מבצע הצגת תכלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבצע הצגת תכלית
מלחמה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני
תאריך התחלה: 16 באפריל 1988
תאריך סיום: 16 באפריל 1988
מקום: תוניס שבתוניסיה
עילה: פיגועי טרור שתוכננו על ידי אבו ג'יהאד
תוצאה: ניצחון ישראלי
הצדדים הלוחמים

ישראלישראלישראל

ראשי מדינה
יצחק שמיר   
מפקדים

ח'ליל אל-וזיר ("אבו ג'יהאד")

כוחות
אבידות

אין

5 הרוגים, בהם אבו ג'יהאד

נתיב הפלגת הכח למבצע חיסול אבו ג'יהד בתוניס אפריל 1988

מבצע הצגת תכלית היה מבצע צבאי שבוצע בתוניסיה על ידי צבא הגנה לישראל ב-16 באפריל 1988, כפעולה משולבת של כוחות שונים כגון סיירת מטכ"ל, שייטת 13, חיל האוויר ושייטת ספינות הטילים ובשיתוף פעולה עם "המוסד". במהלך המבצע התנקשו לוחמי הסיירת בחיי ח'ליל אל-וזירערבית: خليل الوزير), המוכר בכוניה אבו גִ'האד (ابو جهاد על שם בנו הבכור ג'יהאד) (10 באוקטובר 1935 - 16 באפריל 1988), שהיה ממייסדי תנועת פת"ח וראש הזרוע הצבאית של אש"ף, ושימש כסגנו של יאסר ערפאת.

הרקע למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1985, לאחר שסוכל ניסיון לבצע פיגוע גדול במחנה הקריה בתל אביב[1] באמצעות הספינה "אטבירוס"[2], אותו יזם אבו ג'יהאד, "סומן" האיש כיעד לחיסול. שלושה ניסיונות לחסלו נכשלו[3]. ראש אמ"ן, אמנון ליפקין-שחק[4], הטיל את המשימה על סיירת מטכ"ל בפיקוד אל"ם משה יעלון[5]. יעלון הטיל את משימת התכנון על סגנו נחום לב וקצין המודיעין אייל רגוניס. בנוסף ביצעו "המוסד" ואמ"ן איסוף מודיעיני מקיף על אל-וזיר, סביבת ביתו בתוניס, בני ביתו, שגרת יומו ועיסוקיו. במסגרת איסוף המודיעין דרש הרמטכ"ל, דן שומרון משלמה גל, ראש אגף "קיסריה", כי אנשיו יישארו בעמדת תצפית מוסווית על הוילה בה התגורר אל-וזיר עד תום המבצע[6].

מאחר שהווילה הייתה במרחק 5 ק"מ מחוף הים בו עמדו כוחות היחידה לנחות, האימונים התבצעו ברמת השרון המצויה במרחק דומה מחוף תל ברוך. בעקבות פיגוע 'אוטובוס האמהות' שתוכנן על ידי אל-וזיר בקרבת הקריה למחקר גרעיני בדימונה והביא למותן של 3 נשים, התקיים דיון שכלל את ראש הממשלה יצחק שמיר, שר הביטחון יצחק רבין, שר החוץ שמעון פרס, הרמטכ"ל דן שומרון, סגן הרמטכ"ל אהוד ברק, ראש אמ"ן אמנון ליפקין-שחק, יועץ ראש הממשלה לטרור יגאל פרסלר, ראש המוסד נחום אדמוני וסגנו שבתאי שביט, ובמהלכו אושר המבצע.

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדים בהפלגה לפעולת החיסול בתוניס. עומד אלכס טל יושב אהוד ברק

