טנק המבצעים של חב"ד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טנק המבצעים בגולדרס גרין בלונדון
טנק המבצעים בחזית המרכז היהודי-קהילתי במוסקבה, יולי 2013
הטנקים ברחבת הכותל המערבי בסיומה של השיירה השנתית בחנוכה - ה'תשס"ט
'טנק מבצעים' בניו יורק

טנק המבצעים (או "טנק מצוות", מוכר בציבור הישראלי גם בשם "ניידת חב"ד") הוא כינוי לכלי רכב המשמש את חסידי חב"ד לצורך הפצת יהדות והפצת מבצעי הרבי מחב"ד.

כיום, לצורך זה נעשה שימוש בקראוון על גלגלים שמעוצב מבפנים כמעין 'בית-כנסת' הכולל ארונות ספרים, פינת צפייה בסרטי וידאו משיחותיו של האדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון וסרטונים נוספים בנושאי יהדות וחסידות, ומקום למסירת שיעורי תורה. וכמו גם פינת מטבח, ישיבה, ושינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון הראשוני להקמת 'טנק מבצעים' הועלה בשנת 1974 (ה'תשל"ד) על ידי חסידי חב"ד בניו יורק. לקראת סיום מלחמת יום הכיפורים, קרא הרבי מנחם מנדל שניאורסון לחסידי חב"ד לצאת ל"מבצעים" של הפצת יהדות ולעורר יהודים להנחת תפילין, קביעת מזוזה בפתח הבית, לימוד תורה, קניית ספרי קודש לביתם, נתינת צדקה והדלקת נרות שבת, מבצע שגם הוא נשא קונוטציה 'צבאית' תחת ראשי התיבות נש"ק - נרות שבת קודש.

תחילתו הייתה במשאית, שבמרכב המטען שלה הונחו ספסלים שולחנות מ -770. בהמשך הותקנו שלטים צבעוניים עם תוכן יהודי, ורמקולים שבהם הושמעו ניגונים חסידיים.

מסופר כי בלילה שלאחר תחילת מימוש הרעיון, הביט הרבי מחב"ד על המשאיות בעת שובו לביתו מבית מדרשו והתבטא כי אלו הם ה'טנקים' של צד הקדושה. כשראשי התיבות טנ"ק הם טהרות, נזיקין, קדשים, והם יהוו את חוד החנית במלחמה נגד ההתבוללות. בהזדמנות נוספת התבטא האדמו"ר, שעד לעת החדשה לא היה צורך ב'טנק מבצעים' מכיוון שגם בגשמיות – בצבא לא היה טנק, אך מכיוון שכל דבר שבגשמיות משתלשל מרוחניות, ומכיוון שבמאה האחרונה נעשה שימוש בצבא הגשמי להשתמש בכלי זה, לכן כיום גם ברוחניות יש צורך בטנקים.

טנק המבצעים כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום בישראל פועלים מספר טנקים, ונעשה בהם שימוש נרחב, בעיקר בערבי שבתות וחגים. הם משמשים לביקורים בבסיסי צה"ל, בעיירות פיתוח ובקיבוצים, בהם מוצע לאנשים להניח תפילין, חלוקת נרות שבת, חלוקת חומר הסברה ביהדות, ועוד. כן נעשה בהם שימוש בארגון כינוסי ילדים במסגרת תנועת הנוער צבאות השם. בחג סוכות, נעשה בטנקים שימוש בברכות על ארבעת המינים על ידי סוכה ניידת המצורפת לטנק. בחנוכה מצורפות לטנקים לחנוכיות גדולות על נגררים והם יוצאים בשיירה ארוכה ברחבי הארץ הנקראת 'שיירת הטנקים לקבלת פני משיח צדקנו' לפרסום נס החנוכה. יו"ר ניידות חב"ד בישראל הוא ישראל דוד נחשון.

טנק המבצעים במלחמות צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות קריאתו של הרבי מחב"ד להתמקד בהנחת תפילין, יצאו ה'טנקים' וחסידי חב"ד להניח תפילין ולעודד את חיילי צה"ל, במיוחד לאלו שבאזורי הקרבות.

במלחמת לבנון הראשונה, "ניידות חב"ד" ביקשו את אישור צבא ההגנה לישראל להתלוות אל הפלוגות הלוחמות, וקיבלו אישור מיוחד הכולל חיוב לבישת מדים צה"ליים. הטנקים יצאו לחזיתות יחד עם חיילי צה"ל. החסידים הניחו לחיילים תפילין, רקדו והתפללו עמם.
במלחמת לבנון השנייה, יצאו חסידי חב"ד וטנק המבצעים לפעילות עם חיילי צה"ל, הניחו להם תפילין, רשמו אותם ל"אות בספר התורה" (לפי בקשת הרבי מחב"ד שלכל יהודי תהיה אות בספר התורה וכך יתאחדו כל עם ישראל בספר-תורה אחד), חילקו להם ספרי תהילים לשמירה והגנה ומטבעות צדקה ושימחו אותם.

במבצעים הצבאיים: עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן יצא צוות שכלל כ-10 פעילים וטנק המבצעים לפעילות רחבת היקף לאורך גבול רצועת עזה[1]. גם הפעם, הניחו לחיילים תפילין, חילקו להם מטבעות לצדקה כשליחות מצווה[2], נתנו להם שתייה קרה וחטיפים ושימחו את לבם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טנק המבצעים של חב"ד בוויקישיתוף


Gnome-emblem-photos.svg
גלריית תמונות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ %D7%97%D7%91"%D7%93 ידיעות על הפעילות באתר חב"ד אינפו
  2. ^ במטרה שיתקיים בהם הפתגם "שלוחי מצווה אינם ניזוקים" פסחים, דף ח', א'