לדלג לתוכן

ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/ויקיאוויר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיזם זה אינו פעיל


מיזם ויקיאוויר הוא יוזמה של ויקימדיה ישראל ואגודת התעופה הכללית ליצירת מאגר תצלומי אוויר של מדינת ישראל ברישיון חופשי לשימוש בויקיפדיה ובמיזמי קרן ויקימדיה האחרים וכן לשימוש חופשי של כלל הגולשים בארץ ובעולם.

במסגרת המיזם מתלווים צלמים מתנדבים מויקיפדיה לטיסות אזרחיות בשמי הארץ ולאחר מכן מעלים את תוצרי הטיסה לויקישיתוף. התמונות משולבות לאחר מכן בערכי ויקיפדיה השונים.

איך אפשר לעזור?[עריכת קוד מקור]

 • כדי להשתתף כצלמים מתנדבים באחת הטיסות - הכנסו ללשונית "רישום לטיסות" וקראו פרטים נוספים.
 • כדי לסייע בעיבוד התמונות ושיבוצן לערכים בויקיפדיה - הכנסו ללשונית "טבלת טיסות", לחצו על הקישורים לגלריות תוצרי הטיסות האחרונות בוויקישיתוף ואתרו תמונות רלוונטיות שיכולות להתאים לערכים. חלקן זקוקות לעיבוד תמונה בסיסי (ראו הדרכה בסיסית לעיבוד בלשונית "בד"ח לטיסה", תחת הכותרת "לאחר הטיסה") או חיתוך כנגזרת בהתאם לצורך של הערך שבו משובצת התמונה. במידת הצורך, ניתן לפנות בבקשה לעזרה גם לסדנה לגרפיקה.For the project's page on Wikimedia Commons, click here.
מס"ד טיסה ויקיפד תאריך יעד/אזור טייס/ים שעות טיסה קטגוריה בוויקישיתוף הערות
IL-12-01 ‏עמוס (Meronim)‏ 29/12/2012 צפון הנגב והשפלה, דרך גוש דן איתן ליפובצקי, דני מנוסיס יום 10:00-13:00 קטגוריה בויקישיתוף טיסת פיילוט
IL-13-01 תמיר בז'רנו 26/5/2013 אזור הכנרת שמואל אנדרמן יום קטגוריה בויקישיתוף
IL-13-02 ‏יעל (Meronim)‏ 7/06/2013 תל אביב - חיפה אלי ענבר יום 8:30-14:00 קטגוריה בויקישיתוף
IL-13-03 Oy 14/06/2013 חיפה-הרצליה-חיפה ערן בן זאב יום 10:00-14:00 קטגוריה בויקישיתוף
IL-13-04 Setreset 21/06/2013 חיפה-עכו-חיפה ערן בן זאב יום 11:20-11:40 קטגוריה בויקישיתוף
IL-13-05 ‏עמוס (Meronim)‏ 21/07/2013 אזור נתניה שי פופר יום 18:00-19:00 קטגוריה בויקישיתוף טיסת תצוגה ל- "אולפן שישי"
IL-13-06 נויקלן 18/08/2013 הרצליה-מצדה-ירושלים ליאור בוגר יום 14:00-16:30 קטגוריה בויקישיתוף טיסה עצמאית
IL-13-07 טל לחן 19/08/2013 ת"א-חיפה-מגידו סמדר לוי, דורון קטגוריה בויקישיתוף
IL-13-08 אלעד יעקובוביץ' 07/09/2013 הרצליה - בת-ים - ת"א רונן (חברת "עננים") יום 11:00-11:45 קטגוריה בויקישיתוף טיסה עצמאית
IL-13-09 אסף שגיא 15/09/2013 איזור החוף נתניה-ראש פינה שמואל אנדרמן יום 10:45-12:45 קטגוריה בויקישיתוף
IL-13-10 ‏עמוס (Meronim)‏ 15/12/2013 אזור השרון, המשולש ;
אזור העמקים, נצרת וצפת
שמואל אנדרמן יום 10:30-14:00 קטגוריה בויקישיתוף שלג בהרים
IL-14-01 דביר רז 09/02/2014 רעננה-הרי בנימין-אזור מצדה שמואל אנדרמן יום 13:00-14:00 קטגוריה בויקישיתוף
IL-14-02 חנה יריב 22/08/2014 השרון הדרומי. שדה התעופה הרצליה לאורך כביש 2 לדרום נתניה, מזרחה
לנורדיה ודרומה דרך בני אבן יהודה, בני ציון רעננה והרצליה
דורון יום 11:22-11:09 קטגוריה בויקישיתוף טיסת כיף של ילדים מבאר-שבע
במסגרת התרעננות ממבצע צוק איתן
IL-14-03 עומר ברנר 14/11/2014 באר שבע, מצדה, בקעה, תבור, נצרת, חיפה אילן מיטל יום 11:00-12:30 קטגוריה בויקישיתוף
IL-15-01 אסף שגיא 26/02/2015 הרצליה, רעננה, נתניה אלכס סחרוב יום 11:30-12:00 קטגוריה בויקישיתוף
IL-15-02 אריאל אלינסון 26/02/2015 הרצליה, רעננה, נתניה יזהר נוי יום 11:30-12:00 קטגוריה בויקישיתוף
IL-15-03 לב צימבלר 19/03/2015 הרצליה, רעננה, נתניה אלי ענבר יום 10:30-11:00 קטגוריה בויקישיתוף

