תאג"ד (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תאג"ד
לוגו תאג"ד.png
לוגו הסדרה
שיר הנושא "ימים יפים", בביצוע מועדון הקצב של אביהו פנחסוב (עונה ראשונה)
"עוד יום", בביצוע פול טראנק (עונה שנייה)
סוגה דרמה קומית
יוצרים ציון רובין
כותבים ציון רובין
עונה ראשונה:
נעם נבו
יעל כץ
בימוי ציון רובין
שחקנים תומר קאפון
דניאל ליטמן
דניאל גל
דין מירושניקוב
אור אדרי
שירה נאור
אורן פפיסמדוב
יניב זנבה
אינה בקלמן
דנה לב
אמיר ח'ורי
קובי פרג'
מיקי לאון
ארץ מקור ישראלישראל  ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 84
הפקה
מפיק עוז וידל
חברת הפקה אולפני הרצליה
עורכים עונה ראשונה:
רן מאירוביץ'
ליבי בן עמוס
דפנה רוזמן
אביגיל אבשלום דהן
עונה שנייה:
דנה סנדלר
בן סנדלר
רביב רשף
ליבי בן עמוס
יאיר נחשון
צלמים עמוס רפאלי
זוהר מוטעין
בועז מסיקה
עונה ראשונה:
מיקי ישראל
עונה שנייה:
רמי קצב
ישי ניקומרוב
מוזיקה אופיר ליבוביץ'
אורך פרק 25–35 דקות
שידור
רשת שידור Yes Action (‏yes)
פורמט (תמונה) רוחב 16:9
תקופת שידור מקורית 19 בספטמבר 201621 בספטמבר 2020
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

תאג"ד היא סדרת טלוויזיה ישראלית שעלתה לשידור ב-19 בספטמבר 2016 בחברת yes. יוצר הסדרה הוא ציון רובין, שגם כתב וביים. הסדרה מתארת את עלילותיהם של חובשי תאג"ד של גדס"ר צנחנים שמספרו בסדרה שונה ל-33 במקום 35. שיר הנושא של הסדרה בעונה הראשונה הוא "ימים יפים", אותו כתב והלחין אביהו פנחסוב, ובעונה השנייה השיר "עוד יום" של להקת פול טראנק.

ב-7 בנובמבר 2016, "yes" הזמינה לסדרה עונה שנייה.[1] היא עלתה ב-15 ביוני 2020. על אף סיומה של זו בקליף האנגר, התסריטאי והבמאי רובין החליט שלא להמשיך את הסדרה לעונה שלישית.

ביולי 2018 הסדרה נרכשה על ידי חטיבת הטלוויזיה של פרמאונט, והיא הפיקה את העיבוד האמריקאי "68 Whiskey".[2]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתמקדת בפעילותם של חובשי התאג"ד בגדוד 33 של הצנחנים בצה"ל.[א]

הסדרה נפתחת בסצנה בה אמיר, לוחם מהפלס"ר, חווה הזיות ופותח באש לכיוון האמבולנס של התאג"ד. אמיר מתמוטט על מוט ברזל שמנקב את ריאתו, מאבד את ההכרה ולבסוף מאושפז בבית החולים. נטען כי הוא אלרגי לקורטיזון והתנהגותו נבעה מתגובה אלרגית לחומר, אותו קיבל מאלכס, רופא התאג"ד. בשל כך מודח אלכס מהגדוד ומחליף אותו אברי, קצין מילואים שחתם קבע לחצי שנה, כדי לברוח מביתו ומאשתו, בה הוא בוגד. דניאל, החוג"ד, שאלכס קרוב לליבו, וחבריו ליחידה, פועלים לחקר האמת סביב סיבת התמוטטותו של אמיר בתקווה להחזיר את הרופא שלהם בחזרה ליחידה. ליחידה מצטרפת רותם, הפרמדיקית החדשה, שבה מתאהב דניאל ומגלה שהיא הייתה האקסית של איתן, מפקד הפלס"ר והיריב הגדול ביותר של שלו.

עם הזמ,ן דניאל, פולצ'ק, בן לולו וליה מגלים שורה של שחיתויות מסכנות חיים בקרב קצינים בולטים בצה"ל, אך מסרבים לדווח על הגילויים שלהם בעקבות איומים שהם מקבלים מצד גורמים מושחתים במשטרה הצבאית, המאיימים עליהם שאם יפרסמו את הגילויים שלהם בנושא, הם יחשפו כי דניאל, פולצ'ק ובן לולו, גנבו וסחרו בציוד רפואי של הצבא יחד עם שאפיק ואנשי הכפר הבדואי שלו.

לבסוף, דניאל מגלה בזכות דיסק-און-קי שאלכס בטעות איבד, כי משפחתו של אלכס, הרופא שהודח מהגדוד, מבצעת בחיילי הפלס"ר ניסוי בסארין כדי לפתח תרופות נגד הגז. חיילי הפלס"ר חושבים שהם מקבלים בסך הכל ממריצים, אך לבסוף איתן מגלה כי נעשה שימוש בסארין. רב-סרן יאיר שניידר הוא הקצין בדרג הבכיר ביותר שמשתף פעולה עם הניסוי האסור יחד עם קבוצת שוטרי מצ"ח.

