לדלג לתוכן

המחלוקות סביב סיבוב ההופעות The MDNA Tour

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדונה במהלך סיבוב ההופעות The MDNA Tour

ערך זה מתייחס למחלוקות שסבבו את סיבוב ההופעות של הזמרת מדונה, "The MDNA Tour". סיבוב הופעות זה עורר סערה גדולה וסוקר רבות בכלי התקשורת לאור העובדה כי השתמשה במהלך המופע באקדחים, עשתה שימוש בעירום, נגעה בסוגיות פוליטיות וכו'.

בעקבות סיבוב ההופעות מדונה אוימה בתביעה על ידי מדינת צרפת בגין שימוש בדימוי של הפוליטיקאית הימנית הקיצונית הצרפתית מארין לה פן עם צלב קרס על מצחה במהלך סרטון וידאו שהוקרן במופע וגם ברוסיה בגין קידום זכויותיה של קהילת הלהט"ב על ידי מתן צמיד ורודים בחינם לאנשים שבאו להופעתה במדינה.

מבחינה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר ביצעה את השיר "Nobody Knows Me" במהלך הופעתה בישראל הקרינה על המסך את פניה של הפוליטיקאית הימנית הקיצונית והמנהיגה החזיתית הצרפתית מארין לה פן שעל מצחה צלב קרס.[1] סרטון זה נבע מסכסוך בין מדונה ללה פן כאשר לה פן טענה כי מדונה חטפה את ילדיה המאומצים ממאלווי.[2] דוברת ממשלת צרפת הסוציאליסטית נג'אט ולו-בלקאסם הביעה גם היא את אכזבתה מהסרטון מכיוון שהדבר זיכה את לה-פן לחשיפה עולמית.

בעקבות כך כאשר מדונה פרסמה כרזות המפרסמות את הופעתה בצרפת במסגרת סיבוב ההופעות תומכיה של לה-פן כאות מחאה כיסו את הכרזות בכרזות של הקמפיין של לה-פן ואף שיערו שממשלת הימין הקיצוני בצרפת עזרה בכך. בעקבות כך הזמרת הסירה את צלב הקרס מהסרטון והחליפה אותו בסימן שאלה. תומכת המפלגה המקומית גאל נופרי בירכה על השינוי ואמרה: "ככל הידוע לי, מדונה מעולם לא שינתה סרטון. זו ההוכחה שהטיעונים שלנו היו תקפים. אלה חדשות מצוינות." אם כי לאחר ההופעה בצרפת מדונה חזרה להקרין את הסרטון המקורי. ואמרה שהיא עשתה זאת כדי להעלות את המודעות לאי-סובלנות הולכת וגוברת כלפי מיעוטים דתיים ומהגרים (החזית הלאומית היא נגד הגירה).

מדונה נחשבה לתומכת נלהבת של נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה כאשר עודדה את אזרחי המדינה להצביע לו ועשתה זאת גם במהלך סיבוב הופעות זה. בדרך כלל צמיכתה של הזמרת באובמה במהלך ההופעות התקבלה באודה אך בהופעה בלואיזיאנה, ניו אורלינס המחווה שלה לאובמה קיבלה תגובות זועמות מקהל. מדונה הגיבה לתגובות הזועמות כאשר אמרה: "לא אכפת לי למי אתם מצביעים. פושט אל תיקחו את הזכות הגדולה הזו כמובנית מאליה."

