מבצע הצגת תכלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבצע הצגת תכלית
מלחמה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני
תאריך התחלה: 16 באפריל 1988
תאריך סיום: 16 באפריל 1988
מקום: תוניס שבתוניסיה
תוצאה: ניצחון ישראלי
עילה: פיגועי טרור שתוכננו על ידי אבו ג'יהאד
הצדדים הלוחמים

ישראלישראלישראל

מפקדים
כוחות
אבידות

אין

5 הרוגים, בהם אבו ג'יהאד

נתיב הפלגת הכח למבצע חיסול אבו ג'יהד בתוניס אפריל 1988

מבצע הצגת תכלית היה מבצע צבאי שבוצע בתוניסיה על ידי סיירת מטכ"ל ב-16 באפריל 1988, ובמהלכו התנקשו לוחמי הסיירת בחיי ח'ליל אל-וזירערבית: خليل الوزير), המוכר בכוניה אבו גִ'האד (ابو جهاد על שם בנו הבכור ג'יהאד) (10 באוקטובר 1935 - 16 באפריל 1988), ממייסדי תנועת פת"ח, שימש כסגנו של יאסר ערפאת וראש הזרוע הצבאית של אש"ף. הכח הגיע ליעד וחזרה בהשטת שייטת ספינות הטילים.

הרקע למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1985, לאחר שסוכל ניסיון לבצע פיגוע גדול במחנה הקריה בתל אביב[1] באמצעות הספינה "אטבירוס"[2], אותו יזם אבו ג'יהאד, "סומן" האיש כיעד לחיסול. שלושה ניסיונות לחסלו נכשלו[3]. ראש אמ"ן, אמנון ליפקין-שחק[4], הטיל את המשימה על סיירת מטכ"ל בפיקוד אל"ם משה יעלון[5]. יעלון הטיל את משימת התכנון על סגנו נחום לב וקצין המודיעין אייל רגוניס. בנוסף ביצעו המוסד ואמ"ן איסוף מודיעיני מקיף על אל-וזיר, סביבת ביתו בתוניס, בני ביתו, שגרת יומו ועיסוקיו. במסגרת איסוף המודיעין דרש הרמטכ"ל, דן שומרון משלמה גל, ראש אגף "קיסריה", כי אנשיו יישארו בעמדת תצפית מוסווית על הוילה בה התגורר אל-וזיר עד תום המבצע[6].

מאחר שהווילה הייתה במרחק 5 ק"מ מחוף הים בו עמדו כוחות היחידה לנחות, האימונים התבצעו ברמת השרון המצויה במרחק זהה מחוף תל ברוך. לאחר פיגוע המיקוח שתכנן אל-וזיר בקרבת הקריה למחקר גרעיני בדימונה, התקיים דיון שכלל את ראש הממשלה יצחק שמיר, שר הביטחון יצחק רבין, שר החוץ שמעון פרס, הרמטכ"ל דן שומרון, סגן הרמטכ"ל אהוד ברק, ראש אמ"ן אמנון ליפקין-שחק, יועץ ראש הממשלה לטרור יגאל פרסלר, ראש המוסד נחום אדמוני וסגנו שבתאי שביט, ובמהלכו אושר המבצע.

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדים בהפלגה לפעולת החיסול בתוניס. עומד אלכס טל יושב אהוד ברק