העונה נגמרת בכך שחובשי התאג"ד מוקפצים לאירוע, ובמקום האירוע, ליד האמבולנס, מתפוצץ מטען חבלה הנועד לפגוע בדניאל כנקמה על חשיפת הפרשה. בפועל, רותם יוצאת ראשונה מהאמבולנס, והיא נפגעת קשה מהמטען.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה החלה ב-15 ביוני 2020.

בעונה זו עובר התאג"ד למוצב צה"ל ברמת הגולן, על גבול ישראל - סוריה. כשבראשו עומדים הרופא עומר (דניאל ליטמן) ובועז (דור הררי), מפקד הטנ"צ.

בפרקים הראשונים, עומר, הרופא, מגיע במסוק למקום הפיצוץ, ופולצ'ק ובן לולו מעלים אותה באלונקה למסוק. רותם נגיעה לטיפול נמרץ ולניתוח בבית החולים, ובמקביל, ליה, בן לולו ופולצ'ק מגיעים לבית החולים. אחרי הרבה זמן בו רותם נמצאת באשפוז, היא מדברת עם זהבי, המג"ד, שמספר לה כי דניאל, בן זוגה, חשב כי הוא אשם במה קרה לרותם, השתחרר מצה"ל ונסע לחופשה במזרח. בסופו של דבר רותם מחלימה וחוזרת לתאג"ד כפרמדיקית.

בתחילת הסדרה התאג"ד מוקפץ לאירוע סטנדרטי על הגדר, בו עליהם לפנות פצועים שהגיעו סוריה, להעניק להם טיפול ראשוני ולהעביר אותם לקבלת טיפול בישראל. בזמן הטיפול, ניגש רופא התאג"ד, עומר, לטפל בפצוע סורי. עומר מזהה כי הפצוע שרשרת ששייכת אך ורק לו ולאחיו נמרוד, שנעלם לפני 10 שנים ברמת הגולן ונעדר.

בהמשך העונה, עומר מחליט להישאר בתאג"ד ומנסה לברר מה עלה בגורלו של אחיו, למרות שהיה אמור לעבור יחידה בתחילת העונה ולהיות רופא ב-669.

עומר ממנה את אמיל (אמיר ח'ורי) להיות החוג"ד החדש של התאג"ד, שתוך כדי שירותו בצבא עושה ככל שביכולתו להציל את חברתו נדין שנמצאת בסכנת חיים בסוריה, בזמן שארגון ג'בהת אל נוסרה טובח בבני העדה הדרוזית, אליה הוא משתייך. במקביל, בן לולו מגלה כי בת זוגו לשעבר, אמירה, שחשב שברחה עם הדרכון שהביא לה, נמצאת בסוריה ומשמשת שפחת מין של ארדוני הטרור שם. בנוסף, אמיל ובן לולו מגלים שילד שהרס"ר, ניסים, טוען כי הוא בנו, שייך לאל עבסי - ראש ארגון ג'בהת אל נוסרה פרס כספי למי שיביא לו את בנו.

עומר, בן לולו, אמיל וליה, נכנסים לסוריה בתחפושת חיילי או"ם, במטרה לבצע עסקה עם אל עבסי - הם ייתנו לו את בנו, והוא ייתן להם בתמורה את אמירה, חברתו לשעבר של בן לולו. בזמן העסקה, עומר, הרופא, עולה על צלע ההר שמול מקום העסקה, וברגע החילוף, אמיל יורה בראש הארגון וחייליו, כנקמה על הטבח שהם מבצעים בבני העדה הדרוזית בסוריה, וחוזרים הביתה יחד עם אמירה.

במקביל, עומר מגלה כי בועז, מפקד הטנ"צ, משתמש במעבר הגבול של הסורים הפצועים בכדי להעביר את הגבול אנשים סורים עם פציעות מדומות המעבירים על גופם סמים, וכך מבריח סמים לתוך ישראל. בהמשך, בועז מגלה כי מה שאנשים אלה מעבירים לתוך ישראל הוא למעשה חומר נפץ המשמש את חיילי האו"ם לבנות פצצה שהוזמנה על ידי קהילת נטורי קרתא, במטרה לגרום לאירוע טרור גדול בדרך למימוש מטרת העל שלהם, פירוק מדינת ישראל. לקראת סוף הסדרה עומר נכנס לסוריה ונופל לשבי אנשי ג'בהת אל נוסרה ונטורי קרתא, ומכלה כי אחיו, נמרוד, למעשה חזר בתשובה והפך לחלק מהקהילה, ושהוא חי בסוריה.