כוחות צה"ל עשו דרכם מישראל אל היעד על גבי כלי שיט של שייטת ספינות הטילים של חיל הים. סגן הרמטכ"ל ברק הפליג ללב ים עם הכוחות ופיקד על המבצע מתוך חפ"ק שמוקם באחת הספינות ועימו גם סגן מפקד חיל הים, עמי אילון, אשר פיקד על הכוח הימי[4]. על החפ"ק הימי פיקד יפתח רייכר-עתיר[6]. בטרם התקרבו כלי השיט של חיל הים לתוניס, ננקטו מספר צעדים כדי לצמצם את הסיכוי לחשיפת הכוחות ולסיכול המבצע: שני מטוסי בואינג 707 ("ראם") של חיל האוויר הישראלי, שהותאמו במיוחד לצורכי לוחמה אלקטרונית, טסו מעל תוניס וחסמו את המכ"ם התוניסאי, כך שלא יגלה את הכוחות המתקרבים. בנוסף לכך, התחברו אנשי "המוסד" לרשת הטלפון המקומית, כדי למנוע כל אפשרות להזהיר את אבו ג'יהאד. הכוח הפושט של סיירת מטכ"ל, בפיקוד לב ויעלון, הגיע ליעד מן הים באמצעות כלי שיט אותם הפעילו לוחמי שייטת 13, בפיקוד יואב גלנט[7], אשר בתחום אחריותם הייתה גם אבטחת חוף הנחיתה. כשהכוח הפושט נחת על החוף, בשעה 01:00, הוא חבר למספר אנשי "מוסד" שהמתינו במקום עם רכבים ששכרו מראש כדי לשנע את לוחמי סיירת מטכ"ל אל היעד. בשלב זה נעצר המבצע לזמן מה, מכיוון שאבו ג'יהאד לא שהה בביתו בעת הגעת הכוח. הכוח הסתתר והמתין, עד 01:30, כשאבו ג'יהאד ושומרי ראשו הגיעו בחזרה לבית. הכוח המתין שעה נוספת, עד שהאורות בחדר השינה כבו. הכוח פרץ לביתו של אבו ג'יהאד, חיסל אותו ואת שומרי ראשו וגנן ששהה במתחם, תוך שהוא חס על אשתו אינתיסאר (המכונה "אום ג'יהאד"), ובתו, אשר נכחו במקום[8]. "אום ג'יהאד" מספרת כי חיילי הכוח עלו במדרגות בזה אחר זה וביצעו וידוא הריגה[9]. עוד נטען כי הגופה הייתה מחוררת ביותר מ-50 כדורים. לאחר החיסול, חזרו חיילי סיירת מטכ"ל לחוף והושטו בסירות הגומי של שייטת 13 בחזרה לספינות הסער שחיכו להשיטם בחזרה לישראל.

תוצאות המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים נמנעה ישראל מלאשר או להכחיש שכוחותיה הם שביצעו את החיסול, ולמעשה לא התייחסה אליו כלל. רק בשנת 2012 אישר מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, יוסי בן אהרון, כי סיירת מטכ"ל אחראית לחיסול[10]. לנחום לב הוענק צל"ש הרמטכ"ל על פועלו במבצע[11]. ב-2010 פורסם כי לוחם הסיירת, חגי פלג, עוטר בזמנו בצל"ש אלוף על תפקידו בפעולה[12].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מיכל יעקב יצחקי, ‏כך סיכל חיל הים פיגוע גדול בלב הקריה, באתר ישראל היום, 12 באפריל 2013.
 2. ^ חיל הים הישראלי הטביע את הספינה מצפון לפורט סעיד ב-20 באפריל 1985, 20 מחבלים נהרגו ו-8 נשבו.
 3. ^ עמיר רפפורט, ארבע הנשמות של אבו ג'יהאד, מוסף סופשבוע, "מעריב", 4/4/2008
 4. ^ 4.0 4.1 אילנה דיין, גלעד טוקטלי ואמיר תיבון, ‏לילה בחוף תוניס: מבצע חיסולו של אבו-ג'יהאד, באתר ‏mako‏‏, ‏27 במאי 2013‏‬.
 5. ^ בוגי מן הצנחנים, באתר הארץ.
 6. ^ 6.0 6.1 רונן ברגמן, סופר צללים, ידיעות אחרונות מוסף "7 ימים", ‏ 20.12.2013, עמודים 38-46, כפי שהועלה באתר פרש.
 7. ^ ‫אילנה דיין | גלעד טוקטלי | אמיר תיבון |, ‏לילה בחוף תוניס: מבצע חיסולו של אבו ג'יהאד, באתר ‏mako‏‏, ‏27 במאי 2013‏‬.
 8. ^ עמיר רפפורט, אבו ג'יהאד, הסיפור שלא סופר, באתר הגבורה, "ישראל דיפנס", ‏ 01.11.2012, כפי שהועלה ב"אתר הגבורה".
 9. ^ יואב לימור ואלון בן דוד, "מקום ראשון: סיירת מטכ"ל", בלייזר, ‏ 18.02.08. כתבה על החיסול
 10. ^ בני טוקר, "הדיון הפומבי על תקיפה באיראן - הפקרות", ערוץ 7, 2 באוגוסט 2012
 11. ^ רס"ן נחום לב, באתר הגבורה, מתוך "אתר הגבורה".
 12. ^ חן קוטס-בר, דוברמן, "מעריב", 19 בנובמבר 2010
 13. ^ כלי השיט המופיעים בסרט הם מסדרת סער 5 אשר הראשונה מהם נכנסה לשירות חמש שנים מאוחר יותר. ההשטה והאיסוף ביצעו ספינות סער 4.