בהופעתה בלוס אנג'לס הקדישה מדונה את הופעתה למלאלה יוספזאי, נערה פקיסטנית בת 14 שנורתה על ידי הטאליבן בגין דבריה על זכותה להשכלה. מדונה הגיבה בקונצרט באמירה "זה גרם לי לבכות. הנערה הפקיסטנית בת 14 שנורתה באוטובוס בית ספר בגלל כתיבת בלוג ... שכתבה בלוג כמה חשוב היה לה חינוך. הטאליבן עצר את האוטובוס שלה וירה בה ... האם אתם מבינים את החולי והאבסורד שבדבר?" מדונה המשיכה וצעקה: "תמכו בחינוך! תמכו באנשים שתומכים בנשים!" מדונה הראתה לקהל קעקוע כתוב על גבה ועליו שמה.[3]

שימוש בכלי נשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדונה מופיעה עם אקדח במהלך סיבוב ההופעות

בשלושת השירים הראשונים במופע מדונה עושה שימוש בכלי נשק. בשיר הראשון היא מופיעה רוקדת עם רובה ובשיר השני גם הרקדנים שלצידה אוחזים ברובים. בשיר השחשי היא נראית יושבת בחדר במוטל שם היא יורה בגברים אשר מנסים לפרוץ לה לחדר תוך כדי שדם משפריץ לכיוונים שונים. בעקבות הירי באורורה, קולורדו באותה שנה הופעל לחץ על מדונה להסיר את השימוש בכלי נשק במופע. הרשויות הזהירו את הזמרת מלהופיע עם נשק במופע עוד לפניי פיגוע הירי אך הביקורת השלילית כלפי השימוש בנשק במופע התחזקה לאור הפיגוע. אך גם לאחר הפיגוע מדונה המשיכה את השימוש בנשק במופע כאשר אמרה במהלך הופעתה בסקוטלנד: "אני יכולה להופיע עוד 3 שעות אבל עקב החוקים שלכם כאן הם עשויים לנתק את הכבל שלי, אז אם הם ינתקו אותנו פתאום, תתלוננו לפרלמנט שלכם".[4]משפט זה נסע מתוך העובדה כי המשטרה הסקוטית אמרה כי תאיים להפסיק את המופע אם הזמרת לא תבטל את השימוש בנשק אך דבר זה לא התרחש בסוף.

קבוצות פעילים שונות שמוחות נגד השימוש בנשק וקבוצות של אימהות מחו נגד השימוש של הזמרת במופע ואמרו כי "היא צריכה להיות טובה יותר מזה". עוד הם אמרו כי השימוש בנשק במופע נעשה "בטעם רע" מיוחד לאחר פיגוע הירי. מעריציה של הזמרת יצאו להגנתה כאשר אמרו: "מדונה מעדיפה לבטל את המופע שלה מאשר לצנזר את האמנות שלה. כל הקריירה שלה, היא נלחמה נגד אנשים שיגידו לה מה היא יכולה ומה לא יכולה לעשות. היא לא עומדת להתחיל להקשיב להם עכשיו".

בעקבות המופע שלה בדנבר, קולורדו, מעריצים רבים הרגישו שמדונה "חסרת רגישות" לקהילה בעקבות השימוש שלה בכלי ירייה. רבים מהאמנשים שנכחו במופע צייצו כי המעשה היה "חשוך מדי" ו"שטני", מה שגרם להם לעזוב את ההופעה. אחת מהמעריצות אשר נכחו במופע הגיבה על הפרשה כאשר אמרה: "זה כמו להוציא את המערכה השלישית של המלט. מדונה לא עושה דברים יפים וקושרת אותם בקשת". לאחר המחלוקת בדנבר, מעריצים רבים חשו שמדונה לא תחזור לעיר להופיע.

עירום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדונה מופיעה בסיאטל.

