אורנים - המכללה האקדמית לחינוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכללת אורנים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אורנים
סמל המוסד
מכללת אורנים-פינת נוף.JPG
מכללת אורנים - הספרייה האקדמית ומתחם האומנויות
מחוז חיפה
מועצה אזורית זבולון
גובה ממוצע ‎75‏ מטר
תאריך ייסוד 1951
סוג יישוב יישוב מוסדי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2013:
  - אוכלוסייה 221 תושבים
  - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-0.5%‏ בשנה עד דצמבר 2013
מיקום אורנים
אורנים
אורנים

32°42′44″N 35°06′32″E / 32.7121637436778°N 35.1088758221242°E / 32.7121637436778; 35.1088758221242קואורדינטות: 32°42′44″N 35°06′32″E / 32.7121637436778°N 35.1088758221242°E / 32.7121637436778; 35.1088758221242

http://www.oranim.ac.il

מכללת אורנים היא מכללה אקדמית לחינוך והוראה באזור הצפון בתחומה של מועצה אזורית זבולון, סמוך לקריית טבעון. האתר מוכר כיישוב מוסדי.

המכללה הוקמה בשנת 1951 והיא שייכת לתק"ם. שמה של המכללה ניתן לה עקב היותה שוכנת בתוך חורשת אורנים.

הלימודים במכללה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכללה מקדמת מצוינות אקדמית ומכשירה גננות, וכן מורים לבתי הספר היסודיים ולתיכון. לצורך כך המכללה מעניקה תעודת הוראה. המכללה מעניקה כמה סוגים של תארים אקדמיים:

 • תואר ראשון בחינוך (B.Ed)
 • תואר ראשון במדעי החברה והרוח (B.A)
 • תואר ראשון במדעים (B.Sc)
 • תואר שני בחינוך (M.Ed/M.Teach)

בנוסף ללימודים לתואר אקדמי, קיימת באורנים יחידה ללימודי תעודה והתמחות, באמצעותה ניתנות הכשרות במגוון רחב של תחומים.

ראש המכללה היא פרופ' יערה בר-און והרקטור היא ד"ר מדי (מרים) וליצקר-פולק.

שכר הלימוד במוסד (בלימודים לתואר אקדמי) הוא כמקובל באוניברסיטאות ובמכללות ציבוריות בישראל. חייל או בוגר שירות לאומי, שסיים שירותו החל מ-1 בינואר 2010, זכאי למלגת שכר לימוד מלאה עבור שנת לימודיו הראשונה לתואר ראשון (בהתאם להחלטה בדבר לימודי חיילים משוחררים במוסד להשכלה גבוהה בפריפריה)‏[1].

היסטוריה של המכללה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אורנים" הוקמה בשנת 1951 כמוסד של התנועה הקיבוצית להכשרת גננות ומורים. היא נקראה אז "סמינר הקיבוצים אורנים" ונחשבה בית-ספר לחינוך. מיקום המכללה על גבעת אורנים שממנה נשקף נוף מרהיב של הכרמל, עמק זבולון, הים ומפרץ חיפה. הגבעה נבחרה שנים קודם לכן על ידי יהושע מרגולין, האיש שעיצב את הוראת הטבע והכשרת המורים ברוח ארץ ישראל העובדת, קרוב ככל האפשר לטבע ולמרכזי ההתיישבות העובדת. טרם הפיכת המכללה למוסד אקדמי, קיבלו תלמידיה הכשרה מקיפה שכללה יסודות במדעי הרוח, החברה ובנושאים הקשורים לטבע.

בשנת 1956 הוקמו שני מסלולים חדשים למורים לבית הספר התיכון, מורים למסלול ההומני, ומורים למסלול הריאלי.

שנות ה-60 וה-70 התאפיינו בגידול מספר הלומדים ובגידול מספר התלמידים שלא השתייכו לתנועה הקיבוצית. נוספו מבנים חדשים והוקמו הספרייה וחדר האוכל.

בשנת 1971 נחתם הסכם לשיתוף פעולה עם אוניברסיטת חיפה. תחומי המדעים והכשרת המורים לחינוך העל-יסודי התאגדו תחת החטיבה האוניברסיטאית הכפופה לאוניברסיטת חיפה. הסכם זה תרם רבות להעלאת מעמדו של סמינר אורנים כמוסד אקדמי. תחום השתלמויות המורים שזכה לעידוד משרד החינוך התפתח, במטרה להפוך את אורנים למקום בו ירוכזו מרבית ההשתלמויות למורים במחוזות חיפה והצפון של משרד החינוך. בשנות ה-70 הוקם במקום "המכון לשיפור דרכי ההוראה".

שנות ה-80 וה-90 התאפיינו בהאצת תהליכים ובגיבוש מבנה חדש. המעורבות הקיבוצית הלכה ופחתה וכתוצאה מכך, "אורנים" כיוונה את בוגריה לכלל הצרכים של מערכת החינוך בישראל, ולא רק אל העבודה החינוכית בהתיישבות העובדת.

