היום יום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוח "היום יום..."
היום יום.jpg
דף השער של ההוצאה הראשונה
מידע כללי
מאת הרב מנחם שניאורסאהן
שפת המקור יידיש ועברית
סוגה ספרות תורנית - חסידות חב"ד
הוצאה
הוצאה קה"ת
שנת הוצאה 1942 - ה'תש"ג
תרגום לעברית כן
תורגם לשפות אנגלית, ספרדית, צרפתית, רוסית ועוד
מספר עמודים 165
סדרת ספרים ספרי הרב מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד
ספר הבא הגדת הרבי מחב"ד
קישורים חיצוניים
OCLC 62514669

ספר היום יום הוא לוח לימוד יומי, הבנוי לפי לוח השנה המיוחד של חסידות חב"ד - היום הראשון בשנה הוא ראש השנה לחסידות (י"ט בכסלו) והיום האחרון בשנה הוא י"ח בכסלו. בכל יום יש פתגם יומי אותו ערך רבי מנחם מנדל שניאורסון מתוך שיחותיו וכתביו של חמיו, רבי יוסף יצחק שניאורסון מליובאוויטש. זהו ספרו הראשון שערך והוציא לאור.

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפתגמים כוללים קטעים קצרים של אמרות חסידיות והדרכות לחיי היום יום ולעבודת השם על פי דרך חב"ד. בעקבות החלטת חמיו יצא הספר בהוצאת קה"ת לקראת חודש כסלו ה'תש"ג ונקבע על ידי הרבי הריי"צ ל"אור זרוע לחסידי חב"ד", ללמוד ממנו מדי יום, במקביל ללימוד היומי של החת"ת.

הספר, שרובו נכתב ביידיש, נדפס בכארבעים מהדורות, בעברית, אנגלית, ספרדית, צרפתית, רוסית, כתב ברייל ועוד. הספר מכיל גם מראי מקום לשיעורים היומיים בחת"ת וכמה ממנהגי חסידות חב"ד.

בדפוסים המאוחרים של הספר נוספו פתגמים שליקט הרבי מלובביץ' כשערך את הספר, ככל הנראה במטרה להדפיסם כחלק שני בסדרה. חלק זה נקרא היום יום - חלק שני.

בהקדמה לספר מופיעה סקירה בת כ-40 עמודים על אדמו"רי חב"ד הקרויה "שלשלת היחס", שבה מתוארים קורות חייהם, פועלם, משפחתם, ספריהם ועוד. סקירה זו נכתבה גם היא בידי הרבי. לאחר שנתמנה לאדמו"ר הוסיפו חברי מערכת אוצר החסידים את תולדותיו וקורות חייו, שעברו את הגהתו.

לימוד ודיוק בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסידי חב"ד רבים נוהגים לקרוא וללמוד את הפתגם היומי מתוך הספר, החסידים מייחסים לספר דיוק רב ורמזים רבים הטמונים בכל פרטיו. הרב מיכאל אהרן זליגסון (ניו יורק) הוציא לאור שלשה ספרים הכוללים דיוקים וביאורים בספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום יום היומי

הספר

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.