כאשר הופיעה עם השיר "Human Nature" במהלך הופעתה באיסטנבול חשפה את השד הימני שלה אך כיסתה אותו בחזרה.[5] איימי אודל מ-BuzzFeed אמרה כי ביקורת על המחווה בעקבות שולחת "מסר ארכאי מאוד", והוסיפה כי "לנשים בנות 53 עדיין יש שדיים ו... חשק מיני!".[6]

ההופעה בצרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המופע השני של מדונה בפריז זכה לביקורות שליליות באופן גורף מצד מעריצים ומבקרים, כאשר מרבית הביקורת התמקדה בעובדה שהמופע נמשך 45 דקות בלבד, אף על פי שהכרטיסים נמכרו באותו מחיר כמו המופעים האחרים של סיבוב ההופעות ורוכשי הכרטיסים לא עודכנו בכך. אך דובר של הזמרת אמר כי הופעותיה של הזמרת גם בעבר לא היו יותר מ-45 דקות וכי מדונה מאוד אוהבת את המדינה ואין לה שום דבר נגדה ושעלויות המופע היה קרוב למיליון דולר ולכן מחירי הכרטיסים היו מוצדקים. לטענת TMZ בניגוד להשערות המופע לא קוצר בגלל ההתפרעויות שהיו נגדה בפריז אלא בגלל הצעקות בקהל שהיו בעקבות הסרטון על מארי לה-פן. למרות הטענות כי אותם אנשים היו תומכים של לה-פן שהגיעו בכוונה למופע אתרי חדשות צרפתיים דיווחו כי ההתנגדות הגיעה מצד מעריצים של הזמרת.[7]

חופש הביטוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המופעים של מדונה ברוסיה עוררו מחלוקת גדולה. במהלך המופע מדונה הביעה מחאה כנגד מעצרן של להקת הפאנק-רוק הרוסית פוסי ריוט. בתגובה למחלוקת נגדה הגיבה מדונה: "אני נגד צנזורה, וכל הקריירה שלי תמיד קדמתי את חופש הביטוי ולכן אני חושבת שמה שקורה להם אינו הוגן ואני מקווה שהם לא יצטרכו לרצות 7 שנים בכלא, זו תהיה טרגדיה. אני חושבת שאמנות צריכה להיות פוליטית, שהאמנות מבחינה היסטורית תמיד משקפת את המתרחש מבחינה חברתית. אז מבחינתי קשה להפריד ולהיות אמנית ולא להיות פוליטית". במהלך המופע שלה במוסקבה נשאה מדונה נאום לתמיכה בלהקה באומרה: ...החלום שלי והתקווה שלי היא שלכולם בעולם יהיה את הזכות להביע את הדעות שלהם ועדיין יתייחסו אלינו כבני אדם. אני יודעת שיש צדדים רבים בכל סיפור, ואני לא מתכוונת לחוסר כבוד לכנסייה, או לממשלה, אבל אני חושבת ששלוש הבנות האלה - נדז'דה, יקטרינה ומריה - עשו משהו אמיץ. אני חושבת שהן שילמו את המחיר על המעשה הזה. ואני מתפללת עבור את החופש שלהן." מאוחר יותר מדונה חשפה קעקוע שלה ובה היה כתוב "מהומת פוסי" בנקום הקעקוע הידוע שלה ובו היה כתוב "ללא פחד" והופיעה עם מסכה על הפנים בדומה למסכות איתם נהגו להופיע חברות הלהקה.

מדונה מופיעה בכובע בלקלאווה כמחווה עבור שחרור חברות הלהקה פוסי ריוט במהלך סבב הופעותיה בשנת 2012, "The MDNA Tour"

התגובה למחאה הייתה ברובה חיובית. כלי תקשורת רבים שיבחו את מאמציה של מדונה ואף מחאה זו גובתה על ידי מספר מפורסמים ביניהם פיטר גבריאל, יוקו אונו ופול מקרטני.[8] פוסי ריוט עצמם הגיבו למחאה וכתבו: "מדונה היקרה! אנו אוהבים אותך ואת אולי משנה את ההיסטוריה של רוסיה ברגע זה. תודה ואלף תפילות בתמורה!" סגן ראש ממשלת רוסיה דמיטרי רוגוזין, לעומת זאת, כתב הודעת טוויטר על המחאה: "עם הזמן, כל שרמוטה לשעבר נוטה להרצות לכולם על מוסר. במיוחד במהלך סיבובי הופעות עולמיים."

