שמח (שיר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שמח
שמח שיר.jpg
השנה שבה השתתף 2000
מקום בגמר 22
ניקוד בגמר 7
מבצע פינג פונג
מדינה ישראלישראל  ישראל
שפות עברית
אורך השיר 3:05
סוגה מוזיקלית פופ

שמח הוא השיר שייצג את ישראל באירוויזיון 2000 בשוודיה, אשר בוצע בשפה העברית והאנגלית על ידי להקת פינג פונג. הלהקה והשיר נבחרו על ידי ועדה של רשות השידור.

השיר סיפר על קיבוצניקית שחשה רגשי אהבה עזים לבחור סורי. במהלך הקליפ המקדים, ששודר ברשות השידור מספר שבועות לפני התחרות, חברי הלהקה נופפו בדגלי סוריה וישראל והתנשקו אלה עם אלה. כמו כן, הם הכריזו כי בכוונתם לעלות לבמה בתחרות עם דגלים על מנת להעביר מסר של שלום ואחווה בין שתי האומות.

באירוויזיון הוגרל השיר להיות השיר הפותח בתחרות (שנחשב כמיקום הגרוע ביותר). בעת הופעתם, הניפו חברי הלהקה את דגל ישראל ודגל סוריה בקריאה לשלום על רקע שיחות השלום בין שתי המדינות באותה תקופה. רועי ארד וגיא אסיף, שני חברי הלהקה, אף התנשקו למספר שניות ברפרן השיר. בשלב מסוים ביקשה רשות השידור הישראלית מהמארגנים של התחרות לבטל את מועמדות ישראל, בטענה שחברי להקת "פינג פונג" מייצגים את עצמם ולא את מדינת ישראל בכך שהם מנופפים בדגלי ישראל וסוריה, אך זה היה מאוחר מדי מבחינה מעשית. לבסוף, הוחלט להוריד את השם של רשות השידור מהשיר, אך להשאיר את שם המדינה ולהניח ללהקה להופיע.

השיר עצמו סיים את התחרות במקום ה-22 עם שבע נקודות בלבד, לאחר שקיבל 6 נקודות מצרפת ונקודה אחת ממקדוניה.

כאשר שבו חברי המשלחת לישראל, רשות השידור הודיעה כי היא דורשת לקבל החזר על כל הוצאות המשלחת, דבר שלא קרה לבסוף. לאחר קיום התחרות, ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת התכנסה במיוחד על מנת להבהיר כי הלהקה היא "ביזיון ובושה למדינת ישראל, לרשות השידור ולתרבות הישראלית".[דרוש מקור] אף שרשות השידור שידרה בעצמה מספר שבועות לפני ההופעה בשוודיה את הקליפ שבו חברי הלהקה מנופפים בדגלי סוריה וישראל, אורי פורת, מנכ"ל רשות השידור, אמר כי "'פינג פונג' הם להקה של נוכלים והרשות נפלה קורבן לחבורה של אנשים מופקרים" ועוד הוסיף "החבורה הוליכה אותנו שולל והשאירה אותנו חסרי אונים מול מעשה הונאה". כמו כן, שניים מחברי הלהקה, רועי ארד, שהיה בעל פינה בתוכנית מוזיקה, וגיא אסיף, שערך תוכנית תרבות, פוטרו מעבודתם ברשות השידור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]