תל ברוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרכז מיקאדו בתל ברוך צפון
שד' קק"ל חוצות את תל ברוך הישנה
טיילת תל ברוך

שכונת תל ברוך היא שכונה יוקרתית שתחילתה בשנת 1947[1], השוכנת בעברו הצפוני של נחל הירקון, בצפון-מזרח העיר תל אביב.

השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה נחלקת לשני חלקים:

שני חלקי השכונה נחשבים יוקרתיים, ומשלבים שטחים נרחבים של גנים ציבוריים וחורשות, בנוסף לטיפוח הנופי הקיים והמורגש. עם תושבי השכונה נמנה גם ראש עיריית תל אביב רון חולדאי.

חוף תל ברוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף תל ברוך נקרא על שם השכונה, אך למעשה מרחקה ממנו עולה על 3 ק"מ, ובין החוף לשכונה חוצצות שכונות נוספות שניבנו מאוחר יותר. הסיבה לקריאת שמו על שם השכונה נעוצה בכך שבשנות ה-50 היה שמו של הכביש שהוביל לחוף זה "כביש תל-ברוך" (היום "שדרות קק"ל"), והחוף קיבל את שמו טרם הקמת השכונות האחרות. רכס הכורכר הצפון-מערבי של תל אביב-יפו מצפון ומעל לחוף, נחרט בתודעה הישראלית כמוקד של זנות, וכיום עומד במרכזו של מאבק סביבתי נגד כוונות הפיתוח והבינוי ברכס של עיריית תל אביב-יפו (תא/3700) ובעד הפיכתו לשמורת טבע עירוני.

כיום חוף תל ברוך הוא חוף מוסדר עם שירותי הצלה ושירותי חוף שונים. השכונה הסמוכה לחוף היא שכונת הגוש הגדול. בין חוף תל ברוך לתחנת הכוח רדינג נבנתה טיילת כחלק מטיילת תל אביב.

תל ברוך בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טקסטיל", ספרה של אורלי קסטל-בלום שיצא לאור בשנת 2006, עוסק במשפחת גרובר המתגוררת בתל ברוך צפון. בין השאר מקיים הספר דיון סאטירי בשאלה מדוע נקראה השכונה בשם "תל ברוך צפון" ולא "קריית שאול דרום".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שכונה חדשה לעולי בולגריה מעבר לירקון, דבר, 10 באוקטובר 1947.
  2. ^ 50 לישראל בעמוד על שנת 67