זאורופודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgזאורופודה
שלד של אפטוזאורוס (Apatosaurus Louisae) במוזיאון קרנגי להיסטוריה של הטבע
שלד של אפטוזאורוס (Apatosaurus Louisae)
תקופה
טריאס עליוןקרטיקון עליון, 65.5‏–‏210 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: דמויי זאורופודים
אינפרא־סדרה: זאורופודה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Sauropoda
‏(מארש)
נוף מיוער האופייני לשלהי תור היורה, תקופה בה שיגשגו הזאורופודים
העתק מפורסם של שלד של דיפלודוקוס המוצב במוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון.
איור של ראש של דיפלודוקוס
השוואה בין צווארי זאורופודים
עדר של אלמוזאורוס - זאורופוד ענק ששרד באמריקה הצפונית עד לסוף הקרטיקון.
ארגנטינוזאורוס - מגדולי הדינוזאורים שחיו אי-פעם

זאורופודה (שם מדעי: Sauropoda) היא אינפרא-סדרה של דינוזאורים צמחוניים שמשתייכת לבעלי אגן דמוי לטאה. נכללים בה:

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאורופודים היו הולכי על ארבע. הם היו בעלי ראש קטן וצוואר וזנב ארוכים. בקבוצה זו היו כמה מינים ענקיים, שעלו בממדיהם ובמשקלם על כל בעל חיים אחר ביבשה אי פעם. הם הופיעו בטריאס עליון והגיעו לשיא הצלחתם ביורה, אז פשטו כמעט בכל העולם והתרבו הן במספרם והן במגוונם. הצלחתם נמשכה גם בקרטיקון, ובתקופה זו שלטו הטיטנוזאורים ביבשות הדרומיות.

כובד גופם העצום חייב פיתוח גם של הרגליים הקדמיות לאיזון בשעת ההליכה. מלבד הברכיוזאוריים, אצל כולם נותרו הרגליים האחוריות גדולות, עבות וחזקות מן הרגליים הקדמיות. ברגליהם היו 5 אצבעות, בדומה ללטאות, ומכאן נבע שמה המדעי של התת-סדרה: "רגלי לטאה", שנחשב ללא מוצלח במיוחד.‏[1] כנראה שחלק ממיני הזאורופודים יכלו להתרומם לזמן קצר על רגליהם האחוריות בלבד, כאשר הם נעזרים בזנבם כמעין "רגל שלישית", על מנת להגיע לצמרות עצים גבוהות במיוחד.

להקלת הרמתו של גופם הכבד סייעו החוליות החלולות בעמוד השדרה, ששקי האוויר שבהן היו מחוברים לריאות, בדומה לעופות. שקי אוויר אלה ייעלו גם את תהליך הנשימה שלהם. בעבר סברו כי הם לא היו יכולים להתקיים אלא בביצות ועל גדות אגמים, כדי שמשא גופם יוקל על ידי טבילתם במים. לפי תפישה זו הם פיתחו אורח מים אמפיבי ונשמו כשקצה ראשם, בעל נחיריים גדולים בין העיניים, בלט מעל פני המים. כיום יודעים שסברות אלה מוטעות והזאורופודים היו בעלי חיים יבשתיים, כאשר הנחיריים היו קרוב לחוטם בקדמת הפה, כאשר רקמות רכות הובילו את האוויר אל פתחי הנחיריים בגולגולת שהיו באזור המצח.

הזאורופודים היו צמחוניים ואכלו שיחים, עלים, ענפי עצים וצמחי מים ונראה שכמה מהם אכלו אף 300 ק"ג מדי יממה. היו זאורופודים שהתמחו במזון מסוים בעוד שמיני זאורופודים רבים ניזונו ממזון צמחי מגוון. צווארם הארוך שימש לא רק להגעה לעלים הגבוהים שבצמרות העצים אלא גם לרעייה יעילה יותר על צמחים נמוכים. אצל רובם השיניים היו חלשות יחסית ונועדו בעיקר לתלישת העלים והצמחייה. העיכול התבצע בעיקר בקיבה. במשך שנים הסברה המקובלת הייתה שהזאורופודים השתמשו בחלוקי קיבה (גסטרוליתים), אבנים שבלעו הדינוזאורים וטחנו את המזון שבפנים. מחקר חדש הטיל ספק בסברה זו וטען שבתוך מערכת העיכול של הזאורופודים היו חיידקים וחד-תאיים רבים שסייעו בעיכול ופירוק התאית של החומר הצמחוני שאכלו הזאורופודים.

