ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/מכללת ספיר - דיגיטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיזם זה פעיל
WikiDemia.PNG
דף זה מרכז את מיזם הכתיבה בוויקיפדיה כמטלה אקדמית במסגרת

המכללה האקדמית ספיר - בית הספר לתקשורת, יצירה וביקורת
בקורס "דיגיטל"
SapirCollege.svg

טוען את הלשוניות...

דף זה מרכז את מיזם הכתיבה בוויקיפדיה כמטלה אקדמית במסגרת קורס דיגיטל תשע"ה, במכללה האקדמית ספיר.

 • מרצי הקורס: ד"ר עטרה פרנקל פארן וד"ר מייק דהאן.
 • מתרגלת של הקבוצה של עטרה: שרון רינגל sharonringel-at-gmail.com
 • מתרגל קבוצה של מייק: יובל איתן eytanyuval-at-gmail.com


לפרטים נוספים אודות המטלה ראו בלשונית: "מידע על המטלה" - למעלה.

מטלת הכתיבה בוויקיפדיה משתלבת עם הציפיות מבוגרי/ות בית הספר לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, להיכרות עם המרחב האינטרנטי והשתלבות בו לצרכים מקצועיים.
על הסטודנטים להירשם לוויקיפדיה, בהתאם לפרטים בלשונית "הנחיות לסטודנטים". יש למסור למתרגלת הקורס את השם בו נרשמתם. בהמשך על הסטודנטים לרשום - ברשימה למטה - את השם בו נרשמו. בכל הנוגע לערך עליו אתם מקבלים ציון במסגרת הקורס, אין לערוך בוויקיפדיה כשאינכם רשומים בשם המשתמש שבחרתם.

עליכם ליצור ערך בויקיפדיה - בכל נושא שהינו בעל חשיבות ציבורית ואנציקלופדית, כמפורט בלשונית "הנחיות לסטודנטים" למעלה משמאל.
הערה: ערך שאינו בעל חשיבות מספקת כמפורט שם - עלול להימחק מוויקיפדיה, כך שעבודתכם תרד לטמיון, וחבל.


Slave ship tower bridge 2007.jpg
הטבח בספינת העבדים זונג היה רצח המוני של עבדים שחורים שאירע בשנת 1781 על ידי השלכתם לים, כשהם אזוקים בשלשלאות, מספינת העבדים זונג...

דוגמה לערך מתחום זכויות האדם בוויקיפדיה.

 • בחירת הערך: יש לבחור את הערך עליו תעברו, לאחר תיאום עם המרצה ו/או המתרגל. ראשית - יש לבדוק קודם בוויקיפדיה - שאין ערך מקביל אשר קיים כבר, בשם שבחרתם או בכל שם מקביל. בקורס זה אתם מתבקשים לכתוב בוויקיפדיה ערך שלא היה קיים, ולא לשפר או לשכתב ערך קיים.
 • על מנת לערוך ערך חדש, יש לכתוב את המילה "טיוטה:" ומייד אחריה את שם החדש בחלונית החיפוש שבצד שמאל למעלה, וללחוץ על Enter. אם למשל רציתם לכתוב את הערך הדימיוני על האתלט קולפא סודיני (שאינו קיים), עליכם לכתוב בלשונית החיפוש טיוטה:קולפא סודיני, ללחוץ על הקישור האדום שנוצר - ובאפשרותכם להתחיל לערוך.
 • יש להציב בראש הערך את התבנית המעידה על שיוכו למיזם של המכללת האקדמית ספיר, בהתאם להנחיות בלשונית "תבניות" למעלה".
 • על מנת שערך שנכתב במסגרת הקורס יועבר למרחב הערכים בויקיפדיה, עליו לקבל (א) את אישור המרצה על איכותו והתאמתו לדרישות האקדמיות; (ב) את אישור עורכי הויקיפדיה על התאמתו, הבסיסית לפחות, לסטנדרטים של ערכים בויקיפדיה. עמידה בדרישות הקורס מחייבות את שני התנאים הנ"ל.
 • מבחינת כתיבה ויקיפדית נכונה - ראו "הנחיות לסטודנטים". כבוגרי בית הספר לתקשורת מצופה מכם להשתלב במדיום זה ולעמוד בדרישות הכתיבה הויקיפדית.

אכן, הדבר מחייב את קריאת דפי העזרה בלשונית "הנחיות לסטודנטים".

ויקיפדים לסיוע[עריכת קוד מקור]

במידת הצורך, תוכלו להיעזר בוויקיפדים (=עורכי ויקיפדיה) ותיקים, מנוסים וחביבים, שיענו לכם על שאלות טכניות בכתיבה בוויקיפדיה. לחצו על הלשונית "ליווי אישי" למעלה, ופנו לאחד הוויקיפדים הרשומים שם.

