גדעון טרן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גדעון טרן
טרן בספטמבר 2009
טרן בספטמבר 2009
לידה 9 באוגוסט 1953 (בן 70)
חיפה, ישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
השתייכות צבא הגנה לישראל
דרגה אלוף-משנה  אלוף-משנה
תפקידים בשירות
פעולות ומבצעים
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מבצע שלום הגליל  מבצע שלום הגליל
המערכה ברצועת הביטחון  המערכה ברצועת הביטחון
האינתיפאדה הראשונה
תפקידים אזרחיים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גדעון טרן (נולד ב-9 באוגוסט 1953) הוא איש חינוך ישראלי. שימש כסמנכ"ל לפדגוגיה של בית הספר הריאלי העברי בחיפה, ניהל את בית בירם, החטיבה העליונה של בית הספר הריאלי ואת חטיבת הביניים בבית הספר התיכון העמק המערבי ביפעת. קודם לכן, הגיע עד דרגת דרגת אלוף-משנה בצה"ל, לאחר ששימש, בין היתר, כמפקדם של יחידת מורן ובסיס מחו"ה אלון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרן למד בבית הספר הריאלי העברי בחיפה מכיתה א' ועד כיתה י"ב. היה פעיל בתנועת הצופים ושימש ראש גדוד בשבט כרמל. התגייס בשנת 1971 לחיל השריון ועבר הכשרה כלוחם וכמפקד. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים היה צוער בקורס קציני שריון (קק"ש) ולחם בקרבות הבלימה והצליחה בחזית הדרום במסגרת "כוח לפידות" עם חטיבה 460[1]. לאחר המלחמה שימש כמפקד פלוגת טנקים בחטיבה 14 בסיני. עם שחרורו מצה"ל הצטרף לקיבוץ דברת ושימש כמרכז ענף הכותנה. בשירותו במילואים שימש כסגן מפקד גדוד במלחמת לבנון הראשונה ולאחריה מונה למפקד גדוד טנקים במילואים.

בשנת 1983 סיים בהצטינות את לימודיו באוניברסיטת חיפה בחוג לגאוגרפיה ובחוג להיסטוריה של ארץ ישראל, ושימש כמחנך וכמנהל חטיבת הביניים בבית הספר תיכון העמק המערבי ביפעת, שם עסק בפיתוח תוכניות חינוכיות ייחודיות ובהובלתן.

בשנת 1989 נקרא לחזור לשירות בצה"ל כמפקד יחידת מורן. בהמשך שימש כמפקד בית הספר המרכזי לחינוך והשכלה של צה"ל - מחו"ה אלון.

בשנת 1994 סיים את לימודי המוסמך באוניברסיטת חיפה, בחוג למדע המדינה, במגמת ביטחון לאומי. בשנים 1996–1997 פיקד על עוצבת קלע דוד, מערך היחידות המפעילות חימוש מונחה מדויק. שימש כמדריך בקורס מפקדי גדודים, כמדריך בכיר במכללה לביטחון לאומי (מב"ל) וכמרצה מטעמה באוניברסיטת חיפה בתחום תפיסת הביטחון. לאחר שפיקד על עוצבת קלע דוד, שימש כסגן מפקד אוגדה משוריינת כתפקידו האחרון בצה"ל.

בשנת 2002 מונה למנהל החטיבה העליונה של בית הספר הריאלי העברי בחיפה, ובהמשך שימש כסמנכ"ל לפדגוגיה של בית הספר עד שנת 2013. במסגרת תפקיד זה הוביל תהליכי פיתוח מורכבים ופורצי דרך בתחום החינוך, ההוראה והלמידה, ששיאם בהובלת תוכנית ה'מארג'. תוכנית זו היוותה תפיסה פדגוגית כוללת, שמכוונת מחדש את הלמידה כמבוססת על סקרנות, עניין ומעורבות; מממשת דיאלוג כדרך חיים; מטפחת את חופש הפעולה של המורים; משלבת בין מרחב העשייה החינוכית לבין המעטפת הארגונית. טרן יזם, פיתח והפעיל מערך הערכה בית ספרי המשרת את תהליכי קבלת ההחלטות ועיצוב המציאות הפדגוגית[2].

בשנת 2013 הקים את "ליבה" - חברה העוסקת בפיתוח, עיצוב והנחיית תהליכים פדגוגיים וניהוליים במערכות חינוכיות.

בין השנים 20132014 היה חבר השולחן העגול של "היזמה למחקר יישומי בחינוך" מטעם האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בנושא "מורים רבי-אומן כסוכני שיפור במערכת החינוך".

טרן משמש כמרצה בחוג לחינוך במכללה האקדמית גליל מערבי וכן שימש כיועץ לקידום ההוראה במכללה האקדמית צפת עד שנת תש"פ. הוא חבר בוועדת החינוך של מועצה אזורית משגב.

מתגורר ביישוב הקהילתי עצמון.

פעילות התנדבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מורה במכינה הקדם-צבאית גל בעכו וחבר הוועד המנהל של המכינה במסגרת עמותת אחריי!
  • חונך-מנטור בתוכנית "מצפן" בעמותת העטלף
  • חבר הוועד המנהל של עמותת הגליל לחינוך ערכי (שורשים), הפועלת להיכרות ולחיזוק הקשר בין מגוון התרבויות הקיימות בגליל, תוך קישור בין האדם, המקום והטקסט, מתוך רצון לשינוי חברתי שיקרין על האזור כולו
  • חבר מועצה בעמותת יד לשריון בלטרון
  • חבר בוועדה המייעצת בחברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה
  • חבר באגודת הידידים של עמותת רעות - בית ישראל, המפעילה במתחם הדיור הציבורי בשכונת גילה בירושלים מגוון פרויקטים בשלושה תחומים מרכזיים: עשייה קהילתית שכונתית, תוכניות לימוד והתנדבות לצעירים ומערכת חינוך ייחודית

פרסומים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גדעון טרן, שיעור מלחמה, מערכות 452, דצמבר 2013, עמ' 66-68
  2. ^ גדעון טרן, סיפורו של מארג, אפי מלצר, 2011