בפרק הסיום של העונה, עומר מצליח לברוח מהשבי הסורי והוא יורה והורג את אחיו, והפצצה שחיילי האו"ם הכינו אמורה להתפוצץ בתוך הבסיס, אך לפי סצנות הסיום של הסדרה היא מנוטרלת על ידי ליה, אמיל ופולצ'ק, שפורצים למפקדת חיילי האו"ם ועוצרים את הפצצה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובשי התאג"ד

 • תומר קאפון (עונה 1) – סמ"ר דניאל אמריליו, החוג"ד של תאג"ד גדוד 33. בן זוגה של רותם, וחברם הטוב של פולצ'ק ובן לולו. אביו נהרג במלחמת לבנון הראשונה, ואימו נמצאת במערכת יחסים עם המג"ד שלו, זהבי.
 • דניאל גל (עונות 1–2) – רב"ט רותם פולק, פרמדיקית, האקסית של איתן ובת זוגו של דניאל. אחיה רועי מכור לסמים והיא מנסה לעזור לו בכך ששולחת אותו למכון גמילה. בתום העונה הראשונה נפצעת קשה, ומשתחררת מצה"ל עקב פרופיל נמוך, אך לאחר שהיא מאיימת על אנשי מצ"ח, היא חוזרת לתאג"ד. בעונה השנייה נמצאת במצב נפשי קשה ועוזבת את הגדוד.
 • אמיר ח'ורי (עונה 2) – סמ"ר אמיל, גדודי דרוזי, ממונה על ידי עומר להחליף את דניאל כחוג"ד החדש של גדוד 33. חבר של בן לולו וחוג"ד לשעבר באחד מהתאג"דים הקודמים שעומר פיקד עליהן. בתחילת העונה מנסה לחלץ את חברתו מהכפר ח'אדר שבסוריה, עד שנודע לו שנהרגה במלחמה. היה במערכת יחסים קצרה עם ליה עד שנפרדו.
 • אור אדרי (עונות 1–2) – סמל עידן בן-לולו, נהג האמבולנס של התאג"ד. בעונה הראשונה נמצא במערכת יחסים עם אמירה, נערה בדואית, ובתחילת העונה השנייה במערכת יחסים עם אגם, טבחית בגדוד. בעונה הראשונה כותב שיר אהבה לאחר שאמירה עוזבת אותו ובורחת עם הדרכון שהביא לה. השיר הופך ללהיט, ובן - לולו מתפרסם. בעונה השנייה סובל ממשבר כתיבה, ובסופה מצליח לכתוב שיר פרסומת לסטארט אפ של טטרו.
 • שירה נאור (עונות 1–2) – רב"ט ליה קרני, חובשת בתאג"ד. בעונה הראשונה מגלה שהיא לסבית כאשר היא נכנסת למערכת יחסים עם אוריאן, חיילת בגדוד. בעונה השנייה נכנסת למערכת יחסים עם אמיל, החוג"ד. נוהגת לעורר מרידות בגדוד, מה שגורם לה לקבל עונשים רבים מניסים הרס"ר. נאנסת על ידי פיונה, חיילת האו"ם.
 • דין מירושניקוב (עונות 1–2) – סמל נועם פולצ'ק, חובש קרבי מבית דתי. לוחם איגרוף, אלוף הארץ לשעבר ולוחם בכלובי הקרבות של שאפיק הבדואי. בעונה הראשונה נעקץ על ידי אושר, שטוענת שהכניס אותה להריון. בעונה השנייה תוקף בטעות את נטע קולמן, פרמדיקית בגדוד, ולאחר שנחשד באונס, מתנצל בפניה והם מתאהבים, מתארסים, והיא נמצאת בהיריון.
 • אורן פפיסמדוב (עונות 1–2) – רב"ט אורן (טטרו) טטרואשווילי, חובש קרבי, החבר הטוב ביותר של דקל. בעונה הראשונה מתאהב בתיירת בריטית המובילה אותו לחוטף חיילים, אך בסופו של דבר ניצל מחטיפה בזכות דקל ופולצ'ק. בסיום העונה מקבל צל"ש. בעונה השנייה מתאהב בעדן, חיילת מהגדוד, אך מתאכזב לאחר שנודע לו כי היא נמצאת המערכת יחסים עם החבר הטוב ביותר שלו, דקל. מנהל סטארט-אפ לשימוש בחלב אם במקום חלב פרות, עד שהרעיון שלו נגנב על ידי שושנה וברדוגו, השקמיסטים.
 • יניב זנבה (עונות 1–2) – רב"ט דקל צגאי, חובש קרבי, החבר הטוב ביותר של טטרו. לרוב יוצא לסבבי תברואה עם טטרו ובגלל היותו חייל חדש בתאג"ד כמעט ולא מוקפץ לאירועים. בעונה הראשונה מתאהב בשירלי, המש"קית ת"ש של הגדוד, ועוזר לה לאחר שנהיית קורבן לאונס אלים. בעונה השנייה עוזר לחברו טטרו להתחיל עם עדן, אך בפועל מנהל איתה מערכת יחסים.
 • גיל כהן (עונה 1) – סמל תומר פרטוק, חובש ובן זוגה לשעבר של קרן. נכנס למערכת יחסים עם דנה, מש"קית החינוך של הגדוד. לא אהוב בחברת החובשים, ומנסה לעזוב את התאג"ד ולהיכנס לקורס קצינים בעזרתו של הקרפ"ח, יאיר שניידר.

