותן אתמוך בהצגתן, בהיקף דומה לזה שיופיעו כאן. אוסיף עוד שבעיניי ההתבטאות החמורה באמת אינה הזלזול המופגן בצפירה, אלא הרצון שזכרון יעקב תימחק. נרו יאירשיחה • ח' באדר ה'תשפ"א • 21:46, 20 בפברואר 2021 (IST)
מסכים עם עמדת בן נחום ונרו יאיר לכל אורך הדיון. יושב אוהל - שיחה 02:33, 22 בפברואר 2021 (IST)
כמו שפירטתי למעלה, לדעתי: הפולמוס הציבורי סביב הלגיטימיות הפוליטית שלה ודיון רשמי סביב פסילתה - חשוב ורלוונטי ואם תהייה החלטה לפסול אותה לצטט משם יהיה רעיון טוב לדעתי. מצד שני, רשימת אמירות שעלולה להיראות כמו קטיף דובדבנים (או להזמין עריכות כאלו מצד שני, ראו דיון למטה של בוסטן) וניסיון להבין בעצמנו אילו אמירות שלה ראויות להיכנס למצעד, למה התכוונה וממה אולי אחרי זה הסתייגה - זה מתכון לפרק בעייתי שמאוד אוכל ושותה. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 09:17, 23 בפברואר 2021 (IST)
מילים כדורבנות. --Telecart - שיחה 20:30, 23 בפברואר 2021 (IST)

חבל התליה[עריכת קוד מקור]

כרגע כתוב בערך ששיתפה "כרזה של סטודנטית מבצלאל שנחקרה במשטרה על הסתה". האם יש לציין שתוכן הכרזה הוא בנימין נתניהו וליידו חבל תליה? (למעט תמיכת ליעד מעלה איני רואה התייחסות של ממש.)
תיוגים: יושב אוהל, נרו יאיר, Eman, MathKnight, Telecart
בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י' באדר ה'תשפ"א • 12:23, 22 בפברואר 2021 (IST)

לדעתי כן. צריך גם לכתוב שהיא פרסמה בעבר כמה פעמים שהצביעה למשותפת. נרו יאירשיחה • י' באדר ה'תשפ"א • 12:31, 22 בפברואר 2021 (IST)
כבר רשום בערך, לפני שכתוב על הריצה שלה עכשיו בעבודה. זה לא קשור להתבטאויות. emanשיחה 12:37, 22 בפברואר 2021 (IST)
האמת את זה בכלל אפשר מבחינתי להוריד, אלב בודאי לא להרחיב בגוף הטקסט. כל הפרשה היתה פרשה שנופחה מסיבות פוליטיות על ידי נתניהו ואנשיו. סטודנטית לעיצוב או משוה דומה, עשתה תרגיל בהכנת כרזות, וגמו שכנראה מקובל שם, תלתה את הכרזה על הקיר במחלקה. זה לא כאילו היא הסתובבה עם חבל תליה אמיתי וארון קבורה בהפגנה במקום ציבורי. emanשיחה 12:35, 22 בפברואר 2021 (IST)
שוב נתניהו אשם? גם כשמסיתים לרצוח אותו הוא אשם? היא שיתפה תמונה שבה רואים את ראש ממשלת ישראל עם חבל תלייה. איך פרט כזה אינו בעל חשיבות בערך על מתמודדת לכנסת (במקום ריאלי בהחלט)? זאת היתה בחירה שלה לשתף. בכך היא הביעה תמיכה בתוכן הכרזה. או שהסתה היא דבר שניתן לעשות רק נגד אנשי שמאל ולא להפך? Liad Malone - שיחה 13:05, 22 בפברואר 2021 (IST)
אף אחד לא הסית לרצוח אותו. זה מסע התקרבנות. במסגרת הדיון על הפוסטר הזה הרבה אנשים שיתפו אותו. למשל מירי רגב [2] האם גם היא הסיתה?
ובכל מקרה אין שום סיבה להזכיר חקירה של מישהי אחרת בערך על מראענה (אגב, חקירה שנסגרה בסגירת התיק מחוסר אשמה [3]) emanשיחה 14:22, 22 בפברואר 2021 (IST)
"אף אחד לא הסית לרצוח אותו. זה מסע התקרבנות" - הדו-ערכיות זועקת. רק ימני נבער יכול להבין מיצירת האמנות הזאת שחבל התלייה מיועד לאדם שמוצג ממש מאחוריו. צביעות שמאלנית טיפוסית. כבר לא מופתע משום דבר שמגיע מהמחנה הזה. ההבדל בין שני הפוסטים הוא שבפוסט של מראענה היא תמכה בתוכן הכרזה המסיתה ואילו בפוסט של רגב היא הציגה את הכרזה בדרישה לעצור את ההסתה. לפי שיטת ההשוואה שלך, גם הצגת סמלים נאציים וביטויים אנטישמיים אין בהם הסתה אם הם מופיעים באתרים נאו-נאצים, שהרי הם מוצגים גם ביד ושם. איזו מין השוואה היא זו? לגבי החקירה, אם היא נסגרה, לא צריך להזכיר אותה בערך הזה. Liad Malone - שיחה 15:09, 22 בפברואר 2021 (IST)
זו לא היתה יצירת אומנות שפורסמה בציבור. זה היה תרגיל בעיצוב. וממש אין סיבה להניח שהחבל נועד לנתניהו. זה היה מעוצב כמו הכרזה הידועה של אובמה, שבה היה כתוב HOPE. והיתה פה קריצה כשהמילה HOPE הוחלפה ב ROPE. מה זה אומר? אפשר לחשוב על הרבה פרשנויות. למשל שבעוד שאובמה הציע תקווה נתניהו מציע ייאוש. אבל בכל מקרה מכיוון שזה משהו שהיה מיועד לפרסום בפורום כל כך מצומצם, ובהקשר של תרגיל בעיצוב - אי אפשר לומר שזו הסתה. וכך קבעה כאמור גם המשטרה.
מראענה, שהיתה חלק מהסגל בבצלאל, התייחסה לפרשה הזו כמו רבים אחרים. אז עם כל הכבוד לצבא השופרות, אין פה שום סיפור. emanשיחה 15:32, 22 בפברואר 2021 (IST)
מן הגורן ומן היקב, אה? בין התוספת הזו לבין חשיבות אינציקלופדית אין דבר ולו חצי דבר ואתם כולכם יודעים את זה. --Telecart - שיחה 17:22, 22 בפברואר 2021 (IST)
אם הבנתי נכון את הפרשנות שהצעת, אז לפי ההקבלה עם הכרזה של אובמה, המסר בכרזה הישראלית הוא שנתניהו מציע לנו חבל תלייה כדי להתאבד מייאוש. וזו לא הסתה? תרגיל פנימי בעיצוב בפורום מצומצם מכשיר את הרעל? אם הוא היה מצומצם כל כך, איך זה שהכרזה קיבלה חשיפה כל כך גדולה? מי הלשין? ואם בתרגיל הזה העבודה היתה אנטישמית או גזענית נגד ערבים, זה גם לא היה נחשב הסתה? אולי בגלל שמראענה היתה חלק מהסגל, אז היה ביכולתה להכשיר רק רעל נגד נתניהו? המשטרה קובעת אם זו הסתה או לא? הכלל הזה תקף מבחינתך גם לגבי ההסתה נגד רבין? Liad Malone - שיחה 18:01, 22 בפברואר 2021 (IST)
אני מציע שתפתח מילון ותראה מה משמעות המילה "הסתה". emanשיחה 18:14, 22 בפברואר 2021 (IST)
הֲסָתָה
 1. [תלמוד ומדרשים] פיתוּי לדבַר עבֵרה, שיסוי
 2. [עברית חדשה] גירוי ההמון למֶרד וכדומה
(מילון אבינאון)
בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י' באדר ה'תשפ"א • 18:46, 22 בפברואר 2021 (IST)
אם עשית לליעד את החלק הזה לש השיעורים, נשארת השאלה הבאה אליו - איך הפוסטר הזה, במקום וההקשר בו הוא נעשה, מתאים להגדרה הזו? אבל אולי פה צריך לעצור, ואם רוצים להמשיך לעבור לכיכר העיר. כי הדיון הזה לא רלוונטי לערך על מראענה. emanשיחה 21:05, 22 בפברואר 2021 (IST)
הסתה זה לפרסם בפייסבוק פוסט שתומך בכרזה שמעבירה את המסר (הפשטני אך שמאלני ולכן ראוי): ראש הממשלה שלכם מייאש אתכם וגורם לכם לרצות להתאבד. אין לי בעיה לעצור, כשתחזיר את הקטע שנמחק על חבל התלייה, לא נצטרך להמשיך את הדיון הזה. Liad Malone - שיחה 21:48, 22 בפברואר 2021 (IST)
מצטער, אבל זה לא הסתה. אבל בכל מקרה זה דיון תיאורטי, כי מעבר לזה שהיא העלתה פוסט עם התמונה, בדיקו כמו שמירי רגב העלתה פוסט עם התמונה, אנחנו לא יודעים מה היה המסר שלה. ובכל מקר,ה לא היו שום טענות להסתה נגד מראענה. היו טענות נגד הסטודנטית, הן נדבקו על ידי המשטר,ה ונדחו. התיק נסגר מחוסר אשמה. emanשיחה 21:59, 22 בפברואר 2021 (IST)
יש לתאר את תוכן הכרזה, אחרת זה יוצר מצג שווא שסתם נטפלו לאותה סטודנטית. – ד"ר MathKnight (שיחה) 20:05, 22 בפברואר 2021 (IST)