המיזם מתבסס על טיסות אזרחיות ופרטיות של התעופה הכללית בישראל. ברוב המקרים, ההתראה על הזדמנות לצירוף ויקיפד מתנדב לטיסה כזו היא קצרה. לכן, בשלב ראשוני של המיזם אנחנו רוצים ליצור רשימה של מתנדבים שיכולים ומוכנים לטוס ובעת הצורך ניצור איתם קשר. בכל מקרה, ברישום אין התחייבות מצדכם לטוס במועד מסוים ואין התחייבות מצד המיזם שכל מי שנרשם אכן יטוס בסופו של דבר.

מה נדרש כדי להרשם?[עריכת קוד מקור]

ברמת העיקרון, כל עורך בויקיפדיה או צלם חובב שמעוניין לקחת חלק מוזמן להרשם. כדי לוודא שהמשאב היקר של טיסות שמוקצה לנו ע"י הטייסים המתנדבים מנוצל ביעילות ישנם מספר תנאים בסיסיים על מנת שתוכלו לטוס:

 1. ידע בסיסי בצילום ומצלמת רפלקס (SLR).
 2. בריאות תקינה. אין הגבלות רפואיות מיוחדות לטיסה במטוס קל, אבל האחריות לנושא היא עליכם, כפי שיוסבר בהמשך.
 3. אין לכם פחד/רגישות מיוחדת לטיסות. קחו בחשבון שמדובר בטיסה במטוס קל (ייתכן ופתוח) וצילום במקביל, כך שאם אתם יודעים שיש לכם רגישות לבחילות זה לא מומלץ.
 4. ידע ויכולת להעלות את תוצרי הטיסה (תצלומי האוויר) לויקישיתוף עפ"י ההוראות שיופיעו בדף המיזם.

דגש חשוב: האחריות לטיסה היא על המתנדב בלבד. לאחר יצירת הקשר הראשוני, תתבקשו לחתום על הצהרה והתחייבות לשחרור מאחריות (Waiver), כמקובל בטיסות מסוג זה.

איך יוצרים קשר?[עריכת קוד מקור]

אם אתם מעוניינים לקחת חלק במיזם ועונים על התנאים שצויינו לעיל, אתם מוזמנים לפנות לרכז המיזם אסף בכתובת: msdnpimp+wiki-at-gmail.com. בגלל האופי המזדמן של המיזם, חשוב לציין כי אין התחייבות שתצאו בסופו של דבר לטיסה.