רופאי התאג"ד

 • דניאל ליטמן (עונה 2) – סגן עומר חכים, קצין בגולני ורופא התאג"ד של גולני. בתחילת העונה אמור לעזוב את הבסיס ולהיות רופא ביחידת 669. בן זוגה של יסמין, ובמהלך העונה ניהל מערכת יחסים קצרה עם רותם. אחיו, נמרוד, נעלם ברמת הגולן לפני 10 שנים ונחשב נעדר. במהלך העונה הוא מחפש אחר אחיו בסוריה ונופל בשבי של ארגון ג'בהת אל נוסרה, שם פוגש באחיו. בסיום העונה הוא נמלט מהשבי ויורה באחיו נמרוד.
 • יחזקאל לזרוב (עונה 1) – רס"ן אברי קספרוב, מחליף את אלכס כרופא הגדוד בעונה הראשונה, במטרה לצאת מביתו ולנהל מערכת יחסים עם המאהבת שלו, רעות. נמצא בהליכי גירושין עם אשתו אורית, הבורחת יחד עם ילדיו לאוסטרליה בעזרתו של שניידר, הרופא החטיבתי וחבר טוב שלו. בתחילת העונה אברי מתנהל כמפקד קשוח אל מול חייליו בתאג"ד, אך לאחר מכן נכנס למצב נפשי רע לאחר המשבר הזוגי שחווה.
 • אלכס קרול (עונה 1) – סרן (במיל') אלכס, רופא הגדוד בתחילת העונה הראשונה, אך מודח מהגדוד לאחר שלטענת הקרפ"ח שניידר מתרשל בעבודתו, לאחר שלטענתו, טיפל באמיר, חייל הפלס"ר, בחומר אליו הוא אלרגי. זמן קצר לפני שמודח מתפקידו, מנסה לבצע בדיקות דם לחיילי הפלס"ר, ומעביר את המשימה לדניאל לאחר שמודח. דניאל מחפש אחריו, ולבסוף מגלה כי משפחתו של אלכס היא האחראית על הניסויים שעוברים החיילים.

חיילי פלוגת הסיור

 • תום גרציאני (עונה 1) - סגן איתן, מפקד בפלוגת הסיור של גדוד 33 של חטיבת הצנחנים. בן זוגה לשעבר של רותם, ומנסה להחזיר אותה אליו במהלך העונה הראשונה. דניאל וחבריו חושדים כי הוא נותן לחייליו חומרים ממריצים במטרה לשפר את ביצועיהם לקראת מבצע גדול שאמור להיות מוטל על היחידה. נמצא ביריבות עם דניאל. מעריץ של להקת התקווה 6.
 • איוון לוריא (עונה 1) - סמל ירדן, לוחם בפלס"ר ואחיה של דנה. נפגע קשה כתוצאה מהניסוי בסארין שמבוצע עליו.
 • עלא דקה (עונה 1) – חושחש, אחיו של שאפיק, לוחם בפלס"ר. נפגע קשה כתוצאה מהניסוי בסארין שמבוצע עליו.
 • שגיא הלפרין (עונה 1) - סמ"ר שקדי, הסגן של איתן בפלס"ר.

