רות קלדרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רות קלדרון
Ruthkalderon.jpg
תאריך לידה 25 בספטמבר 1961
כנסות 19
סיעה יש עתיד
תפקידים בולטים סגנית יושב ראש הכנסת
עיסוק קודם חוקרת תלמוד ואגדה

ד"ר רות קלדרון (נולדה ב-25 בספטמבר 1961) היא חברת כנסת ממפלגת יש עתיד וסגנית יו"ר הכנסת, חוקרת תלמוד ואגדה, אשת חינוך ומייסדת מכללת עלמא.

קורות חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רות קלדרון נולדה בתל אביב בשנת 1961. היא השלימה תואר ראשון במקרא, פילוסופיה ומחשבת ישראל במכללת אורנים, ותואר שני באוניברסיטה העברית בסיפורת התלמוד. התזה הייתה על דמויות משנה בסיפור האגדה התלמודי, שם עסקה ב"מטרוניתא, בתינוק, בתינוקת ובכובס". את הדוקטורט בנושא סיפורת האגדה התלמוד, השלימה בשנת 2007 באוניברסיטה העברית. במסגרת הדוקטורט מנסה קלדרון ליישם כלים של סטרוקטורליזם על אגדות התלמוד הבבלי, וטוענת כי הם כוללים צפנים קבועים, המהווים מעין שפה פנימית.

קלדרון למדה במכון הרטמן בירושלים. ב-1989 היא יסדה וניהלה יחד עם מוטי בראור את בית מדרש אלול, אחד משני בתי המדרש הפלורליסטיים הראשונים במרחב החילוני. בשנת 1997 קיבלה את פרס אבי חי על היוזמה להקמת 'אלול' מטעם קרן אבי חי. לאחר מספר שנים של ניהול, השתתפה במחזור הראשון של בית הספר למנהיגות חינוכית של מכון מנדל למנהיגות.

לאחר שסיימה את לימודיה במכון מנדל, חזרה לתל אביב על מנת להקים את עלמא בית לתרבות עברית ב-1995. עלמא היא מוסד חינוכי, המשלב לימוד יהודי-מסורתי בדרך של בית מדרש עם לימוד אקדמי של תרבות כללית ויצירה אומנותית. קלדרון כינתה את המקום בשם 'בית לתרבות עברית'. היא הקימה את עלמא במכוון בתל אביב, מתוך תפיסתה כעיר עברית שיש בה חיים יהודיים במובן הביאליקאי של המושג "תרבות עברית".

ב-2002 הוקמה עלמא חיפה וב-2003, במהלך שלוש שנות שהות בארצות הברית, הקימה קלדרון את עלמא ניו יורק.

ערכה והגישה את התוכנית "החדר" בערוץ 2, המארחת שני אורחים ללימוד משותף של טקסט קלאסי מהמקורות וממקורות חדשים. קלדרון הייתה חברה בוועדה המייעצת של סדרת הספרים "עם הספר" בהוצאת "ידיעות ספרים". הייתה חברה בוועדת שנהר, שבדקה את החינוך היהודי במגזר הממלכתי. במרץ 2012 מונתה כראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית[1].

בספרה "השוק. הבית. הלב." משחזרת קלדרון את הפרקטיקה החז"לית של חשיבה סיפורית.

קלדרון נבחרה לכנסת התשע עשרה במקום ה-13 ברשימת יש עתיד.

קלדרון גרושה עם שלושה ילדים.

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • השוק. הבית. הלב. (יצא ב-2001, הוצאת כתר) הוא קריאה אישית באגדות תלמודיות.
  • עורכת ראשית בסדרת טקסי חיים של עלמא. בסדרה יצאו: 'לקראת כלולות', 'קבלת פנים', בת מצווה ובר מצווה'.

מאמרים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "כנפיים של זהב" על 'פונדק הרוחות' לאלתרמן כמדרש אגדה. טורא: אסופת מאמרי הגות ומחקר במחשבת ישראל, כרך ב (1992), עמ' 134-151.
  • "על תלמוד תורה", אלפיים 18.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכּתביה ונאומיה:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ד"ר רות קלדרון מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית, 18 במרץ 2012, באתר התחדשות הספרייה הלאומית