בד"ח הן ראשי תיבות של בדיקות חיוניות - פרטים שיש לוודא בטרם יציאתכם לטיסה, במהלכה או אחריה.

לפני הטיסה[עריכת קוד מקור]

 • עם יצירת הקשר עם הטייס, וודאו מולו את כל פרטי הטיסה (מקום מפגש, שעה, כניסה לשדה"ת והוראות מיוחדות אחרות). עדכנו את רכז המיזם עמוס בדוא"ל שיצרתם קשר עם הטייס וכן במידה ועולה בעיה כלשהי. צרו קשר עם הטייס יום לפני הטיסה כדי לוודא שהטיסה מתקיימת כמתוכנן (לעיתים בעקבות מזג אוויר טיסות מתבטלות).
 • במידת האפשר, נסו להכיר מבעוד מועד את נתיב הטיסה המתוכנן ותכננו עוגנים מרכזיים לצילום (ערים, יישובים ואחרים) שהם בעלי ערך ויקיפדי.
 • הכינו את המצלמה לטיסה: וודאו שהיא תקינה ואתם בקיאים בצילום באמצעותה, וודאו שיש ברשותכם סוללה מלאה (ונוספות, במידה ויש) וכן כרטיס זיכרון בעל נפח מספק. קבעו את ההגדרות הנדרשות לצילום הטיסה (איכות צילום מקסימלית - Fine, רזולוציה מקסימלית ואפשרויות RAW, במידה ורלוונטי) מבעוד מועד. מומלץ גם להביא פילטר מקטב (Polarizer) על מנת למזער השתקפויות מעצבנות של חלון המטוס.
 • הכניסה לשדה התעופה הרצליה היא עם תעודה מזהה, לרוב תעודת זהות. וודאו עם הטייס את הגעתכם לשדה.
 • הביאו איתכם לטיסה ליתר ביטחון שקית הקאה ובקבוק מים. מכיוון שמדובר במטוסים קלים וטיסות מסוימות יכולות להיות בזוויות חדות, תיתכן תחושת בחילה (גם אם אתם לא סובלים בדר"כ מבחילה בטיסות אזרחיות).
 • מומלץ לבוא לטיסה עם מכנסיים כהים. מכיוון שאתם מצלמים דרך חלון שחשוף לשמש ישירה, אתם עלולים לראות את המכנסיים שלכם (ואת הידיים והמצלמה) בהשתקפות בחלון. מכנסיים שחורים ממזערים את האפקט. אם לא יהיה לכם חם מדי, הביאו גם חולצה ארוכה שחורה, אבל זה פחות קריטי.
 • כל מטוס הוא שונה, אבל תתכוננו לכך שלא תהיה לכם נגישות לכל תיק הציוד שלכם. מומלץ לשאול את הטייס מראש כמה מקום יש במטוס לציוד שלכם וכמה חופש תנועה יש לכם בזמן הטיסה. במקרה הכי גרוע, הציוד הזמין לכם צריך להיות מספיק מצומצם כדי לנוח על הרגליים שלכם. זה בדרך כלל אומר מצלמה עם עדשה מורכבת ועוד עדשה אחת ממתינה על הרגליים.

במהלך הטיסה[עריכת קוד מקור]

צילום אוויר שונה במקצת מצילום רגיל:

