טבעות הכוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

טבעות הכוח הן המפתח לעלילה של טרילוגיית שר הטבעות, אחת מיצירותיו החשובות של הסופר ג'ון רונלד רעואל טולקין, ומופיעות גם בספריו ההוביט והסילמריליון.

הטבעות מתוארות לראשונה ב"אחוות הטבעת" (הספר הראשון בסדרה), בפזמון אותו מדקלם גנדאלף לפרודו בגינס:

Cquote2.svg

שלוש טבעות למלכי אלפים תחת שמי הטללים,

שבע לשרי גמדים בהיכלי סלע,

תשע לבני האדם, בני תמותה הנידונים למות

אחת לשר האופל על כיסאו האפל

בארץ מורדור, שם רובצים הצללים.

טבעת אחת למשול בכולן, טבעת אחת למצאן,

טבעת אחת להשיב את כולן, באפלה לכבלן,

בארץ מורדור, שם רובצים הצללים.

Cquote3.svg
The one ring animated.gif

נוסח הפזמון בתרגום הישן של רות לבנית:

Cquote2.svg

שלוש טבעות למלכי בני לילית במרומם,

שבע לנסיכי גמדים בטירות אבן וצל,

תשע לבני התמותה, ילידי האדם,

אחת לשר אופל על כסאו האפל

בממלכת מורדור בה הצל לא נרדם.

טבעת למשל בם ולאתרם,

טבעת למשך בם ולקשרם,

בממלכת מורדור בה הצל לא נרדם..

Cquote3.svg

19 טבעות כוח נוצרו על ידי בני הלילית מארגיון, על פי עצתו של המיא סאורון. הטבעות נועדו לשמור על הארץ התיכונה, להגדיל את עושרה ויופיה הטבעי ולהדוף ממנה את פגעי הזמן. אך סאורון יצר בחשאי טבעת אחת נוספת שבכוחה לשלוט על שאר הטבעות, לשעבד את מי שעונד אותן, ולהפוך את סאורון ל"שר הטבעות" ולשליט הארץ התיכונה.

חישולן של הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשהובס מורגות, אדון האופל, בידי הולאר בסוף העידן הראשון נמלא סאורון ראש משרתי מורגות אימה למראה עוצמת הולאר, ויש שאומרים כי באמת התחרט על מעשיו. הוא ביקש חנינה מאאונוה כרוז מנוה (ראש הואלר), אך אאונוה היה שוה לו בכוחו ולא יכל לחון אותו ולכן אמר לו לבוא לולינור למשפט הואלר. סאורון נמלא חששות מפני הואלר והעונש שעשוי ליפול עליו וברח. לאחר מספר שנים של הסתתרות, כאשר הימים היו עוד שקטים, חזר סאורון לפעול. הוא הסתיר את זהותו האמיתית וכינה את עצמו אנטר (Anatar), שר המתנות.

סאורון ניסה להתחבר לבני הלילית, העליונים מבין הגזעים בארץ התיכונה, בגלל חוכמתם הרבה שהוא חשב שתביא לו תועלת. אבל חלקם של בני הלילית, ובראשם מלכם העליון, גיל-גאלאד, שישב בלינדון שבמערב הארץ התיכונה, וקירדן, שר הנמלים האפורים, שמהם מפליגים בני הלילית שהתעייפו מהארץ התיכונה לאמן, חשדו בו וסירבו לשתף עמו פעולה.

אבל בשונה מאלה שחשדו, קיבל אותו ברצון קלברימבור (Celebrimbor), מנהיג בני הלילית של ארגיון, ארץ חרשי בני הלילית שנוסדה לרגלי הרי האובך, ליד מצודת הגמדים מוריה, שהיה מצאצאיו של פאנור, גדול בני הלילית בכל הדורות. קלברימבור היה אומן מתכת דגול, וחשב שסאורון יכול לעזור עזרה רבה לו ולעמו ולהביא את מלאכתם לשיאים חדשים. רוב בני הלילית של ארגיון הסכימו עמו, וסאורון נתקבל שם בברכה.

על פי עצת סאורון, חישלו בני הלילית של ארגיון 19 טבעות כוח, שלדברי סאורון יעצימו את כוח בני הלילית. בני הלילית של ארגיון סברו שבטבעות הכוח תימצא השליטה בארץ התיכונה, וכך הם יוכלו להדוף את פגעי הזמן בארץ התיכונה, אותם הם שונאים מתוקף היותם בני אלמוות הקשורים בנפש העולם.