אני עוד לא מביע דעה, רק סקרן - *שיתופים* ברשתות חברתיות... is that a thing אצלנו? אצל טראמפ או יאיר נתניהו נתאר פוסטים ששיתפו (להבדיל מפוסטים שכתבו בעצמם)? לא זכור לי שראיתי ציטוטים של תכנים ששותפו גם אצל אנשים שזה נפח משמעותי מפעילותם. אם הגענו לשם אשמח לדעת כדי לא להתנגד, אבל קצת התבאס. אחדד שכמו שפירטתי למעלה, תיאור כללי על הפולמוס הציבורי סביב תכנים בעייתיים ששיתפה הוא במובהק רלוונטי לדעתי, להבדיל מתיאור התכנים עצמם שהוא עניין מורכב יותר. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 09:26, 23 בפברואר 2021 (IST)

היטלר שנא[עריכת קוד מקור]

משתמש:Bustan1498 הוסיף קטע שכולל את המשפט "מראענה הוסיפה ואמרה כי היטלר שנא את העם היהודי, הוא עשה את הפשע הכי גדול בהיסטוריה". אני רוצה להבין מהי חשיבותו של ההגיג הזה. זה שיעור היסטוריה לילדים בגן? היה חשוב לקולנוענית הערבייה להסביר ליהודים מי היה היטלר? או שהוספת הציטוט הזה בערך אמורה לנקות אותה ממשהו? אולי "לאזן" את השנאה שלה ליהודים שהתבטאה בציטוטים האחרים? עמנואל, אני רואה שאת התוספת הזאת אתה לא מתאמץ להסיר. יש לדעתך חשיבות בערך הזה לקביעה המלומדת שהיטלר שנא יהודים והיתה שואה? Liad Malone - שיחה 21:59, 22 בפברואר 2021 (IST)