רשימת הסטודנטים והערכים לכתיבה[עריכת קוד מקור]

להלן רשימת הערכים שאושרו לכתיבה על ידי המרצה. על כל שני סטודנטים לרשום משמאל לערך שאותו יכתבו את השם בו נרשמו לוויקיפדיה. יש לתאם עם המרצה את הכתיבה לפני הרישום.כתיבת ערך בוויקיפדיה היא הזדמנות לכל סטודנט וסטודנטית לתרום למאגר הידע החופשי הגדול בעולם בתחום לימודיהם.

מיזם הכתיבה בוויקיפדיה במסגרת אקדמית הוא אמצעי הוראה אשר מוטמע במספר מוסדות אקדמאים ברחבי הארץ ותפוצתו הולכת וגדלה. ויקיפדיה היא אחד ממיזמי הרשת מבוססי המתנדבים הגדולים בעולם. היא האתר החמישי הנצפה ברשת (אחרי פייסבוק וכו'), והיחיד מתוך החמידה המבוסס על עבודת מתנדבים ולא על חברה מסחרית. כתיבה ערך בוויקיפדיה כוללת התמודדות עם ממשק העריכה וכללי העריכה חדשים, אך בצידה האפשרות להיעזר בקהילת עורכים שיוכלו לסייע לכם בענייני תוכן ובאתגרים הטכניים. השתלבות מיטבית במרחב זה היא חלק מתוכנית הלימודים בבית הספר לתקשורת.

צעד ראשון[עריכת קוד מקור]

WIKI AND ACADEMIA.PNG כותב זה הוא סטודנט, הפועל בוויקיפדיה העברית במסגרת קורס אקדמי.
 1. פתחו לעצמכם חשבון משתמש.
 2. הציבו בדף המשתמש שלכם את התבנית {{משתמש סטודנט כותב}}. תוכלו למסור על עצמכם פרטים נוספים, אבל אתם יכולים להישאר אלמוניים אם תרצו. החשבון יקל על כותבים אחרים (במסגרת הקורס או מחוץ לו) ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. החשבון גם יאפשר למנחה שלכם לאתר את מה שכתבתם ולבודד פעולות אלה מעבודתם של אחרים.
 3. במידה ואתם כותבים כצוות, אנו ממליצים לא לכתוב מאותו חשבון, אלא ליצור לכל סטודנט חשבון משלו. בצורה זו תוכלו להשתמש במערכת גם כדי להתייעץ, ולעקוב ביתר קלות אחר שינויים שחבריכם לצוות עושים.
 4. חובה להיכנס לשם המשתמש לצורך עריכה בקורס זה.

הכנה לקראת עריכת בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

מצגת PDF - ויקיפדיה מהי
מצגת PDF - מדריך בסיסי לכתיבה טכנית בויקיפדיה
 1. מומלץ שתקראו את המדריך שלנו, ותסקרו את הקישורים שבתבנית תבנית:ברוך בואך.
 2. קהילת ויקיפדיה מחויבת לשמירה קפדנית על זכויות יוצרים של חוקרים ומחברים מחוץ לוויקיפדיה, אף מעבר להקפדה על אזכור ראוי של מקורות שאתם נדרשים לה בכתיבה אקדמית. ראו ויקיפדיה:זכויות יוצרים לעזרה פרטנית בנושא זה.
 3. במהלך הכתיבה בוויקיפדיה אנו מבקשים מכם לנהוג על פי כללי התנהגות בין חברי הקהילה.

כתיבת הערך[עריכת קוד מקור]

נושא הערך[עריכת קוד מקור]

בבחירת נושא לערך, חשוב שתבדקו אם הערך קיים, בשם דומה או באיות קצת אחר, כדי לוודא שאתם לא כותבים ערך שכבר נכתב. אם הערך מצומצם בהיקפו או חסר בתכניו, ניתן להרחיב אותו. כמו כן, ניתן לפנות אל המתנדבים במיזם על מנת להתייעץ איתם, או לחלופין, לשאול את הקהילה בדלפק הייעוץ.
בנוסף, אל תתחילו לכתוב את הערך לפני אישור מרצה הקורס על הנושא בחרתם. לאחר אישור הערך, יש להוסיף את שם הערך לרשימת הערכים של הקורס בדף המיזם. הוספת הערך לרשימה ימנע מצב ששניים יעבדו על אותו נושא וכן יסייע לנו לסייע לכם בהנחת תבניות מתאימות, שמירה על כללי הכתיבה וכל עניין בו תצטרכו עזרה.