הטבעות האלו חושלו על ידי טובי אומני בני הלילית, המכונים "צורפי התכשיטים". אבל את שלוש הטבעות האחרונות יצר קלברימבור לבדו, והן היו שלוש הטבעות הגדולות והחזקות ביותר, וסאורון לא ידע עליהן. אבל סאורון הנחה את יוצרי שאר הטבעות, וכך הוא הצליח לחשוף את סודותיהן, שבעזרתם הוא יצר בחשאי טבעת אחת נוספת בארץ מורדור. בטבעת הזו השקיע סאורון את כל כוחו ורשעותו, עד שהיה לטבעת מעין רצון שלה שהוא בעיקר לשרת את אדונה סאורון. טבעת זו הייתה החזקה מבין הטבעות, וכל מי שעונד אותה, אם יהיה מספיק חזק בנפשו ובגופו, יוכל לראות את כל הטבעות ולשלוט בהן. כל עוד סאורון מחזיק בה כוחותיו גדולים מאוד וכמעט בלתי מנוצחים, אבל אם הטבעת מושמדת סאורון ייפול, כי חלק גדול מנשמתו נמצא בה.

הטבעת האחת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטבעת האחת

בעזרת "הצופן" של טבעות הכוח, מעין גורם משותף שהביא לקישור בין כל טבעות הכוח (ויצר סגולה לתקשורת-מחשבתית בין נושאי הטבעות), טבעת סאורון - המכונה הטבעת האחת או הטבעת השליטה - קיבלה את היכולת לשלוט על כל טבעות הכוח. הטבעת הזו לא נאה כמו שאר הטבעות, שאבן-חן קבועה בכל אחת מהן, אלא נראית כמו חישוק זהב. סאורון תיכנן לקבל את כל טבעות הכוח לידיו, להשחית אותן תחת כישוף הטבעת-האחת, למוסרן לכל גזעי הארץ התיכונה ובעזרת הכוח שטמון בטבעות להשתלט על כולם.

על טבעת זו נחרטה באותיות בני הלילית, אך בנוסח הלשון השחורה של מורדור (המדוברת בפי אורקים), הכתובת הבאה:

"טבעת אחת למשול בכולן, טבעת אחת למצאן,
טבעת אחת להשיב את כולן, באפלה לכבלן."

בלשון השחורה:

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul

Ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul

כתובת זו מופיעה אך ורק כאשר הטבעת באה במגע עם אש או חום לוהט.

לטבעת יש רצון משלה, והיא מצייתת רק לסאורון. היא גורמת לאנשים לחוש כמיהה חזקה לענוד אותה, וכל העונד אותה, הטבעת תגדיל את כוחו ואת חושיו. אם העונד יהיה חזק מספיק, כוחו יהיה גדול אפילו יותר משאר עונדי טבעות הכוח, כיוון שהוא יקבל גם את כוחן של שאר הטבעות. ככל שהעונד מרבה לענוד את הטבעת היא משתלטת עליו ומדרדרת אותו לאופל, ולכן מסוכן להשתמש בטבעת.

אחרי נפילתו של סאורון בסוף העידן השני לקח איסילדור לעצמו את הטבעת, אף על פי שאלרונד וקירדן יעצו לו להשליך את הטבעת להר הגזירה ולהשמיד אותה. כעבור שנתיים יצא איסילדור עם רבים מאנשיו כדי למלוך את ממלכת הצפון - ארנור, ואת השלטון על גונדור (ממלכת הדרום) הוא נתן בידי אחיינו. כשאיסילדור עבר בדרכו בשדות הסיפנים שעל גדת נהר האנדוין התקיפו אתו ואת אנשיו אורקים, כל אנשיו של איסילדור נהרגו. איסילדור עצמו השתמש בטבעת כדי להפוך לבלתי נראה וקפץ לנהר, אבל הטבעת בגדה בו, החליקה מעל אצבעו וחשפה אותו לחצי האורקים שהרגו אותו.

