אבניבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטיפת הסינגל "אבניבי"

אבניבי היה הפזמון הזוכה באירוויזיון 1978. את הפזמון ביצעו יזהר כהן ולהקת אלפא-ביתא שייצגו בתחרות את ישראל. הפזמון נכתב על ידי אהוד מנור והולחן בידי נורית הירש, צמד שהרבה לשתף פעולה בכתיבתו לאירוויזיון. פזמון החוזר כתוב בשפת הבי"ת, ופירושו "אני אוהב אותך".

זכייה זו באירוויזיון הייתה הראשונה לישראל. בעקבות הזכייה ולפי כללי התחרות, אירחה ישראל את אירוויזיון 1979, והוא היה לאירוויזיון הראשון שנערך מחוץ לגבולותיה הגאוגרפיים של אירופה.

הפזמון, שהיה בסגנון דיסקו קצבי, יועד במקור לפסטיבל שירי הילדים, אך לבסוף הוצע לפסטיבל הזמר והפזמון ששימש אז כקדם אירוויזיון. זכייתו באירוויזיון סימנה את תחילת העדפת סגנון זה באירוויזיון. אף על פי שהפזמון משך לעג מצד חוגים מסוימים, במיוחד לאור כותרתו, רוב מעריצי האירוויזיון מחשיבים אותו כאחד הפזמונים הטובים ביותר בהיסטוריה של התחרות. הפזמון מבוצע לעיתים קרובות במחרוזות טובי הפזמונים של האירוויזיון, כמו בחצי גמר אירוויזיון 2006 שנערך באתונה או מחרוזת שירי האירוויזיון שהתקיימה בקדם אירוויזיון 2012 של דנמרק.

הפזמון עוסק באהבה דרך עיני ילדים. יש בו השוואה בין האהבה כפי שנראתה בילדות, הועברה בסוד ובשפה המוצפנת - שפת הבי"ת, לעומת הדרך בה יש להתייחס לאהבה בחיים הבוגרים. "מה שהרגשנו באמת לחשנו רק בשפת הבית" לעומת "אהבה היא מילה יפה... ובשפת אהבה נדבר".

מוזיקלית, הפזמון שונה מרוב פזמוני האירוויזיון בכך שהוא מסתיים מעט אחרי שינוי הסולם, בעוד שברוב השירים יש קטע גישור או חזרה על הפזמון בשלב זה.

הפזמון היה השמונה-עשר בסדר הביצוע בתחרות. כהן וחמשת האנשים שליוו אותו בקולם (שני גברים ושלוש נשים) לבשו לבן, ועמדו במקום בזמן ביצוע הפזמון תוך כדי התנדנדות לצליליו. בסוף ההצבעה קיבל הפזמון 157 נקודות, דבר שמיקם אותו במקום הראשון מתוך 20, ובהפרש של 32 נקודות מהמקום השני.

עקב התארכות ההצבעה, הוכרז השיר הזוכה בשעה 01:10 לפנות בוקר, לפי שעון ישראל. הטלוויזיה הישראלית שקנתה זמן לוויין עד השעה 01:00 נותרה ללא תמונת לוויין ולא שידרה את הזכייה ההיסטורית בשידור חי. בשלבי ההצבעה האחרונים, כשהתברר שישראל בדרך לניצחון, קטעה הטלוויזיה הירדנית את השידור ועברה לשדר תמונות של פרחים. בחדשות לאחר מכן סירבה ירדן להכיר בזכיית ישראל והכריזה על בלגיה כעל הזוכה, על אף שזו הגיעה למקום השני.

הפזמון, שהופיע באלבומו של כהן "ניגונה של השכונה", זכה להצלחה ברחבי אירופה וצעד במשך מספר שבועות במצעד הסינגלים הבריטי. במצעד הפזמונים השנתי של גלי צה"ל נבחר הפזמון כשיר השנה, ובמצעד של רשת ג' הגיע למקום השני.

הפזמון הבא שייצג את ישראל באירוויזיון, שנערך בישראל בעקבות זכיית "אבניבי", "הללויה" בביצוע גלי עטרי ולהקת חלב ודבש, זכה אף הוא. כך השיגה ישראל הישג נדיר - זכייה באירוויזיון במשך שנתיים רצופות (רק שלוש מדינות נוספות השיגו הישג דומה - ספרד, לוקסמבורג ואירלנד).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]