 • היכנסו לדף המיזם של המוסד/החוג בו אתם לומדים. רשימת המיזמים של המוסדות והחוגים השונים וקישורים אליהם נמצאים כאן.
 • לחצו על לשונית העריכה ליד רשימת הערכים.
 • הוסיפו בסוף רשימת הערכים את שם הערך כשלפניו ואחריו זוג סוגריים מרובעים, כך [[טיוטה:שם הערך]] או על פי מיקומו בטיוטה שלכם למשל [[משתמש:יוסף ק./קחוון שחור מוצים]].
 • לחצו על כפתור השמירה.

יצירת ערך חדש[עריכת קוד מקור]

אנא קראו את עזרה:תפריט ראשי/תמיכה טכנית.

יש לכתוב את הערך שלכם כטיוטה. לצורך כך כתבו את המילה "טיוטה:"ומייד לאחריה את שם הערך. אפשרות אחרת לגיטימית היא - מאחר שאתם משתמשים רשומים - ללחוץ על הקישור "טיוטה" שנמצא בראש הדף שלכם משמאל, וליצור בכך דף טיוטה אישי. בדף שייפתח תוכלו להתחיל לכתוב את הערך. לחצו על כפתור השמירה כדי לשמור את שכתבתם. כדי להוסיף או לשנות, לחצו על כפתור העריכה.

חשיבות אנציקלופדית[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה. אמנם צבעונית, תוססת ועדכנית, אך עדיין אנציקלופדיה. לכן על מנת שערך יהיה רשום בה, עליו לעמוד בסף חשיבות ציבורית ואנציקלופדית. לצורך בחירת ערך במסגרת הקורס - אנא ודאו את הסעיפים להלן:

 • הופעה בגוגל. מושג שקיימת בעניינו חשיבות ציבורית - יופיע בגוגל, ולא רק בפירסום מטעם עצמו. אנא ודאו זאת.
 • איזכור בתקשורת (צד שלישי). ודאו שקיימות לגבי הערך שבחרתם לפחות שתי כתבות חיצוניות בתקשורת. לדוגמה: באתר וואלה, הארץ, ידיעות, מעריב, מאקו, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 1, ועוד. כתבה בפייסבוק או בבלוג אישי אינה נחשבת לעניין זה. כתבה של אדם או ארגון על עצמו - בדף או באתר שלו - אינה נחשבת לעניין זה. (גם כתבות בשפות זרות אפשריות, ובלבד שנכתבו בכלי תקשורת מוביל ולא בדף פרטי או בבלוג).
 • אישים - במידה שאתם בוחרים לכתוב על אישיות, אנא קראו קודם את ויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים.

דגשים לכתיבה ויקיפדית[עריכת קוד מקור]

 • יש להקפיד להציג את המידע בלשון בני אדם וללא הסתמכות על ז'רגון מקצועי, באופן שיהיה נגיש לאדם משכיל ומתעניין, ולא רק למתמחים מקצועיים.
 • בסוף כל פסקה כתבו בהערות שוליים את המקור או המקורות של אותה פסקה. חשוב לנו בויקיפדיה שלקורא יהיה קל למצוא את המקור לכל קביעה בערך. אם הבאתם פרט או נתון מפתיע הצמידו לו מקור בהערות שוליים. אם המקור הוא אינטרנטי, תנו לו קישור. למידע נוסף ראו ויקיפדיה:הערות שוליים וגם ויקיפדיה:ביבליוגרפיה.
 • התמקדו בעיקר וכתבו באופן תמציתי. יש המון מה לכתוב, אין צורך לכתוב באריכות על תת-נושא אחד. התוצאה לרוב תהיה שכחה לכתוב על תתי נושאים אחרים לא פחות חשובים.
 • הצמדו לנושא הערך. אם יש בידיכם מידע חשוב על נושא קרוב למושא הערך נשמח אם תוסיפו אותו לערך הרלוונטי.
 • בדקו את הערכים בויקיפדיה על נושאים המשיקים לנושא הערך שלכם. שלבו את תוכן הערך שלכם בתוך מארג הערכים שמסביבו.
 • אל תכתבו את דעתכם האישית או מחקר מקורי שלכם. הדבר אינו מקובל בויקיפדיה. אם נדרשתם לעשות זאת על ידי המרצה, הגישו ישירות למרצה את התייחסותכם האישית ו/או את מסקנותיכם המחקריות ללא הצגתם בערך. למידע נוסף ראו ויקיפדיה:מדריך לנקודת מבט נייטרלית.
 • אחד מיתרונות הוויקיפדיה היא האפשרות ליצור קישורים פנימיים לערכים נוספים בוויקיפדיה, וקישוריים חיצוניים בסוף הערך לדפי אינטרנט רלוונטיים אחרים בתחום. למידע נוסף ראו עזרה:קישורים.
 • אל תתנו הערכות לגבי העתיד. כשהעתיד יגיע יהיה מי שיעדכן את הערך.
 • סיוע תוכלו לקבל מעורכים אחרים. ראו פירוט בהמשך, בפסקה אודות שיתוף פעולה עם הקהילה.