קונטקסט הוא אינסופי הרי. אם בקטיף דובדבנים עסקינן, אז למה לא משני צדי המתרס? -Telecart - שיחה 22:15, 22 בפברואר 2021 (IST)
האמת שאין לי דעה נחרצת בנושא. נראה לי שאפשר להסתדר גם בלי הדברים האלה, אבל נשמע למה משתמש:Bustan1498 חושב שהם חשובים. emanשיחה 22:23, 22 בפברואר 2021 (IST)
ליעד, לא מבין מה הקשר ל"שיעור היסטוריה לילדים בגן", גם לא אופייני לך ממה שראיתי. המשך הציטוט הוא החשוב ודווקא אותו לא רשמת. פרק ה"התבטאויות" הזה (שתחילה כונה "עמדות", לא פחות!) הוא קטיף דובדבנים שמבייש את הערך. אני תומך בעמדת טלקרט שהפסקה מיותרת. היה והפסקה מוצגת, חובה להציג את מכלול התבטאויותיה, שעולות בקנה מידה עם דמותה, שהיא דמות של קיום משותף, וממש לא שונאת יהודים (כל כך שונאת שהיא אפילו נשואה ליהודי ועורכת סדר פסח!). Bustan1498 - שיחה 01:47, 23 בפברואר 2021 (IST)
המשך הציטוט: "אני רוצה שאנחנו נזכור תמיד שיש שנאה, ומה היא יכולה לגרור" – משפט חשוב אבל די סתמי, שאותו יכולה לומר כל מורה בבית ספר או מדריכה בתנועת נוער. הקישור של זה להיטלר אופייני יותר לחוגי השמאל, אבל לדעתי הוא די נפוץ שם.
אוסיף את זה בויקיציטוט. כך גם את הפנינה השבועית. בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י"א באדר ה'תשפ"א • 12:08, 23 בפברואר 2021 (IST)
ידידיה צבאן חבל מאוד שאתה מאשים אותי האשמות בלי לבדוק. התוספת שלי שוחזרה על ידי Telecart, שהתנגד לכל הפסקה המיותרת הזו ומחק את כולה. לאחר שאתה החזרת את הפסקה החזרתי גם את התוספת שלי, שלא הייתה ברורה עמדתך ביחס אליה. להבא נא בדוק היטב כי זה לא נעים.
לעניין דבריך, האמרות האלו גם הן חשובות אם רוצים לצייר את דמותה בצורה שיש בה ולו במעט מן ההוגנות. כרגע הפסקה מבוססת על תגובות שנבחרו בצורה סלקטיבית מאוד לפוסטים בפייסבוק משנת תרפפ"ו. Bustan1498 - שיחה 12:16, 23 בפברואר 2021 (IST)
בוסתן, "שיעור היסטוריה" כוון לדוברת, לא אליך. לגבי המשך הציטוט, גם הוא סתמי, כפי שכתב ידידיה. ההכרה של מראענה בעצם התרחשותה של השואה היא ביטוי ל"קיום משותף"? באמת? אתה קושר בין אי-הכחשת שואה לבין הסכמה לחיות עם היהודים בפלסטין? הזיקה הזאת לוקחת את הציטוט הסתמי הזה כמה וכמה צעדים מעבר למה שבאמת היא אמרה. אני חושב שעצם נישואיה ליהודי הוא ביטוי מספיק להסכמתה לקיום משותף, לא צריך לחלץ ממנה גם אישור לכך שהיטלר שנא יהודים ועשה "פשע" גדול נגדם, אפילו אם זו תובנה עמוקה שהיא הגיעה אליה בעקבות שיחה עם חמותה חוקרת השואה. Liad Malone - שיחה 13:19, 23 בפברואר 2021 (IST)
למען הסר ספק, אני מתנגד להכללת הפסקה שכל כולה קטיף דובדבנים של ציטוטים, וביקשתי להחזיר לגרסה יציבה כדי שנוכל להמשיך לדון בעניין, אבל אם בוחרים לכלול כמה מצד אחד, אני Symbol support vote.svg בעד הכללת התוספת של Bustan1498 שמייצרת תמונה מעט יותר מאוזנת. --Telecart - שיחה 20:34, 23 בפברואר 2021 (IST)
תומך בדבריהם של Telecart ו-Bustan1498. נעם דובב - שיחה 23:45, 23 בפברואר 2021 (IST)
זה מאוד פשוט. כשמישהו אומר דברים קיצוניים במיוחד - צריך להכניס. כשהוא אומר דברים סטנדרטיים - לא. זה גם לא באמת מאזן. נרו יאירשיחה • י"ב באדר ה'תשפ"א • 00:29, 24 בפברואר 2021 (IST)
וזהו בדיוק קטיף הדובדבנים. בן אדם יכול להביע עמדות שונות במגוון תחומים עם ניואנסים כאלה ואחרים, אבל דווקא באינציקלופדיה אנחנו נבחר אך ורק להציג את ההביטויים שיכולים להתפרש באופן הכי קיצוני? וממילא לפי הסטנדרט שלך (בו "קיצוני" הוא רק בהשוואה למה שמקובל במגזר שממנו נשוא הערך מגיע), אני בכלל לא בטוח שדבריה במיוחד קיצוניים. מילא על זכרון נניח, אבל לא לעמוד בצפירה? לדעתי מיעוט מערביי ישראל עומדים בצפירה בימי הזכרון הלאומיים. כפי שאתה יודע, גם הרבה חרדים לא עומדים בצפירה, ואני לא מניח שהיית מגדיר אמירות דומות מצדם כקיצוניות, הלא כן? --Telecart - שיחה 00:42, 24 בפברואר 2021 (IST)
לעמדות רגילות אין חשיבות. אין צורך לומר שלמישהו יש עמדות כמו רוב האנשים. לגבי הצפירה כבר הסברתי: הנקודה אינה שלא עמדה. הנקודה שהתפארה בזה בפוסט פומבי בעברית. מבין את ההבדל? נרו יאירשיחה • י"ב באדר ה'תשפ"א • 10:10, 24 בפברואר 2021 (IST)
אם כבר, אז תדייק. כתבה את זה בתגובה מספר 20 ומשהו או 30 ומשהו בפוסט בספייסבוק האישי שלה. emanשיחה 12:15, 24 בפברואר 2021 (IST)
אוקיי, תגובה בפייסבוק ולא פוסט, אבל הנה, מהדיון הבא מתברר שיש קשר הדוק גם להתרסה בפוסט המקורי, שאולי חמור יותר. נרו יאירשיחה • י"ב באדר ה'תשפ"א • 12:19, 24 בפברואר 2021 (IST)
אני קראתי את הפוסט המקורי, וחלק מהתגובות אליו, והדברים היו פרובוקטיביים, אבל לא מתריסים, ובודאי לא מונעים משנאה או זלזול אלא להפך. ובוודאי כשהם נכתבו בפוסט בדף פרטי של מישהי שהיא לא אשת ציבור, אלא אומנית, שידועה בסרטים תיעודיים שוברי טבואים על נושאים רגישים. emanשיחה 13:01, 24 בפברואר 2021 (IST)
הפער בין פרובוקציה ובין התרסה וזלזול הוא כבר סמנטיקה סובייקטיבית. דעותיו הקיצוניות בעבר של פוליטיקאי רלוונטיות. אם חזר בו לאחר שנבחר - צריך לכתוב שחזר בו לאחר שנבחר ופורסם מה אמר קודם. נרו יאירשיחה • י"ב באדר ה'תשפ"א • 15:19, 24 בפברואר 2021 (IST)
כאמור, נרו, אין בתגובה הזו ביטוי לאיזה עמדה קיצונית ביחס למגזר ממנו היא מגיעה. אתה חולק על כך? --Telecart - שיחה 20:51, 24 בפברואר 2021 (IST)