חיילים נוספים בגדוד

 • מיקי לאון (עונות 1 - 2) סגן אלוף ערן זהבי, בן זוגה של אמו של דניאל. אבא של דניאל שנפטר היה המפקד שלו בצבא. מפקד גדוד 33 של הצנחנים. נפצע קשה ברגלו במבצע צוק איתן.
 • אינה בקלמן (עונות 1–2) - רונה מילר, הרל"שית של המג"ד. בחורה נאה עם אופי שחצני. בעונה הראשונה הופכת לדוגמנית הלבשה תחתונה. מחוזרת על ידי ראול, חייל האו"ם. מתחזקת עמודי אינסטגרם ופייסבוק עם מאות אלפי עוקבים. אהודה מאוד בקרב חיילי הגדוד בעיקר בזכות מראה החיצוני.
 • קובי פרג' (עונות 1 - 2) – רס"ר ניסים פרץ, רס"ר הגדוד. בחור קשוח אך טוב לב מבפנים. גרוש ואב לילד אחד. בעונה השנייה מתאהב באיישה אל עבסי, אשתו של מנהיג ארגון ג'בהת אל נוסרה, כשבנם, החולה בלוקמיה, מטופל בישראל. לקרת סוף העונה, לאחר שבנה מחלים, הם שבים לסוריה, והמעבר הגבול בין סורי לישראל, מחכה להם מארב שיורה והורג את איישה. בנה בורח, ומגיע לאח מספר ימים אל הגדוד, ופונה אל ניסים ניסים מטפל בו בגדוד ומסווה אותו בכך שמציג אותו כבנו האילם שהגיע מרוסיה. בסופו של דבר ניסים נותן את הילד לחיילי התאג"ד שמנסים להעביר אותו בעסקת שבויים עם ארגון ג'בהת אל נוסרה, ולבסוף חוזרים לישראל יחד עם הילד.
 • שראל פיטרמן (עונה 1) – רס"ן יאיר שניידר, הקרפ"ח, ואחיה החורג של אושר. חבר טוב של הרופא הגדודי, אברי, ומשתף פעולה עם משפחתו של אלכס במטרה לנסות את גז הסארין על חיילי הפלס"ר. שניידר עוזר במקביל לפרודתו של אברי, אורית, לברוח מהארץ עם ילדיה ולהשתכן יחד איתו באוסטרליה. בסוף העונה הראשונה נתפס על ידי המשטרה הצבאית לאחר חשיפת הפרשה, והוא נכנס לכלא.
 • ארתור גירופנקס (עונות 1 - 2) – סמל "מקרר", הטבח הראשי של הגדוד. מאוהב באגם, ומנסה לגרום לה להפסיק לצאת עם בן לולו. בתחילת העונה השנייה מקבל תעודת כשרות למטבח, מתחיל לבשל לחיילי הגדוד. האוכל שהו מבשל מתגלה כטעים מאוד והוא משתתף באליפות צה"ל לטבחים. אדם גדול ממדים שמדבר במבטא רוסי.
 • הגר טישמן (עונות 1 - 2) – סמל אגם, טבחית בגדוד. מחוזרת על ידי מקרר ובת זוגו של בן לולו. בתחילת העונה השנייה נפרדת מבן לולו בטענה כי הוא "זמר של שיר אחד", ושהיא תמשיך איתו רק עם יוציא עוד שירים. בסים העונה השנייה היא חוזרת אליו.
 • רעות אלוש (עונה 1) – סמל שירלי, מש"קית ת"ש בגדוד. מחוזרת על ידי דקל, ובעונה הראשונה מצטלמת יחד עם רונה וליה לתמונה חושפנית שמתפרסמת בכל מהדורות החדשות. בהמשך העונה היא נהפכת לקורבן אונס ומוסתרת אצל דקל בגדוד.
 • מי-רן מנקס (עונות 1 - 2) – רב"ט אוריין שיינברג, תצפיתנית בגדוד. לסבית, בת זוגה של ליה, נפרדת ממנה בעונה השנייה לאחר שמגלה כי היא בגדה בה עם אמיל.
 • עדי חבשוש – סג"ם אושר, אחותו החורגת של הקרפ"ח. מנסה להתעשר בכך שעוקצת מספר חיילים שאיתם שכבה בחטיבה, ביניהם פולצ'ק, ומספרת להם שהיא נכנסה להיריון, ומחלצת מהם כסף לבדיקות. פולצ'ק ניסה להציע לה נישואים, אבל רגע לפני ההצעה הוא גילה שמדובר בעוקץ וזנח את הרעיון.
 • עדן סבן (עונה 2) – רב"ט עדן, תצפיתנית בגדוד. סובלת מגזענות ואלימות מצד התצפיתניות האחרות עקב היותה ממוצא אתיופי. סוחרת בשמירות של חברותיה ומרוויחה על כך כסף. בתחילת העונה מחוזרת על ידי טטרו, כשפועל היא מאוהבת בחבר שלו, דקל. בהמשך העונה היא ודקל הופכים להיות זוג, ולארח שטטרו מגלה על כך הוא ודקל מסתכסכים. בסוף העונה טטרו סולח לה ולדקל והם נהיים חברים.
 • אביב פנקס (עונה 1) – סמל דנה, מש"קית החינוך של הגדוד אחותו הקטנה של ירדן ובת הזוג של פרטוק.
 • ג'רמי פינטו (עונה 2) – טוראי ברדוגו, מוכר בכוורת (שקם) של הגדוד.
 • דייוויד ששוני (עונה 2) – טוראי שושנה, מוכר בכוורת (שקם) של הגדוד.
 • רן אטיאס (עונה 2) – טוראי אטיאס, הש.ג של הגדוד.
 • ליהי אברמזון (עונה 2) - טוראי נטע קולמן, פרמדיקית של חטיבת הצנחנים ופעילה בתנועת הנוער בני עקיבא. בתחילת העונה מתגלה כי היא הפרמדיקית שמיועדת להחליף את רותם בתאג"ד, ובתגובה ליה, בן לולו ופולצ'ק נוסעים לחטיבה כדי לפזר בחדר שלה קרציות שיכניסו אותה לבידוד למספר שבועות, במטרה שרותם תישאר בגדוד. פולצ'ק נכנס דרך החלון לחדר לה בחטיבה ולאחר שהיא גילתה שהו היה בחדר היא צרחה והוא נתן לה אגוף שגרם לה לאיבוד הכרה וזעזוע מוח. נטע הגיעה לאשפוז בבית חולים, שם גילו כי יש לה גידול סרטני בראש. פולצ'ק בא באחד מהימים לבקר אתה בבית החולים ולהתפלל לשלומה, ולאחר שדריה חושדת בו, הוא משקר לה ומספר כי הוא הארוס שלה. השקר מתגלגל, וכשנטע מתעוררת היא משתפת פעולה עם השקר של פולצ'ק, וטוענת שהיא באמת ארוסתו. לאחר שמתגלה כי היא בהריון, אביה מאיץ בה ובפולצ'ק להינשא, ולאחר שהשניים מתאהבים הם קובעים תאריך לחתונה.