בשנת 2004 נפתחו לראשונה במכללת אורנים תוכניות לתואר שני.

אחד החוגים הגדולים במכללה הוא החוג לגיל הרך. שלושה ממניחי היסודות לתורת הגן לימדו במכללת אורנים: מלכה האס, גדעון לוין ומרים רות. תפיסותיהם החינוכיות משפיעות מאז על הלימודים בחוג.

ראשי המכללה לדורותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות שונות בתוך המכללה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כן יושבות בשטחה של מכללת אורנים "המדרשה", בית מדרש פלורליסטי העוסק בזהות יהודית חילונית, והמכינה הקדם-צבאית על שם יצחק רבין.

הספרייה על-שם אברט, המשמשת את הסטודנטים ואת המרצים במכללה, משתרעת על פני כ-2,200 מ"ר. בספרייה כ-300 מקומות ישיבה בסידור המיועד ללמידה אישית, ללמידה בחברותא ולישיבה לא פורמלית. אוסף הספרייה כולל כ-140,000 כותרים, ביניהם ספרים, כתבי-עת, וידאו ומדיה מגוונת.

פרויקטים באמנות ותרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גלריה לאמנות ישראלית - אוצר ומנחה קורס גלריה: פרופ' דוד וקשטיין מנהלת הגלריה: עידית לבבי גבאי
 • גלריה למדיה חדשה ע"ש אמנון נוסבוים - עורכת תוכן האמנית: שולי נחשון
 • "קו נטוי" - כתב עת ייחודי של אורנים. כתב העת מביא יצירות פרוזה, שירה ואמנות של הסטודנטים והמרצים באורנים. כתב העת מופץ ברחבי הארץ.
 • חוג לדרמה, המעלה הצגות מדי שנה ברחבי הארץ.
 • כתב העת וההוצאה לאור "מחברות שדמות", המשכם של כתב העת שדמות ו"חוג שדמות".

אורנים בקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכללת אורנים דוגלים בטיפוח המעורבות החברתית במספר היבטים:

המרכז למחוננים
המרכז למחוננים במכללת אורנים, נועד ליצירת סביבה הולמת ומעצימה לתלמידים מחוננים, בהתאם ליעדים שנקבעו על ידי האגף למחוננים ומצטיינים, משרד החינוך. יום הלימודים במרכז מאפשר הזדמנות ייחודית ללמידה בקצב אישי בהתאם לנטיות החשיבה. התלמידים פוגשים מורים מיוחדים ומגוון מומחים מתחומי האקדמיה והאומנויות.
המדרשה
המדרשה היא מרכז חינוכי הפועל לחידוש החיים היהודיים בישראל, תוך התמקדות במערכת החינוך ובמרחב הקהילתי והמשפחתי. מטרתה היא עיצוב חברה שחבריה מרגישים בבית בתרבותם היהודית והציונית, ובונים את זהותם האישית והציבורית מתוכה - חברה שמתקיימים בה ערבות הדדית, אחריות חברתית וקשר אנושי חם.
במסגרת המדרשה פועל "ניגון נשים", שהוא בית מדרש פלורליסטי המפגיש נשים מכל הזרמים ביהדות, ללימוד נשי פמיניסטי.
מרכז שדמות
מרכז שדמות מיועד לפיתוח מנהיגות בקהילה פועלת כזרוע של המכללה למעורבות חברתית וחינוכית בקהילות בארץ ובחו"ל. מטרתה של שדמות הוא חיזוק והעמקת הקשרים בין קהילות, ארגונים וקבוצות באמצעות מגוון רחב של יוזמות ותהליכים חינוכיים.
במסגרת המרכז מופעלת התוכנית "אם לאם בקהילה", שהיא תוכנית תמיכה וליווי, המיועדת לאימהות בשנה הראשונה שלאחר הלידה.
פרויקט מיכאל
פרויקט זה מביא מכללת אורנים סטודנטים יוצאי הקהילה האתיופית, ומכשיר אותם לחינוך והוראה. המיזם מיועד להשגת שלושה יעדים מרכזיים:
 • הכשרת מורים-מחנכים בני/בנות הקהילה האתיופית ושילובם במערכת החינוך.
 • בניית קבוצת מנהיגות חינוכית איכותית בקרב הקהילה כך שאנשיה יהפכו לסוכני שינוי בקרב הקהילה מחד, ובחברה הישראלית מאידך.
 • הרחבת הדיאלוג הרב-תרבותי במערכת החינוך בכלל ובמכללת אורנים בפרט.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דינה לרון ומירה קרניאלי, "המחלקה לחינוך בחטיבה האוניברסיטאית של סמינר אורנים (2001-1971) - גיבוש תפיסת ההכשרה להוראה במבט היסטורי", דור לדור לב, 2008

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]