חולק לגמרי. הסברתי, ואסביר שוב בתקווה שהפעם אולי תקרא ולא אצטרך לחזור על זה גם בפעם הרביעית או החמישית. רוב גדול של הערבים בישראל לא יתריסו בפומבי בעברית שלא עמדו בצפירה. רובם הגדול לא יכריזו שהיו רוצים למחוק את זכרון יעקב. רובם הגדול לא תומכים בסמיר קונטאר. זה לא הסטנדרט שם. נרו יאירשיחה • י"ג באדר ה'תשפ"א • 13:18, 25 בפברואר 2021 (IST)

הוספתי את הפסקה הבאה: מראענה העלתה בנובמבר 2020 פוסט תמיכה בפעיל הג׳יהאד האסלאמי והעציר המינהלי, מאהר אל-אח׳רס, ששבת רעב במשך תקופה ארוכה. בפוסט אחר ביולי 2020 כתבה מראענה כי: ״עוד בחור צעיר מגטו עזה התאבד הלילה. אין תקווה לייאוש, לכיבוש האכזרי ולשלטון החמאס המדכא״. בפוסט שנכתב בדצמבר 2016 העלתה מראענה לדף הפייסבוק שלה את תמונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולצדה חבל תלייה. מדובר בכרזה שהוצבה באקדמיה לאמנות ועיצוב ״בצלאל״ בירושלים, עוררה סערה והובילה לחקירת הסטודנטית שעיצבה אותה במשטרה בחשד להסתה. מראענה כתבה בפוסט הזה: ״אני עומדת מאחוריה ולצדה של הסטודנטית מבצלאל״, והדגישה כי: ״אני לא מכירה אומנות מסיתה, אני מכירה פוליטיקאים מסיתים״. בפוסט אחר באפריל 2013 כתבה מראענה בהקשר של יום השואה: "איך השואה השפיעה על חיי המין של ניצולות השואה?"[1] ומשתמש בשם בוסתן (משהו) מחק. לדעתי חשוב מאד להדגיש כי מראענה התבטאה בצורה מאד-מאד חריגה מצד מי שמתיימרת לייצג מפלגה ציונית, לא כפי שכמה טוענים ל"הגנתה" כי המדובר בהתבטאויות ישנות, אלא במועד מאוחר כמו סוף 2020. בכוונתי להחזיר את הפסקה האמורה, מה גם שציינתי מראה מקום. דווקא בהשמטה ישנו טעם לפגם Gbenny - שיחה 16:27, 28 בפברואר 2021 (IST)
 1. ^ חברים במפלגת העבודה: לפסול את מראענה, יורי ילון, ישראל היום, 9.2.2021
כמו שרשמתי בתקצירי העריכה, כאן לא ארכיון הפייסבוק, והפרק זקוק לקיצוץ ושכתוב כדי שיראה יותר כמו משהו שמתאים לאנציקלופדיה ופחות כמו קטיף דובדבנים ירוד. לא כל סערה בכוס תה שמנסה לחולל "ישראל היום" מקומה בערך אנציקלופדי. מעניין גם שהספקת לחרוץ את דינו של אל-אח'רס, בדיוק כמו שרשום ב"עיתון" שהזכרתי קודם. Bustan1498 - שיחה 16:36, 28 בפברואר 2021 (IST)
הנקודה היא שמדובר בהתבטאויות מן השנים האחרונות ואפילו מן החודשים האחרונים. תפקידך הוא לא סוקר עיתונות ואני יודע להעריך לבד, הן את רמתו של ישראל היום, הן מהי סערה בכוס תה. אבקש בתקיפות להפסיק לערוך אותי ולא ברור מי בכלל מינה אותך. מכאן ואילך אני דורש שהדיון ייערך, אם ייערך, בעוד דברי כתובים, לא מחוקים בידי כל מי שמתחשק לו.

Gbenny - שיחה 17:28, 28 בפברואר 2021 (IST)

אבקש בתקיפות לא פחותה שתמתן צורת התבטאותך ותחדול מיידית ממלחמת העריכה. Bustan1498 - שיחה 18:15, 28 בפברואר 2021 (IST)

לטעמי, מחיקה בלא הרשאה של שורות שעורך כתב היא-היא מלחמת עריכה. פשוט: הסר ידך משורות אלהGbenny - שיחה 18:45, 28 בפברואר 2021 (IST)

פשוט, אינני מקבל את הנימוקים שלך. איש לא הסמיך אותך למחוק עובדות אשר לטעמי חשוב מאד שהקוראים יידעו, ואיש לא הסמיך אותך לתת ציונים לישראל היום, או בכלל. אפשר פשוט ליישב את המחלוקת באחת הדרכים המקובלות, אשמח להצעות. הפסקה שברצוני להוסיף, כאשר מטרתי היא להדגיש את הנקודה כי אין המדובר בהתבטאויות "ישנות" (כפי שטענו עומר בר לב ומרב מיכאלי) של מראענה, אלא מן השנים ואף החודשים האחרונים: מראענה העלתה בנובמבר 2020 פוסט תמיכה בפעיל הג׳יהאד האסלאמי והעציר המינהלי, מאהר אל-אח׳רס, ששבת רעב במשך תקופה ארוכה. בפוסט אחר ביולי 2020 כתבה מראענה כי: ״עוד בחור צעיר מגטו עזה התאבד הלילה. אין תקווה לייאוש, לכיבוש האכזרי ולשלטון החמאס המדכא״. בפוסט שנכתב בדצמבר 2016 העלתה מראענה לדף הפייסבוק שלה את תמונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולצדה חבל תלייה. מדובר בכרזה שהוצבה באקדמיה לאמנות ועיצוב ״בצלאל״ בירושלים. מראענה כתבה בפוסט הזה: ״אני עומדת מאחוריה ולצדה של הסטודנטית מבצלאל״. בפוסט אחר באפריל 2013 כתבה מראענה בהקשר של יום השואה: "איך השואה השפיעה על חיי המין של ניצולות השואה?"

