שיחה:הבחירות לרשויות המקומיות בישראל (2018)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תמונות מצב בערים השונות[עריכת קוד מקור]

מתלבט האם כדאי לפתוח פיסקאות ובהן תמונות מצב על המתרחש בערים השונות... כמובן שככל שהבחירות תתקרבנה זה יהיה הרבה יותר ארוך ואולי מסורבל לקריאה. דעתכם? --EldadHe - שיחה 10:00, 12 בנובמבר 2017 (IST)

מכיוון שויקיפדיה היא לא אתר חדשות אין צורך לפרט על כל עיר בנפרד. אם יקרו אירועים בעלי חשיבות מיוחדת יש לציינם, אבל לא כל הכרזה על התמודדות Nirvadel - שיחה 10:11, 17 במאי 2018 (IDT)
אני מתנגד בתוקף. ראשית, אנחנו לא אתר חדשות, אבל הודעה רשמית על התמודדות (להבדיל מ"מקורבי פלוני הודיעו שהוא מתלבט") היא עובדה שראויה לציון שלא מהווה רכילות. שנית, מדובר ביותר ממאתיים מערכות בחירות נפרדות שכלולות תחת גג משותף של תאריך וחוקים אבל אין סיבה לא לתת פירוט בסיסי של כל אחת מהן, הן במירוץ לראשות והן במירוץ למועצה. אם יש עיר שבה יהיה פירוט רחב במיוחד פשוט ניצור ערך משנה על "הבחירות לעיריית ירושלים (2018)" למשל. ‏DGtal‏ - שיחה 10:38, 17 במאי 2018 (IDT)
מצטרף לגישה שיש לתת פירוט מסויים. אולי אפילו בצורת טבלה של מי המועמדים. אפשר אולי קצת יותר להרחיב בעניין הערים הגדולות שיש בהן יותר עניין ציבורי. --EldadHe - שיחה 10:41, 17 במאי 2018 (IDT)
נו באמת, הרבה מודיעים שיתמודדו ואחר כך מסירים את ההתמודדות. מה הגבול? האם נציין גם שדוד שמריהו הודיע שיתמודד על ראשות עיריית קריית ביאליק, שני אוצ'קובסקי ירוץ למועצה בראשות יש עתיד (אבל לא בטוח) וגל הדרי חבר לרפי ורטהיים? Nirvadel - שיחה 10:54, 17 במאי 2018 (IDT)
גם בערך על הבחירות לראשות מרצ (2018) איזכרנו אנשים שהודיעו על התמודדות ולא הגיעו לקו הגמר. יש גם דוגמאות לזה בכמה ערכים על בחירת נשיא מדינת ישראל. עניין ציבורי הוא מושג יחסי מידי - הבחירות לעיריית בני ברק, מהערים הגדולות בארץ, די משעממות וכמעט ידועות מראש, אם מתעלמים מהאקשן מאחורי הקלעים ומסתפקים בדיווח על מועמדויות רשמיות של רשימות ואישים, ולעומת זאת אני בטוח שתהיינה עיריות ומועצות שבהן הבחירות מאוד מעניינות את הציבור המקומי.
השאלה העיקרית היא מה המטרה של הערך: האם אנחנו רוצים להסתפק בתוצאות סופיות או שאנחנו רוצים לתת שירות לציבור ולהיות מקור אמין שבו כל אזרח ותושב קבע בישראל יוכל למצוא מידע בסיסי ואמין על מערכת הבחירות אצלו במועצה. ‏DGtal‏ - שיחה 11:08, 17 במאי 2018 (IDT)
