מוריה (שר הטבעות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מוריה או קְהָ‏זָ‏ד דוּ‏ם (Khazad-dûm) בפי הגמדים (שידועה גם בשמות The Black Chasm, The Black Pit, Dwarrowdelf, Hadhodrond, ו-Phurunargian) היא מקום בארץ התיכונה, העולם הדמיוני שהמציא ג'ון רונלד רעואל טולקין ("שר הטבעות").

מוריה היא קומפלקס עצום של מנהרות, החצוב כולו בבטן ההר, ומכיל עיר תת-קרקעית, אגם תת-קרקעי, מכרות מתכת ומיתריל ומערכת מסועפת של מנהרות, גשרים ומדרגות. מוריה חצובה בלב הרי הערפל (Misty Mountains) וממוקמת במרכזם תחת שלוש פסגות הרים המכונים "הרי המוריה", צפון-מערבית ליער לות'לוריין אך דרום-מזרחית לריוונדל.

מוריה נחצבה בראשית הזמן, כאשר התעוררו אבות הגמדים. דורין, אחד מאבות הגמדים, ונתיניו חצבו אותה ובמשך הזמן הרחיבו אותה והפכו אותה לעיר הגמדים הגדולה והמפוארת ביותר. במשך הזמן עבור לגור בה גם חלקים משאר ששת עמי הגמדים האחרים.

בחיפושם אחר מיתריל, המתכת המופלאה ששוויה לא יסולא בפז, חפרו הגמדים עמוק מדי לעמקי האדמה והעירו את הבאלרוג של מורגות', שד מרושע ועתיק יומין. הבלרוג הבריח את הגמדים ממוריה, שהתמלאה חיש מהר באורקים, טרולים ושאר יצורים נתעבים והבאלרוג חזר לשנתו. בעקבות מאורעות אלה זכה הבאלרוג לכינוי "רועץ דורין".

במהלך השנים נעשו מספר ניסיונות לישב שוב את מוריה. האחרון שבהם היה הניסיון של באלין (שאליו התלווה גם אואין) שהיה חלק מהחבורה של בילבו בגינס אשר יצאה במסע לעבר ארבור, ההר הבודד בספר ההוביט. לאחר חמש שנים נחלה הקולוניה של באלין במוריה כישלון ובאלין נהרג על ידי חץ אורקי תועה.

בספר שר הטבעות נאלצת אחוות הטבעת, לעבור לדרך מוריה, מאחר שנסיונותיה של האחווה לחצות את מעבר קרן-אודם כשלו (עקב סופות שלג קשות שנבעו בעקבות הרשע השורר במקום). במוריה, האחווה מוצאת את רישומי באלין (מזרבול) וקברו של באלין, שנהרג בידי צבא אורקים עצום שפלש למכרות העצומים והרס את עיר הגמדים. בגשר של קהזד-דום גנדלף מקריב את חייו כדי להרוג את הבאלרוג (אם כי חזר לחיים מאוחר יותר בתור גנדלף הלבן).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]