המשפחות הידועות ביותר של הזאורופודים הן:

 • ממנצ'יזאוריים - דינוזאורים ארוכי צוואר ממזרח אסיה. ידועים בעיקר בשל צוואריהם הארוכים במיוחד שמנו יותר חוליות מכל צוואר אחר של דינוזאור. הסוג הידוע והמצליח ביותר במשפחה הוא הממנצ'יזאורוס. נכחדו בסוף תור היורה.
 • דיפלודוקיים - דינוזאורים ארוכים אך רזים יחסית, בעלי זנב ארוך דמוי שוט, בעלי ראש קטן וצר שבקצהו שיניים דמויי עפרונות ששימשו לתלישת עלים מצמרות העצים. הידועים שבהם הם דיפלודוקוס ואפטוזאורוס והם כוללים את אחד הדינוזאורים הארוכים ביותר: סופרזאורוס (34 מטר, 35-40 טון). נכחדו בסוף תור היורה.
 • ברכיוזאוריים - דינוזאורים גבוהים וכבדים, בהם הרגליים הקדמיות גדולות יותר מהאחוריות. ראשיהם היו דמויי קופסה ובעלי נחיריים גדולים. במשפחה זו נמצא הברכיוזאורוס (26 מטר, 28-43 טון) ששנים נחשב לזאורופוד הגדול ביותר הידוע משרידים שלמים והיה נפוץ בארצות הברית ובאפריקה. הגדול במשפחה זו הוא הזאורופוסידון (28-34 מטר, 50-60 טון) שהתנשא לגובה של 17 מטרים.
 • טיטנוזאוריה - קלייד שכלל את הזאורופודים המצליחים והמגוונים ביותר, שרדו עד לשלהי הקרטיקון. חיו בעיקר ביבשות הדרומיות. כללו מצד אחד את הדינוזאורים הגדולים ביותר שחיו אי-פעם, כגון ארגנטינוזאורוס, פוארטזאורוס ואלמוזאורוס (שלושתם באורכים של 30-40 מטר ומשקל של 75-100 טון), אך מצד שני גם זאורופודים קטנים יחסית.

התפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזאורופודים התפתחו מהפרוזאורופודים - קבוצות שונות של דינוזאורים בינוניים ארוכי צוואר שהלכו הן על ארבע והן על שתיים וניזונו מצמחים. הפרוזאורופודים הופיע בשלהי תור הטריאס. בתחילת תור היורה התפתחו הזאורופודים הראשוניים שהיו גדולים באופן ניכר מהפרוזאורופודים. מאחר שהללו התחרו על אותה נישה, אך הזאורופודים היו גדולים יותר ובעלי צוואר ארוך יותר, הפרוזאורופודים נכחדו והותירו את הזירה לזאורופודים האמיתיים ולדינוזאורים צמחוניים קטנים יותר מסדרת בעלי אגן דמוי עוף. באמצע תור היורה ובסופו הגיעו הזאורופודים כנראה לשיאם ולמערך גדלים אדיר. הם נפוצו בכל היבשות כולל אמריקה הצפונית, אמריקה הדרומית, אסיה, אפריקה ואירופה. בגיל המלם של תור היורה שלטו באמריקה הצפונית הדיפלודוקיים הענקיים שהיו מהדינוזאורים הארוכים ביותר שחיו אי-פעם. נציגיהם כללו את הדיפלודוקוס, האפטוזאורוס, הבארוזאורוס ואת הסופרזאורוס שהיה הגדול מביניהם. למרות הצלחתם הם נכחדו בתור הקרטיקון.

בשלהי היורה הופיעו זאורופודים מהקלייד Macronaria ("גדולי נחיריים"). משפחות הקמרזאוריים והברכיוזאוריים היו הנפוצות מביניהם עד סוף הקרטיקון תחתון. הברכיוזאוריים היו דינוזאורים גבוהים וכבדים והיו נפוצים באמריקה הצפונית ואפריקה. הידועים מביניהם הם ברכיוזאורוס, ג'ירפטיטן וזאורופוסידון שהיה הגדול מבין הברכיוזאוריים. באמצע קרטיקון תחתון התפתחו הטיטנוזאורים. הם היו הזאורופודים המצליחים, המגוונים והגדולים ביותר ושרדו ביבשות הדרומיות עד לשלהי תור הקרטיקון.