חיילי הטנ"צ

 • דור הררי (עונה 2) – בועז לוי, מפקד הטנ"צ בגבול סוריה ובן זוגה של פיונה. טוען כי הוא מגיע ממשפחה עשירה ומאר באופנוע שהוא קונה, כשבפועל אימו סיעודית ואביו פונה אליו לעזרה כשהוא לא מצליח לעמוד בתשלומים לבית ההבראה שלה. בועז מתפרנס משותפות בעסקי הברחת הסמים בגבול סוריה - ישראל, כשתפקידו לקלוט את הבלדרים במעבר הגבול כשהם מתחזים לפצועים, ולהעביר אותם לתוך ישראל לטיפול חיילי האו"ם שמוציאים מהם את הסמים. במהלך העונה העסקה נחשפת ובועז מנסה לברוח מהארץ, עד שהוא נתפס על ידי המשטרה הצבאית, ממנה הוא בורח ונופל בשבי חיילי האו"ם. בשבי חייל האו"ם הוא מגלה כי למעשה הסמים שחשב שהפצועים מעבירים עליהם היו למעשה חומרי נפץ לבניית פצצה שיהיה בה שימוש בעת פיגוע טרור המוני שחיילי האו"ם מתכננים ברמת הגולן. ביום הפיגוע חיילי האו"ם מרדימים את בועז וגורמים לו להתחזות לנהג האמבולנס שסוחב עליו את הפצצה לתוך בסיס צה"ל ברמת הגולן.
 • דנה לב (עונה 2) – סמל יסמין רבן, נהגת אמבולנס ופרמדיקית בטנ"צ, ובת זוגו של עומר. מחוזרת על ידי סגל. בתחילת העונה נשלח לעומר סרטון בו לכאורה מתועדים יחסי מין בינה לבין בועז במסיבת פורים בגדוד. בעקבות הסרטון עומר נפר ממנה וחש פגוע, בעוד שהיא פונה לאחיה המאומץ, טורו, כדי שיערוך את הסרטון ויאתר בו מי צילם את הסרטון. בסופו של דבר, טורו מפענח את הסרטון ומוצא כי החייל שנראה בסרטון הוא יואב, חובש בתאג"ד של גדוד גולני הקודם שהיה במוצב. לאחר שהיא מדברת עם יואב, היא מגלה שלמעשה כל הסרטון היה מבוים על ידי בועז וסגל במטרה לגרום לה להיפרד מעומר ולהיות בת הזוג של סגל.
 • זאק פקיאל (עונה 2) – אשר, חובש בטנ"צ. חבר טוב של בועז. במהלך העונה חווה פוסט טראומה עקב כל הפציעות שראה וטיפל בהם במהלך שירותו כחובש בגבול סוריה. באמצע העונה הוא עוזב את הגדוד ומעובר לבית הבראה, שם הוא נמצא יחד עם רותם, שמצילה אותו מפגיעה עצמית שהוא מבצע.

אנטיגוניסטים

 • גיא אריאלי (עונה 1) – אמנון, נציג חברת התרופות של משפחתו של דניאל. מעסיק את שניידר וידידיה בשביל לבצע את הניסויים בפלס"ר.
 • יאנה גור (עונה 1) – טניה, אחותו של אלכס, מבעלי חברת התרופות.
 • יואב דונט (עונה 1) – סגן ידידיה ויסר, קצין משטרה צבאית. אלים מאוד ומנצל את כוחו לרעה. מסובך בהימורים וחייב כסף ללאון, עובדה שגורמת למשפחתו של אלכס לסחוט אותו ולגרום לו לשתף איתם פעולה ולאיים על דניאל, פולצ'ק ובן לולו בתמורה לכך שיסגרו את החוב שלו.
 • דני אלה גרגורייב (עונה 2) - פיונה, חיילת או"ם, מנהלת את תכנון הפיגוע ובניית הפצצה. מעוניינת לפגוע בישראל כנקמה על אחותה שנהרגה בעזה, ובתחילת העונה נמצאת בזוגיות עם בועז. לקראת סוף העונה אונסת את ליה. בסיום העונה מחוסלת על ידי רונה.
 • גל ניסמן (עונה 2) - נמרוד חכים, אחיו האבוד של עומר. לאחר שכל חייליו נפלו בעקבות נפילת פגז על הטנק בו שהו, חווה נמרוד "הארה" והחל להשתייך לפלג קיצוני שונא-ישראל של נטורי קרתא. בפרק האחרון מתברר שהוא תכנן ביחד עם חיילי או"ם שסרחו לצד מיליציות איראניות בסוריה פיגוע קטלני נגד חיילי צה"ל, בכך שגרם לעומר להסתנן לסוריה כדי לחפשו. אך למעשה רצה נמרוד להשתמש בו כפיתיון במטרה שכוחות צה"ל יתרכזו בגבול ישראל-סוריה לפי נוהל חניבעל, שכן עומר כביכול נחטף. עומר מצליח לברוח מהשבי בסוריה ורודף אחרי אחיו, ובסוף המרדף יורה בו למוות.
 • עדו ברטל (עונה 2) – סגל, קצין מודיעין של פיקוד הצפון האחראי על איסוף מודיעין בגבול סוריה. האחראי מצד ישראל להעברת הבלדרים בגבול ומפעילו של בועז. מאוהב ביסמין, ורוקם יחד עם בועז מזימה לזייף סרטון בה היא מקיימת לכאורה יחסי מין עם בועז, ולשלוח אותו לעומר, במטרה להפריד ביניהם. במהלך העונה זוכה בעיטור נשיא מדינת ישראל על עבודתו כקצין מודיען מעולה של צה"ל.

