סוס הבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgסוס הבית
ChampagneHorse.JPG
מצב שימור
מצב שימור: מבוית
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: מפריטי פרסה
משפחה: סוסיים
סוג: סוס
מין: סוס רמכי
תת־מין: סוס הבית
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Equus ferus caballus
‏(ליניאוס)
סוסי מוסטנג בארצות הברית
סוס עם ראשיה בחווה.
אדם רוחץ סוס מבוית בחוף הים של חיפה
סוסים רועים באחו.

סוס הבית (שם מדעי: Equus ferus caballus או גם Equus caballus caballus‏‏[1]), הנקרא בדרך כלל סוס, הוא בעל חיים מבוית, תת-מין של הסוס הרמכי ממשפחת הסוסיים. לא ידוע מאיזה תת-מין של המין סוס רמכי בוית סוס הבית.

הסוס הוא בהמה גדולה בעלת ארבע רגליים המסוגלת לשאת משאות כבדים ולפתח מהירויות ריצה גדולות. הוא יונק ושייך לסדרת מפריטי פרסה. הסוס אוכל עשב וחציר. התפתחות הסוס כפי שאנחנו מכירים היום משוערת לפני כ-45-55 מיליון שנים ומקורו האבולוציוני הראשוני נקרא איוהיפוס שהיה יונק קטן דמוי כלב.

תוחלת החיים של הסוס היא 25-30 שנה. סוסים מעל גיל 20 אינם מסוגלים לדהור, ובאנגליה נוהגים לפנק סוסים זקנים ולשחררם למרעה. אך, למרות זאת, אנשים ממשיכים להעביד סוסים שעברו את גיל 20: הם מוכרים אותם לסוחרים כדי שימשיכו לשמש כסוסי עבודה. סוסים אחדים מגיעים לגיל 40, ולעתים רחוקות אף יותר מכך.

משך זמן ההיריון של הסוסה הוא 11 חודשים. לאחר ההמלטה, הסייח נעמד על רגליו בשעות הראשונות של חייו. כמו כן, בשעות הראשונות לאחר ההמלטה הסייח יונק את חלב האם הראשון. חלב זה הוא חיוני בבניית מערכת החיסון של הסייח מכיוון שהוא מכיל נוגדנים.

כאשר טמפרטורת גופו של הסוס עולה, במטרה להתקרר, קצב נשימותיו עולה, מעשר עד עשרים, למאתיים ואפילו שלוש מאות. באופן זה הוא מבצע את פעולת ההלחתה, וגורם להתאדות מואצת של נוזלים מלשונו וקנה הנשימה שלו, ובכך ממזג, ואף מוריד את חום גופו.

בשירות האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסוס ניתן לאילוף וכתוצאה מכך הוא נרתם לשירותה של האנושות בידי הקדמונים שבייתו אותו וממצאים מראים כי האדם החל לביית סוסים כבר בשנת 4000 לפנה"ס והפך לשכיח כבר בשנת 3000 לפנה"ס. לסוס מגוון רב של שימושים בתרבות האנושית:

הסוס משמש גם לרכיבה טיפולית, המסייעת לנכים, בעלי מוגבלויות, ילדים בעלי בעיות קשב וריכוז, חוסר ביטחון עצמי ועוד.

  • מחקר: הסוס משמש במחקר כחיה נוחה להפקת נוגדנים, על ידי הזרקת האנטיגן, איסוף חוזר של דם הסוס וניקוי הנוגדנים. חוות הסוסים המפורסמת ביותר כחווה מחקרית נקראת "סנטה קרוז".

הסוס בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מגוון ספרים העוסקים בסוסים ובקשר ביניהם לבין האדם:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו בפסקת הטקסונומיה של סוס רמכי


אבולוציה של הסוס

איוהיפוס > אורוהיפוס > מזוהיפוס > מיוהיפוס > פראהיפוס > מריקהיפוס > פליוהיפוס > סוס