 • ככלל, המיקום שלכם במטוס ייקבע ע"י הטייס. יש יתרונות שונים לכל מקום: אם אתם יושבים לצד הטייס - תהיה לכם גישה לפתיחת חלון. אם אתם יושבים מאחור - תוכלו לצלם באופן חופשי משני צידי המטוס.
 • צילום דרך חלון: הייתרון בצילום דרך חלון הוא קלות יחסית בייצוב המצלמה (אין רוח). לפני הטיסה השתדלו לוודא שהחלון או החלונות שאתם מצלמים דרכם נקיים ככל האפשר (אבק וכד'). שימו לב לכתמים או לכלוכים בחלון שאינם יורדים והימנעו מלצלם דרכם.
 • צילום עם חלון פתוח: במידת האפשר ובתיאום עם הטייס, השתדלו לפתוח חלון ולא לצלם דרכו. התמונות יהיו חדות בהרבה. האתגר בפתיחת החלון הוא הרוח ולכן לאחר פתיחת החלון החזיקו את המצלמה חזק ובתוך המטוס ולא מחוץ לחלון. אם למצלמה שלכם יש מגן שמש (hood), הסירו אותו לפני הטיסה כדי שלא יושפע מהרוח.
 • כדי להצליח להתמקד ובכדי שהתמונות לא יצאו מטושטשות (במיוחד בצילום עם חלון פתוח, כדי למנוע רעידות) יש לצלם במצב חצי ידני. יש להקפיד על מהירות סגר גבוהה (לפחות על 1/2000) ולאפשר למצלמה באופן אוטומטי לפתוח את הצמצם כדי לאזן את מהירות הסגר הגבוהה ולהכניס יותר אור.
 • יש לצלם בעדשה פתוחה ולא בעדשת זום משום הקושי בפוקוס (לא יותר מ- 100 מ"מ).
 • רצוי כמובן, במידת האפשר, לא לצלם מול השמש.
 • נסו לשמור על אופק ישר בעת צילום התמונה (אופק מקביל לתמונה).
 • נסו להימנע מהכנסת חלקים מהמטוס לתמונה (כנפיים ומוטות).
 • במידה ואתם בקיאים בעיבוד תמונה, רצוי לצלם בפורמט RAW.
 • שימו לב למה שאתם מצלמים: חשבו על הערך האנציקלופדי או הכללי של התמונות - ערים, יישובים, אתרים מוכרים אחרים וכד'.
 • אם המצלמה שלכם מצויידת ב-GPS, השתמשו בו. זה יקל עליכם מאוד בזיהוי ותיוג התמונה לאחר מכן. אם אין למצלמה שלכם אין GPS, השתמשו באפליקציית הקלטת מסלול בטלפון שלכם (My Tracks לאנדרואיד מומלצת). מדריך מפורט לשימוש ותיוג אוטומטי יעלה בקרוב לדף המיזם.
 • גם עם GPS וגם בלי, השתדלו לאסוף מידע רב ככל האפשר מהטייס במהלך הטיסה על מה שאתם מצלמים, כדי להקל בשלב מאוחר יותר על מלאכת הזיהוי.
 • חשוב: חל איסור מוחלט לצלם בסיסיים צבאיים ומתקנים ביטחוניים אחרים. הקפידו על כך בזמן הטיסה!

ההוראות לצילום במהלך הטיסה נכתבו בסיועו האדיב של הצלם רודי אלמוג.

אחרי הטיסה[עריכת קוד מקור]

זיהוי ועיבוד התמונות[עריכת קוד מקור]

