גמר גביע אופ"א 1999

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גמר גביע אופ"א 1999
אירוע גביע אופ"א 1999
תאריך 12 במאי 1999
מיקום אצטדיון לוז'ניקי, מוסקבה, רוסיה
שיפוט יו דאלאס (סקוטלנד)
צופים 62,000
1998
2000
uefa.com

גמר גביע אופ"א 1999 התקיים באצטדיון לוז'ניקי במוסקבה, רוסיה ב-12 במאי 1999, ובו נקבע כי הזוכה בטורניר גביע אופ"א לעונת 1998/1999 היא פארמה האיטלקית, שניצחה במשחק את אולימפיק מרסיי הצרפתית בתוצאה 0-3. הייתה זו המהדורה ה-28 של המפעל.

פארמה הניפה את גביע אופ"א השני בתולדותיה, בהופעתה השנייה בגמר והשלישית בלבד במפעל. זכייתה הקודמת הייתה בעונת 1994/1995, אז ניצחה בשלב הגמר 2-1 את יובנטוס בסיכום שני מפגשים. הייתה זו זכייה איטלקית תשיעית בסך הכול ושנייה ברציפות, אחרי אינטר מילאנו בעונה הקודמת. עבור מרסיי, הייתה זו הופעה ראשונה בגמר המפעל, והופעה צרפתית שלישית בסך הכול. גם ההופעות הצרפתיות הקודמות בגמר (בסטיה ב-1978 ובורדו ב-1996) לא הצליחו לזכות בתואר.

שתי הקבוצות העפילו לטורניר עקב מיקומן בליגה בעונת 1997/1998. פארמה סיימה את העונה במקום השישי בטבלת הסרייה א', הנמוך ביותר המוביל לגביע אופ"א. מרסיי מוקמה רביעית בליגה הצרפתית. במשחק עצמו הובילה פארמה 2-0 במחצית משערים של הרנן קרספו ופאולו ואנולי, ובמחצית השנייה קבע אנריקו קייזה את תוצאת המשחק, 3-0 לפארמה בסיום.

הדרך אל הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

איטליהאיטליה פארמה סיבוב צרפתצרפת אולימפיק מרסיי
יריבה סיכום משחק ראשון משחק שני יריבה סיכום משחק ראשון משחק שני
טורקיהטורקיה פנרבחצ'ה 3 – 2 0 - 1 (חוץ) 3 - 1 (בית) סיבוב ראשון צ'כיהצ'כיה סיגמה אולומואוץ 6 – 2 2 - 2 (חוץ) 4 - 0 (בית)
פוליןפולין ויסלה קרקוב 3 – 2 1 - 1 (חוץ) 2 - 1 (בית) סיבוב שני גרמניהגרמניה ורדר ברמן 4 – 3 1 - 1 (חוץ) 3 - 2 (בית)
סקוטלנדסקוטלנד גלאזגו ריינג'רס 4 – 2 1 - 1 (חוץ) 3 - 1 (בית) שמינית הגמר צרפתצרפת מונקו 3 – 2 2 - 2 (חוץ) 1 - 0 (בית)
צרפתצרפת ז'ירונדן דה בורדו 7 – 2 1 - 2 (חוץ) 6 - 0 (בית) רבע הגמר ספרדספרד סלטה ויגו 2 – 1 2 - 1 (בית) 0 - 0 (חוץ)
ספרדספרד אתלטיקו מדריד 5 – 2 3 - 1 (חוץ) 2 - 1 (בית) חצי הגמר איטליהאיטליה בולוניה 1 – 1 0 - 0 (בית) 1 - 1 (חוץ)

פארמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארמה החלה את דרכה בסיבוב הראשון מול פנרבחצ'ה הטורקית. במשחק הראשון באצטדיון שיקרי סראג'ולו נכנעה פארמה לשער של ויורל מולדובן עוד במחצית הראשונה, והפסידה 1-0 בסיום. במשחק הגומלין הביתי עלתה פארמה ליתרון כפול של 2-0 עם תום המחצית הראשונה. פנרבחצ'ה השכילה לכבוש במחצית השנייה שער מצמק שקבע 2-1, והיה מעלה אותה לשלב הבא, אלא ששער ניצחון של אלן בוגוסיאן כרבע שעה לסיום קבע את תוצאת המשחק, 3-1 לפארמה, וניצחון 3-2 בסיכום שני המפגשים.