כרגע מתוארות 10 ערים. אם נוסיף לכך את הקריות שהן עוד 4 ערים, נוסיף את קריית גת, קריית שמונה וקריית אונו שאינן חלק מהקריות, נמשיך בערים כמו גבעתיים, גבעת שמואל ובת ים, נציין ערים במגזר הערבי אין לזה סוף. הערך צריך להתמקד במגמות הבולטות שארעו במערכת הבחירות הזו ואת זאת ניתן לרוב לכתוב רק לאחריהן. הרי הערך יהיה יותר זמן אונליין לאחר הבחירות ולא לפניהן. כרגע הוא מתאר התרחשות מסוימת של ההוא אמר שיתמודד, אבל לא באופן רשמי. לאחר הבחירות ניתן יהיה להוסיף לרובפרטים כמו לדוגמא אחוז ההצבעה, עלייה של כוחות מסוימים,אירועי אלימות, מהפך בראשות עיריית חיפה, תנועת נשים חרדיות לראשונה במועצת העיר אלעד, לראשונה הומוסקסואל מוצהר נבחר למועצת בת ים, התמודדות נשים בבחירות, אזכור על הבחירות במגסרים שונים בחברה וכדומה אבל לא פירוט לכל עיר ועיר. Nirvadel - שיחה 11:56, 17 במאי 2018 (IDT)
יש כרגע רק 10 ערים כי הערך בבנייה ראשונית ו"יש לדבר סוף" - מספר הרשויות שבהן בחירות ידוע מראש. אפשר לעשות פרק היערכות ופרק תוצאות, ואולי נחליט בהמשך לחלק את הערך לרשויות ובכל אחת לכתוב במרוכז את ההיערכות והתוצאות, בתוספת של פרקי הקדמה וסיכום כלליים שיכללו למשל השלכות ארציות ופעילויות של מפלגות ארציןת בבחירות האלו. אני מעדיף ערך מקיף ןמסקר קטן שערכתי בין כמה עשרות זה גם מה שהציבור היה שמח לראות. ‏DGtal‏ - שיחה 12:33, 17 במאי 2018 (IDT)
אתה כותב לא נורא יש כרגע 10 ערים בלבד, איפה הגבול 30? 100? 250 רשויות מקומיות? ולגבי הסקר, אשמח לשמוע מתי נערך הסקר, מהי האוכלוסיה שנדגמה, מה היו שאלות הסקר וכדומה 13:28, 17 במאי 2018 (IDT)
הגבול הוא כ-250 הרשויות המקומיות שמשתתפות בבחירות. הסקר נערך באחת הרשתות החברתיות שאני נמצא בהן, ענו לו כמה עשרות ועל השאלה עד כמה חשוב להשקיע בערך הזה ענו הרוב "חשוב מאוד, צריך ערך מפורט" ולמספר 2 הגיעה האופציה "מספיק ערך עם התוצאות". יש לנו יותר מ-5 חודשים לבחירות ואת המידע על הערים הוסיפו מגוון עורכים ולא "משוגע אחד לדבר" אז אני אופטימי שגם בלי הכרזה על מיזם מיוחד נגיע לעשרות רבות של רשויות. ‏DGtal‏ - שיחה 15:04, 17 במאי 2018 (IDT)
מה שעשית הוא משאל נחמד שאינו מבוסס על מדגם מייצג. לא ענית, 250 שורות על רשויות מקומיות אילת בית דגן גבעתיים דליית אל כרמל הרצליה זכרון יעקב ,, חדרה טירת הכרמל לוד מצפה רמון נתניה עפולה פתח תקווה צפת קריית ביאליק, ראש העין שפרעם ותל אביב, שורות שורות של פירוט?
כשיגיעו התוצאות אפשר לקשר לתוצאות מאחד האתרים Nirvadel - שיחה 16:12, 17 במאי 2018 (IDT)
אני אכן מעוניין בפירוט של 2-3 פיסקאות על כל מערכת בחירות, אולי קצת יותר אם יש אקשן כמו בחירות חוזרות עקב זיופים או שזה ירושלים, ת"א וכד'. הייתי מגביל את הרזולוציה בעיקר לרצים לראשות העיר, הרשימות המתמודדות ואולי ראשי הרשימות, במיוחד אם ממילא יש עליהם ערך מסיבה כזו או אחרת. לא הייתי ממליץ על פירוט לכל יישוב בתוך מועצה איזורית (ששולחות 1-3 נציגים למועצה) אלא רק שמות המתמודדים על ראשות המועצה וסיפורים חריגים. ‏DGtal‏ - שיחה 17:58, 17 במאי 2018 (IDT)
איתן גליק פרש מההתמודדות ברעננה (עדכון בערך). עוד דוגמא למיותרות הפירוט Nirvadel - שיחה 21:22, 18 במאי 2018 (IDT)

