העברות בכדורגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חלון העברות)
רבות מההעברות היקרות בתולדות הכדורגל העולמי בוצעו על ידי ריאל מדריד מהליגה הספרדית. הכדורגלנים שהועברו בסכומים הגבוהים ביותר לקבוצה הם גארת' בייל (מימין) ואדן הזאר (משמאל)

בכדורגל מוסדרים כללים להעברת שחקנים מקבוצה אחת לאחרת. לכל כדורגלן יש חוזה בקבוצה בה הוא משחק. כאשר קבוצה אחרת מעוניינת להעביר אליה שחקן תחת חוזה תקף עליה לקבל את אישורה של הקבוצה בה הוא משחק, ולכן הקבוצות המעוניינות בשימוש בשירותי השחקן מציעות כסף לקבוצה בה הוא משחק.

חלון העברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלון העברות הוא תקופת השנה בה מותר לקבוצת כדורגל, על פי תקנות פיפ"א, להעביר שחקן מקבוצה אחרת לסגל השחקנים שלה.

בהתאם לתקנות אלו, בוחרת כל התאחדות כדורגל את התקופה בה יחול חלון ההעברות. חלון העברות מתקיים לרוב בשני מועדים: בקיץ, בתקופה שבין סיום עונת המשחקים לפתיחת עונת המשחקים הבאה, ובחורף, תקופה בה רוב הליגות נמצאות באמצע עונת המשחקים, וחלקן אף נמצאות בפגרה. העברה של שחקן בין מדינות אפשרית במידה וחלון ההעברות של המדינה אליה יעבור השחקן עדיין פתוח, וזאת ללא תלות במצב חלון ההעברות של המדינה ממנה ייצא השחקן.

דמי העברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר קבוצה מעוניינת בכדורגלן הנמצא תחת חוזה בקבוצה אחרת היא יכולה להציע כסף שתמורתו תוותר הקבוצה המחזיקה בשחקן על זכותה לדרוש שהשחקן יישאר אצלה עד תום החוזה. זכות המעוגנת, בהגבלות מסוימות, בתקנות אופ"א. לעיתים קבוצות מציעות, בנוסף לדמי ההעברה, התחייבות להעביר לקבוצה המוכרת אחוזים מכל העברה עתידית ממנה תרוויח הקבוצה הקונה. כמו כן יש קבוצות הדורשות להוסיף לדמי ההעברה שנקבעים מראש תוספת תשלום במידה והשחקן יהיה שותף להישגים, המוגדרים בחוזה, במהלך תקופת חוזהו בקבוצה. הסכם זה משתלם לקבוצה הקונה כיוון שזכייה בהישגים מכניסה, לרוב, סכומי כסף לקופת המועדון.

סעיף שחרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהשחקנים מחזיקים בחוזיהם "סעיף שחרור" הקובע כי השחקן יכול להשתחרר מהחוזה עם הקבוצה תמורת סכום כספי נקוב. סעיף זה עשוי להיות מנוצל על ידי קבוצה אחרת כדי להעביר אליה שחקן המצוי תחת חוזה גם ללא רצון של הקבוצה לשחררו. שווי השוק של שחקנים משתנה עם הזמן, בעיקר בהתאם ליכולת שאותה הציגו במשחקים. על כן נוצר לעיתים מצב שגובה סעיף השחרור שנקבע בעת החתימה על החוזה נמוך משווי השוק הנוכחי של השחקן וקבוצה אחרת עשויה להשתמש בסעיף השחרור על מנת לרכוש את השחקן במחיר נמוך. העברות בולטות שכאלו הן העברתו של כוכב בורוסיה דורטמונד מריו גצה לבאיירן מינכן תמורת 37 מיליון אירו, וב-3 באוגוסט 2017, הועבר כוכב ברצלונה ניימאר מברצלונה לפריז סן ז'רמן תמורת 222 מיליון יורו, מבלי שברצלונה יכלה לעשות דבר בנדון.[1] בישראל, נאלצה מכבי תל אביב למכור את שחקנה מואנס דאבור לגראסהופרס ציריך השווייצרית תמורת 450 אלף דולרים, שנקבעו בסעיף השחרור שלו.[2]

ההעברות היקרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימת 11 ההעברות היקרות בתולדות הכדורגל (באירו):