לאחר המותחן בסיבוב הראשון, פגשה פארמה את ויסלה קרקוב הפולנית בסיבוב השני. במשחק הראשון בחוץ כבש אנריקו קייזה שער חוץ חשוב כבר בדקה השנייה, אך ויסלה חזרה בחצי השני לשוויון 1-1. בגומלין הביתי שוב עלתה פארמה ראשונה על הלוח, ונהנתה משער של סטפאנו פיורה ושער עצמי של הפולנים כדי לקבוע 2-0. ויסלה כבשה שער מצמק בדקת הסיום, 2-1 לפארמה במשחק ו-3-2 בסיכום.

לשמינית הגמר העפילה פארמה לאחר שני סיבובים מותחים, ושם פגשה את גלאזגו ריינג'רס. במשחק הראשון בחוץ נהנתה פארמה משער יתרון של אבל באלבו, אך ריינג'רס איזנה לשוויון 1-1 בסיום. בגומלין הביתי ספגה פארמה ראשונה וירדה למחצית בפיגור 1-0, אך הגיבה עם שלושה שערים במחצית השנייה בדרך לניצחון 3-1 במשחק. פארמה העפילה לרבע הגמר עם 4-2 בסיכום.

בשלב רבע הגמר פגשה פארמה את בורדו הצרפתית. במשחק הראשון בחוץ, נכנעה פארמה פעמיים בשלהי במחצית הראשונה, יוהאן מיקו וסילבן וילטור קבעו 2-0 בהפסקה. בדקות הסיום כבש קרספו שער מצמק, אך פארמה נכנעה 2-1 בסיום. במשחק הגומלין החזיקה בורדו מעמד עד לדקה ה-37, אך מאותה הדקה פארמה השתלטה לחלוטין על המשחק. עד למחצית מחקה פארמה את יתרונה של בורדו מהמשחק הראשון והובילה 2-0. במחצית השנייה הוסיפה ארבעה שערים בדרך לניצחון 6-0 מרשים. צמדים של קרספו וקייזה ושערים של רוברטו סנסיני ובאלבו הובילו את פארמה לחצי הגמר.

פארמה העפילה לחצי הגמר מבלי שהשיגה ניצחון כפול בשום שלב קודם לכן. בשלב חצי הגמר, מול אתלטיקו מדריד הספרדית, הצליחה פארמה לעשות זאת. במשחק הראשון הובילו אותה קייזה (צמד) וקרספו לניצחון 3-1, ובגומלין הביתי שערים של באלבו וקייזה קבעו 2-1, וניצחון 5-2 בסיכום שני המפגשים בדרך לגמר.

אולימפיק מרסיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרסיי החלה את דרכה לגמר הראשון בתולדותיה, כאשר פגשה במסגרת הסיבוב הראשון את סיגמה אולומואוץ מצ'כיה. במשחק הראשון הובילה מרסיי 1-0, אך סיגמה הפכה לפני המחצית ל-2-1. בדקות הסיום כבש אריק רוי את שער השוויון, 2-2 בתום המשחק הראשון. הגומלין הביתי בסטאד ולודרום התנהל בשליטה מוחלטת של המארחת, צמדים של כריסטוף דוגארי ושל רובר פירס קבעו 4-0 בסיום, ובסיכום שני המפגשים 6-2 למרסיי.

מרסיי העפילה לסיבוב השני, שם המתינה ורדר ברמן הגרמנית. במשחק הראשון בחוץ העלה פלוריאן מוריס את מרסיי ליתרון לאחר 67 דקות, אך אנדריאס הרצוג איזן כעבור שתי דקות בלבד וקבע את תוצאת הסיום, 1-1. ההכרעה עברה לסטאד ולודרום, שם קבע מוריס 1-0 לפני ההפסקה. ורדר ברמן עוד חזרה ואיזנה עם פתיחת החצי השני, אך מרסיי הגיבה עם צמד ועלתה ליתרון 3-1. הרצוג צימק כעשר דקות לסיום וקבע 3-2, אך ברמן לא השכילה לכבוש שער נוסף, ובסיכום שני המפגשים 4-3 למרסיי.

בשמינית הגמר פגשה מרסיי את בת ארצה מונקו. במשחק הראשון בחוץ הובילה מרסיי פעמיים (פירס וטיטי קמארה), אך ספגה פעמיים שערי שוויון (דויד טרזגה בפנדל ולודוביק ז'ולי) שקבעו 2-2 בסיום. בגומלין הביתי כבש קמארה את השער היחיד במשחק בדקה ה-71, ומרסיי העפילה לרבע הגמר עם 3-2 בסיכום.

בשלב רבע הגמר הוגרלה מרסיי למפגש מול סלטה ויגו הספרדית. במשחק הראשון בבית כבש פלוריאן מוריס פעמיים מול שוויון זמני של אלכסנדר מוסטובוי, 2-1 למרסיי בסיום. הגומלין בחוץ הסתיים בשוויון 0-0, ומרסיי העפילה לחצי הגמר.