תבניות שיש לשים בדף הערך[עריכת קוד מקור]

 • עם תחילת העבודה על הערך, יש להציב בו את התבנית "בעבודה אקדמית". ראו הנחיות לכך ודוגמאות בלשונית "תבניות" למעלה.
 • התבנית שתציבו בראש הערך תסמן לויקיפדים אחרים שלא להפריע עד שתסיימו את הפרויקט (אחריו, יתכן שהערך יעבור טיפול מקיף!)
 • עם סיום העבודה על הערך, תוכלו להשאיר הודעה על כך בדף השיחה של המנחה / המתרגל.

תבניות שיש לשים בדף השיחה של ערך[עריכת קוד מקור]

הסטודנטים מתבקשים לשים בדף השיחה של הערך את התבנית הבאה:

תבנית:מטלה אקדמית (לחצו על הקישור כדי לקבל מידע נוסף)

התבנית נשארת בדף השיחה, בעת כתיבת הערך וגם בסיום העבודה עליו.

מבנה התבנית לדוגמא: {{{{מטלה אקדמית|שם הפקולטה|שם המוסד האקדמי|קורס=שם הקורס}}}}
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח

סיום כתיבת הערך[עריכת קוד מקור]

יישר כוח - סיימתם לכתוב את הערך. עם זאת, לידיעתכם, כתיבת הערך לעולם לא מסתיימת וסביר להניח שגם בעתיד ימשיכו עורכים נוספים לשנות ולהרחיב את הערך.

 • במידה וכתבתם את הערך בדף משנה של דף המשתמש שלכם - זה הרגע להעביר את הערך למרחב הערכים הראשי. היעזרו בלשונית "העברה" שבראש דף העריכה. כתבו את השם החדש של הערך (ללא שם המשתמש שלכם) ולחצו על העברה. הסבר מפורט תוכלו למצוא בעזרה:איך לשנות שם של דף.
 • חשוב לשקול את שם הערך אליו שיופיע במרחב הערכים. לבחירת שם מתאים לערך שאתם כותבים ראו ויקיפדיה:מתן שם לערך.
 • אם אתם לא בטוחים שסיימתם לכתוב את הערך, אתם יכולים להתייעץ בדף השיחה של המיזם בו אתם עובדים או לחילופין להתייעץ עם כלל קהילת העורכים דרך ויקיפדיה:ביקורת עמיתים.
 • יש לזכור לקשר לערך החדש מערכים קיימים, על מנת שלא יישאר יתום.

שיתוף פעולה עם הקהילה[עריכת קוד מקור]

עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

בויקיפדיה פעילים עשרות מתנדבים שישמחו לעזור לכם כבר בתחילת הדרך. לאחר סיום הפרויקט, היו סמוכים ובטוחים שהערך יערך על ידי משתמשים אחרים באופן מקיף! על כן, לא תפסידו כלום, ורק תוכלו להרוויח מהתייעצות עם משתמשים אחרים במהלך העבודה על הפרוייקט.

אתם מוזמנים להסתייע בחונכים שהציעו את עצמם לעזור לעורכים חדשים. רשימת החונכים נמצאת בחממה - שם מגדלים שתילי ויקיפדים, והגננים הם הויקיפדים הכי ידידותיים וסבלנים. אל תהססו לבקש שם חניכה.

כיצד תוכלו למקסם את הרווח מהסיוע של משתמשים אחרים?

 • הציגו מוקדם ככל האפשר ראשי פרקים של הערך שבכוונתכם לכתוב, עם בקשה למשוב. ייתכן שהשמטתם נושאים וייתכן שהכללתם נושאים שאינם רלוונטיים. חשוב מכך, ייתכן שעל חלק מהנושאים כבר כתוב בויקיפדיה בערכים אחרים. משתמשים ותיקים ידעו להפנות אתכם לערכים אלו ובכך לחסוך לכם ולויקיפדיה עבודה כפולה ומיותרת.
  • למשל, אם אתם כותבים על צמח מסויים שאין לו ערך בויקיפדיה, ייתכן שתרצו לתאר את המשפחה של הצמח שכבר יש לו ערך. מודעות לקיום הערך על המשפחה תסייע לכם לכוון את הערך שלכם למידע שאינו קיים בערכים אחרים.
 • הציגו את הכתיבה שלכם מוקדם ככל האפשר ובקשו משוב ו/או עזרה. ככל שהמשוב יתקבל יותר מוקדם יהיה יותר קל לכם להשתמש בו שלשיפור הערך.
 • אם קיבלתם הוראות מהמרצה שלכם הנראות כסותרות את הנהלים הויקיפדים, פנו לרכז הפרוייקט מצד ויקיפדיה. מן הסתם יהיה ניתן למצוא פתרון לשביעות רצון כולם.