דירוג שחקן קבוצה מוכרת קבוצה קונה עמדה מחיר (מיליון £) מחיר (מיליון ) שנה מקור
1 ברזילברזיל ניימאר ספרדספרד ברצלונה צרפתצרפת פריז סן-ז'רמן חלוץ/קיצוני 199.9 222 2017 [3]
2 צרפתצרפת קיליאן אמבפה צרפתצרפת מונקו צרפתצרפת פריז סן-ז'רמן חלוץ/קיצוני 128 180 2018
3 ברזילברזיל פיליפה קוטיניו אנגליהאנגליה ליברפול ספרדספרד ברצלונה קשר התקפי/קיצוני 141.3 160 2018
4 בלגיהבלגיה אדן הזאר אנגליהאנגליה צ'לסי ספרדספרד ריאל מדריד חלוץ/קיצוני 116.9 130 2019
5 פורטוגלפורטוגל ז'ואאו פליקס פורטוגלפורטוגל בנפיקה ליסבון ספרדספרד אתלטיקו מדריד קשר/קיצוני 113.3 126 2019
6 צרפתצרפת אנטואן גריזמן ספרדספרד אתלטיקו מדריד ספרדספרד ברצלונה חלוץ 107.5 120 2019
7 פורטוגלפורטוגל כריסטיאנו רונאלדו ספרדספרד ריאל מדריד איטליהאיטליה יובנטוס חלוץ/קיצוני 99 112 2018
8 צרפתצרפת עוסמאן דמבלה גרמניהגרמניה בורוסיה דורטמונד ספרדספרד ברצלונה קיצוני 96 105 + 40 בונסים עתידיים 2017 [4]
צרפתצרפת פול פוגבה איטליהאיטליה יובנטוס אנגליהאנגליה מנצ'סטר יונייטד קשר 89 105 2016 [5]
9 ויילסויילס גארת' בייל אנגליהאנגליה טוטנהאם ספרדספרד ריאל מדריד קיצוני 86 100.8 2013 [6]
10 פורטוגלפורטוגל כריסטיאנו רונאלדו אנגליהאנגליה מנצ'סטר יונייטד ספרדספרד ריאל מדריד קיצוני 80 94.4 2009 [7]
אנגליהאנגליה הארי מגוויר אנגליהאנגליה לסטר סיטי אנגליהאנגליה מנצ'סטר יונייטד בלם 85 94.4 2019

העברה חופשית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר מסתיימת התקופה בה חתום השחקן בחוזהו בקבוצתו הוא רשאי לעבור לכל קבוצה מבלי שקבוצתו תוכל לדרוש תשלום עבור ההעברה. לכן לעיתים קרובות קבוצות שלא מתכננות להמשיך להחזיק בשחקן לאורך שנים המזהות פוטנציאל לרווח ממכירתו, משתדלות למכור את השחקן בשנה האחרונה שבה מסתיים חוזהו. כמו כן שחקן חופשי רשאי לחתום בקבוצה חדשה גם לאחר תום חלון ההעברות.

השאלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – השאלה (ספורט)

קבוצות המחזיקות בחוזה עם שחקן יכולות לתת לשחקן לשחק לתקופה מוגבלת בקבוצה אחרת שבסיומה יחזור להשתייך לקבוצה המשאילה. גם מעבר של שחקן בהשאלה מוגבל לימים המוגדרים בחלון ההעברות. התמורה אותה מבקשות הקבוצות המשאילות משתנה: לעיתים דורשות כסף עבור ההשאלה, לעיתים הן מסתפקות בכך שהקבוצה השואלת תשלם את משכורתו של השחקן בתקופת ההשאלה ולעיתים הקבוצה המשאילה משלמת גם את משכורת השחקן או חלק ממנה.

לעיתים קרובות השחקנים המושאלים הם שחקנים צעירים שרמת משחקם עדיין לא הגיעה לזו המבוקשת בקבוצתם אולם היא מאמינה שבעתיד, לאחר שיצברו ניסיון, רמתם תשתפר והם יתאימו להרכבה. במקרים אחרים קבוצות המעוניינות למכור שחקן משאילות אותו קודם לקבוצה שמעוניינת לרכוש אותו כדי שזו תוכל לבחון את השתלבותו בקבוצה לפני החתימה על חוזה קבוע. לעיתים מגדירים מראש במקרים כאלו את הסכום שאותו תשלם הקבוצה השואלת אם תחליט לרכוש את השחקן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]