רוהאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רוהאן היא ממלכה דמיונית הנמצאת בארץ התיכונה, בספריו של ג'ון רונלד רעואל טולקין. אנשי רוהאן, הרוהירים, ידועים כפרשים מיומנים ואמיצים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הספר שר הטבעות, רוהאן היא ממלכת בני אנוש אשר הוענקה לרוהירים (אדוני הסוסים) על ידי מלך גונדור כהוכרת תודה על עזרתם בקרב.

ל רוהאן גאוגרפיה מישורית. הממלכה מחולקת לאזורי ספר שעל כל אחד ממונה שר אלף. השפה הרוהירית היא שפה שפותחה משילוב של אנגלית עתיקה וסקנדינבית עם כמה מילים מאנגלית מודרנית.

מלכה הראשון ומיסדה של רוהאן היה אאורל. ממנו מתחילה שושלת המלוכה במדוסלד. בנו של אאורל בנה את היכל אבותיו אשר במדוסלד הידוע בשם "ההיכל הזהוב". מאז כל שליטי רוהן יושבים בהיכל.

רוהאן היא בת-ברית וותיקה של גונדור. במלחמת הטבעת, תקף צבאו של הקוסם סארומן את רוהאן, ניצח אותה בשני קרבות אך הובס תבוסה מוחצת בקרב השלישי על מצודת "מצד הקרן". לאחר מכן הוביל מלך רוהאן את כל פרשיו לעזרת גונדור בקרב על שדות הפלנור נגד צבאו של סאורון.

כמעט כל צבאה של רוהן מורכב מפרשים ורק 1000 חיילים הם תופשי חרב. זאת מאחר שהפרשים יכולים לגמוא מרחקים עצומים באזורי הספר המישוריים, במהירות ובקצב העולה על אלה של חיילים רגליים. חלק קטן יחסית של הפרשים הם אנשים שאומנו מילדותם לירות חץ במטרה מעל גב סוס. החלק הנותר הם פרשים נושאי רומח לקרבות פנים אל פנים.

סמל רוהאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל רוהאן

אאורל הצעיר ייסד את הממלכה. אאורל עיצב בהזדמנות גם את סמלה - "סמל רוהן" הוא סוס לבן מתרוצץ חופשי במישור עשב ירוק. הסמל מופיע על כל נסיה, מגיניה וקסדותיה. הסמל בסרטו של פיטר ג'קסון שונה ומראה סוס לבן על שמים שחורים ששמש מאירה בהם ללא אור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]