אחרי מות איסילדור טבעה הטבעת בנהר ונשארה שם שנים רבות, עד שמצא אותה דיאגול, בן לעדת דייגים-הוביטים קטנה. דיאגול נרצח בידי חברו סמיאגול, שנקרא לימים גולום ורצה את הטבעת לעצמו. גולום נדד עם הטבעת עד למערה עמוקה בהרי האובך, שם שכן בסתר שנים רבות. כשהתחזק סאורון מחדש, נטשה הטבעת את גולום כדי לשוב לאדונהּ, אך היא נמצאה על ידי ההוביט בילבו באגינס, שהשתמש בה כדי לחמוק מגולום ומהאורקים שרדפו אחריו ולחזור לחבריו - הגמדים וגנדלף. בילבו החזיק בטבעת 60 שנה שבסופם נתן את הטבעת, בעצת גנדלף שכבר התחיל לחשוד לגבי מקורה של הטבעת, לאחיינו פרודו. שבע-עשרה שנים אחר כך, בישר גנדלף לפרודו שהוא גילה כי טבעתו היא הטבעת האחת. בעצת גנדלף יצא פרודו למסע שבסופו השמיד את הטבעת בהר הגזי‏רה.

שר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר ענדו בני הלילית את הטבעות הם היו יכולים לדעת את מחשבותיו של סאורון והרגישו שהוא מנסה להשתלט עליהם. מיד כאשר חשפו את זהותו ואת מזימותיו, השליכו מידיהם את הטבעות והחרימו אותן. זמן מה לאחר חישול הטבעת האחת פרצה מלחמה בין בני הלילית לסאורון וארגיון נחרבה. קלברימבור נתפס על ידי סאורון ועוּנה על ידו עד שנשבר וגילה לסאורון את מיקומן של 16 טבעות הכוח (סאורון לא ידע על שלוש טבעות בני הלילית ולכן קלברימבור הצליח לשמור את מיקומן בסוד). אחרי שקלברימבור נשבר סאורון הרג אותו והצליח לקחת את 16 הטבעות.

הוא חילק אותן בין שאר הגזעים, לאחר שהשחיתן, עוד בעת העידן השני (הוא הצליח לגרום לגזעים אחרים לרצות בטבעות-הכוח בעזרת ערמומיות ומילות כשפים, שהגבירו את שאיפות הגזעים לכוח, עוצמה ושלטון, והדבר היה בולט במיוחד בקרב בני-האדם). אבל עם הזמן הוא הבין כי ישנן עוד שלוש טבעות, אדירות מהאחרות.

בדעת סאורון, שכונה עתה שר הטבעות, תמיד היו שלוש טבעות-הכוח האחרונות, והוא השתוקק לחשוף את משכנן הסודי ולאסוף אותן לידיו.

שלוש טבעות בני הלילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלוש טבעות אלו היו הטבעות האחרונות שיוצרו מבין ה-19, והחזקות שבהן, והן הכילו סגולות שלא היו קיימות בשאר הטבעות. קלברימבור היה היחיד שידע את סוד יצירתן (וגם את סוד יצירת שאר הטבעות). אחרי שקלברימבור גילה את מזימות סאורון הוא התייעץ עם גלדריאל איך למנוע מסאורון לגזול את שלוש הטבעות, והם החליטו להחביא את שלוש הטבעות אצל גדולי בני הלילית. לאחר שאיבד סאורון את הטבעת האחת בסוף העידן השני, נושאי טבעות בני הלילית ענדו את הטבעות והשתמשו בהן, כי בלי הטבעת האחת סאורון לא היה יכול לדעת את מיקום הטבעות ולדרדר את עונדיהן לאופל. בדומה לסילמרילים, כל טבעת הייתה מבוססת על אחד משלושת היסודות: מים, אש ואוויר. שלוש הטבעות הן:

  • נניה (Nenya), שכונתה "הבכירה מבין השלוש", היא טבעת המים. עשויה הייתה מיתריל ובתוכה שובצה אבן אחלמה. מתוארת ככוכב-כפור נוצץ.
  • ויליה (Vilya), שכונתה "האדירה מבין השלוש", והיא הייתה טבעת האוויר. עשויה הייתה זהב, ובתוכה שובצה אבן ספיר כחולה.
  • נריה (Narya), שכונתה "המדליקה", והיא טבעת האש. משערים שעשויה הייתה מזהב, ובתוכה שובצה אבן אודם. אומרים כי היא הייתה יכולה להצית ולחמם את הלבבות הסובבים אותה ולהעניק תקווה.