בעקבות הסערה מדונה קיבלה איומי טרור שאם תקיים את המופע השני שלה ברוסיה האיומים התממשו. בעקבות כך שגרירות ארצות הברית הזהירה את כל קוני הכרטיסים למופע. אך למרות זאת הדוברת של מדונה אמרה כי המופע יתקיים כמתוכנן אלא תחת אבטחה כבדה יותר.

בנוסף הזמרת עוררה סערה לאחר שחילקה צמידים ורודים לנוכחים במופע כאות תמיכה בקהילת הלהט"ב. בנוסף אמרה כי היא נגד לחוק האנטי-הומו האחרון האוסר "פעולות ציבוריות שמטרתן תעמולה של מעשי סדום, לסביות, דו-מיניות וטרנסג'נדריות בקרב קטינים". בעקבות כך ממשלת רוסיה איימה על מדונה במעצר אם תמשיך תביע שום ביקורת על החוק במופע שלה במדינה. על איומים אלו מדונה הגיבה במכתב בחשבון הטוויטר שלה:

"אני לוחמת חופש. המופע שלי, העבודה שלי, השירים שלי, האמנות שלי, כולה מחזקת את חופש הביטוי. החופש לבחור ולפועל. תמיד עם אנושיות וחמלה. אני אבוא לסנט פטרסבורג כדי לדבר בטובת הקהילה הגאה, לתמוך בקהילה הגאה ולתת כוח והשראה לכל מי שמרגיש מדוכא. אני לא בורח מהמצוקה. אדבר במהלך המופע שלי על הזוועה המגוחכת הזו."

ב-18 באוגוסט, חברי פוסי ריוט נמצאו אשמות ונידונו לשנתיים מאסר. בתגובה כתבה מדונה באתר האינטרנט שלה: "אני מוחה על הרשעתן וגזר הדין של פוסי ריוט למושבת עונשין למשך שנתיים על הופעה של 40 שניות המביעה את דעתן הפוליטית. גם אם לא מסכימים עם המקום והדרך בה בחרו להביע את עצמם, המשפט קשה מדי ולמעשה אינו אנושי. אני קוראת לכל אלה שאוהבים חופש לגנות את העונש הבלתי צודק הזה. אני קורא לאמנים ברחבי העולם להתבטא במחאה נגד הביזיון הזה. בילינו מספיק זמן בכלא. אני קוראת לרוסיה כולה לתת לפוסי ריוט להשתחרר." מדונה המשיכה לגבות ולהגן על פוסי ריוט ולהטיף לשוויון ולחופש.

לאחר ההופעות באירופה חזרה מדונה להופיע בארצות הברית ודחקה במעריצים שלה שבעד חופש הביטוי לגנות את מעצרן של הלהקה ואמרה: "ראיתי כמה דברים מפחידים. ראיתי אנשים נכלאים בכלא משום שהם אומרים את דעתם, על היותם הומואים, על זה שהם לא עוסקים בדת הנכונה, או לא מתלבשים בדרך הנכונה. כן, זה מפחיד. אבל מה שגרם לי להבין זה כמה אני בת מזל לחיות כאן באמריקה. אבל זה לא אומר שזו המדינה המושלמת. יש לנו דרך ארוכה לעבור".[9]

זכויות להט"ב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדונה מדברת על זכויות להט"ב במהלך סיבוב ההופעות