בחצי הגמר פגשה מרסיי את בולוניה האיטלקית. במשחק הראשון במרסיי לא נכבשו שערים והקבוצות נפרדו בשוויון 0-0. במשחק הגומלין ספגה מרסיי ספגה מרסיי מרגליו של מישל פרמאטי כבר לאחר 18 דקות. עד לדקות הסיום כשלה מרסיי למצוא את השוויון והייתה בדרך להדחה, אך בדקה ה-86 כבשה מפנדל של לורן בלאן, קבעה 1-1 והעפילה לגמר בזכות חוק שערי חוץ.

סיכום המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחצית ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארמה של המאמן אלברטו מלזאני הגיעה למשחק אחרי שכבר זכתה בקופה איטליה באותה העונה, וחיפשה גביע שני באותה העונה. פארמה עלתה למשחק עם שלושה ארגנטינאים בהרכב ואחד נוסף על הספסל (אבל באלבו שעלה כמחלי, בהם הקפטן רוברטו סנסיני. בשער הקבוצה עמד ג'אנלואיג'י בופון, מגדולי שוערי איטליה בכל הזמנים, והסגל עצמו כלל שחקנים בכירים כגון ליליאן תוראם, פאביו קנבארו, דינו באג'ו ועוד. מנגד, קבוצתו של רולאן קורביס הגיעה לגמר גביע אופ"א הראשון בתולדותיה כאשר היא נאלצת להתמודד עם ארבעה שחקנים חסרים, בעקבות משחק ההעפלה לגמר מול בולוניה. באותו המשחק איבדה את פבריציו ראבנלי ואת ויליאם גאלאס, שניהם עקב צבירת כרטיסים צהובים, וכן את כריסטוף דוגארי ואת חמאדה ג'מבאי, ששניהם ספגו עונשי הרחקה ממושכים בעקבות קטטה בה היו מעורבים במנהרה לחדרי ההלבשה בתום אותה התמודדות.

המשחק נפתח במגמה הגנתית מצדה של מרסיי, שהתמסרה בעיקר בחצי המגרש שלה, וניסתה את כוחה בכדורים ארוכים לעברם של החלוצים רובר פירס ופלוריאן מוריס. מנגד, ניסתה פארמה להשיג את השער, והגיעה להזדמנות הראשונה בדקה ה-15, כאשר אנריקו קייזה שלח כדור עומק שטוח לעברו של הרנן קרספו. החלוץ הארגנטינאי קיבל את הכדור ממש על סף תיבת החמש מצד שמאל, ובעט החוצה בנגיעה.

בדקה ה-25 עלתה פארמה ליתרון ראשון במשחק, אחרי טעות לא אופיינית של קפטן מרסיי לורן בלאן. סנסיני שלח כדור גבוה לחצי המגרש של מרסיי. חואן סבסטיאן ורון המשיך את הכדור בנגיחה לאחור. בלאן ניסה להחזיר את הכדור בראשו לשוער סטפן פוראטו, אך הכדור היה חלש מדי, וקרספו שהגיח מאחור הגיע ראשון לכדור והקפיץ אותו מעל לשוער היוצא, 1-0 לפארמה. פארמה נראתה טוב יותר בדקות אלו, ובדקה ה-36 הכפילה את התוצאה. תוראם מצא את דייגו פוזר באגף ימין, והגבהה מוצלחת שלו מצאה את ראשו של פאולו ואנולי, שנח היטב לקרקע ולפינה הימנית של פוראטו כדי לקבוע את תוצאת המחצית, 2-0 לפארמה.

מחצית שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארמה הוסיפה לשלוט גם בדקות הפתיחה של המחצית השנייה, והייתה קרובה להגדיל את התוצאה בדקה ה-52. בסיומה של התקפת מעבר מהירה, קיבל תוראם כדור עומק וחדר לתוך הרחבה. תוראם בעט תוך כדי החלקה, אך הכדור עלה גבוה מעל למשקוף. שלוש דקות אחר כך כבשה פארמה שער נוסף, בסיומו של מהלך התקפי נאה. תוראם פרץ היטב באגף ימין תוך שהוא מותיר מאחוריו שלושה שחקני הגנה, והשאיר את הכדור לחואן ורון. הארגנטינאי הקפיץ היטב לתוך הרחבה לכיוונו של קרספו, שנתן לכדור לעבור אותו, מה שהטעה את הגנת מרסיי, והותיר את קייזה לבדו. קייזה בעט מהאוויר לחיבורי השער, וקבע את תוצאת המשחק, 3-0 לפארמה.