מעטים מבין בני הלילית ידעו מי מחזיק בשלוש, וגזעים אחרים כלל וכלל לא ידעו. רק בסוף העידן השלישי, ותחילת הרביעי, התגלו הדברים:

  • נניה, טבעת האחלמה העשויה ממיתריל, נותרה תחת חסותה של גלדריאל, גבירת לות'לוריין, ואשתו של קלבורן, ממשפחת המלוכה של דוריאת. גלדריאל השתמשה בנניה כדי להדוף את פגעי הזמן מלות'לוריין, ולהשכין בה אושר ועליצות, בדומה לחיים בולינור. בנוסף, היא השתמשה בטבעת כדי להגדיל את כוח-המרפא שלה.
  • ויליה טבעת הספיר, האדירה מבין השלוש, הייתה תחילה בידי ארניון גיל-גלד (Erenion Gil-Galad), המלך העליון של בני הלילית של הארץ התיכונה. במלחמת הברית-האחרונה, שבה נלחמו בני הלילית לצד בני-האדם נגד צבאות סאורון, נהרג גיל-גלד. אבל לפני המלחמה, החליט גיל-גלד למסור אותה לאלרונד חצי בן לילית, שהיה אדון אימלדריס (Imladris), המכונה גם ריבנדל (Rivendel) בלשון בני-האדם וההוביטים שממערב להרי האובך. גם הוא השתמש בכוח הטבעת להדיפת פגעי-הזמן ולריפוי, אך פחות מאשר גלדריאל.
  • הטבעת האחרונה, נריה טבעת האודם, הייתה החשאית מכולן. אולם לבסוף נתגלה כי גיל-גלד מסר אותה לקירדן בונה-הספינות, אדון הנמלים האפורים, שישמור עליה. הטבעת נשארה אצל קירדן עד שבאו לארץ התיכונה האיסטרי (הקוסמים המסתוריים שבמוצאם הם מיאר מן המערב). מיד כאשר עגנו בנמלים האפורים, התיידד קירדן עם מיתרנדיר, הידוע בכינויו גנדאלף האפור, אחד מן האיסטרי והחליט למסור לו בחשאי את טבעת האודם, באומרו כי אצלו תהיה בטוחה יותר והיא תביא לו יותר תועלת. הדבר קרב מאוד את השניים, ולכן קירדן הבטיח לגנדאלף שימתין לו בנמלים האפורים עד ל"אונייה האחרונה", שעליה הם יעקרו ביחד למערב.

שבע טבעות הגמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבע טבעות מסר סאורון לשבעת מלכי הגמדים. הטבעות לא היו יכולות לשנות את אורך ימיהם של הגמדים, להפוך אותם לבלתי נראים ולשעבד אותם לסאורון, מכיוון שהם נוצרו כגזע חסון ועקשן ומחשבותיהם היו מוזרות וקשות לשליטה. ההשפעה היחידה של הטבעות על הגמדים היא שהן הגבירו את תשוקתם לכסף וזהב וגרמו להם להילחם כדי להשיג אוצרות. למרות התועלת שיצאה לסאורון מכך, הוא שנא את הגמדים מכיוון שלא היה יכול לשלוט בהם וניסה להחזיר את הטבעות לידיו.

תשע טבעות בני האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

תשע טבעות ניתנו לבני אדם מארצות שונות. תשעת בני האדם שניתנו להם הטבעות היו לוחמים ומכשפים גדולים בזמן נתינת הטבעות. הטבעות נתנו להם חיי נצח, אבל הם הפכו אותם במהרה לצללים רואים ואינם נראים, והם השתעבדו לסאורון ונעשו למשרתיו הגדולים ביותר. הם נקראו "אולירי" (Ulairi) בלשון בני הלילית ו"נאזגול" (Nazgul) בלשון השחורה שדוברים האורקים, פירושם של השמות הוא רפאי הטבעת והיו שכינו אותם "הפרשים השחורים". מנהיגם היה המלך המכשף של אנגמאר. בעידן השלישי חיפשו רפאי הטבעת את הטבעת האחת כדי להחזירה לסאורון.