שני מטוסי בואינג 707 ("ראם") של חיל האוויר הישראלי, שהותאמו במיוחד לצורכי לוחמה אלקטרונית, טסו מעל תוניס וחסמו את המכ"ם התוניסאי, כך שלא יגלה את הכוחות המתקרבים, ואנשי המוסד התחברו לרשת הטלפון המקומית, כדי למנוע כל אפשרות להזהיר את אבו ג'יהאד. סגן הרמטכ"ל ברק הפליג ללב ים עם הכוחות ופיקד על המבצע מתוך חפ"ק שמוקם באחת הספינות ועימו גם סגן מפקד חיל הים, עמי אילון, אשר פיקד על הכוח הימי[4]. על החפ"ק הימי פיקד יפתח רייכר-עתיר[6]. הכוח הפושט של סיירת מטכ"ל, בפיקוד לב ויעלון, הגיע ליעד מן הים באמצעות כלי שיט אותם הפעילו לוחמי שייטת 13, בפיקוד יואב גלנט[7], אשר אף היו אחראים לאבטחת חוף הנחיתה. כשהכוח הפושט הגיע, בשעה 01:00, הוא חבר למספר אנשי מוסד שהיו במקום. המבצע נעצר לזמן מה, מכיוון שאבו ג'יהאד לא שהה בביתו בעת הגעת הכוח. הכוח הסתתר והמתין, עד 01:30, כשאבו ג'יהאד ושומרי ראשו הגיעו בחזרה לבית. הכוח המתין שעה נוספת, עד שהאורות בחדר השינה כבו. הכוח פרץ לביתו של אבו ג'יהאד, חיסל אותו ואת שומרי ראשו וגנן ששהה במתחם, תוך שהוא חס על אשתו אינתיסאר (המכונה "אום ג'יהאד"), ובתו, אשר נכחו במקום[8]. "אום ג'יהאד" מספרת כי חיילי הכוח עלו במדרגות בזה אחר זה וביצעו וידוא הריגה[9]. עוד נטען כי הגופה הייתה מחוררת ביותר מ-50 כדורים. לאחר החיסול, חיילי סיירת מטכ"ל חזרו לחוף והושטו בסירות הגומי של שייטת 13 חזרה לספינות הסער שחיכו להשיטם חזרה לישראל.

תוצאות המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים ישראל לא אישרה שכוחותיה הם שביצעו את החיסול, ולמעשה לא התייחסה אליו כלל. רק בשנת 2012 אישר מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, יוסי בן אהרון, כי סיירת מטכ"ל אחראית לחיסול[10]. לנחום לב הוענק צל"ש הרמטכ"ל על פועלו במבצע[11]. ב-2010 פורסם כי לוחם הסיירת, חגי פלג, עוטר בזמנו בצל"ש אלוף על תפקידו בפעולה[12].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מיכל יעקב יצחקי, ‏כך סיכל חיל הים פיגוע גדול בלב הקריה, באתר ישראל היום, 12 באפריל 2013.
 2. ^ חיל הים הישראלי הטביע את הספינה מצפון לפורט סעיד ב-20 באפריל 1985, 20 מחבלים נהרגו ו-8 נשבו.
 3. ^ עמיר רפפורט, ארבע הנשמות של אבו ג'יהאד, מוסף סופשבוע, "מעריב", 4/4/2008
 4. ^ 4.0 4.1 אילנה דיין, גלעד טוקטלי ואמיר תיבון, ‏לילה בחוף תוניס: מבצע חיסולו של אבו-ג'יהאד, באתר ‏mako‏‏, ‏27 במאי 2013‏‬.
 5. ^ בוגי מן הצנחנים, באתר הארץ.
 6. ^ 6.0 6.1 רונן ברגמן, סופר צללים, ידיעות אחרונות מוסף "7 ימים", ‏ 20.12.2013, עמודים 38-46, כפי שהועלה באתר פרש.
 7. ^ ‫אילנה דיין | גלעד טוקטלי | אמיר תיבון |, ‏לילה בחוף תוניס: מבצע חיסולו של אבו ג'יהאד, באתר ‏mako‏‏, ‏27 במאי 2013‏‬.
 8. ^ עמיר רפפורט, אבו ג'יהאד, הסיפור שלא סופר, באתר הגבורה, "ישראל דיפנס", ‏ 01.11.2012 , כפי שהועלה ב"אתר הגבורה".
 9. ^ יואב לימור ואלון בן דוד, "מקום ראשון: סיירת מטכ"ל", בלייזר, ‏ 18.02.08. כתבה על החיסול
 10. ^ בני טוקר, "הדיון הפומבי על תקיפה באיראן - הפקרות", ערוץ 7, 2 באוגוסט 2012
 11. ^ רס"ן נחום לב, באתר הגבורה, מתוך "אתר הגבורה".
 12. ^ חן קוטס-בר, דוברמן, "מעריב", 19 בנובמבר 2010
 13. ^ כלי השיט המופיעים בסרט הם מסדרת סער 5 אשר הראשונה מהם נכנסה לשירות חמש שנים מאוחר יותר. ההשטה והאיסוף ביצעו ספינות סער 4.