אשר וייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אשר וייס
הרב אשר וייס בחגיגת פורים בישיבת ההסדר בשדרות
לידה 1953 (בן 65 בערך)
ארצות הברית
השתייכות חסידות צאנז-קלויזנבורג
תפקידים נוספים ראש ישיבת "דרכי תורה" ומייסד וראש בית הדין "דרכי הוראה"
חיבוריו מנחת אשר על התורה, מנחת אשר על הש"ס, מנחת אשר על המועדים, שו"ת מנחת אשר
הרב אשר וייס (משמאל)

הרב אשר זליג וייס (מכונה בפי תלמידיו "רֵבּ אוּשֶר"; נולד ב-1953) הוא חסיד צאנז-קלויזנבורג. מייסד וראש ישיבת "דרכי תורה", מייסד וראש בית הדין "דרכי הוראה".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בארצות הברית למשה וייס, ניצול השואה סוחר נדל"ן ונצר למשפחת רבנים. למד במוסדות חסידות צאנז בארצות הברית. בשנת תשכ"ו[דרוש מקור] עלתה המשפחה לישראל והתגוררה בקריית צאנז בנתניה. הוא למד במוסדות צאנז בקריה והתקרב לאדמו"ר הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם.

בראשית שנות ה-90 כיהן כראש ישיבת "כתר ישראל" של חסידות סדיגורה, ומשנת 1997 הוא משמש ראש ישיבת "מחנה אברהם" של חוג חת"ם סופר בבני ברק ורב קהילת טשכנוב בשכונת רמות ג' בירושלים. במקביל הוא עומד בראש כולל לדיינות ולהכשרת אברכים למורי הוראה בירושלים.

בשנת ה'תשס"ו ייסד את ישיבת "דרכי תורה" ומאז הוא עומד בראשה. בשנותיה הראשונות כיהן בה לצדו גם הרב ברוך דב פוברסקי, ראש ישיבת פוניבז'.

הרב וייס מעביר שיעורים קבועים בסוגיות הלכתיות ולמדניות הקשורות לפרשת השבוע, שרובם מתפרסם בהמשך בספריו "מנחת אשר". השיעורים מתקיימים בכל יום שני בבית כנסת דביר בהר נוף, ביום שלישי בבית וגן רחוב מוצפי, וביום רביעי בבני ברק. ביום חמישי בערב מתקיים השיעור המרכזי בבית מדרשו בירושלים. השיעור מוקלט בקול הלשון ומופץ בדיסקים. הוא מעביר שיעורים גם בישיבות של המגזר הדתי-לאומי: בישיבת תורת החיים, ובישיבת שדרות הוא מוסר שיעור אחת לשבועיים.

החל משנת תשע"ג הוא משמש כפוסק של בית החולים שערי צדק. הוא יסד בית דין לדיני ממונות, במסגרתו עוסק רבות בבוררות ויישוב סכסוכים בין שכנים. בפסיקותיו בנושאים אלו מעניק הרב וייס משקל גם לחוק הישראלי[1].

סגנון שיעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וייס נודע בבקיאות רחבה בספרי הלכה ולמדנות. שיעוריו מובנים גם למי שאינו מצוי בנושא. הוא הושפע משיטות העיון של הרב שמעון שקופ ושל החזון איש ומרבה לצטט גם מספרי בעל שואל ומשיב, הרב שלמה קלוגר והרב יוסף ענגיל. הוא מתמקד בתוכן העיוני העיקרי של הסוגיה. הוא מתנגד לעיסוק קונספטואלי מופשט במושגים התלמודיים כמקובל בשיטת בריסק. שכיח אצלו הביטוי "ליבי אומר לי". הוא אינו נרתע מפסיקה חדשנית, אף כשאינה תואמת את שיטת הפסיקה הקלאסית[דרושה הבהרה].

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת ספריו של הרב וייס, "מנחת אשר", כוללת כרכים על תשע ממסכתות הש"ס, ושלושה כרכי שו"ת. הספרים נדפסו בהוצאת המחבר, ומאז שנת 2002 יוצאים במסגרת "מכון מנחת אשר". במסגרת מכון זה מופצים גם שיעוריו בחוברת שבועית, משיעורים אלו הכוללים דיונים בהלכה ובאגדה, בנושאים הקרובים לפרשת השבוע, הודפסה סדרת "מנחת אשר" על התורה ועל הגדה של פסח.

מאמרי הלכה של הרב וייס מפורסמים על ידו גם בחוברות מטעם בית הדין שלו, "דרכי הוראה", וחלקם מופיעים גם בספר השו"ת שלו.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וייס היה נשוי לפסיה יענטע (נפטרה בתשע"ח), בת הרב ישראל אריה זלמנוביץ.

כמה מאחיו הם רבנים. בהם: הרב דב וייס, הוא חתנו של האדמו"ר מצאנז-קלויזנבורג ורב שכונת קריית צאנז בירושלים; הרב יהונתן בנימין, רב ואב"ד במונטריאול; הרב אברהם יצחק, חתן רבי בן-ציון רבינוביץ מביאלא, ראש כולל ביאלה בירושלים.

בנו, הרב יוסף בנימין הוא ראש ישיבת דרכי תורה ורב קהילת חיי נפש בירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: יחס דיינים לחוק ולפסיקה האזרחיים, פרופסור רון קליינמן, תחומין לו.