פארמה הפגינה משחק מרשים, שלטה לאורך רוב דקות המשחק, והתוצאה עשתה צדק עם יחסי הכוחות על המגרש. 3-0 לפארמה, שמניפה בפעם השנייה בתולדותיה את גביע אופ"א.


12 במאי 1999 איטליהאיטליה פארמה 3 - 0 צרפתצרפת אולימפיק מרסיי אצטדיון לוז'ניקי, מוסקבה, רוסיה
צופים: 62,000
שיפוט: סקוטלנדסקוטלנד יו דאלאס
הרנן קרספו הובקע שער בדקה ה- 25' 25'
פאולו ואנולי הובקע שער בדקה ה- 36' 36'
אנריקו קייזה הובקע שער בדקה ה- 55' 55'
(סיקור)

הרכבי הקבוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארמה
אולימפיק מרסיי
שוער 1 איטליהאיטליה ג'אנלואיג'י בופון
מגן ימני 21 צרפתצרפת ליליאן תוראם
בלם 6 ארגנטינהארגנטינה רוברטו סנסיני (קפטן)
מגן שמאלי 17 איטליהאיטליה פאביו קנבארו הובקע שער בדקה ה- 60' 60'
קשר מרכזי 8 איטליהאיטליה דינו באג'ו
קשר מרכזי 15 צרפתצרפת אלן בוגוסיאן
קיצוני ימני 7 איטליהאיטליה דייגו פוזר
קשר התקפי 11 ארגנטינהארגנטינה חואן סבסטיאן ורון הוחלף בדקה ה-77 77'
קיצוני שמאלי 24 איטליהאיטליה פאולו ואנולי הובקע שער בדקה ה- 36' 36'
חלוץ 9 ארגנטינהארגנטינה הרנן קרספו הובקע שער בדקה ה- 25' 25' הוחלף בדקה ה-84 84'
חלוץ 20 איטליהאיטליה אנריקו קייזה הובקע שער בדקה ה- 55' 55' הוחלף בדקה ה-73 73'
מחליפים:
שוער 28 איטליהאיטליה דווידה מיסילו
מגן 4 איטליהאיטליה לואיג'י סרטור
מגן 14 איטליהאיטליה רוברטו מוסי
מגן 26 איטליהאיטליה לואיג'י אפולוני
קשר 23 איטליהאיטליה סטפאנו פיורה נכנס כמחליף בדקה ה-77 77'
חלוץ 10 קולומביהקולומביה פאוסטינו אספרייה נכנס כמחליף בדקה ה-84 84' כרטיס צהוב בדקה ה-89 89'
חלוץ 18 ארגנטינהארגנטינה אבל באלבו נכנס כמחליף בדקה ה-73 73'
מאמן:
איטליהאיטליה אלברטו מלזאני
שוער 1 צרפתצרפת סטפן פוראטו
בלם אחורי 20 צרפתצרפת לורן בלאן (קפטן)
בלם 13 דרום אפריקהדרום אפריקה פייר איסה
בלם 2 חוף השנהבחוף השנהב סיריל דומורו
קיצוני ימני 5 צרפתצרפת פטריק בלונדו כרטיס צהוב בדקה ה-50 50'
קיצוני שמאלי 14 ברזילברזיל אדסון הוחלף בדקה ה-46 46'
קשר מרכזי 23 צרפתצרפת פרדריק ברנדו
קשר מרכזי 21 צרפתצרפת דניאל בראבו
קשר התקפי 18 צרפתצרפת ז'וסלין גורוונק
חלוץ 9 צרפתצרפת רובר פירס
חלוץ 10 צרפתצרפת פלוריאן מוריס
מחליפים:
שוער 12 צרפתצרפת פרנסואה למאסון
מגן 3 חוף השנהבחוף השנהב טשירסואה גואל
מגן 17 צרפתצרפת ז'אק אברדונאדו
קשר 4 צרפתצרפת מרטיאל רובין
חלוץ 15 גינאהגינאה טיטי קמארה נכנס כמחליף בדקה ה-46 46'
חלוץ 7 גאנהגאנה ארתור מוזס
חלוץ 7 צרפתצרפת סדריק מורה
מאמן:
צרפתצרפת רולאן קורביס

עוזרי שופט:
סקוטלנדסקוטלנד רוברט גאן (קוון)
סקוטלנדסקוטלנד ג'ון מקלהיני (קוון)

שופט רביעי:
סקוטלנדסקוטלנד ויליאם יאנג

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]