אשר וייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אשר וייס בחגיגת פורים בישיבת ההסדר בשדרות
הרב אשר וייס (משמאל)

הרב אשר זליג וייס (מכונה בפי תלמידיו "רֵבּ אוּשֶר"; נולד ב-1953) הוא חסיד צאנז-קלויזנבורג. מייסד וראש ישיבת "דרכי תורה", מייסד וראש בית הדין "דרכי הוראה".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בארצות הברית למשה וייס, ניצול השואה סוחר נדל"ן ונצר למשפחת רבנים. למד במוסדות חסידות צאנז בארצות הברית. בשנת תשכ"ו[דרוש מקור] עלתה המשפחה לישראל והתגוררה בקריית צאנז בנתניה. הוא למד במוסדות צאנז בקריה והתקרב לאדמו"ר הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם.

בראשית שנות ה-90 כיהן כראש ישיבת "כתר ישראל" של חסידות סדיגורה, ומשנת 1997 הוא משמש ראש ישיבת "מחנה אברהם" של חוג חת"ם סופר בבני ברק ורב קהילת טשכנוב בשכונת רמות ג' בירושלים. במקביל הוא עומד בראש כולל לדיינות ולהכשרת אברכים למורי הוראה בירושלים.

בשנת ה'תשס"ו ייסד את ישיבת "דרכי תורה" ומאז הוא עומד בראשה. בשנותיה הראשונות כיהן בה לצדו גם הרב ברוך דב פוברסקי, ראש ישיבת פוניבז'.

הרב וייס מעביר שיעורים קבועים בסוגיות הלכתיות ולמדניות הקשורות לפרשת השבוע, שרובם מתפרסם בהמשך בספריו "מנחת אשר". השיעורים מתקיימים בכל יום שני בבית כנסת דביר בהר נוף, ביום שלישי בבית וגן רחוב מוצפי, וביום רביעי בבני ברק. ביום חמישי בערב מתקיים השיעור המרכזי בבית מדרשו בירושלים. השיעור מוקלט בקול הלשון ומופץ בדיסקים. הוא מעביר שיעורים גם בישיבות של המגזר הדתי-לאומי: בישיבת תורת החיים, ובישיבת שדרות הוא מוסר שיעור אחת לשבועיים.

החל משנת תשע"ג הוא משמש כפוסק של בית החולים שערי צדק. הוא יסד בית דין לדיני ממונות, במסגרתו עוסק רבות בבוררות ויישוב סכסוכים בין שכנים. בפסיקותיו בנושאים אלו מעניק הרב וייס משקל גם לחוק הישראלי[1].

סגנון שיעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וייס נודע בבקיאות רחבה בספרי הלכה ולמדנות. שיעוריו מובנים גם למי שאינו מצוי בנושא. הוא הושפע משיטות העיון של הרב שמעון שקופ ושל החזון איש ומרבה לצטט גם מספרי בעל שואל ומשיב, הרב שלמה קלוגר והרב יוסף ענגיל. הוא מתמקד בתוכן העיוני העיקרי של הסוגיה. הוא מתנגד לעיסוק קונספטואלי מופשט במושגים התלמודיים כמקובל בשיטת בריסק. שכיח אצלו הביטוי "ליבי אומר לי". הוא אינו נרתע מפסיקה חדשנית, אף כשאינה תואמת את שיטת הפסיקה הקלאסית.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב וייס היה נשוי לפסיה יענטע (נפטרה בתשע"ח), בת הרב ישראל אריה זלמנוביץ.

כמה מאחיו הם רבנים. בהם: הרב דב וייס, הוא חתנו של האדמו"ר מצאנז-קלויזנבורג ורב שכונת קריית צאנז בירושלים; הרב יהונתן בנימין, רב ואב"ד במונטריאול; הרב אברהם יצחק, חתן רבי בן-ציון רבינוביץ מביאלא, ראש כולל ביאלה בירושלים.

בנו, בנימין, מנהל את מוסדותיו.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל ספריו של הרב וייס נקראים "מנחת אשר". הספרים שראו אור מאז שנת תשס"ב יוצאים במסגרת "מכון מנחת אשר" שמוציא גם חוברת שבועית משיעוריו.

בסדרת "מנחת אשר" על התלמוד הבבלי נדפסו נכון ל-2017, כרכים[דרושה הבהרה] ובהם שיעורים על המסכתות: שבת, פסחים, גיטין, קידושין, בבא קמא, בבא מציעא, בבא בתרא, מכות, מסכת נידה והלכות נידה.

בסדרת "מנחת אשר" על התורה מודפסים שיעוריו השבועיים הכוללים דיוני הלכה וענייני אגדה ומוסר, על סדר פסוקי פרשת השבוע. כרך נספח לסדרה זו הוא "הגדה של פסח - מנחת אשר".

גם ספר השו"ת שלו, בן שלושה כרכים, נקרא "שו"ת מנחת אשר".

בית הדין "דרכי הוראה" מדפיס לפני החגים חוברות ובהן חידושים מפרי עטם של חברי בית הדין, ביניהם מאמרים של הרב וייס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: יחס דיינים לחוק ולפסיקה האזרחיים, פרופסור רון קליינמן, תחומין לו.