אשר וייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אשר וייס בחגיגת פורים בישיבת ההסדר בשדרות

הרב אשר זליג וייס (נולד ב-1953) הוא רב חרדי, ראש ישיבה ופוסק הלכה, חסיד צאנז. עומד בראש בד"ץ "דרכי הוראה".

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בארצות הברית למשה וייס‏‏, סוחר נדל"ן ונצר למשפחת רבנים, ניצול שואה. למד במוסדות צאנז בארצות הברית. בשנת תשכ"ו עלה אביו עם משפחתו לישראל והתגוררו בקריית צאנז בנתניה.

הרב וייס שימש כראש ישיבת חוג חת"ם סופר בבני ברק. הוא מכהן כרבה של הקהילה החסידית בקריית טשכנוב בשכונת רמות בירושלים, שבה הוא מתגורר. הוא משמש גם כראש כולל לדיינות ולהכשרת אברכים למורי הוראה בירושלים. כמו כן הוא משמש כפוסק של המרכז הרפואי שערי צדק.

בשנת תשס"ו ייסד את ישיבת "דרכי תורה". הישיבה הוקמה יחד עם הרב ברוך דב פוברסקי, ראש ישיבת פוניבז', מתוך שאיפה לשלב את הלמדנות הליטאית עם האווירה החסידית.

שיעורו הידוע ביותר מתקיים בימי חמישי בערב בבית מדרשו. השיעור עוסק בסוגיות הלכתיות ולמדניות הקשורות לפרשת השבוע. שיעור זה מוקלט בקול הלשון ומופץ בדיסקים. רוב השיעורים מודפסים בספרו "מנחת אשר". הרב וייס מוסר שיעורים גם בישיבות של המגזר הדתי-לאומי. בישיבת תורת החיים ובישיבת שדרות הוא מוסר שיעור קבוע מדי שבועיים.

סגנון שיעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וייס נודע בבקיאות רחבה בספרי הלכה ולמדנות. שיעוריו בנויים בצורה מסודרת ומובנים גם למי שאינו מצוי בנושא. הוא מתמקד בתוכן הרעיוני והמחשבתי העיקרי של הסוגיה הנלמדת ומשתדל להימנע מעיסוק בפרטים שוליים. הוא מתנגד לעיסוק קונספטואלי מופשט במושגים התלמודיים כמקובל בשיטת בריסק. שכיח אצלו הביטוי "ליבי אומר לי", המלמד על יצירתיות סובייקטיבית. הוא אינו נרתע מפסיקה חדשנית, אף כשאינה תואמת את שיטת הפסיקה החרדית הקלאסית.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וייס נשוי לפסיה, בתו של הרב ישראל אריה זלמנוביץ אשר כיהן כאב"ד עכו, והיה זקן תלמידיו של האדמו"ר מצאנז קלויזנבורג. אחיו: הרב דב וייס, הוא חתנו של האדמו"ר מצאנז-קלויזנבורג ורב שכונת קריית צאנז בירושלים; הרב יהונתן בנימין וייס, רב ואב"ד במונטריאול; הרב חיים וייס, ר"מ בישיבת תורת חיים; הרב דוד וייס (חתן אליהו אנגלנדר), רב בית המדרש "אורייתא" בלונדון; הרב אברהם יצחק וייס (חתן רבי בן-ציון רבינוביץ מביאלא), ראש כולל ביאלה בירושלים.

בנו, בנימין, הוא מנהל המוסדות של הרב וייס.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת ספריו של הרב וייס נקראת "מנחת אשר".

ספריו על התלמוד מסודרים בסגנון של "סימנים" ובהם שיעורים על חלק מהסוגיות במסכת. בשנת תשס"ב הוקם "מכון מנחת אשר" המוציא מדי שבוע חוברת ובה שיחתו השבועית של הרב וייס. בסדרה זו יצאו כרכים על:

סדרת נוספת היא "מנחת אשר על התורה", המבוססת על שיעוריו השבועיים, הכוללים דיונים הלכתיים ובסופם ענייני אגדה ומוסר המבוססים על פסוק בפרשת השבוע. לעתים הוכנסו לספרים גם שאלות ותשובות שנשאלו באופן אישי. בסדרה זו יצאו הכרכים הבאים:

כמו כן הוציא שני כרכים של שו"ת.

בד"צ "דרכי הוראה" של הרב וייס מוציא חוברות על החגים, ובהן תשובות ומאמרים תורניים של הרב וייס ושאר חברי הבד"צ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]