הקנוניה נגד אמריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקנוניה נגד אמריקה
הקנוניה נגד אמריקה.jpg

כריכת הספר בעברית
מחבר פיליפ רות
שם בשפת המקור The Plot Against America
שפת המקור אנגלית
הוצאה Houghton Mifflin
הוצאה בשפת המקור 2004
הוצאה בעברית זמורה-ביתן
שנת הוצאה 2007
סוגה היסטוריה חלופית
תרגום לעברית שרה ריפין

הקנוניה נגד אמריקה, (באנגלית: The Plot Against America) הוא רומן מאת הסופר היהודי אמריקני פיליפ רות, שיצא לאור בשנת 2004. הסיפור מתאר היסטוריה חלופית למאורעות בארצות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה. בתרחיש הבדיוני, הנשיא האמריקני פרנקלין רוזוולט מובס בבחירות לנשיאות בשנת 1940 על ידי איש הימין הלאומני צ'ארלס לינדברג.

הקדמה לעלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן עוקב אחר קורותיה של משפחת רות בזמן ממשל לינדברג, תקופה שבה האנטישמיות הופכת למקובלת בחברה האמריקנית ומשפחות יהודיות אמריקאיות, כמו משפחת רות, מוצאות את עצמן נרדפות במגוון דרכים. המספר והגיבור המרכזי הוא פיליפ רות הצעיר, כך שמעבר לתפניות הפוליטיות המעניינות, הספר עוקב בתשומת לב אחר ההתבגרות של נער יהודי אמריקני על מבוכותיו ועל פחדיו.

הגרעין ההיסטורי עליו התבסס רות היו הרעיונות הבדלניים שנפוצו באתה תקופה בארצות הברית והתנגדו להתערבות אמריקאית במלחמת העולם השנייה. צ'ארלס לינדברג, שהיה הדובר של "ועד אמריקה תחילה", הגוף הבדלני הגדול ביותר, היה אחד הנציגים הבולטים של גישה זו. רות מתבסס גם על חוויותיו האישיות בתור נער צעיר בניוארק באותה תקופה.

ההשראה לספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רות הצהיר שהרעיון לסיפור הגיע מקריאת האוטוביוגרפיה של ארתור שלייזינגר, בה הוא מעיר שחלק מהסנאטורים הרפובליקנים היותר שמרנים, רצו להריץ את לינדברג נגד רוזוולט במרוץ לנשיאות.

הרומן מתאר את ארצות הברית של 1940 כמדינה המחליקה במדרון האנטישמיות. רות כתב באוטוביוגרפיה שלו, The Facts (העובדות), על האווירה הגזענית והאנטישמית שהייתה חלק מנוף ילדותו בניוארק. בכמה מקומות בספר זה הוא מתאר איך ילדים בשכונה הותקפו רק משום שהם יהודים.

עטיפת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפתו המקורית של הספר, ובעקבותיה גם עטיפת הגרסה העברית, מכילות מרכיב גרפי יחיד, והוא בול דואר אמריקאי ירוק בערך נקוב של סנט אחד, מסדרת בולי הפארקים הלאומיים של ארצות הברית משנת 1934, שעליו נוסף צלב קרס שחור. בול זה מייצג סיוט שהיה למספר, הוא פיליפ רות הילד, לפיו "צלבי קרס יוטבעו על הפארקים הלאומיים שלי".‏[1]

חשיבות ספרותית וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל, התקבל הספר יפה. ג'ונתן יארדלי מהוושינגטון פוסט, שחקר לעומק את הטיפול של הספר בדמותו של לינדברג, סיכם את חוויותיו מהספר: "מרגש עד כאב", ו"סיפור אמריקאי מקורי". הביקורת של הניו יורק טיימס תיארה את הספר כ"רומן פוליטי נפלא" וכן "מאיים, מלא חיים, חלומי, בלתי מתקבל על הדעת ויחד עם זאת מציאותי באופן מפחיד". בלייק מוריסון מהגארדיאן שיבח: "הקנוניה נגד אמריקה בורא את מציאותו באופן סמכותי, במשפטים ארוכים וגמישים, שנושאים אותך מעבר לספקנותך ויחד עם זאת, תשומת לב ליומיומי: למראות וקולות, טעמים וריחות, שמות משפחה וכינויים – ההצטברות של כל אותן עובדות חיים קטנות – פוטרות אותך מכל שאריות הספקנות".

הסופר ביל קאופמן מבקר את הדרך שבה הספר מתאר את הלך הרוח האנטישמי בקרב החברה האמריקנית ובקרב הקתולים בפרט, וכן את הדרך שבה מתוארות דמויות אמיתיות כמו לינדברג, לדבריו זאת "פגיעה והוצאת דיבה למתים". מבקרים רבים רואים בספר משל פוליטי כנגד ממשל בוש ומדיניותו, אך למרות שרות אכן התנגד לממשל בוש, הוא שלל את הפרשנות האלגורית לספרו.

ב-2005 הספר זכה בפרס הרומן ההיסטורי על שם ג'יימס פנימור קופר הניתן על ידי אגודת ההיסטוריונים האמריקנים. כמו כן הוא זכה בפרס סיידווייז להיסטוריה חלופית.

דמויות היסטוריות מהספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מופיעות דמויות היסטוריות רבות, אלה מקצתן:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הקנוניה נגד אמריקה, עמ' 52, עמ' 67