בספרות הדינוזאורים הישנה, בעיקר ספרי מדע פופולרי, מופיעה הטענה שהזאורופודים הגיעו לשיאם בתור היורה ודעכו בקרטיקון עם הופעת אוכלי צמחים יעילים יותר דוגמת ההדרוזאוריים והצרטופסיים. סברה זו שלטה בקרב הקהילה המדעית במשך עשרות שנים, אך עורערה עקב מחקרים ותגליות רבות החל משנות ה-90 של המאה ה-20. עשרות מינים חדשים של זאורופודים שנתגלו בשנים אלה מתוארכים לכל שלבי הקרטיקון וליבשות רבות, כאשר התגליות המסעירות ביותר כנראה היו באמריקה הדרומית שם נתגלו הדינוזאורים הגדולים ביותר, דוגמת ארגנטינוזאורוס, וכן קינים עם ביצים מאובנות של זאורופודים. כיום הדעה השלטת בקהילה המדעית היא שהזאורופודים היו מצליחים ונפוצים גם בקרטיקון, בעיקר ביבשות הדרומיות.

גודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזאורופודים היו הדינוזאורים הגדולים ביותר. הם נודעו בצווארם הארוך ובמוחם הקטן. המפורסמים בין המינים הם האפטוזאורוס (שנודע בשמו האחר, ברונטוזאורוס), הברכיוזאורוס והדיפלודוקוס. הארגנטינוזאורוס, הזאורופוסידון, הסופרזאורוס הפוארטזאורוס והאלמוזאורוס, שאורכם למעלה מ-30 מטר ומשקלם עשרות טונות נחשבים לדינוזאורים הגדולים ביותר שחיו אי-פעם. דינוזאור בשם אמפיקויליאס (Amphicoelias fragillimus), ממנו נמצאו מאובנים בודדים על ידי אדוארד דרינקר קופ שאחר כך אבדו, מוערך כגדול יותר: אורכו נאמד ב-40-60 מטר ומשקלו בלמעלה מ-100 טון. בגלל העדר מאובנים יש מחלוקת על מין זה. הדינוזאור הגדול ביותר שידוע מחומר מאובנים סביר הוא ארגנטינוזאורוס עם אורך של 30-36 מטר ומשקל של 70-100 טון. לשם השוואה, בעל החיים הגדול ביותר היום - הלווייתן הכחול הענק - הוא בעל אורך מקסימלי של כ-29-33 מטרים ומשקל מקסימלי של כ-177-180 טונות.

טבלת גדלים של זאורופודים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן טבלה המשווה בין גדלי הזאורופודים הידועים ביותר. הטבלה מסודרת לפי ההערכה המקסימלית של האורך ולא לפי משקל. המספרים המופיעים בטבלה הם בחלקם הערכות, הנובעות מכך שלא נמצא שלד שלם של הדינוזאור שאליו מתייחסות ההערכות. הערכות אלה משתנות כאשר מתגלים מאובנים חדשים או כאשר הערכות הגודל מבוצעות בשיטות שונות על ידי חוקרים שונים. הערכות שמוטלות בספק רב מסומנות בצהוב בהיר, וכך גם טקסונים שקיומם מוטל בספק. הדינוזאור שנחשב כיום לגדול ביותר במידה גדולה של סבירות מסומן בתכלת.