Gbenny - שיחה 19:19, 28 בפברואר 2021 (IST)

בני, יש לו סמכות למחוק כל עריכה חדשה שהוא מתנגד לה. במקרה כזה עוברים לדף השיחה. כבר הבעתי את תמיכתי בציון הפוסט עם חבל התלייה, ואני סבור שצריך לציין גם את התמיכה שלה במחבלים לאורך השנים. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר ה'תשפ"א • 20:21, 28 בפברואר 2021 (IST)
אז איך ממשיכים מכאן, בהנחה שכתבתי מה שכתבתי כדי שיפורסם, ולא כדי שמאן דהוא ימחוק?Gbenny - שיחה 22:43, 28 בפברואר 2021 (IST)
אם יתגבש רוב בדף השיחה תוכל כעבור כמה ימים לפרט כאן מי בעד ומי נגד, ולהכניס לערך. אם אין - תוכל לשקול פתיחת הצבעה, אבל קודם צריך להזמין דעות נוספות בלוח המודעות. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר ה'תשפ"א • 23:35, 28 בפברואר 2021 (IST)
אל-אח'רס – מציע לעבור לדיון שבסוף הדף.
חבל התלייה – התנהל דיון מעלה וייתכן שיש רוב לתוספת, אך מצטרף להמלצה להמתין מספר ימים נוספים.
גטו עזה ויום השואה – מציע להשמיט: אין ספק שהאמירות משמעותיות אך איננו רוצים להפוך לויקיציטוט. ניתן אולי להוסיף הערה שתפנה לשם. בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י"ז באדר ה'תשפ"א • 00:49, 1 במרץ 2021 (IST)
הנקודה שברצוני להדגיש היא שהמדובר בהתבטאויות חדשות יחסית, והאחרונה שבהן מנובמבר 20, שכן ישנה טענה, לא נכונה, שהמדובר בהתבטאויות מלפני זמן רב, ולא היא.כללית, אני מסכים עם בוסתן שהערך אינו ויקיציטוטGbenny - שיחה 09:41, 1 במרץ 2021 (IST)
הוספתי משפט קצר, ולפיו התבטאה ברוח חובבת ציון עד נובמבר 20, ודומני שבא לציון גואלGbenny - שיחה 10:34, 2 במרץ 2021 (IST)
המשפט שהוספת מניפולטיבי. לא מתפקידך לקבוע דברים כאלו. המידע שבערך צריך להיות מוצג בצורה היבשה ביותר, ולא מתפקידך לנתח אותו. Bustan1498 - שיחה 12:14, 2 במרץ 2021 (IST)
עובדתית, זה נכון. אשמח אם תציע ניסוחGbenny - שיחה 17:27, 2 במרץ 2021 (IST)
אינני מוצא צורך להציע ניסוח. טענה מהסוג שאתה מעלה (להתבטאויות ישנות כביכול) לא מופיעה בערך. Bustan1498 - שיחה 02:13, 3 במרץ 2021 (IST)

חיים אישיים[עריכת קוד מקור]

מדוע אין מידע על החיים האישיים שלה? נישואיה? משפחתה?

בערך האנגלי המידע זמין. 147.236.158.214 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

הנסיעה בצפירה - ביום הזיכרון לשואה או ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל[עריכת קוד מקור]

כפי שכתבו מגיבים בדף השיחה מעליי לפני שהפוסט המקורי של מרעאנה נמחק על ידיה. האמירה לגבי הנסיעה בצפירה נכתבה על ידה כתגובה לפוסט בו היא שאלה על השפעת השואה על חיי המין של ניצולות שואה. הפוסט המקורי נכתב בערב יום השואה, ה-7 באפריל, 2013, והתגובה שלה נכתבה ב-9 באפריל, 2013. ברור מהתאריכים וההקשר שהאמירה נכתבה בהקשר של יום השואה ולא בהקשר של יום הזיכרון לחללי צה"ל כפי שמרעאנה ביקשה להציג בראיון ההתנצלות שלה. למרות זאת, בערך כתוב כי האמירה על הצפירה נאמרה בהקשר של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, קביעה שהיא ככל הנראה לא נכונה.NewKnowNow

אני חושב שהצדק עם העורך שמעלי - ההקשר הוא יום השואה ולא יום הזכרון. Eladti - שיחה 13:08, 24 בפברואר 2021 (IST)
NewKnowNow אתה קודם כל תשחזר את העריכה שלך ותפסיק לאלתר את מלחמת העריכה, ואז נדון. לא יתכן שתמשיך לדרוס ברגל גסה את חוקי האתר. Bustan1498 - שיחה 13:52, 24 בפברואר 2021 (IST)
ערכתי שמדובר על יום השואה בהסתמך על תצלום שהתגובה היא לפוסט על השואה, בלי לשים לב לדיון הזה (ואני מצר על כך). בתגובה, Bustan1498 שחזר את העריכה שלי בטענה שמדובר על שני תצלומים נפרדים, שבחדשות 12 נאמר אחרת ושהטענה שלי היא מחקר מקורי. ובכן, ראשית כל עד כמה שהבנתי מגעת ניתן לראות בבירור בקישור הזה שמדובר בתצלום אחד. שנית, אני לא חושב שהסתמכות על תצלום הפוסט נחשבת למחקר מקורי. דעתכם? פּ‏ִירֵאוּס § שִֹיחָה 13:13, 28 בפברואר 2021 (IST)

"התבטאויות"[עריכת קוד מקור]