פרויקט הקשר עם האקדמיה מיועד לכתיבה בנושאים אקדמיים מובהקים. נשמח אם תחליטו לכתוב על נושאים אחרים, כלליים יותר, אבל במקרה כזה, כתבו כוויקיפדים מן השורה, ואל תשתמשו בתבניות שהוזכרו בסעיף הקודם.

תנו דעתכם לדף המשתמש שלכם (תמיד זמין בשורה העליונה בחלון הדפדפן, כשאתם מחוברים לחשבון), ולדף השיחה הצמוד אליו, שבו ויקיפדים אחרים עשויים להשאיר לכם הודעות מפעם לפעם, כגון הצעות או הערות על הערך שאתם כותבים. תוכלו למסור על עצמכם פרטים נוספים בדף המשתמש, אבל אתם יכולים להמנע מכך אם תרצו. החשבון יקל על כותבים אחרים (במסגרת הקורס או מחוץ לו) ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. החשבון גם יאפשר למנחה שלכם לאתר את מה שכתבתם ולבודד פעולות אלה מעבודתם של אחרים.

קישורי עזרה וייעוץ שימושיים[עריכת קוד מקור]

שילוב כתיבת ערכים בוויקיפדיה במסגרת קורסים אקדמיים כולל בתוכו מספר היבטים טכניים ואקדמים. הפרקים הבאים כוללים הנחיות למעוניינים ולמעוניינות בכך, ובנוסף באפשרותכם לקבל סיוע תוכני וטכני ממתנדבים במיזם.

רקע[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה שואפת ליצור ערכים אנציקלופדיים ברמה גבוהה, תוך פניה לאוכלוסיה רחבה. מיזם הכתיבה באקדמיה הוא אמצעי הוראה אשר ניתן להטמעה ושילוב בכל קורס אקדמי ובו סטודנטים מתנסים בכתיבת ערך בנושא הרלוונטי לקורס והראוי לסיקור רציני באנציקלופדיה. הסטודנט רוכש שני כישורים מרכזיים:

 • היכולת לאסוף מידע ממקורות שונים, לרכז אותו ולערוך אותו;
 • היכולת להציג את המידע בלשון בני אדם וללא ז'רגון מקצועי, עניין משמעותי ביחסים עם שותפי העבודה השונים (מיומנות משמעותית למי שמוכשר לעבודה עם הציבור הרחב).

רווחים משניים הנובעים מהשתתפות במיזם זה הם חשיפת התחום לקהל הרחב, חשיפה של מוסד הלימודים עצמו וכמובן, הרחבת מכלול הידע האנושי הזמין לכל.

כתיבת עבודה בוויקיפדיה נותנת יתרון משמעותי לתהליך הלמידה בכך שהיא מאפשרת למרצה לעקוב אחר כתיבת הערך ולהנחות את הסטודנטים במהלך הכתיבה: להתריע על נושאים חסרים, להצביע על מקורות לא מתאימים ולכוון את הסטודנט בקבלת ההחלטות.

נקודת המוצא לשילוב – בממד האקדמי[עריכת קוד מקור]

 • במה תורמת כתיבת ערך לוויקיפדיה להוראה האקדמית? התשובות לכך הן מגוונות וכוללות בין היתר הקניית ידע בנושאים ספציפיים, ושיפור מיומנויות אוריינות אקדמית בכתיבה ממוקדת, מתומצתת וביקורתית.
 • אופי המטלה ומשקלה בקורס - כתיבת ערכים לוויקיפדיה יכולה להיות מטלה מצומצמת או רחבה, בהתאם לאופי הערכים ומורכבותם. יחד עם זאת, מאחר שוויקפדיה היא אנציקלופדיה מקוונת ואינה מאגר של עבודות אקדמיות, מומלץ לבחון מהו משקלה הרצוי של מטלת כתיבת העבודה בסך כל המטלות בקורס (האם מדובר במטלה משנית או מטלה ראשית בקורס?). סוגיה נוספת לבחינה היא רמת הסטודנטים והתאמתה למטלה שכזו מבחינת רמתם האקדמית של הערכים שיועלו לאנציקלופדיה וישמשו את הציבור.
 • תהליך כתיבה בשני שלבים - סטודנטים נוהגים לעשות הכל ברגע האחרון, ואילו המתנדבים שיכולים לסייע להם פועלים בקצב אחר ובזמנם החופשי. לכן, קביעת מועד מוגדר להגשת ביניים של הערכים תאפשר עבודה שיתופית יעילה יותר עם הקהילה והזדמנות לעורכים נוספים, כמו גם למרצה, לתת משוב לשיפור הערך טרם הגשתו הסופית.