לבסוף שבו רוב טבעות הכוח של הגמדים ושל בני האדם לידיו של סאורון ואלה שלא שבו הושמדו על ידי הדרקונים, אבל השפעתן מעולם לא פגה בשנים ההן (גזע הגמדים נותר חמדן מאוד, ותשעת רפאי הטבעת שירתו את סאורון).

טבעות-הכוח הפחותות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכתבים שונים של טולקין, ואף בסיפורים עצמם, ישנם רמזים לכך שהיו עוד טבעות נוספות, מלבד ה-19 והטבעת האחת. מספרן אינו ידוע, אך ידוע שהיו אלה טבעות קדומות יותר שנוצרו על ידי חרשי ארגיון, כמעין ניסיונות לטבעות-הכוח האמיתיות שיבואו לאחר-מכן. הן נקראו "הטבעות הפחותות", ולא ידוע ממה היו עשויות או מה היה כוחן. אבל גנדאלף הזכיר זאת והסביר לפרודו, בשר הטבעות, כי לכל טבעות-הכוח שנוצרו יש דרגות שונות, יש תקפות יותר ויש תקפות פחות. אלה שנטמן בהן כוח-קסם חלש, נועדו לניסיון לפני שאומנות החישול תבוא לשיא שכלולה. בעיני בני הלילית הצורפים זה עניין של מה בכך - אך לבני-האדם הן עלולות להזיק, לדעתו. אבל הטבעות הגדולות (19 טבעות הכוח), אלו טבעות בעלות עוצמה אמיתית - הן קטלניות.

מה שכן, הטבעות הפחותות היו חסרות ערך, כנראה, בעיני בני הלילית ובעיני סאורון. דבר לא נודע עליהן יותר.

הטבעת של סרומן[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרומן, מנהיגם של האיסטרי (מסדר קוסמים שהגיע מהמערב בשליחות הולאר כדי לעזור לשוכני הארץ התיכונה להילחם נגד סאורון) החליט לחפש בחשאי ידע על הטבעות כדי לנסות להבין את סודן. אף על פי שאחרי מות קלברימבור היה קשה למצוא מידע על הטבעות, סרומן הצליח למצוא עליהן מידע ולמד אותו בצריח אורתנק שבו הוא שכן. בעקבות לימוד סודות הטבעות סרומן רצה להשיג את הטבעת האחת לעצמו והדרדר לאופל. כדי להשיג את הטבעת האחת סרומן יצר לעצמו טבעת משלו, בעזרת הידע שרכש על הטבעות והידע שהיה לו בגלל היותו מיא של הולא אולה, אל היצירה. גנדלף הזכיר את הטבעת בדבריו למועצת אלרונד: הוא סיפר שכאשר הוא בא לאיזנגרד כדי להתייעץ עם סרומן הוא ראה שסרומן עונד טבעת לאצבעו. טבעת זו הייתה פחותה מ-19 טבעות הכוח, וסרומן השתמש בכוח שלה כדי לטפח גזע אורקים חדש, שיכול היה לסבול את אור השמש, בלי שאלה ימרדו בו. מלבד זאת לא היה לטבעת שום כוח אחר, וכנראה שהיא לא עניינה כל כך את חברי המועצה הלבנה ומועצת אלרונד.

קץ השפעתן של טבעות הכוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפעתן של טבעות הכוח פגה כאשר פרודו בגינס הצליח להשמיד את הטבעת האחת. מיד כשהושמדה הטבעת הושמדו גם תשעת רפאי הטבעת (למעשה, שמונה מהם, כי מלך רפאי הטבעת הושמד עוד קודם בידי אאווין שמרוהאן) וסאורון איבד את כל כוחותיו והפך לרוח חסרת יכולת. על הגמדים לא ידוע הרבה לאחר השמדת הטבעת, אבל יש רמזים לכך שגזע הגמדים החל להתנוון עד שדעך לבסוף. כמו שבני הלילית שיערו, שלוש טבעות בני הלילית איבדו את כוחותיהן כשהושמדה הטבעת האחת ובני הלילית הצטערו מאוד בשל כך. כשתם כוחן של שלוש הטבעות יצאו עונדיהן, ביחד עם רבים מבני הלילית של הארץ התיכונה, לנמלים האפורים וחצו את הים על הספינה האחרונה למערב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]