ברשותכם אנסה להניח בצד את ענייני הציטוטים והפירוט מהפרקים למעלה - אני לא מתנגד לזה. אני חושב שהזווית צריכה להיות טובה יותר. יש שמות פרקים שהם מראש, לדעתי, מועדים לפורענות - למשל, כאלו שמראש מסמנים נושא כחיובי או כשלישי (ולכן לא נייטרליים), ושם הפרק הזה אמנם טריקי יותר, אבל עדיין לדעתי המסגור טעון שיפור.
חוץ מזה שזהו לא שם פרק מאוד רווח בערכי ביוגרפיה, לדעתי הוא מזמין הכנסה של תוכן בעייתי. בואו נניח לצורך הדיון שאנחנו מנסים ליצור את הפרק "התבטאויות" הכי "אנציקלופדי". מה הפרמטר? ההתבטאויות המוכרות יותר? אם כן, ואם סוקרים פוסטים שלה בפייסבוק, עלינו לחפש לא רק את אלו שקיבלו איזו כתבה או שתיים אלא גם אולי את התוכן הויראלי ביותר שלה? קשה לי לחשוב על ספקולציה בה אין מדרון חלקלק לפרק שהוא קצת "קרקס". פרק כזה, שממוסגר בתור "התבטאויות" קשה מאוד מאוד לדעתי לכתוב כמו שצריך. דמיינו פרק אצל דונלד טראמפ, בני גנץ, או אפילו אלון מזרחי או אביבית בר זוהר שבו נרכז את כל ההתבטאויות המביכות והנפיצות ביותר. לדעתי זה התוצר יהיה רע מאוד ולא אנציקלופדי. במקרה הזה, יש סיבה טובה למדי להתייחס להתבטאויות שלה, אז לדעתי עלינו לשאוף לפרק שיציג היטב את הסיבה הטובה הזו, ולא לפרק שיזמין רשימת מכולת של התבטאויות שונות ומשונות שלה על שלל נושאים (ע"ע תתי הדיונים בדיון למעלה - איפה עובר הגבול בין "התבטאות ראויה לציון" לכזו שאינה? אני רק יכול לנחש כמה בקשות חסימה בוק:במ נקבל עד שנגיע לגרסה יציבה בנושא). אני מציע תת פרק בביוגרפיה בשם "הפולמוס סביב מועמדותה לתפקיד ציבורי" ובו ננסה להציג באופן הנייטרלי והאנציקלופדי ביותר את הנושא הספציפי הזה. כך נדע שמתאים לכלול בתוכו ציטוטים שעלו בהקשר הזה (וכמובן בהתאם גם הכחשות או תגובות עדכניות אם ישנן, או אולי זוויות נוספות בהקשר של התאמתה לתפקיד ציבורי, אם יש משהו נוסף ראוי לציון), ולא לכלול בתוכו את דעתה על היטלר, דייטינג, אשכנזים, כורכום או אלוהים יודע לאן יגיעו תתי הפרקים בדיון למעלה - כאשר כרגע קשה להאשים אנשים שיחפשו "התבטאויות" נוספות להכניס לפרק שכזה. גם אם מישהו לא מסכים עם ההצעה הספציפית שלי, אשמח להצעות אחרות לשמות לפרקים שהייתם יכולים לדמיין בערכים ביוגרפים אחרים של אנשי פוליטיקה ותרבות כמו יאיר לפיד או וולודימיר זלנסקי (אגב, גם לטראמפ וגם לזלנסקי יש פרק של עמדות פוליטיות, אבל כאמור נראה לי שאנחנו לא שם במקרה הזה). איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 22:35, 24 בפברואר 2021 (IST)

מה שאתה מציג עוד יותר מחזק את הסברה שלדברים האלה אין מקום בערך האינציקלופדי אודותיה. ההתבטאויות האלה לא חלק משמעותי מהביוגרפיה שלה, והפולמוס הזה הוא סערה בכוס תה. זה הקרקס הרגיל שמתרחש כל פעם שאישה ערבייה מביעה איזו עמדה בישראל או רחמנא לצלן מתמודדת לבחירה בדמוקרטיה היחידה במזה״ת. הפעם היא אפילו לא ממש הביעה אותן באופן בולט או נניח אפילו לאחרונה, זה ממש לגרד את השרוף של האורז מהסיר בשביל כותרת. --Telecart - שיחה 01:40, 25 בפברואר 2021 (IST)
מדוע בערך מירי רגב וכד' אין פסקה "התבטאויות"? ויקיפדיה צריכה להיות נייטרלית. יש גם הפליה בערכי עיתונאים שקשורים לפוליטיקה, כך, גם בערך בן כספית יש פרק "פרסומים שנויים במחלוקת" (שהוא גם גדול יחסית) שאינו מופיע כלל במרבית ערכי העיתונאים, למשל עמית סגל, וזה לא מקרי.אגסי - שיחה 11:32, 25 בפברואר 2021 (IST)
גם לדעתי אין מקום לפרק "התבטאויות". צריך להביא אמירות קיצוניות במיוחד, לא גימיקים, או כאלה שגרמו עניין ציבורי חריג. למשל כאלה שבגינן נפסל מועמד בוועדת הבחירות המרכזית. זה צריך להיות בפרק עמדות או להשתלב בביוגרפיה. נרו יאירשיחה • י"ג באדר ה'תשפ"א • 13:15, 25 בפברואר 2021 (IST)
היא עוד לא נפסלה; האישור של בית המשפט הוא לא חותמת גומי כפי שאתה יודע. המחוקק הוא זה שקבע שהקרקס נגמר מול בית המשפט והוא זה שקובע באמת מי נפסל ומי לא על סמך אמירות או עילות כאלה או אחרות או שלא. --Telecart - שיחה 18:01, 25 בפברואר 2021 (IST)
אתה נוטה לחזור על טענות כאילו לא ענו עליהן כבר. כתבתי בדיוק מה שקרה: ועדת הבחירות פסלה אותה. בג"ץ כמובן יכשיר, כמו שהכשיר כל מועמד ערבי אי פעם. ועדיין, אין רבים שהוועדה פסלה לאורך השנים, זה מאורע משמעותי דיו בביוגרפיה של פוליטיקאי. נרו יאירשיחה • י"ג באדר ה'תשפ"א • 19:53, 25 בפברואר 2021 (IST)
ושוב, החלטות הועדה טעונות אישור בית המשפט. היא לא באמת נפסלה עד שאין אישור כזה, לכן כפי שציינת בעצמך, זה לא מאורע משמעותי בחייו של פוליטיקאי ערבי. --Telecart - שיחה 20:06, 25 בפברואר 2021 (IST)
לא ציינתי דבר כזה. שכמו שאכתוב שכפי שציינת בעצמך צריך לציין את זה. נרו יאירשיחה • י"ג באדר ה'תשפ"א • 23:42, 25 בפברואר 2021 (IST)
Symbol support vote.svg בעד ההצעה
לגבי בקשות חסימה – הפיתרון פשוט: לא מוסיפים דברים שהובעה להם התנגדות ללא דיון בדף השיחה. אך לצערי הוא לא ממומש...
לנוחותכם, העילות לפסילה הן (קובץ וידאו בחירות2021​ #פסילות​ - דיון הפסילות הראשון, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 1:47:10)):
– כמפורט בסעיף 7א (א) – להבנתי שלושתן.
– ובמפורט (בהפניה לדף ויקיציטוט המתאים): העיקר – שלוש הראשונות ("אם הייתי", "יותר קל", "אתם"); בנוסף – "לא אהסס", "לא עמדתי", "עוד בחור"; שיתוף הכרזה.
בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י"ג באדר ה'תשפ"א • 14:00, 25 בפברואר 2021 (IST)
תודה למשתתפי הדיון עד כה. הכנסתי את דעתם של Telecart, ידידיה צ' צבאן, נרו יאיר כפי שאני מבין אותה בתת-הפרק למטה. מוזמנים לעדכן את דעתכם אם טעיתי במשהו.
בנוסף, מאחר שלא לגמרי ברורה לי כוונתם של חלק מאלו שהשתתפו בדיון הנרחב שנגע עקיפין גם לדיון זה, נראה לי ראוי לתייג גם אותם: HiyoriX, Liadmalone, גארפילד, Eman, Shokachief, Bustan1498, TheDesertboy, אגסי, MathKnight, יושב אוהל, Eladti - העדפתי לא לנחש את דעתכם בהקשר הספציפי הזה אם לא ציינתם ישירות, ואשמח אם תוכלו לציין בתת-הפרק למטה לאילו מהאפשרויות אתם מתנגדים/תומכים (שימו לב שהדיון שפתחתי לא עוסק באילו ציטוטים להכליל אלא רק במבנה/שמות הפרקים הראויים).
בברכה, איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 15:54, 27 בפברואר 2021 (IST)
אני בעד כרגע להשאיר את זה כ"התבטאויות", ולדון בזה מחדש אחרי הבחירות. emanשיחה 17:21, 27 בפברואר 2021 (IST)