הכנות[עריכת קוד מקור]

 1. יצירת חשבון משתמש - החשבון יקל על כותבים אחרים ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. בסיום ההרשמה הציבו בדף המשתמש את התבנית {{משתמש מנחה כתיבה}}
 2. התנסות עצמית - אולי תרצו לכתוב או לערוך בעצמכם, כדי להשתכנע שהמשימה תואמת את יכולות הסטודנטים. הנחיות לעריכת ערכים נמצאות במדריך צעד אחר צעד, וכן בקישורים שבתבנית תבנית:ברוך בואך.
 3. הודעה לקהילה - לאחר גיבוש דעתכם באשר לסוג הפעילות שאתם מתכוונים לדרוש מן הסטודנטים (כתיבת ערכים חדשים או שכתוב ערכים קיימים? כתיבת ערך אחד או מספר ערכים? עבודה פרטנית, בזוגות או בצוותים?), הציגו את הרעיון בפני קהילת ויקיפדיה, במזנון. הדיון שם יעזור לתאם את הציפיות ההדדיות, ויאפשר לאחדים מן הכותבים המנוסים להתנדב ללוות היבטים שונים של המיזם. יצירת קשר מראש עם קהילת ויקיפדיה תמנע גם אי הבנות העשויות להתגלע כתוצאה מהכנסה פתאומית של כמות גדולה של ערכים.

הנחיות למיזם[עריכת קוד מקור]

נושא המיזם[עריכת קוד מקור]

מיזם מסוג זה מיועד לכתיבת ערכים בנושא אקדמי מובהק, ולא לעריכה כללית בנושא חופשי. סטודנטים המעוניינים לכתוב ערכים נוספים מוזמנים לעשות כן, אולם במקרה כזה נבקש מהם לפעול כויקיפדים מן השורה.

שילוב הסטודנטים בכתיבה בוויקיפדיה בתחום בו עוסק הקורס יכול לשפר את ויקיפדיה בשני אופנים. הראשון בכתיבת ערכים חסרים בתחום, והשני בשיפור האיכות וההיקף של ערכים קיימים. לפני תחילת המיזם מומלץ לדגום את ויקיפדיה על ידי חיפוש מספר ערכים חשובים בתחום הנושא הנבחר. בחינה זו תאפשר לזהות את רמת הפערים הקיימת מבחינה כמותית ואיכותית. בהתאם לבחינה זו, ניתן להתאים בין ערכים רלוונטיים לקורס ובין הצורך הקיים בוויקיפדיה. דרך נוספת ופחות אקראית לדגימת הערכים בוויקיפדיה היא באמצעות חיפוש לפי נושאים וקטגוריות.

הנחיות לסטודנטים[עריכת קוד מקור]

Noia 64 apps ktip.png

טיפ
דוגמה להגדרת מטלה שניתנה לסטודנטים תוכלו לראות כאן

יש לספק לסטודנטים הנחיות לגבי כתיבת המטלה על מנת למנוע תיקונים ועבודה מיותרת בעתיד. רצוי שהסטודנטים יגישו ראשי פרקים מוקדם ככל האפשר ואלו ייבדקו ויאושרו על ידי המרצה ו/או על ידי ויקיפדים מתנדבים לפני תחילת העבודה. חשוב לתאם עם ויקיפד ותיק את הדרישות מהסטודנטים. למשל, נבקשכם להימנע מהדרישות הבאות:

 1. קביעת אורך מינימום לערך - מנסיון העבר מצאנו שסטודנטים נפחו ערכים בחזרות מיותרות כדי לעמוד בדרישת האורך. במקום זאת ניתן להציע לסטודנטים היקף טקסט שעליהם לכתוב בערך אחד או מספר ערכים.
 2. הבעת דיעה של הסטודנט - אם ברצונכם לבקש מהסטודנט להביע את דעתו האישית אנא בקשו ממנו לעשות זאת בנפרד ולא בתוך הערך.
 3. עתידנות - הויקיפדיה עוסקת בדיווח על הקיים ולא בתחזיות לעתיד. אנא המנעו מהוראות לסטודנטים לחזות את העתיד.

חשוב להקפיד שהמקורות של הסטודנטים יירשמו במתכונת המקובלת בויקיפדיה: יצירת הערת שוליים לכל פסקה, ולא ברשימה ביבליוגרפית כללית. מאד נשמח שיינתנו קישורים לחומר שנמצא ברשת. דבר זה מאפשר לקוראים לבדוק את נכונות הערך על ידי גישה מהירה למקורות. ראו את מדיניות ויקיפדיה בנושא ביבליוגרפיה.