 • השתדלו להעלות את כל התמונות מהטיסה (למעט תמונות מטושטשות או במידה ויש כפילות בתמונות), בתצורתן המקורית וברזולוציה המלאה בה צולמו. זכרו שאחת ממטרות המיזם היא יצירת מאגר תמונות אוויר ברישיון חופשי בוויקישיתוף ולאו דווקא לטובת ערכים בויקיפדיה.
 • מלאכת זיהוי התמונות יכולה להיות מורכבת יותר מכפי שנדמה. לכן, השתדלו לעשותה עוד ביום הטיסה או ביום המחרת, משום שמהר מאוד נשכח המידע באשר למיקומי התמונות. השתמשו במידע שקיבלתם מהטייס, נתיב הטיסה (במידה וקיבלתם אותו מהטייס) ובעיקר בצילומי לווין (Google Maps) כדי לזהות יישובים ואתרים אחרים. במידה ולא זיהיתם את מה שצולם בתמונה, העלו את התמונה לויקישיתוף בתיאור האזור שבו צולמה.
 • במידה וצילמתם ב- RAW יש לעבד את התמונה לקובץ JPG. אפשר להסתפק בעיבוד התמונה ב- 72DPI.
 • רוב התמונות בתצורתן המקורית זקוקות לעיבוד תמונה בכדי להתאים לערכים בויקיפדיה. השינוי המרכזי הנדרש הוא ניגודיות בצבעים (במיוחד בתמונות שצולמו דרך חלון) וחיתוך התמונה בהתאם לצורך. במידה ואתם בקיאים בתוכנות עיבוד תמונה (כגון Photoshop) והחלטתם ליצור את התמונות המעובדות בעצמכם, השתדלו להשתמש באיזונים של פונקציות ה- Levels וה- Curves (ולא בפונקציית ה-Contrast). אם אינכם בקיאים בעיבוד תמונה, התהליך הזה יתבצע ע"י ויקיפדים אחרים כחלק מהמיזם. ראו מטה הוראות להעלאת תמונות נגזרות ומעובדות מסוג זה לויקישיתוף.

העלאת התמונות לויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

יצירת קטגוריה בוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

 • פתחו את עמוד הקטגוריה, למשל על ידי הקלדת הכתובת הבאה בשורת הכתובת של הדפדפן (שימו לב: יש להחליף את XX במספר הטיסה כפי שמופיע בטבלת הטיסות) ולחיצה על "create this page" בדף שעלה:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Photos_from_WikiAir_Flight_IL-14-XX

 • הכניסו את הקוד הבא כתוכן של עמוד הקטגוריה. אין צורך בטקסט נוסף. (שימו לב: יש להחליף את השדות האדומים במספר הטיסה ושמות הטייסים. אם אין טייס נוסף, להשאיר ריק):

{{WikiAir
|code=IL-14-XX
|pilot1=Pilot Name
|pilot2=2nd Pilot Name
|pilot1heb=שם הטייס
|pilot2heb=שם הטייס השני/הנווט
|retouched={{{retouched|}}}
}}

 • צרו את הקטגוריה ע"י לחיצה על "שמירה".

כדאי לפתוח את הקטגוריה לפני העלאת התמונות. ללא הקטגוריה, התבנית בתמונות לא תעבוד. ראו לדוגמא: Photos_from_WikiAir_Flight_IL-12-01.

העלאת התמונות באמצעות האשף[עריכת קוד מקור]

(ניתן לחילופין להשתמש בכלי הקומוניסט)

 • הכנסו אל אשף ההעלאה של ויקישיתוף.
 • בחרו את התמונות להעלאה על פי הוראות האשף.
 • זהו החלק החשוב ביותר: בשלב התיאור, לחצו על "הוספת מיקום ומידע אחר..." והכניסו לתיבת "פרטים אחרים" את הקוד הבא (שימו לב: יש להחליף את XX במספר הטיסה כפי שמופיע בטבלת הטיסות):

{{Category:Photos from WikiAir Flight IL-14-XX}}

ניתן להכניס את הקוד רק לתמונה הראשונה ו"להעתיק את המידע לכל ההעלאות להלן...". שימו לב שאתם מעתיקים רק את הפרטים הרצויים.

הקטגוריה שפתחתם משמשת כתבנית בתמונות. ראו דוגמא.