מיפוי עמדות מתעדכן[עריכת קוד מקור]

אשמח אם הדיון יתנהל מעלה וכאן אעקוב אחרי התמיכה בהצעות השונות למסגור התוכן.

 • להחליף את פרק ה"התבטאויות" בתת-פרק ביוגרפי בשם "הפולמוס סביב מועמדותה לתפקיד ציבורי" ולהתאים את התוכן לנושא-הפרק (אם תת-הפרק קצר אפשר שיהיה חלק אחיד מהפרק הכללי) - בעד: איש השום, ידידיה צבאן, נרו יאיר, דזרט, Liadmalone, גארפילד. נגד: ?.
 • מחיקת הפרק (לפרוטוקול, זה לא פוסל בהכרח משפט וכו', זה דיון על מבנה-פרקים) - בעד: טלכרט, בוסתן. נגד: ?.
 • שינוי שם הפרק ל"עמדות" ובמידת הצורך לחדד את התוכן לשם הפרק - בעד: נרו יאיר. נגד: דזרט, בוסתן, Liadmalone.
 • השארת פרק "התבטאויות" - בעד: Eman. נגד: איש השום, נרו יאיר, דזרט, בוסתן.

אשמח אם מי שירצה יוסיף את עצמו בהתאם, כך שנראה מה האפשרות שיש לה הכי הרבה תמיכה או הכי פחות התנגדות. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 15:54, 27 בפברואר 2021 (IST)

תודה על תיוג איש השום היקר, כיף לראות עורך מנומס כמוךFace-smile.svg. בברכה רבה דזרטשיחה 15:57, 27 בפברואר 2021 (IST)
איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 16:00, 27 בפברואר 2021 (IST)
הוספתי עמדותי לעיל. בנוסף, אני מצטרף לדברי ההערכה של דזרט. Bustan1498 - שיחה 17:51, 27 בפברואר 2021 (IST)
אני בעד האפשרות הראשונה. אם מדובר בפסקה קצרה, לא בטוח שהיא בכלל צריכה כותרת. ההתבטאויות הללו יופיעו כחלק מהפולמוס על רקע הבחירות. יחד עם זאת, אחרי שהיא תיכנס לכנסת, בוודאי נתחיל לשמוע עמדות ברורות שאינן מנוסחות כמו פוסט מתריס, ואם תהיינה מספיק עמדות כאלו, ניתן יהיה לפתוח מחדש פרק על עמדותיה, או לשלב אותן בתוך הפרק על כהונתה בכנסת. Liad Malone - שיחה 18:01, 27 בפברואר 2021 (IST)
Liadmalone, מסכים עם גישתך - לדעתי זה פחות מהותי אם ספציפית יהיה תת-פרק לכך או לא אלא המיקום ולכן עדכנתי את העמדה בהתאם (בהנחה שהשינוי קטן מכדי להשפיע על עמדת התומכים, ואם אני טועה אשמח לדעת). ו-Bustan1498, SMirC-thumbsup.svg תודה רבה! איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 18:38, 27 בפברואר 2021 (IST)
אני בעד הכותרת "פולמוס ציבורי" או "מחלוקות ציבוריות" - כדי להתמקד בנושאים שהיתה בהם התעסקות ציבורית, כגון הפוסטים ברשתות החברתיות וכל התגלגלות הנושא (הצהרות, פסילת המועמדות שלה, תגובות מפלגת העבודה, פוליטיקאים מימין וכיוב'). ומאוחר יותר להוסיף פרק "עמדותיה" במידה ועמדותיה יבוטאו באופן מפורש או שהיא תקדם מדיניות מסויימת אפשר יהיה לדבר על עמדותיה בצורה ברורה ובלי "רעשי הרקע" של המחלוקות הציבוריות. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 20:32, 28 בפברואר 2021 (IST)

עיקר וטפל[עריכת קוד מקור]

אפתח בדבריו הממצים של סולברג, שסיכם יפה בעיניי את דעת הרוב:

"כדעתה של חברתי הנשיאה חיות, וכהערותיה של חברתי השופטת ברק-ארז: מחד-גיסא, סלידה ושאט-נפש מהתבטאויותיה של מראענה; מאידך גיסא, לא קמה עילה משפטית לפסילתה מלהתמודד כמועמדת לכנסת... האם כנים דבריה? ימים יגידו. על כל פנים, הדמוקרטיה הישראלית מסוגלת להכילה"

אתמקד בדברי השופט מינץ, שסבר שיש לפוסלה. השופט הסתמך בעיקר על האמירה "אם הייתי יוזמת תסריט אפוקליפטי, הייתי משמידה את זכרון יעקב". בעיניו ההמשך "תדגיש, בלי להרוג. שתחזרו לארה"ב או לפולניה" – "מחוויר נוכח הביטוי הקשה", ואילו הביטוי "יותר קל להוריד ולהעיף" מחזק את הרושם הקשה. כדי להוכיח שעמדתה בנושא לא השתנתה, האריך השופט בכך שלא התנצלה על אמירה זו כראוי, והוסיף לחיזוק את תמיכתה בעציר המנהלי השובת רעב ופעיל הג'יהאד האסלאמי מאהר אל-אח'רס. לטעמי ראוי שנתמקד באמירות אלו.

למעשה: מציע להשמיט את הפוסט על הורגן ולהוסיף על אל-אח'רס. מתלבט בעניין הצפירה. בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י"ז באדר ה'תשפ"א • 00:25, 1 במרץ 2021 (IST)

ההודעה שלך מנוגדת לחלוטין למתווה של השומאי להפיכת הפסקה לאנציקלופדית. כולה התעסקות בטפל: אל-אח'רס כן, הורגן לא, וכך הלאה. התעסקות שאינה נגמרת.
הפסקה עדיין נראית גרוע מאוד. לטעמי היא צריכה להיראות, בקווים כלליים: מראענה מתמודדת -> פולמוס בעקבות אמירות עבר -> תגובה במפלגה, מיכאלי וקולות אחרים -> ניסיון הפסילה הכושל. את כל זה יש לתמצת. כאן לא ויקיציטוט ולא ארכיון הפייסבוק. Bustan1498 - שיחה 03:01, 1 במרץ 2021 (IST)
נוטה להסכים עם זה. שיחת משתמש:Haparsi הפרסי 10:19, 1 במרץ 2021 (IST)
נדמה שיש הסכמה כללית לגבי המבנה, אך עדיין יש שאלה מה לכלול בכל חלק כך שלהבנתי עלינו לרדת לפרטים.
במחשבה שניה, לדעתי הפולמוס בעניין הצפירה היה מוגזם, אך כיוון שכעת הפסקה אכן עוסקת ב'פולמוס' כדאי להשאירו ולחשוב שוב בעוד חודש. בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י"ז באדר ה'תשפ"א • 12:37, 1 במרץ 2021 (IST)
לפי הדיווח של גיא פלג ביום הדיון (?) בבית המשפט העליון, מראענה ו/או נציגי מפלגת העבודה טענו להגנתה כי היא מכירה במדינת ישראל כמדינה יהודית (ודמוקרטית) וטענות נוספות (נדמה לי שאמר גם שהודיעה כי אינה מתנגדת לציונות, צריך לבדוק את זה). אני חושב שאם אכן נעשתה הצהרה כזאת מטעמה, יש לכך חשיבות לערך הזה לא פחות מהופעת הציטוטים המרשיעים, בוודאי יותר מציון תמיכתה (כפלסטינית) בעציר מנהלי פלסטיני שובת רעב (אלא אם תמכה בפירוש גם במעשיו, השאלה היא מה הוא כבר עשה שהוא רק עציר מינהלי ולמה בעיני השופט זה פוסל אותה). Liad Malone - שיחה 12:32, 1 במרץ 2021 (IST)
אכן התמיכה בשביתת הרעב הספציפית נראית פחות משמעותית בהשוואה למשל לפרסום תמונת נתניהו ליד חבל תלייה, שאותה כן צריך להכניס. אפשר לכתוב מה היא אמרה (או מה אמרו מי שייצגו אותה, וזה לא בדיוק אותו דבר) בדיון בעליון, אבל עם ההקשר: יש הבדל בין מה שאומר אדם מרצונו החופשי ובין מה שהוא אומר מתוך לחץ. נרו יאירשיחה • כ"ב באדר ה'תשפ"א • 22:33, 6 במרץ 2021 (IST)
מיד אחרי שנזיכר את זה בערך על מירי רגב שגם פרסמה את אותה תמונה. emanשיחה 23:01, 6 במרץ 2021 (IST)
הזדהתה עם התמונה? אפשר להביא סימוכין? נרו יאירשיחה • כ"ג באדר ה'תשפ"א • 00:45, 7 במרץ 2021 (IST)

ושניים נמנעו[עריכת קוד מקור]

ידידיה ידידי, תוכל להסביר מדוע הציון שהיו שני נמנעים בועדת הבחירות שנוי במחלוקת בעיניך? Bustan1498 - שיחה 21:27, 1 במרץ 2021 (IST)

קשה להעלות על הדעת הסבר. הוא כנראה מנסה לחרחר ריב. שיחת משתמש:Haparsi הפרסי 21:36, 1 במרץ 2021 (IST)
פשוט מיותר לדעתי. אם־כי, כיוון ששניכם חושבים כך וזה לא ממש חשוב לי, מתנצל ששחזרתי. בברכה, ידידיה צבאןשיחה • י"ח באדר ה'תשפ"א • 00:33, 2 במרץ 2021 (IST)
החזרתי לערך. כל התקרית הזו הייתה מיותרת. Bustan1498 - שיחה 02:25, 2 במרץ 2021 (IST)

מגורים[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שהיא גרה ביפו. למיטב ידיעתי היא גרה בשכונת פלורנטין, שזה על הגבול, אבל נחשב תל אביב. צחי - שיחה 00:06, 6 במרץ 2021 (IST)

היא גרה פעם בפלורנטין, אבל היום מתגוררת ביפו (כך גם צוין בכתבה בערוץ 12). Bustan1498 - שיחה 00:26, 6 במרץ 2021 (IST)