קניין רוחני: נבקש לציין מהיכן נלקחים תרשימים, תמונות ומפות כדי להסדיר סוגיות של קניין רוחני. סוגיית הקניין הרוחני על הערך הנכתב בידי כל סטודנט/ית צריכה להיות מוסדרת באופן פורמלי ועל כל סטודנט/ית לשלוח הצהרה בנושא לוויקיפדיה (אל: permissions-he-at-wikimedia.org).

העלאת העבודות[עריכת קוד מקור]

כתיבת ערכים דורשת מספר יכולות טכניות בעיקר ביחס לקוד שבו נכתבים הערכים (למשל הוספת קישורים). מאחר שחשוב שכתיבת המטלה תמלא בראש ובראשונה את הצורך האקדמי של הקורס הנלמד, מומלץ לא להערים קשיים טכניים על הסטודנטים.

 • עורכים שונים בוויקיפדיה מציעים להעביר הדרכות לסטודנטים ללימוד דרכי הכתיבה באתר. לתיאום הרצאות במוסדות הלימוד ניתן לפנות למשתמש:Danny-w בדף שיחתו.
 • הנחיות טכניות לסטודנט מפורטות בדף ייעודי.
 • בנוסף יוכלו להיעזר בעורכי ויקיפדיה מתנדבים, לקבל ליווי של חונך במסגרת החממה ואפשרות להתייעץ בדלפק הייעוץ.

בדיקת העבודה[עריכת קוד מקור]

 • את הערכים שנכתבו במסגרת הקורס ניתן לאתר באמצעות גישה לרשימת ערכים בעבודה אקדמית (העשויה לכלול גם ערכים הקשורים למנחים אחרים).
 • כדי לבודד את פעולות העריכה בערך מסוים של כותב אחד מכותבים אחרים, תוכלו להיעזר בלשונית "גרסאות קודמות" שבראש העמוד.
 • כדי לבודד את כל פעולות העריכה של כותב אחד מכותבים אחרים, תוכלו להיעזר בקישור "תרומות המשתמש" מימין לדף השיחה שלו.
 • בתום בדיקת ערך (לשם מתן הציון), נבקש שתסירו ממנו את השורה {{בעבודה אקדמית}}, כדי שנדע שהערך משוחרר לעבודה של כותבים אחרים. אנחנו נסיר את התבנית בכל מקרה שלושה שבועות לאחר תאריך הסיום של המיזם (כפי שדיווחו עליו הסטודנטים בתבנית).
 • נודה לכם מאד אם תתקנו בערך את הטעון תיקון, או אם תשאירו הערות בדף השיחה של הערך הנבדק, כדי שנוכל לתקן אותו בעתיד.
 • מומלץ לקבוע מועד הגשת ביניים כדי לתת משוב לסטודנטים ולאפשר להם לתקן בעצמם לפני מועד ההגשה הסופי.
 • בסיום התהליך, אתם מוזמנים לתת גם לנו משוב לגבי ההנחיות שניתנות למנחים ולסטודנטים כדי שנוכל לשפר את המיזם.

קישורי עזרה וייעוץ שימושיים[עריכת קוד מקור]

בתחילת הערך, הציבו את הטקסט הבא:
{{בעבודה אקדמית|קורס=דיגיטל, המכללה האקדמית ספיר|יעד=22 ביוני 2015}}

כשתשמרו את הדף, תראו שהתבנית תורגמה לתיבה מאירת-עיניים שתבהיר לכל המתעניין שמדובר בערך שנכתב במסגרת המיזם.

Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" הקורס האקדמי "דיגיטל, המכללה האקדמית ספיר". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 22 ביוני 2015. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.


אם סיימתם לכתוב את הערך ואתם מעוניינים בעזרה של עורכי ויקיפדיה בהתאמת הערך לוויקיפדיה, מומלץ לכם להציב בראש הדף, במקום תבנית "בעבודה אקדמית" הקיימת, את תבנית "בעבודה אקדמית, חופשי": {{בעבודה אקדמית, חופשי|מוסד=המכללה האקדמית ספיר |קורס=דיגיטל |יעד=22 ביוני 2015}}


Gnome-colors-emblem-development.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" והוא פתוח לעריכה. השלמות, תוספות והערות יתקבלו בברכה.
 ערך זה נכתב  בשיתוף פעולה עם המכללה האקדמית ספיר  במסגרת הקורס "דיגיטל". תאריך סיום הקורס הוא 22 ביוני 2015.