הוספת תמונות של מועמדים?[עריכת קוד מקור]

DGtal, אני תוהה אם זה ראוי ונכון להעלות תמונות של מועמדים לבחירות, לא כל שכן שלטי פרסומת שלהם, עניין רגיש שעשוי ליצור חוסר איזון (הרי אי אפשר להעלות תמונה לכל מועמד). לדעתי עדיף להימנע. yinonk - שיחה 08:50, 25 במאי 2018 (IDT)

אני לא רואה בכך בעיה, כל עוד מספר התמונות לא יהיה מוגזם. עם זאת אני מציע לפתוח גלריה לתמונות הקשורות לבחירות ולא להצמידן לערים השונות. נ.ב נזכרתי כעת שיש תמונה שצילמתי הקשורה לבחירותNirvadel - שיחה 08:51, 25 במאי 2018 (IDT)
זה פתרון טוב. yinonk - שיחה 08:58, 25 במאי 2018 (IDT)
אני לא רואה שום בעייה בתמונות במינון סביר ובמיקום רלוונטי, כמו שיש בערכים אחרים על בחירות. גלריות אני לא אוהב. ‏DGtal‏ - שיחה 15:45, 25 במאי 2018 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

שלום, במסגרת הוספה של תיאור הבחירות בחדרה והרצון להוסיף הערת שוליים, הסרתי את סידור הערות השוליים שהיו לפני השינוי שערכתי (שתי עמודות ומספור ההערות). איני יודע כיצד להשיב את המצב לקדמותו. דווח על ידי: לירן טטרו 185.120.124.221 20:42, 16 ביוני 2018 (IDT)

סידרתי. ‏DGtal‏ - שיחה 02:26, 17 ביוני 2018 (IDT)


ציון מספר חברי המועצה שעומדים לבחירה[עריכת קוד מקור]

מספר חברי המועצה במ"מ ועיריות תלוי במספר התושבים ולכן משתנה בחלק מהיישובים מבחירות לבחירות (המינימום 7 המקסימום 31). הצו שקובע את המספרים נגיש באתר משרד הפנים (קישור ישיר לצו עבור המועצות המקומיות והעיריות, קישור לצו על המספרים במועצות והעיריות ביהודה ושומרון) - איך כדאי לציין את המספרים ביישובים השונים (למשל סגנון חופשי בהתאם למקרה או שעדיף ניסוח אחיד) והאם צריך להוסיף קישור כל פעם באמצעות {{הערה|שם=חברימועצה}} או {{הערה|שם=חברימועצהיוש}} או שדי בקישור הכללי למטה? ‏DGtal‏ - שיחה 10:44, 26 ביוני 2018 (IDT)

לדעתי בכותרת אפשר לציין בסוגריים בכותרת של כל יישוב את מספר הנציגים במועצת העיר (אולי אפילו לבנות כתבנית). אני לא בטוח איזו משמעות יש לעלייה או לירידה, אבל אם כן אפשר לציין באמצעות תבנית:ירידה או תבנית:עלייה. --EldadHe - שיחה 12:39, 28 ביוני 2018 (IDT)
ציון מספר הנציגים פחות רלוונטי במועצות אזוריות (שם השיטה אחרת) וככלל אני לא אוהב לתקוע מספרים בכותרות. שינוי מספר מושבים הוא פועל יוצא של שינוי במספר התושבים וכיוון שמעט מאוד יישובים מתכווצים בטווח של חמש שנים נראה בעיקר עליות. לקראת הבחירות עצמן אנסה למצוא או לייצר תבנית סטנדרטית עבור התוצאות ושם יהיה שדה של מספר מושבים שבו סימן עלייה יכול להיות שימושי. תודה, ‏DGtal‏ - שיחה 14:34, 28 ביוני 2018 (IDT)
אגב, לכשתוכרזנה תוצאות ההצבעה יהיה ניתן להשתמש בכל יישוב בתבנית:דיאגרמת עוגה. --EldadHe - שיחה 23:50, 28 ביוני 2018 (IDT)
נראה לי קצת מיותר להשתמש בעוגה במקומות עם 7-11 מנדטים. ‏DGtal‏ - שיחה 01:21, 1 ביולי 2018 (IDT)

פירוט יתר[עריכת קוד מקור]

לטעמי צריך לשקול לצמצם או למחוק פסקאות מיותרות ולהשאיר רק את המידע על הבחירות בערים הגדולות והעיקריות, אני חושב שלאחר הכרזת התוצאות יש לצמצם את כל הפסקאות לטבלה מסודרת ובה תוצאות לפי ערים ורשויות מקומיות בלי כל התוספות לגבי ההכנות לבחירות. DimaLevin - שיחה 12:56, 2 ביולי 2018 (IDT)