דמויות נוספות

 • עמי סמולרצ'יק (עונה 1) – יואב, האמרגן של בן-לולו.
 • גדי אלטמן (עונה 1) – לאון, עבריין לו ידידיה חייב כספים רבים.
 • דוריאל זהר (עונה 2) – ראול, חייל או"ם מספרד שמאוהב ברונה. לאחר שמשתכנע כי יוכל לצאת עם רונה רק עם יהיה יהודי, הוא מבקש מבן לולו לעבור ברית מילה בתמורה לרכב, מדים ותעודות מעבר מזויפות של האו"ם. עובר ברית מילה בגדוד בניהולו של אבוטבול, מש"ק הדת של הגדוד.
 • עידית טפרסון (עונה 2) – אמא של עומר ונמרוד. גרושה.
 • אריה צ'רנר (עונה 2) - אבא של עומר ונמרוד. גרוש, מובא לאשפוז בבית חולים במהלך העונה.
 • דן בן-דרור (עונה 2) - יואב דונט, חבר של גפן, הופיע לראשונה בסרטון של יסמין. חייל משוחרר, חובש קרבי בגולני בעברו. בזמן אירועי העונה נמצא בחופשה בדרום אמריקה.
 • שיר פופוביץ' (עונה 1) - דריה, חוקרת במשטרה צבאית. חוקרת את מקרה האונס של נטע קולמן, וחושדת בפולצ'ק.
 • אלישע בנאי (עונה 1) – רועי פולק, אחיה הגדול של רותם, מכור לסמים במכון גמילה.
 • ראג'ב אבו רוקון (עונה 1) – שאפיק, בדואי, אחיו של חושחש, מנהל עסק של כלובי איגרוף והיאבקות המשודרים מהחווה שלו בכפר הבדואי, ומרוויח כסף מהימורים שהוא מארגן על הקרבות.
 • אנה סטפן (עונה 1) – רעות, המאהבת של אברי. מנסה לשכב עם פולצ'ק, ושורפת את חדר השינה ששלה בגדוד ובכך מתאבדת.
 • נועה רבן (עונה 1) – אורית, אשתו של אברי הנמצאת עמו לקראת הליך גירושים. בתום העונה בורחת עם ילדיה לאוסטרליה.
 • סמאר קופטי (עונות 1 - 2) – אמירה, בדואית שגרה עם שאפיק וחושחש. בעונה הראשונה מתאהבת בבן לולו ומבקשת ממנו שיביא לה דרכון בעזרתו יוכלו לברוח מהארץ, ובמקום זה היא בורחת לבן לולו ונקלעת לשבי בסוריה, שם היא הופכת לשפחת מין של ארגון ג'בהת אל נוסרה. בעונה השנייה בן לולו מגלה שהיא בחיים בסוריה, ומחלץ אותה מהבי בזמן עסקת השבויים עם אל עבסי. בסוף העונה היא חוזרת לישראל ומאושפזת בבית החולים.
 • סופי צדקה (עונה 1) – יעל אמריליו, אמו של דניאל, בת זוגו של זהבי המג"ד ואלמנתו של אבא של דניאל, שנהרג במלחמת לבנון הראשונה.

הפקה ושידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה צולמה במבוא חורון.[3] על אף ההיענות הראשונית של צה"ל לשיתוף פעולה עם ההפקה, הם סירבו לעשות כן לאחר קריאת התסריט. לכן, עבור שלב הצילומים נבנה סט שלם ולא נעשה שימוש בבסיס צבאי קיים או נטוש. גם האמבולנס, הנראה בסדרה כצבאי, נבנה לשם הסדרה לאחר ששימש במקור כמרפאת שיניים. לפני תחילת הצילומים בוצע תחקיר של השחקנים והצוות בו עברו קורסים והכשרה חלקית של חובשים בצה"ל, כך שבסצנות בסדרה השחקנים באמת לוקחים דם ומכניסים עירוי ולא כחלק מאפקטים של מחלקת הארט. ציון רובין, יוצר הסדרה, ציין כי רוב הדמויות והאירועים בסדרה מבוססים על טיפוסים וחוויות משירותו הצבאי כחובש גדודי בחטיבת הנח"ל.[4][5][3]