העלאת תמונות נגזרות ומעובדות[עריכת קוד מקור]

 • אם ביצעתם עיבוד משמעותי או גזירה לתמונה, כדאי להעלות את התמונה המעובדת כקובץ נפרד כדי שאחרים יוכלו להשתמש גם בתמונה המקורית.
 • את התמונות יש להעלות באותו האופן, אך להכניס לתיבת "פרטים אחרים" את הקוד הבא (שימו לב: יש להחליף את XX במספר הטיסה כפי שמופיע בטבלת הטיסות):

{{Category:Photos from WikiAir Flight IL-14-XX|retouched=yes}}

 • מומלץ להוסיף גם את הקוד הבא ולהחליף את השדות האדומים בסוגי העיבוד שביצעתם ושם התמונה המקורית:

{{Retouched picture|Crop, contrast|orig=Original.JPG}}

מומלץ ביותר[עריכת קוד מקור]

 • עדכון פרטי הטיסה בטבלה בדף המיזם, במידת הצורך.
 • מתן שמות מסודרים לתמונות, ממוספרים או על פי תוכן התמונה (רצוי באנגלית).
 • הוספת תיאור מפורט לתמונות בעברית ואנגלית (באנגלית, ניתן לתת תיאור כללי יותר).
 • שיוך התמונות לקטגוריות נוספות על פי תוכן התמונה.

אפשרויות נוספות[עריכת קוד מקור]

ויקיפד זה טס בשמי הארץ במסגרת מיזם ויקיאוויר.
 • שיבוץ תמונות לערכים מתאימים בויקיפדיה והוספתם לרשימת "ערכים בהם שולבו תמונות מהפרוייקט" (בתחתית לשונית "תמונות נבחרות").
 • הוספת קואורדינטות לנתוני ה- Metadata של התמונה באמצעות הקלטת מסלול הטיסה ב- GPS (בשימוש בטלפון הסלולרי באפליקציות כגון My Tracks) והצמדת נתוני מיקום לתמונות (בשימוש בתוכנות מחשב ל- Geotagging כגון GeoSetter).
 • בתצלומי אוויר מרובי אתרים או פרטים אחרים ניתן ליצור מפת תמונה.
 • הוספת תיבת משתמש לדף המשתמש בויקיפדיה: {{תבנית:משתמש ויקיאוויר}}

ויקישיתוף תמונות נוספות בקטגוריה: תמונות ערוכות מהמיזם בוויקישיתוף

ערכים בהם שולבו תמונות מהפרוייקט (רשימה חלקית)[עריכת קוד מקור]

ערכים ללא תמונה:[עריכת קוד מקור]

ערוגות, אבן שמואל, הודיה, מחלף מאחז, משאבי שדה, נחלה, ניר ישראל, נוגה, עוצם, פארק המדע קריית ויצמן, כביש 406, שדה משה, תימורים, עוזה, שלווה, ורדון, יד נתן, מוסמוס

ערכים נוספים:[עריכת קוד מקור]

ארסוף, ארסוף קדם, אשלים, המרינה הכחולה, נמל אשדוד, בת ים, תחנת הרכבת באר שבע צפון, שכונה ד' (באר שבע), בית העלמין הדרום (בת ים), בית אלעזרי, בית חלקיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, דימונה, דריג'את, תחנת הכוח אשכול, גבעת ברנר, מרינה הרצליה, תל מיכל, חבל לכיש, חולות ניצנים, המרכז הבינתחומי הרצליה, מרכז רפואי קפלן, יפו העתיקה, גת, קדרון, קריית עקרון, קריית מלאכי, קוממיות, כסייפה, להבים, מצד מאגורה, מיתר, מדרשת בן-גוריון, נחל צין, נהורה, נס ציונה, נבטים, ניצן, פארק רעננה, רהט, רמת השרון, ראשון לציון, חולות ראשון לציון, רשפון, סגולה, שגב שלום, סידנא עלי, המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, תל ערד, מרינה תל אביב, תל נגילה, תל שבע, טללים, מכון ויצמן למדע, יד בנימין, יבנה-ים, ירוחם, ערד, אשדוד, בת ים, באר שבע, בית חנן, סחר בינלאומי, גני טל, המכתש הגדול, הרצליה, מדע וטכנולוגיה בישראל, קרית גת, כביש 531, תחנת הכוח רדינג, רחובות, סופרלנד, נחל הירקון, תל אביב יפו, תיירות בישראל, נמל יפו