תבנית זו פונה לוויקיפדים מתנדבים בבקשה לסייע לכם בעריכה הטכנית של הערך. (הגהה, הוספת קישורים פנימיים, עיצוב טבלאות, וכו'). הויקיפדים לא יסייעו מבחינת התוכן.

המכללה האקדמית ספיר, בית הספר לתקשורת, יצירה וביקורת
שם הקורס: "דיגיטל"
מרצי הקורס: ד"ר עטרה פרנקל פארן וד"ר מייק דהאן
מתרגלת הקורס שרון רינגל, מייל sharonringel-at-gmail.com


במסגרת הקורס, נדרשים התלמידים לכתוב ערך בוויקיפדיה.
הערך יכול להיות בכל נושא ובלבד שהוא ערך לגיטימי בויקיפדיה (כלומר בעל חשיבות ציבורית ואנציקלופדית, ראו למעלה בלשונית "הנחיות לסטודנטים")
העבודה יכולה להיעשות לבד או בקבוצה של עד חמישה אנשים.


יש לקבל את אישור המתרגלים לערך עד ה- 8.6 ותאריך ההגשה (העלאת הערך) הוא 22.6 - המטלה מהווה 20% מהציון בקורס.

תאריך הגשה 22.6.

להלן רשימת המתנדבים במיזם, מקהילת ויקיפדיה, המוכנים לעזור לגשר בין ויקיפדיה לסטודנטים בפרויקטים השונים באמצעות יוזמות, הנחיה והכנת תשתית.
לאחר הדרכת סטודנטים מומלץ להוסיף לסטודנט בדף שיחתו את התבנית

Penguin student by mimooh.svg
שלום לך,

בהמשך להדרכה בה השתתפת, בנוסף לקישורים לדפי ההנחיות במלבן הברכה לעיל, להלן קישורים לדף בו נמצא קישור לדף המיזם בו אתה משתתף, ודפי עזרה - מומלץ מאוד לעיין בהם:

בחתימה שלי נמצא גם קישור לדף השיחה שלי. אני אלווה אותך בהנחיות בדף השיחה שלך.

ניתן תמיד להגיע לטיוטה שלך דרך הקישור "תרומות" במעלה הדף.

אם יש לך שאלות נא לשאול אותן בדף השיחה שלך. יש להקיש על הקישור [פסקה חדשה] ולכתוב את הדברים, או ללחוץ על הקישור [עריכת קוד מקור] כדי לענות לפניה שנכתבה.
נא לא לשכוח לתייג אותי בהתאם להסבר בדף {{תיוג}} ו"לחתום" בתום הדברים - עושים זאת באמצעות הקלדת 4 סימני טילדה (~).

                                                            שיהיה בהצלחה פרח, הנותן לו קישורים לדפי העזרה השונים.

(ויקיפד ותיק המעוניין להצטרף למתנדבים במיזם, יש ללחוץ כאן להוספת שמו)


אל תהססו לפנות לאחד מהמשתמשים המצויינים לסיוע בכל מה שנצרך (באמצעות גישה לדף ה"שיחה" שמצויין ליד אחד מהרשימה, ושם לחיצה על "פסקה חדשה").

למרצי הקורס ד"ר עטרה פרנקל פארן וד"ר מייק דהאן שלום. אני עוקבת אחרי חלק מהערכים במיזם הזה. הערכים נכתבים במסגרת מטלה אקדמית, ובעיני זה דורש רמה גבוהה יותר גם מבחינת השפה, המקורות, הויקיזציה ובראש ובראשונה בבחירת הערכים בעלי חשיבות אנציקלופדית. חבל מאד שלא השקעתם יותר בנושא זה. יש ערכים שהועלו שלא ברור בכלל למה נבחרו, לא כל נושא יש לו חשיבות אנציקלופדית ראו ויקיפדיה:הבהרת חשיבות. חבל על מפח הנפש של הסטודנטים. יש ערכים שהועברו למרחב הערכים כשהערך כתוב בשפה לא מתאימה והוספה להם תבנית {{שכתוב}}. יש ערכים שיימחקו. אני מקווה שאם תחליטו לכתוב ערכים כמטלה אקדמית בקורס נוסף, בקשו סיוע של ויקיפדים ותיקים שיבואו לתת הדרכה לסטודנטים. יש לתאם הדרכה כזאת מראש, ומינימום הדרכה היא של 3 שעו וגם זה לא תמיד מספיק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 12:15, 23 ביוני 2015 (IDT)

ראו בבקשה גם את הערתי כאן שיחה:הפורום הפמיניסטי במכללת ספיר. החמרים שאתם מעלים לא טובים וראוי לעבוד על זה. Assayas - שיחה 15:40, 23 ביוני 2015 (IDT)
1
100%
#27408B
#F3F9FF