לפניי המופע חילקה מדונה לקהל צמידים ורודים לעידוד תמיכה בקהילת הלהט"ב. בנוסף מאות אנשים בקהל הביאו דגלי להט"ב והניפו אותם במהלך המופע. מדונה עצרה במהלך כל מופע על מנת לדבר על נושא זה כאשר אמרה: "... אני מרגישה שאנשים חוששים יותר ויותר מאנשים שונים. אנשים נעשים סובלניים יותר ויותר, אבל אנחנו צריכים עדיין לחולל שינוי ... אנחנו לא צריכים לעשות את זה באלימות, אלא באהבה." היא המשיכה וציינה את מרטין לותר קינג הבן כלוחם למען שוויון הזכויות של אפרו-אמריקאים, ואמרה: "אני כאן כדי לומר שלקהילה הגאה ולאנשים הומואים כאן, ובכל רחבי העולם, יש את אותן הזכויות, להיות מטופלים בכבוד, בסובלנות, בחמלה ובאהבה." לאחר מכן ביקשה מהקהל להרים עמה את צמידי היד כדי להראות את "אהבתם ותמיכתם בקהילה הגאה". היא סיכמה, "שאנשים המצטטים את התנ"ך, ומשתמשים באלוהים כמנגנון הגנה: ישו, מוחמד, בודהה ומשה רבנו הטיפו לכך – זה בכל ספר קדוש – 'ואהבת לרעיך כמוך'. אינך יכול להשתמש בדת, או שמו של אלוהים, להתייחס לרעה לאנשים אחרים. אז בואו נצא לעולם ונפיץ את מסר האהבה הזה, ונחיה את חיינו ללא פחד. אמן."

אף על פי שנאום שלה זכה לשבחים רבים מהתקשורת, ב-17 באוגוסט הוכרז כי רוסים אנטי-הומוסקסואליים יתבעו את מדונה תמורת 10.4 מיליון דולר, בטענה שהיא מקדמת "תעמולה הומוסקסואלית" המנוגדת לחוק, ולכאורה "העליבה את רגשותיהם כשדיברה על זכויות הומואים במופע." לדברי אחד מעשרת הפעילים שהגישו את התביעה, "היא (מדונה) הוזהרה במילים שהיא צריכה לנהוג בהתאם לחוק והיא התעלמה מזה. אז נדבר בשפת הכסף ... אולי מישהו לא רואה את הקישור אבל אחרי המופע של מדונה אולי ילד כלשהו הופך להיות הומו, איזו ילדה הופכת ללסבית, פחות ילדים נולדים כתוצאה מכך והמדינה הגדולה הזו לא יכולה להגן על גבולותיה - מבחינתי זה גורם לסבל מוסרי." ב-12 בנובמבר. התביעות נדחו במלואן. שמונה שנים לאחר האירועים, בשנת 2020, מדונה עדיין לא הייתה מודעת לגבי זה שהיא זכתה בתיק. באוגוסט 2015 דווח בכל מקום שמדונה לעולם לא תופיע ברוסיה.[10]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר למנויים בלבד FreezePage, The Telegraph
  2. ^ http://www.freezepage.com/1343078641JPKUVONDIY?url=http://www.huffingtonpost.com/2012/06/04/madonnas-marine-le-pen-swastika_n_1567891.html?ref%3Dentertainment%26ir%3DEntertainment
  3. ^ Facebook, Twitter, Show more sharing options, Facebook, Twitter, LinkedIn, Email, Copy Link URLCopied!, Print, Madonna booed (and cheered) after Obama endorsement in New Orleans, Los Angeles Times, ‏2012-10-29 (באנגלית אמריקאית)
  4. ^ FreezePage, www.freezepage.com
  5. ^ FreezePage, www.freezepage.com
  6. ^ FreezePage, www.freezepage.com
  7. ^ FreezePage, www.freezepage.com
  8. ^ Peter Gabriel joins Madonna, Paul McCartney in backing Pussy Riot – BBC World News, web.archive.org, ‏2012-08-19
  9. ^ Madonna Calls Obama A 'Black Muslim In The White House', HuffPost, ‏2012-09-25 (באנגלית)
  10. ^ The Moscow Times, Madonna Likely to Never Perform in Russia Again, The Moscow Times, ‏2015-08-12 (באנגלית)