לפי נתוני "yes", זו היא סדרת המקור המצליחה ביותר שלה בכל הזמנים. בהתאם לנתונים שנאספו מההזמנות ב-VOD, הקלטות וצפייה חוזרת, בכל פרקי העונה הראשונה צפו בממוצע כ-59% מכלל לקוחות החברה ונרשמו להם כ-8 מיליון צפיות. פרק הבכורה זכה לנתוני שיא, וצפו בו כ-82% מכלל הלקוחות בנוסף ל-2 מיליון צפיות באתר "יוטיוב". ההצלחה באה לידי ביטוי גם ברשתות החברתיות, בהן עקבו אחר עמוד הפייסבוק כ-100 אלף אנשים וכ-35 אלף נוספים לעמוד באינסטגרם. בנוסף, הקליפ לשיר "הכול כלול", בביצוע השחקן אור אדרי, זכה ליותר מ-3 מיליון צפיות מאז עלייתו ל"יוטיוב".[6][7]

ב-7 בנובמבר 2016, "yes" הזמינה עונה שנייה ל"תאג"ד".[1] כתיבת התסריט החלה כבר בדצמבר של אותה השנה, אך השלמתו התעכבה עד ל-2019. אז, במרץ, החלו הליהוקים. שלב הצילומים יועד להתחיל בקיץ, בתקווה לעלות לשידור עד סוף אותה השנה או בתחילת 2020, אך עזיבתו של תומר קאפון הובילה לדחייה משמעותית בכך. בסופו של דבר, ולאחר שדניאל ליטמן נבחר להחליף את קאפון, הצילומים החלו ב-9 בספטמבר ברמת הגולן.[8] הם הסתיימו לאחר כארבעה חודשים, ב-16 בינואר 2020. עונה זו עלתה ב-15 ביוני.[9]

בסמוך לסיום העונה השנייה, רובין והמפיק עוז וידל הכריזו כי החליטו שלא ליצור עונה נוספת על אף הקליף האנגר בפרק האחרון. בהתאם להחלטתם, "yes" החליטה לבטל את הסדרה.[10]

פרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מספר הפרקים שודרה לראשונהישראל ישראל
הפרק הראשון הפרק האחרון
1
40
19 בספטמבר 2016 5 בדצמבר 2016
2
44
15 ביוני 2020 21 בספטמבר 2020

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה ארגון קטגוריה תוצאה סימוכין
2016 פרסי עכבר העיר סדרת / תוכנית המקור הטובה ביותר זכייה [11]
‏2017 האקדמיה הישראלית לטלוויזיה דרמה יומית מועמדות [12]
השחקנית הטובה ביותר בסדרת דרמה, דרמה יומית מועמדות
השחקן הטוב ביותר בסדרת דרמה, דרמה יומית מועמדות
בימוי בסדרת דרמה, דרמה יומית מועמדות
תסריט בסדרת דרמה, דרמה יומית מועמדות
ניהול אמנותי מועמדות
מוזיקה מקורית מועמדות
עיצוב פסקול מועמדות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות:

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אין בחטיבת הצנחנים גדוד עם מספר זה. גדוד 33 הוא גדוד קרקל של עוצבת אדום.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 רן בוקר, הקלימרו בלחץ: עונה שנייה ל"תאג"ד", באתר ynet, 7 בנובמבר 2016
 2. ^ שגיא בן נון‏, הישג ענק: הסדרה תאג"ד נמכרה לפרמאונט ותבוים על ידי רון הווארד, באתר וואלה! NEWS‏, 1 ביולי 2018
 3. ^ 1 2 מה קורה מאחורי הקלעים של תאג"ד?, באתר יוטיוב סרטונים
 4. ^ נבו זיב, בלדה לחוג"ד, ידיעות אחרונות, 13 בדצמבר 2016
 5. ^ פז"ם, ‏ירוק עולה: איך הפכה תאג"ד לדבר הכי חם על המסך, באתר ‏מאקו‏‏, ‏4 בנובמבר 2016‏
 6. ^ סרטונים תאג"ד, בביצוע "הכל כלול" - בן לולו - הקליפ הרישמי מתוך תאג"ד, סרטון באתר יוטיוב
 7. ^ יונתן כיתאין, ‏"תאג"ד" שוברת שיא: 8 מיליון צפיות לפרקי סדרת המקור של yes, באתר גלובס, 29 בנובמבר 2016
 8. ^ תחילת הצילומים
 9. ^ תאג"ד, פייסבוק
 10. ^ ערן סויסהכבר נגמר: סוף ל"תאג"ד"?, באתר ישראל היום, ‏23 בספטמבר 2020
 11. ^ פרסי עכבר העיר 2016: והזוכים הם..., באתר עכבר העיר, 3 בינואר 2017
 12. ^ רשימת העולים לגמר תחרות הטלוויזיה 2016, באתר האקדמיה