מה מיותר לדעתך ולמה המירוץ בבית שאן או במועצה אזורית שומרון פחות חשובים מהמירוץ המשמים בתל אביב? אני גם חושב שבכלל לא מיותר להתעסק במועצת העיר ברמה בסיסית (זהות הרשימות וראשיהן ואולי עוד מעט מידע משמעותי) כי יש להרכב מועצה חשיבות רבה בעתיד היישוב. בשלב התוצאות צריך להוסיף אותם, אבל אין לטעמי הצדקה במיחקת מידע קיים. ‏DGtal‏ - שיחה 14:22, 2 ביולי 2018 (IDT)
כל המידע על ההכנות לדעתי מיותר, שוב זה דעתי בלבד ואתה רשאי לחלוק עליה ואתמוך בך בהבעת ההתנגדות לדעתי אבל אני חושב שיש להמתין עד לתוצאות לפני עדכון הערך. DimaLevin - שיחה 14:38, 2 ביולי 2018 (IDT)
ניקח כמה מקרי קיצון - בבחירות לירושלים מתמודדים בין השאר 3 ח"כים מכהנים, בכפר יונה ומעלות תרשיחא ראשי העיר מכהנים יותר מארבעים שנה, בכמה וכמה יישובים הבחירות נערכות על רקע חשדות בפלילים או שחלק מהמתמודדים הורשעו בעבר בפלילים, בריכוזים חרדיים יש קשר הדוק בין הפוליטיקה המקומית והארצית כולל דילים סיבוביים סבוכים. אם תיתן רק רשימה יבשה של תוצאות לראש עיר ונניח שגם למועצה הקורא יפספס טונות של רקע חשוב להבנת מה קורה בעיר. מספיק לראות את כמות הקישורים הכחולים בערך כדי לראות שיש לבחירות האלו שכבות ששווה לעניות דעתי לתעד. ‏DGtal‏ - שיחה 14:49, 2 ביולי 2018 (IDT)

אשדוד[עריכת קוד מקור]

על מתמודדת בשם הלן גלבר כתוב ששמה נקשר בפרשיה. אמנם כתוב לכאורה אבל לדעתי האזכור כשמדובר רק בכתבה עושה לה עוול (בניגוד לפרסום בעיתונות שחייב להתקיים), כי לא הייתה חקירה במשטרה שזה דבר מינימלי Nirvadel - שיחה 20:55, 5 ביולי 2018 (IDT)

אם עשירית מהטענות שיש בכתבה של האתר המתחרה אשדוד אונליין נכונות אז זה יסתיים ביותר מחקירה ולכן בשלב זה אני מציע לבחור ניסוח שבו יובהר מחד שכלי תקשורת שונים טוענים למעשים פליליים מצידה ומצד שני נכון להיום טרם נפתחה חקירה פלילית. זו דרך מאוזנת לא להתעלם מהטענות אבל גם לא לטעון שיש בהם ממש. ‏DGtal‏ - שיחה 23:46, 5 ביולי 2018 (IDT)
תראה, בערכים אחרים לא ממש נותנים לפרסם כשמדובר בכתבה על אישיות שהוקלטה בנסיבות פליליות וכו' ללא פתיחת חקירת משטרה Nirvadel - שיחה 13:26, 6 ביולי 2018 (IDT)

המגזר הערבי[עריכת קוד מקור]

חיפשתי קצת ואין ממש דיווח על המתרחש במגזר הערבי בעברית... האם יש סיכוי לקוראי ערבית שיוכלו להוסיף קצת מידע שאולי יש באתרים בערבית? --EldadHe - שיחה 20:52, 9 ביולי 2018 (IDT)

פה ושם יש דיווחים גם בשפות נגישות יותר (אוסיף בקרוב משהו שמצאתי על כפר קרע) אבל זה חלק מהאתגר בערך הזה. אני בטוח שחלק מהמידע שחשוב לנו קיים דווקא בשפות אחרות (למשל רוסית, יידיש, אמהרית (יש רשימות של עולי אתיופיה) וכו') ואני מקווה שנמצא מתנדבים בכל מיני שפות. איך? שאלה פתוחה. ‏DGtal‏ - שיחה 23:46, 9 ביולי 2018 (IDT)
ראה מה כתבתי במזנון. --EldadHe - שיחה 09:34, 10 ביולי 2018 (IDT)

100 רשויות מקומיות[עריכת קוד מקור]

עכשיו הוכנסה הרשות המקומית מס' 100 (צפת). כל הכבוד על העבודה, בואו נמשיך להכניס עוד ועוד, יש לנו עוד משהו כמו 150 להוסיף! --EldadHe - שיחה 11:47, 12 ביולי 2018 (IDT)

הבחירות באל קסום ונווה מדבר[עריכת קוד מקור]

המקור לקיומם של בחירות במועצות אלו, אף שנערךכו בהם בחירות ב-2017 ו-2016 בהתאמה, הוא במייל רשמי שקיבלתי ממשרד הפנים. לא מצאתי בשלב זה מקור מקוון שמאשש זאת. ‏DGtal‏ - שיחה 13:28, 16 ביולי 2018 (IDT)