יואל כהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יואל כהן (מימין) עם יהודא קרינסקי. בעת ריאיון משותף ל-JEM

הרב יואל כַּהַן (מכונה: רֶבּ יואל, נולד בט"ז בשבט ה'תר"ץ, 14 בפברואר 1930) הוא אחד מגדולי הרבנים והמשפיעים בחסידות חב"ד ונחשב לסמכות בכירה בהבנת סוגיות במשנתה של חסידות זו. הרב כהן היה ה"חוזר" העיקרי של "הרבי מליובאוויטש", רבי מנחם מנדל שניאורסון, כלומר ראש הקבוצה שתפקידה היה לזכור את מהלך התוועדויותיו של הרבי מליובאוויטש (שפעמים רבות נערכו בשבתות ובחגי ישראל ונמשכו שעות ארוכות, ללא אפשרות תיעוד), ולשחזרן על גבי הכתב.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בברית המועצות, לרפאל נחמן כהן, שלמד בישיבת תומכי תמימים בלובביץ'. בגיל צעיר עלה עם משפחתו לארץ ישראל ולמד בישיבת "אחי תמימים" בתל אביב, אצל המשפיע הרב חיים שאול ברוק, שכיהן גם כראש ישיבה[1].

בתחילת חודש שבט ה'תש"י (ינואר 1950) נסע ללמוד בישיבת חב"ד בניו יורק, בחצר האדמו"ר השישי בחב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון (הריי"צ). כשהגיע לניו יורק נודע לו כי האדמו"ר נפטר. הוא נשאר בניו יורק ודבק בחתנו של האדמו"ר, הרב מנחם מנדל שניאורסון, שנתמנה בהמשך למחליפו של הריי"צ.

כאשר נתגלתה יכולתו לשחזר במדויק את שיחותיו ומאמרי החסידות שאמר האדמו"ר, נתמנה על ידו ל"חוזר" הראשי שלו. בהמשך עמד בראש צוות העריכה של ליקוטי שיחות. כמו כן, ערך את מאמרי החסידות שאמר הרבי, לקראת הדפסתם.

בשנת 1954 - ה'תשי"ד התחתן עם לובה לאה, בתו של הרב שניאור זלמן בוטמן, ומסדר הקידושין היה הרבי מליובאוויטש. הוא מונה למשפיע באחד מסניפי ישיבת חב"ד בשכונת קראון הייטס, ובהמשך מונה למשפיע ראשי בישיבת חב"ד המרכזית במרכז חב"ד העולמי - 770. בתפקידו זה התפרסם כבעל יכולת הסברה והבנה בתורת החסידות.

קודם פטירת הרבי בג' בתמוז ה'תשנ"ד, היה הרב כהן ממובילי ההתעוררות המשיחית בחב"ד[2]. לאחר הפטירה הצהיר הרב כהן שטעה[3] והתייצב בחריפות נגד הזרם המשיחיסטי שנוצר בחב"ד, בטענה שזרם זה מסלף את תורתו של הרבי[4].

בשל מעמדו המיוחד היו גורמים מחוץ לחסידות שסימנו אותו כיורש אפשרי של המנהיג שנפטר[5], אם כי הוא הגיב בהסבר שמי שמציע זאת אין לו שמץ של מושג מהו "רבי".

רבים באים לשמוע את שיעוריו והתוועדויותיו. הוא פרסם מאות מאמרים בנושאי חסידות בשבועון כפר חב"ד. וכיום מתפרסמים מאמריו ברבעונים "היכל הבעש"ט" ו"מעיינותיך". הרב כהן נחשב לידען בניגוני חב"ד והוא מקפיד על דיוק בנגינתם.

ספר הערכים חב"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ספר הערכים

הרבי מליובאוויטש הטיל על הרב כהן לערוך אנציקלופדיה מקיפה לתורת חסידות חב"ד. הרב כהן עומד בראש המערכת.

שמה של האנציקלופדיה הוא ספר הערכים - חב"ד. היא מקיפה את התורות שאמרו או כתבו שבעת אדמו"ריה, ומרכזת את החומר המצוי במאות ספרי החסידות. ערכיה כתובים בשפה המשלבת את הסגנון שבתורת הקבלה ושבתורת חסידות חב"ד. היא מיועדת לבקיאים בתורת חב"ד המבקשים להעמיק את הבנתם, ולא להיכרות ראשונית עם המושגים. הערכים כוללים גם מושגים פחות מרכזיים בתורת חב"ד.

הספר הראשון יצא לאור בשנת תשל"א ובתש"ע הופיע הכרך השמיני, המסתיים בערך "אחד". על פי הערכות יסתכם המפעל השלם בכארבעים כרכים. שני כרכים מהסדרה מיוחדים לביאור כל אות מאותיות האלף בית העברי. כרך נוסף אמור להשלים בעתיד חלק זה. המערכת נמנעת מלהכניס את הערותיה לגוף הספר, והחומר המובא בו מבוסס על המקורות בלבד. בסוף כל כרך מופיע חלק המילואים שבו מובאות הערות הרב כהן.

שאר ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מחשבת החסידות, שני כרכים
 • שיעורים בתורת חב"ד, שני כרכים
 • מהותם של ישראל - לאור תורת החסידות
 • מאי חנוכה - נס חנוכה על פי שיחות הרבי מליובאוויטש
 • גדרן של מצוות - סוגי המצוות השונים, עדות, חוקים ומשפטים, ע"פ שיחות הרבי מליובאוויטש
 • שיעורי חסידות - גאולה - שיכתוב שיעוריו בנושאי גאולה, משיח ובית המקדש השלישי, בעריכת שמואל חיים בלומינג, תשנ"ב
 • בדרכי החסידים - מאמרים על דרכי החסידות ועולמה. בספר גם מופיעה התייחסותו המלאה של הרב כהן לפטירת הרבי מליובאויטש. י"ב תמוז, תשע"ה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ימי בראשית של ישיבת "אחי תמימים" בתל אביב אתר שטורעם, "אוצר החסידים", ארץ ישראל, עמוד 59, 176
 2. ^ ראיון עם הרב כהן בשבועון כפר חב"ד גיליון 558, שבט תשנ"ג קטעים מהראיון באתר חב"ד אינפו; הכיסא הריק, באתר ynet
 3. ^ מאמר בשבועון כפר חב"ד
 4. ^ באתר שטורעם
 5. ^ תחת הכותרת "היורש" פורסם ראיון עמו בעיתון "חדשות" מ-10.4.92.