שם מדעי שם בעברית קבוצה אורך (במטרים) משקל (בטונות) הערות
Amphicoelias fragillimus אמפיקויליאס פרג'ילימוס דיפלודוקיים ‏ 40-60 ‏ 120 הערכה, רק עצמות בודדות נמצאו והן אבדו
Unnamed Titanosaur עדיין אין שם טיטנוזאוריה כ-40 77 נתגלה ב-2014, עדיין לא תואר וסווג מדעית.‏[2]
Breviparopus ברוויפארופוס ברכיוזאוריים 34-37  ? מין מוטל בספק והערכה, נמצאו רק מספר עקבות באפריקה
Argentinosaurus ארגנטינוזאורוס אנטארקטוזאוריים 30-36 70-100 נחשב לדינוזאור הגדול ביותר שידוע מחומר מאובנים סביר
Mamenchisaurus
sinocanadorum
ממנצ'יזאורוס
סינוקנדורום
ממנצ'יזאוריים ‏ 26-35 ‏ 25-60 הערכות אלה שנויות במחלוקת (אנ')
Bruhathkayosaurus ברוהאתקאיוזאורוס טיטנוזאוריים ‏ 28-34 ‏139 הערכות, חומר המאובנים גרוע מאוד והמין מוטל בספק
Supersaurus סופרזאורוס דיפלודוקיים 33-34 35-40 כנראה הדינוזאור הארוך ביותר שידוע מחומר מאובנים טוב
Sauroposeidon זאורופוסידון ברכיוזאוריים 28-34 50-60 גובהו 17 מטר
Futalongkosaurus פוטאלונגקוזאורוס טיטנוזאוריה 28-34 30-56 ידוע מחומר מאובנים טוב (70% מהשלד)
Antarctosaurus giganteus "אנטארקטוזאורוס" גיגנטוס אנטארקטוזאוריים 33 69 מין מוטל בספק והערכה, מאובנים חלקיים מאוד
Puertasaurus פוארטזאורוס טיטנוזאוריה 30 50-100 הערכה, נמצאו חוליות בודדות אך ענקיות
Alamosaurus אלמוזאורוס אנטארקטוזאוריים 30 44-88 הערכה, בהתבסס על חומר מאובנים חלקי
Ruyangosaurus רויאנגוזאורוס טיטנוזאוריה 30 +34-50 הערכה, כנראה הדינוזאור הגדול ביותר באסיה
Paralititan פרליטיטן טיטנוזאוריים 26-30 20-59 כנראה הדינוזאור הגדול ביותר באפריקה
Turiasaurus טוריאזאורוס טורייזאוריה 21-30 40-48 כנראה הדינוזאור הגדול ביותר באירופה
Diplodocus hallorum דיפלודוקוס הלורום דיפלודוקיים 27-32 22-27 נקרא בעבר סיסמוזאור
Brachiosaurus ברכיוזאורוס ברכיוזאוריים 26 28-43 בעבר נחשב לדינוזאור הגדול ביותר שידוע מחומר מאובנים טוב
Giraffatitan ג'ירפטיטן ברכיוזאוריים 22-26 23-37 בעבר נחשב כמין של ברכיוזאורוס
Apatosaurus אפטוזאורוס דיפלודוקיים 22-26 18-35 תלוי במין
Diplodocus דיפלודוקוס דיפלודוקיים 20-26 11-18 תלוי במין, לא כולל דיפלודוקוס הלורום
Camarasaurus קמרזאורוס קמרזאוריים 15-23 עד 52 תלוי במין
Mamenchisaurus ממנצ'יזאורוס ממנצ'יזאוריים 22 27 לא כולל ממנצ'יזאורוס סינוקנדורום
Cetiosaurus צטיוזאורוס צטיוזאוריים 16-18 15-20 הזאורופוד הראשון שנתגלה
Astrodon אסטרודון טיטנוזאוריים 15-18 10 -
Saltasaurus סלטזאורוס סלטזאוריים 12 10 היה מכוסה בשריון קשקשים גרמיים
Longest dinosaurs-he.svg

איור המשווה בין גדלי הזאורופודים השונים.

שיאני אורך ומשקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימות של 10 הזאורופודים הארוכים ביותר ו-10 הזאורופודים הכבדים ביותר. הרשימות מסודרות לפי ההערכה המקסימלית. הרשימות מורכב רק מנתונים שעליהם יש הערכה סבירה ומקובלת, ולא כוללת מינים שמוטלים בספק (כגון אמפיקוליאס פרג'ילימוס) או נתונים שנויים במחלוקת (כגון ממנצ'יזאורוס סינוקנדורום).

הדינוזאורים הארוכים ביותר: הדינוזאורים הכבדים ביותר:
 1. ארגנטינוזאורוס: 30-36 מטר
 2. סופרזאורוס: 33-34 מטר
 3. זאורופוסידון: 28-34 מטר
 4. פוטאלונגקוזאורוס: 28-34 מטר
 5. שינג'יאנגטיטן: 30-32 מטר
 6. דיפלודוקוס הלורום ("סייסמוזאורוס"): 27-32 מטר
 7. פוארטזאורוס: 30 מטר
 8. אלמוזאורוס: 30 מטר
 9. רויאנגוזאורוס: 30 מטר
 10. פרליטיטן: 26-30 מטר
 1. ארגנטינוזאורוס: 70-100 טון
 2. פוארטזאורוס: 50-100 טון
 3. אלמוזאורוס: 44-88 טון
 4. זאורופוסידון: 50-60 טון
 5. פרליטיטן: 59 טון
 6. פוטאלונגקוזאורוס: 30-56 טון
 7. רויאנגוזאורוס: 34-50 טון
 8. טוריאזאורוס: 40-48 טון
 9. ברכיוזאורוס: 28-43 טון
 10. סופרזאורוס: 35-40 טון


גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]